Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(6.11.2009)

Pôsobivý thriller z nepríjemného miesta danej doby. Trocha zložitý dej, ale dobre natočený. Ako tak sa podarilo natočiť s prehľadom, no dokonale sa to nedalo. Herci si odviedli svoju robotu dobre a Kingsley mi prišiel ako by omladol. Akcia bola fajn, podaktoré scény mrazivé a vážne. Pre mňa to bola viac dobrá dráma, ako nejaký akčný. Miestami slušná kamera. 70%(25.6.2010)

Tohle téma už jsem v pár filmech viděl a osobně ho mám docela rád. To prostředí je tak správně surové a do filmu je to vděčné téma. Člověk se na to sice rád koukne, ale rozhodně by s hrdiny jejich trable neměnil. Film se mi líbil, byl natočený v příjemných barvách, které tam prostě seděly. Ben byl zase docela ve formě a Jim Sturgess příjemně překvapil, po 21 se ukázal ve zcela jiném světle.(1.11.2009)

• predators

IRA mě moc nenadchla. Ba naopak, místy to byla docela nuda. Příběh se navíc nezmohl na nic jiného, než na to jak okecat přípravy atentátů a jejich sabotáže. Na pořádnou akci se tu nedostalo a zdálo se mi všechno nějak moc jednoduché, bez zásadního momentu, zvratu nebo nepředvídatelné situace. Pro mě slabota... 40%(2.12.2009)

Přiznávám, pro filmy s " IRA tématikou " mám slabost a tento příběh Martina McGartlanda natočeného na motivy skutečné události patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Nejsilnějšími momenty celého snímku jsou bezesporu hned samotný 5 - ti minutový úvod a zejména závěrečná 20 - ti minutovka, ale žádný strach, nudy se bát rozhodně nemusíte ani mezi těmito úseky. Sice už od úvodu tušíte, jak vše dopadne, žádné překvapivé zvraty nečekejte, přesto vás Skoglandův snímek bezpečně udrží v napětí. Ať už díky věrně zachycené atmosféře špinavého irského předměstí Belfastu, či brutálním výslechům ( kterým se Freemanova kamera rozhodně nevyhýbá ), či v neposlední řadě VYNIKAJÍCÍMU Jimu Sturgessovi. Ten chlapík má vážně talent. Zdatně mu sekunduje ( jen co mu síly stačí ) Sir Ben Kingsley v roli agenta britských tajných služeb. Do plného hodnocení snímku ten pověstný krůček schází, nicméně 4* si ode mě odnáší zcela po právu.(10.11.2009)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)