Reklama

Reklama

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

  • USA The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader (více)
Trailer 2

Vraťte se do světa zázraků a kouzel C.S. Lewise ve třetím pokračování oblíbené série mísící prvky fantasy a dobrodružství Letopisy Narnie. Jednoho dne Lucinku a Edmunda Pevensieovy společně s jejich bratrancem Eustacem spolkne obraz a přenese je zpátky do Narnie. Tady se všichni tři s králem Kaspianem a jeho urozeným myšákem Reepicheepem nalodí na velkolepou loď Jitřní poutník a vyplují na cestu k tajemným ostrovům. Odvážní mořeplavci se utkají s mystickými tvory a znovu se shledají se lvem Aslanem na misi, jejíž výsledek určí osud celé Narnie! (HBO GO)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (527)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu je hrozná škoda, že tuhle sérii zahubili už dvě studia, ale na druhou stranu Jitřní poutník vede celou narnii do hlubin televiznosti, že na pár místech vypadá jako Xena, akorát s větším rozpočtem, horším scénářem a nulovým počtem vykozených amazonek. Ne, není to odpad, je to průměrné dobrodružné fantasy, ale bohužel na mnoha frontách nefungující a celá výprava je poněkud nudná a absolutně nezajímavá, což je problém adaptace, ne předlohy. Ovšem kdyby sérii natočil někdo znova (a klidně chronologicky, ať zase nemusíme koukat na to, jak děcka lezou do skříně jako na první věc), tak bych se nezlobil. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Třetí pokračování úžasného dobrodružství několika dětí je nepoživatelnou sračkou, ve které dva méně ohyzdné a nesympatické herce nahradil odporný a ještě ohyzdnější Will Poulter, ze kterého mne až oči bolely. Děj je opět až atomicky jednoduchý a přímočarý, a proto v něm veškerou příběhovou vatu dodávají trapné scénky a tupé dialogy dospívajících postav, což samozřejmě divák příliš neocení. Hrůzyplný konec a předzvěst podoby čtvrtého dílu ve mne vyvolal až dávivý reflex, tudíž zvažuji, zda je v mých silách vůbec čtvrtý díl shlédnout, až se jednou vybatolí na světlo světa. Doufám však pevně, že se producenti a scénáristé všemi silami vrhnou do vylepšení pošramocené pověsti této série, jinak skončí jako neblahá skluzavka Nekonečného příběhu, na jehož poslední díl už se vůbec nedalo dívat. 20% ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Velké překvapení! Dávno jsem se smířil s tím, že Letopisy ve filmové podobě Pána prstenů nedoženou, i s tím, že předloha se bude lišit výrazně již proto, aby film byl pro celou rodinu. Smíšené pocity se rozplynuly hned na začátku. Poetická kamera nás zavede do kouzelného světa, kde je možné vše. Cesta obrazem na zdi více než povedená, obrazy s Jitřním poutníkem na moři by se daly rámovat. Eustac je úžasně nesnesitelný spratek, přesně jako v knize. Ostrovy, architektura a Drak! Výtvarná práce s kamerou lahodí oku ( viděno v 2D). A kdepak se tvůrci inspirovali, když vytvářeli báječného mořského draka? V Abaratu Cliva Barkera ( 1.díl - BB art 2004, str.242)! Kdo jiný by také vymyslel tak nádherně hnusné monstrum - díky za něj. Jen jako dítě bych asi prožil několik nocí ve společnosti nočních můr...Jestliže mne předchozí díl nechal chladným, pak tento jsem si užil. ()

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Od třetího pokračování Narnie jsem nic nečekal, respektive čekal - čekal jsem zase to samé, další průměrný fantazy film/pohádku s nepovedenými efekty a nepřesvědčivými hereckými výkony. Tenhle zatím poslední díl ságy podle knih C. S. Lewise mě mile překvapil. První polovina filmu byla celkem slabá a herectví se tu ocitá na prahu, řekl bych seriálové pohádkové tvorby, ale druhá polovina je silnější a celkově povedenější. Musím říct, že se tvůrci poučili z předchozích chyb a triky jsou už konečně na velmi kvalitní úrovni. Barevné lokace jsou nádherné, fantazy postavy pohádkově reálné. Jitřní poutník na moři aj., to jsou všechno oku lahodící záběry, kamera tedy na jedničku. Georgie Henley vyspěla stejně jako její postava Lucky a v Narnii jí to tak sluší více než jiným. V předchozích dílech mi právě Lucinka a její protagonistka dost vadily, v tomhle díle je tomu naopak a jde o další milé překvapení. Pokud vezmu tedy třetí díl jako pohádku, protože jako pohádka byla Narnie napsána, jde o zdařilé filmové zpracování na rozdíl od jiných podobných. Jestli budou další díly stejné nebo lepší, tak se zlobit nebudu, cesta zpět by byla už horší. V konkurenci filmů jako: Hvězdný prach, Zlatý kompas, Harry Potter atd. se tenhle díl rozhodně neztratí. Jenom škoda, že další díl je plánován tuším na r. 2014, tudíž než se dokončí celá sága, budu již starý muž :-D ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vzhůru za novým dobrodružstvím v kouzelné Narnii, a i když se jedná o "nejdospělejší" příběh, nad jeho zpracováním převládají mírně rozporuplné pocity. Stačí se totiž podívat na filmografii režiséra Michaela Apteda a divák má hned jasnou představu o tom, jaké je třetí pokračování. Edmund s Lucií nám trochu zestárli a jejich pobyt u strýčka a jeho frackovitého syna (Will Poulter podává nejlepší herecký výkon z celého filmu) v Anglii sužované válkou se rázem změní. Tentokrát se se do Narnie nevstoupí skříní, ale kouzelným "oživlým" obrazem s motivem korábu Jitřní poutník brázdícího moře, jehož posádce velí udatný princ Kaspian, který se mezitím stal králem a naše tři hrdiny uvítá s otevřenou náručí. Jeho lodní posádka čítá třeba přerostlou mluvící krysu a do jejich řad přibude hysterický uřvaný bratranec-zbabělec z anglického venkova, kupodivu píšící si deník, jenž dojde k závěrečnému prozření a s jeho nápravou je spojená i milá pointa v příběhu, kterému ovšem zoufale chybí dobrý vypravěčský rytmus a cit pro gradaci, což u Apteda není žádné překvapení. Na téměř nenapínavé dobrodružné plavbě střetneme řadu hustě digi-pohádkových postav, ale vzhledem k tomu, že nějak zásadně nepromluví do příběhu (poté, co odehrají svou scénu, zmizí tím způsobem, že už o nich ve vyprávění nepadne ani slovo) budí dojem, že ve filmu jsou jen proto, aby se splnil rozpočet a nedošlo k nějakým přebytkům v nákladech. Film má nápadů nepřeberné množství, ale ve zkratkovité Aptedově režii nejméně polovina z nich zanikne, příběh tak ztrácí na poutavosti a síle. Na druhé straně, Apted neselhává ve vykreslení postav a nenásilným stylem umí vtisknout postavě rozmazleného kluka vtipnost a stejně neomylný je v líčení vztahů mezi jednotlivými postavami. V závěrečné bitvě na moři za zvolání pověstné věty "za Narnii" z úst hrdinů " už mně neběžel mráz po zádech, jako kdysi a bylo to dáno tím, že v předchozím ději bylo pokušitelské Zlo (jeho vlivem naši hrdinové zatoužili třeba po moci a fyzické kráse) v podobě zelené mlhy spojené s únosy lidí v Narnii, líčeno dost chabým způsobem a závěrečná "monster" bitva s mořskou nestvůrou sice byla po trikové stránce vyvedená, ale nijak nezvýšila matný divácký prožitek. Spíše vyzdvihla dilema nad závěrečným hvězdičkovým ortelem filmu. Trikaři odvedli dobrou práci a ve filmu je na co se dívat, povinné Aptedovi time-outy, kterých si dával až podezřele mnoho, postupně zabíjely scenáristické originální nápady a nezbylo, než si povzdechnout a dotvořit si je ve vlastní mysli podle vlastní představivosti. Ostatně není vyloučeno, že právě tohle bylo záměrem tvůrců, a sice probudit divákovu fantazii a příběh rozvinout tak, jak se to Aptedovi nepodařilo. Jeho angažování pro akční fantasy byl obrovský přehmat. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (8)

  • Po neuspokojivých tržbách předchozího dílu (2008) chtělo studio Disney zredukovat rozpočet tohoto snímku, a to na 100 milionů amerických dolarů. S tím ovšem nesouhlasila koprodukční společnost Walden Media, která v té době vlastnila práva na filmová zpracování "Narnie" a odsouhlasila rozpočet 140 milionů. Namísto Disneyho se tak koproducentem (a také distributorem) stalo studio 20th Century Fox – paradoxem je, že o pár let později toto studio koupil právě Disney. (fiLLthe3DD)
  • Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)
  • Třetí díl ságy při rozpočtu 50 milionů amerických dolarů první víkend moc nezazářil, když vydělal „jen“ 24 milionů. Nakonec v Severní Americe utržil 104 miliony. Zbytek světa byl štědřejší a tak si snímek celosvětově přišel na 400,6 milionu dolarů. (pavlikv)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)

Narnie dostane další šanci

Narnie dostane další šanci

02.05.2017

Z Letopisů Narnie měla být fantasy série konkurující Harrymu Potterovi, bohužel to ale nevyšlo. Studio Disney značku zařízlo poté, co měla dvojka málem poloviční výdělky, a prodalo práva 20th Century… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (více)

Královské i sociální Zlaté glóby

Královské i sociální Zlaté glóby

15.12.2010

Osmašedesáté udělování „oscarových předskokanů“ se odehraje v lednu, nominace známe od včerejška. Co se týče počtu nominací, vede britské drama s údajně excelentním Colinem Firthem The King´s Speech… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno