Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Dramatický triller s politickou zápletkou, inšpirovaný skutočným príbehom. Je zaujímavé, že krvavé pletky a nepokoje v Severnom Írsku si režisérsky vzala na mušku práve žena. Atmosféra je autentická, miestami poriadne zvyšuje tepovú frekvenciu, krvi a násilia je tam na môj vkus síce veľa, s čím však chlapská časť publika nemusí súhlasiť. Celkovo má film dobré tempo, príjemný akčný rozmer a pútavý námet.(23.8.2012)

Zložitá doba, jednoduchý film. Klasický príbeh policajného špeha, ktorý neustále bojuje s vlastným svedomím. Ak máte o niečo podobné záujem, pozrite si radšej film Skrytá identita. Alebo ešte radšej Krycí jméno Donnie Brasco.(27.2.2011)

Ďalší príbeh, ktorý divákovi prináša zaujímavý pohľad na infiltráciu agenta na druhú stranu barikády. Každá takáto hra má svoje pravidlá, tentokrát nás kamera zaviedla do Belfastu, na prelom 80tych a 90tych rokov, do centra diania konfliktov anglických okupantov s Írskou republikánskou armádou. Film má veľmi realistické spracovanie, čomu samozrejme výrazne dopomohol fakt, že je podľa skutočných udalostí. Nechýbajú silné dramatické momenty, zvraty, kvalitná akcia, veľmi dobré herecké výkony a zaujímavo dynamický kamera. Škoda, že s tou kamerou sa podobne nerozbehol aj dej, pretože ten často stagnoval, hlavne úvodná hodinka nemala až takú razanciu ako nasledujúce minúty, ktoré našťastie vydržali až do konca a film si tak vyslúžil aj štvrtú hviezdičku. 75%.(20.7.2009)

Vďaka hercom veľmi príjemný zážitok,aj cez ohranosť námetu a vyčerpanosť IRA témy.Mainstreamový prístup tentokrát pomohol(23.12.2012)

Povedené životopisné drama o britském informátorovi v řadách IRA. Jim Sturgess podává výborný herecký výkon, režie a kamera působí velmi civilně a realisticky, což se kupodivu netluče ani s akčními scénami. Rozhodně jeden z těch lepších zářezů v silně nevyrovnané filmografii kanadské režisérky (70%).(21.3.2011)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)