V dubnu roku 1945, kdy Rusové vpochodovali do zruinovaného Berlína, započalo trápení civilního obyvatelstva. Masové znásilňování žen různých věkových kategorií je na denním pořádku. Zde začíná drama fotografky Anonymy, která hledá pomoc a lásku u jednoho z ruských důstojníků. Znásilňování německých žen ruskými vojáky bylo dosud tabu. Autor přináší zdrcující pohled do zákulisí těchto událostí. (TV Prima)

mira007

Berlín poslední dny války - znásilňování civilního obyvatelstva jako hlavní téma ( to se netýkalo jen němek - na jižní moravě bylo dle odhadů znásilněno asi 10.000 českých žen , jako příklad v Želarech a Geislerovou ). Jenže taky to je to jediné a to by dalo natočit do dvaceti minut, ale tahle věc má velký rozpočet, výpravu, rekvizity obsazení, jenže ač fanda filmů týkající se druhé světové - tohle dílko je takové unylé nezáživné opakující se. Pád třetí říše je teda lepší o tři třídy. ()

ArthasKarfa

Trošku pozapomenutá část historie druhé světové války, velmi krutý a smutný snímek o sovětském obsazení hlavního města Třetí říše. Je s podivem, že film není příliš známý, i když jeho natáčení provázelo tolik nesouhlasných diskuzí. Je velmi důležité dívat se na ruské vojáky také ze strany jejich vlastní zkušenosti s procházením vykrácené země, kde se vyřádil německý Wehrmacht a SS, kdy se sovětští vojáci doslova brodili ve znásilněných ženách a vypálených vesnicích a městech. Proto bylo jejich počínání na území Německa a dalších zemí jakousi odvedou za vraždy a násilnosti na vlastním území. ()

Galahad

Max Färberböck zaslouží absolutorium především za to, jakým způsobem toto ožehavé téma zpracoval. Nikoho nesoudí, ani nezatracuje, každý si musí udělat úsudek sám. Hlavně ten kdo to neprožil ani nemůže soudit, jak by se zachoval v kůži Rusů, kteří po šesti letech v zákopech dobyli Berlín, nebo v kůži německých žen, které pud sebezáchovy dohnal mnohdy až na dno lidské důstojnosti. ()

Rockerman

Velmi silný a emotivní snímek, který se těžko hodnotí. Ale zase je to velmi "potřebný" a důležitý film, který nic nepřikrášluje, ale snaží se ukázat události, jak se asi skutečně staly. Přesto, že jde o kvalitní film, víckrát se už na něj dívat nebudu. Ukazuje to, že ani "skvělá" Rudá armáda nebyla bez poskvrny. ()

stendroid

Velice nudnej film s neskutečně nesympatickou hlavní hrdinkou. Chápu že to pro Berlíňanky nebyl žadnej med, ale 130 minut se dívat jak se ožíraj ruský vojáci a mezitim se odskočej odreagovat s Němkama, neni nic pro mě. Přiznám se, že během filmu jsem se z nudy věnoval i jiným věcem, než sledování děje. ()

tranquill

"Já tady, vy v Moskvě, tak dlouhé ruce nemá nikdo..." Takovýto film se musí hodnotit pouze filmařsky a herecky, k čemuž nemám výhrady a hlavně herecké výkony jsou výborné. Co se týče příběhu, zde nic není černobílé, zde neexistují hrdinové a padouši, takže pro někoho může jít o drama o (ne)spravedlnosti, o zločinu a trestu, o pokrytectví, o touze aspoň přežít... holt válka byla, je a bude zlo! ()

Petulka88

Jedno obrovské zklamání. Nechápu co je na tom šokujícího. Ano, v 50. letech, kdy vyšla knižní předloha, bylo tohle téma tabu (a zvlášť v poraženém Německu). Ale nevím koho to může šokovat ještě v 21. století, kdy už je všeobecně známé, jak se Rudá armáda na dobitých územích (hlavně v Německu) chovala. A že znásilňování nebylo zdaleka to nejhorší... Aspoň tedy doufám, že už nikdo nežije v hlubokém socialismu, kdy nám bylo do hlav vtloukáno, že Rudá armáda byl spolek hrdinů bez bázně a hany, kteří by ani mušce neublížili. Ani nevidím nic pohoršujícího na tom, že leckterá Němka šla s ruským důstojníkem dobrovolně, jen aby nad ní pak držel ochranou ruku. Ale i tak jsem byl asi 90 minut odhodlaný dát Ženě v Berlíně 3*. Pak ale přišla závěrečná půlhodinka, která mě totálně zničila. Už jsem viděl hodně, ale něco takhle děsivě nudného ne. 30 minut nicneříkajících a nudných záběrů, 30 minut nicneříkajících dialogů, které nikam nevedou. Tohle byla opravdu hrůza a já byl štěstím bez sebe, že už to skončilo. ()

Sign

Až na některé nepřesnosti které však musely být vynechány aby byl film vůbec stravitelný, celkem dobré zpracování, ale jak říká každý z nás historiků, kdo seje vítr... děkovat za to mohli pouze fašistickým pohlavárům. ()

mira.l

Já nevím... bezesporu kvalitní výkon Niny Hoss (jedna z těch hereček, která toho řekne spoustu, aniž by promluvila), ale mně to přišlo takové nějaké divné. Když pominu poněkud roztřesenou kameru. Prostě se mi zdálo, že některé scény jsou nedotočené/nedokončené nebo nedávají žádný smysl, nenavazují na sebe, jsou tam jaksi navíc bez toho, aby někam pokračovaly či posunuly děj, jak se to vezme, pokaždé to působilo trochu jinak. Ale celkově z toho vyšel podivný mišmaš, který nějak moc nedržel pohromadě. A já nevím, já se o tohle období dějin 20. století nějak nezajímám, ale tohle popisuje Rudou armádu jako bandu nadržených celkem primitivních dobytků, který ojedou, co se hýbe, lhostejno, jestli je tomu 8 či 80 let... ()

DJ Kritik

V tomto filme ako už názov napovedá ide o život úplne obyčajnej ženy jednej z mnohých, ktoré žili počas 2. svetovej vojny. O tom, čo zažila ona a jej podobné, ale ak si niekto myslí, že znásilnenie je nosnou myšlienkou tohto filmu sfilmovaného podľa zápiskov, tak je na omyle. Vo filme odznejú silné myšlienky, kde sa Nemci nečudujú Rusov zato čo robia, ale hanbia sa za to, čo urobili. Vo filme sú prezentovaní ľudia vo svojej nahote, kde ich city sú predkladané divákovi, aby sám urobil záver. Mimochodom samotní Nemci označili tieto zapisky po ich vydaní ako Hanbou nemeckých žien.......... ........ ............ ....... ......... ....... ...... .... Vtiahnutie do deja: ***** Akcia: ** Erotika: * Realita: **** ()

Brano

Dráma z obdobia obsadzovania Nemecka červenou armádou, ktorá zachytáva zverstva aké Rusi páchali na Nemeckom obyvateľstve. Vraždy, znásilňovania a rabovania boli na každodennom poriadku. Silný príbeh bol doplnený skvelou hudbou a solídnymi hereckými výkonmi. Najviac mi na filme vadili početné zdĺhavé a nudné scény. Mohlo to mať o polhodinu menej. Oplatí sa to pozrieť, ale druhý krát to už to veľmi nenadchne. ()

dzberry

Film o extrémní výkonnosti německých žen v pětačtyřicátém – sakra, ty se ale musely ohánět! Z těch kluků ruských to zkrátka po cestě spadlo a v přesilovce a náhlém uvolnění se vrhli na všechno, co ještě dýchalo... Drsota. Blbý na tomhle filmu je, že se na něj tvůrci zřejmě zapomněli po hrubém sestříhání podívat a odevzdali to rovnou do kin a televizí. Nechali tam ale několik (čti docela dost) chaotických a nadbytečných scén (i postav), které - patrně vodkou - úplně ožralý střihač vzal z úplně jiného natáčení úplně jiného filmu... No fakt. To, že na mě měla nejspíš dýchnout nějaká rozporuplnost existenciálních pocitů té německé trenažerky a toho ruského bohatýra, nechávám stranou, páč bych se zbytečně zaplet do polofundované kritiky... A kdo to má pak číst, že... ()

Coliseum

Nelze omlouvat vytloukání klínu klínem ničím, ani válečným běsněním. Pokud odsouhlasíme hromadné znásilňování nevinných žen, navíc bez rozdílu věku, argumentací: kdo páchá zvěrstva, musí je čekat, potom se z nás stávají stejná, zvěrstva páchající individua. A z historického hlediska: Kdo odkývá(š) tuto nechvalnou etapu války konotací oka za oko, zubu za zub, pak jistě věří(š), že i "odsun" sudetských Němců byl v pořádku a v intencích tehdejší doby a nálady. Obojí je bohužel tragicky neuvědomělé. Mince má dvě strany. Snad se dají v historickém kontextu pochopit, nemělo by se nad nimi ale mávnout rukou. A k filmu? Zaplať pánbůh že vznikl v koprodukci Polska a Německa a ne v Hollywoodské výrobně dokonalosti. Nejvíc si cením, že Sověti nebyli, i přes hrůzy, které při dobytí Berlína napáchali, vystaveni jednobarevně, jak tomu ve válečných filmech, hlavně z poslední doby, bývá. Tedy jako diluviální, primitivní barbaři, které uchvátí vysavač nebo tříkolka a jejich jediným smyslem je zpít se za němotu a velebit Stalina. Přitom myslím, že v tomto tématu si na jejich charakterech režisér mohl řádně smlsnout. ()

LuckyK

Konečně zásadní film na toto tabuizované téma a opět německý a ne český. My asi nejsme shcopni dělat nic kromě komedií (a to ještě často slabomyslných) dotýkajících se přelomových historických událostí v naší historii. Takový film chybí v naší historii, přitom to téma bylo aktuální i u nás, jak se Rusové bestiálně chovali při "osvobozování". Květa Fialová by mohla hrát vypravěčku :) ()

samuelsson

Ruskí vojaci pociťovali nenávisť a nespravodlivosť na svojich ľuďoch počas Hitlerovej invázie do Ruska. Keď prišli do Berlína, túto svoju nenávisť a odvetu patričné prejavili, okrem iného aj na nemeckých ženách. O zverstvách, ktoré porobili sa dodnes moc nenahovorí. Dokonca sa predpokladá, že značná časť dnešnej nemeckej populácie má v krvi Ruske gény... Toto je film o tom, ako sa s tým ženy vyrovnávali. Nie je tu moc brutality, napriek tomu snímok pôsobí veľmi presvedčivo a autenticky. ()

Dextwer

Vzhledem k tomu, že tato část historie proběhla mnohem divočeji a nelítostněji než ji ztvárňuje tenhle film, dávám tomu nižší hodnocení. Každopádně je zajímavé a dobře, že se točí filmy i o tehle části historie, na kterou nejsou Němci pyšní a rádi zapomínají. Paradox mezi tím, že jeden čas jste nadlidé žijící v jednom z největších a nejbohatších měst světa a poté se nacházíte v polorozbořeném městě, bez zákonu, jídla, pitné vody, obsazeném Ruskými vojáky, kteří jsi chtějí svoje vítězství pořádně užít a nechat vypít kalich hořkosti svého nepřitele pořádně, až do dna. Napadá mě jedno přísloví: „kdo seje vítr, sklízí bouři“.▐Zajímavosti: * Dnes se odborníci shodují, že během konce 2. světové války znásilnili vojáci Rudé armády asi 2 000 000 německých žen. Každá přitom byla znásilněna v průměru 12x. * Rusové si nevybírali, obětem znásilnění bylo mezi 8 a 90 lety. Mnoho žen za to zaplatilo životem.▐ Moje hodnocení: 70% ()

garry

Film o znásilňování německých žen v Berlíně ruskou armádou. Smutné. Na druhou stranu kdyby nacistická vojska pod vedení milovaného vůdce Adolfa Hitlera nerozpoutala II. světovou válku ve které zahynulo 52 miliónů lidí zachovaly by si berlínské ženy pel nevinnosti. Připomíná mi to pobouření našeho vzdáleného příbuzného Rakušana Kurta, který vzpomínal na rok 1945. Stěžoval si na to, že Rusové ve Vídni v poslední den války zabili 16 letého chlapce který po nich střílel ze vzduchovky. Jaksi zapoměl, že německá armáda ve které byli i odvedení Rakušané v Sovětském svazu vypálila tisíce vesnic jako byly Lidice. ()

pafka

Ten pohled z jine strany, nez ze strany vitezu mam rad, protoze je naprosto originalni a neokoukany. Jak se zilo lidem, kteri verili v Adu ne tim, ze byli tak tupi, ale byli v tom vychovavani a propagandou zmasakrovani. Skvely material, ktery chybi pochopeni - jak se zilo obycejnym lidem za druhe svetove valky. Co museli prekonat, jak se zachranit, jak se prizpusobit atd. Natoceno bez ztraty kyticky. Skvely film. ()

djcremo

Vojna mení charaktery ľudí a Rusi nie sú výnimkou. Je jasné, že tak isto ako Nemci páchali počas vojny zverstvá, že ani Rusi neboli iný. Ospravedlňovať Rusov tým, že to isté robili aj Nemci nie je správne, hlavne ak sa niečo také pácha na nevinných ľuďoch ktorí za to nemôžu a ktorí si vojnu ani nepriali. Ale o čo hlavne ide, tak to je to, ako vojna dokáže zmeniť vnímanie dobra a zla. Aká je vlastne definícia zla? Ako vnímam zlo ja a ako ho vníma ten druhý. Aj napriek skvelému námetu na film a na uvažovanie a pozastavenie sa nad tým, čo nám vlastne vojna priniesla, mne osobne film pripadal mierne chaotický a taký nesúrodý. Film je zbytočne príliš dlhý, niektoré scény na mňa pôsobili zbytočne a herecké výkony ma nejako veľmi nenadchli. Videl som už aj oveľa lepšie filmy z vojnovou tématikou a tento sa bohužiaľ k ním neradí. ()