Americké biografické hudební drama vypráví o vzestupu a pádu legendárního afroamerického rappera Christophera Wallacea, který se proslavil jako „The Notorious B.I.G." Film sleduje jeho závratnou cestu k úspěchu - od mládí, jež strávil v 70. letech v Brooklynu, až po tragickou smrt v roce 1997.  Malý Christopher získal stipendium na soukromé katolické škole a jeho matka udělala všechno pro to, aby ho uchránila před nástrahami ulice. Bylo to však marné. Už jako teenager začne prodávat drogy, ale jeho život se změní, když přítelkyně Jane otěhotní. Narození dcery ho nasměruje k rozhodnutí vydělávat a být nezávislý - ať už legálně nebo jinou cestou. Jeho rappová nahrávka se náhodou dostane do rukou hiphopového impresária Seana „Puffyho" Combse a ten z něho doslova přes noc vytvoří senzační afroamerický kulturní fenomén. Zároveň s úspěchem však přicházejí nové tlaky a osud má s Christopherem jiné plány... Wallaceho v mládí ztělesnil jeho vlastní syn Christopher Jordan Wallace, v dospělosti ho hraje Jamal Woolard, režie se ujal George Tillman Jr. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Dudek

Vzhledem k tomu, že k žádné osobě o které tento film vypráví nemám citový vztah (nikdy jsem žádného ze zpěváků neposlouchal), se ani nedalo čekat, že díky tomu bude mít nějaký bod k dobru. Vlastně jsem sledoval životopisný příběh zpěváka, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel. Prvních pár minut jsem byl velmi pozitivně překvapen a mé hodnocení se pohybovalo někde kolem 80%. Jenže nakonec se ukázalo, že Notorious přeci jen nebude solidní jízda s cool vizuálem a říznou hudbou. Celý snímek se postupně dostával do šedého průměru, klasický životopisný film, který není v ničem lepší než většina ostatních co jsem měl možnost vidět. Jak se dějová linie dostane za čtyřicet minut, začíná nepříjemně druhnout. Najednou se ke slovu začíná hrnout vata a není o co stát. Tempo je pryč. Postavy přestávají být zajímavé a čím dál více vychází najevo jejich černobílost a nulový vývoj. Fanoušci však budou nadšeni, těm ostatním snímek bohužel příliš (ano, pár slušných momentů se najde) zábavy neposkytne. Čistý průměr. ()

larelay

Hudbu sledujem, mam ju rada, ale nemam ziaden vyhraneny styl a vypocujem si naozaj vsetko. A velmi dobre si za mojich pubertalnych liet spominam na BIG hype okolo East Coast a West Coast. Vzdy som si myslela, ze jedna ci druha strana su len obycajni zlocinci, ktori si nasli hudbu, v ktorej mozu ospevovat svoje (zlo)ciny, bitches, prachy, dealovanie, hulenie, robenie deti na kazdom rohu a hlavne strielanie. Ci sa to niekomu paci alebo nie, je to tak. Vsetko si to odniesli Tupac a Biggie... Stali sa z nich dva kulty, modly a ak chcete symboly, a tie priniesli hudobnej scene niekolko nezabudnutelnych momentov. Som velmi rada, ze mi film objasnil niektore zalezitosti o zivote Notoriousa (ci su objektivne neviem) a musela som si cely ten cas pri sledovani filmu poklepkavat prstami a nohy mi tiez dancovali do rytmu. Film sa mi proste pacil, je pre mna dost prinosny, dokonca aj herci boli znesitelni a hlavne striedanie scen filmovych so skutocnymi zabermi, napriklad z reakcii fanusikov East aj West Coast po zastreleni Tupaca, pripadne z Biggieho pohrebu. Takze summa summarum, film je pre mna velke prekvapenie. Fanusikovia to maju ako povinnu jazdu a vy ostatni, vy to berte s nadhladom, ako ze sa dozviete nieco nove :) Citat Nororiousa BIG: "You're nobody til somebody kills you." ()

gogo76

Životopisný film zastreleného rapera sa mi zdal byť zaujímavý, štedré hodnotenie naznačovalo kvalitu a po filme musím uznať, že tu je. Film sa naozaj vydaril napriek tomu, že okrem A. Bassettovej tu nie je žiadna známejšia tvár. Nadšenie a odhodlanie hercov sa podarilo pretaviť do solídneho životopisného filmu, ktorí by si všetci RAPERI sveta (hej yoou! ideme na to!!! , hej yoou!) nemali nechať ujsť. Istého času som tiež trochu počúval rap, ale od Biga si neviem vybaviť žiaden veľký hit. Mňa skôr zaujali Cypres Hill, Hoause of pain, Marky Mark, IceT..., ale tie časy sú preč. Mohol by som si uťahovať z raperského strihu nohavíc (pozor nepribližovať sa, mám v nich nasraté...), akože zlatých a ťažkých reťazí, ktoré tlačia do predklonu, alebo štýlovej čiapky spustenej cez oči(kurva kam idem, navigujte ma!), uterák na hlave(kurva už vážne nič nevidím!...) či botasiek s rozviazanými šnúrkami dobrými akurát na to, aby si človek rozbil papuľu...Ale dosť. Toto je rapový svet, nechajte nás! (yoou motherfucker yoou!) Tak žite a užite si film raperi. 80% od rockera. ()

nascendi

Je pre mňa ťažké dať tomuto filmu viac ako dve hviezdičky. Rap ako hudobný štýl poznám iba povrchne a nepáči sa mi. Potom ostáva hodnotiť videné ako životopisný film. A tam ma tiež nič nezaujalo. Útechou pre ľudí opačného názoru môže byť počet fanúšikov, pre ktorých to bolo stretnutie s legendou a ich štedré hodnotenie vyváži moje dve hviezdičky. ()

gudaulin

Svět nevzdělaných drsných chlapíků z ulice, kteří byli předurčení ke kariéře pasáka, drogového dealera, rváče z ochranky nebo zloděje, a místo toho úspěšně zahájili hudební dráhu a stali se známými rappery. Nové postavení a sebevědomí se v případě úspěchu často spojilo se starými návyky, takže pánové se objevovali na veřejnosti s početnou ochrankou, ověšení zlatými řetězi, proslulí svým chvastounstvím, obvykle v doprovodu černých samiček oslněných pozlátkem. The Notorious B.I.G. neobstojí ani jako životopisný film, ani jako drama a dokonce ani jako zástupce hudebního žánru. Má význam pro fanoušky černého rapu a specielně Christophera Wallaceho. Ve specificky českém prostředí mám i problém s dabingem. Pokud k vám rapper promlouvá hlasem retardovaného Randyho ze seriálu Jmenuju se Earl, sklouzává výsledek k nechtěné komedii... Celkový dojem: 40 %. ()

• Když sedmnáctiletý Biggie rapuje na ulici proti Primovi, v pozadí je vidět plakát k filmu Juice, ve kterém hrál hlavní roli Tupac Shakur. Je to malý odkaz na tohoto rapera, který byl také ve filmu stvárněn Anthony Mackiem. V této scéně je podle všeho Biggiemu sedmnáct let, film Juice byl ale natočen až v roce 1992, kdy bylo Biggiemu zhruba 19-20 let. (Cliff Booth)
  • Slovo "fuck" ve filmu zazní 154krát což je 1,25krát za 1 minutu. (Dixxx)
  • Rappeři Beanie Sigel a Guerilla Black byli zvažováni do role Biggieho. Do role tvůrci zvažovali obsadit také zpěváka Seana Kingstona, ten dokonce veřejně prohlašoval, že roli získal. (henrycruel)