Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Brutální film o průniku do velké rodiny, která neomlouvá žádné provinění proti skupině ani kdyby to byl vlastní syn zabitý svojí vlastní společností. Příběh je zaměřen na boj proti systému, který pro organizaci IRA neexistuje. Mají svá pravidla a své zásady. Jeden mladý muž ale vše brzy změní a nezastaví ho ani kamarád .... (Opravdu drsný film o bezcitnosti a bezpráví těch kteří si myslí, že poskytují právo a pořádek.)(25.2.2011)

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(6.11.2009)

Všetci sú v tom pekelnom kole akoby náhodou, málokedy o čomkoľvek rozhodujú, okolnosti väčšinou rozhodujú za nich. Prišliapnutí dobou nemajú žiaden nadhľad, ani možnosť ani čas hodnotiť svoje rozhodnutia s odstupom. Sú ako zver okamžite počúvajúca na tie najzákladnejšie inštinkty. Akýsi iný inštinkt však z celej tej špirály zachráni 50 ľudských životov. Náhodou, na príkaz a len ak tomu okolnosti nahrajú. Stále však 50 ľudských životov! Úprimný film.(1.6.2010)

Silný a dojemný příběh ve slabším filmu. Jim Sturgess společně s Benem Kingsleym vévodí hereckým výkonům, jen dámská část obsazení nějak zaostává. Skvěle zvládnuto bylo přenesení atmosféry válečného Belfastu do filmu(až na ten billboard s iPhonem). Filmu by prospěla větší konzistence a kratší úvod, který mě téměř uspal. Zbylá hodina a půl naštěstí uplyne jako voda.(21.3.2010)

Neubráním se lehkému srovnání s francouzkým Prorokem, jenž mi přišel podobného ražení. Z tohoto srovnání pak vychází Štvanec IRA vítězně. Scénář sice není tak propracovaný, avšak vše ostatní je zde o kapku či dvě lepší. Hlavní hrdina je sympaťák, příběh odsýpá, člověk drží palec, je napnutý... I celkové téma je zajímavější a silnější. O "konfliktu" v Irsku jsem toho příliš nevěděl. Dost mě překvapilo agresivní a až brutální chování jak členů IRA, tak britské armády, kdy na vše doplatí samozřejmě neviní lidé... Působivé. PS: jdu si shánět Krvavou neděli...(3.2.2010)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)