Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Mám jedinou výtku. Tvůrci občas trochu moc spoléhají na rozklepanou zrnitou kameru, která jakoby za ně měla odvést všechnu práci při vytváření pocitu reálna. Místy jsem tak měl pocit, že vyprávění je poněkud odbyté, třeba narekrutování McGartlanda policií nebo jeho cesta v hierarchii IRA mi přišly moc jednoduché. Samozřejmě je to podle skutečnosti, ale jde tam určitě i o nemalou autorskou licenci. Jinak samozřejmě film je velmi působivý, neučesaný a brutální, ovšem tím přirozeným způsobem, nikoli jako vyžívání se v násilí. Je to opravdu dost sugestivní a Ben Kingsley tu má snad nejsympatičtější roli své kariéry. Též pěkná padnoucí hudba. K lidem jako McGarland můžu mít jen obdiv, protože platit po zbytek života takovou cenu bych asi nedokázal.(27.10.2009)

Neubráním se lehkému srovnání s francouzkým Prorokem, jenž mi přišel podobného ražení. Z tohoto srovnání pak vychází Štvanec IRA vítězně. Scénář sice není tak propracovaný, avšak vše ostatní je zde o kapku či dvě lepší. Hlavní hrdina je sympaťák, příběh odsýpá, člověk drží palec, je napnutý... I celkové téma je zajímavější a silnější. O "konfliktu" v Irsku jsem toho příliš nevěděl. Dost mě překvapilo agresivní a až brutální chování jak členů IRA, tak britské armády, kdy na vše doplatí samozřejmě neviní lidé... Působivé. PS: jdu si shánět Krvavou neděli...(3.2.2010)

O IRA už bylo natočeno a napsáno spousta filmů a knih. A přeci jen všechna díla s touto tématikou si jsou rozdílná. Tyto události ovlivnili spoustu lidí. Jedním z těch lídí je Martin McGartland, který hraje nebezpečnou hru agenta a hraje si se životem jak svým, tak jeho rodiny. Co všechno jste ochotni udělat pro své dobro a dobro vašich příbuzných? Události jsou spíše v pozadí děje a film snímá spíše psychiku hlavního hrdiny a jak se snaží vyrovnat v jednotlivých situacích. Hodnocení je spíše 3,5.(18.10.2009)

Takové milé uvedení do problematiky Severního Irska. Nic míň a nic víc to ale neni, než jen to milé uvedení. Pár scén je skvělých, ale většina filmu je nudná a někdy až zbytečně moc ukecaná, až se z toho všeho vytrácí atmosféra, která by z tohohle tématu snadno dokázala udělat skvělý dílo. Takhle zůstalo jen o průměrného, hezky zahraného filmu, na který se bude hezky zapomínat. Škoda.(13.4.2011)

Přiznávám, pro filmy s " IRA tématikou " mám slabost a tento příběh Martina McGartlanda natočeného na motivy skutečné události patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Nejsilnějšími momenty celého snímku jsou bezesporu hned samotný 5 - ti minutový úvod a zejména závěrečná 20 - ti minutovka, ale žádný strach, nudy se bát rozhodně nemusíte ani mezi těmito úseky. Sice už od úvodu tušíte, jak vše dopadne, žádné překvapivé zvraty nečekejte, přesto vás Skoglandův snímek bezpečně udrží v napětí. Ať už díky věrně zachycené atmosféře špinavého irského předměstí Belfastu, či brutálním výslechům ( kterým se Freemanova kamera rozhodně nevyhýbá ), či v neposlední řadě VYNIKAJÍCÍMU Jimu Sturgessovi. Ten chlapík má vážně talent. Zdatně mu sekunduje ( jen co mu síly stačí ) Sir Ben Kingsley v roli agenta britských tajných služeb. Do plného hodnocení snímku ten pověstný krůček schází, nicméně 4* si ode mě odnáší zcela po právu.(10.11.2009)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)