poster

Štvanec IRA

 • Velká Británie

  Fifty Dead Men Walking

 • Slovensko

  Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • danliofer
  *****

  Film, který si na nic nehraje a jen zprostředkovává zcela uvěřitelným způsobem osud jednoho člověka, jenž se narodil v nesprávné době na nesprávném místě. Jak přežít v zemi, kde jste sice členem komunity, vnitřně však nesdílíte její hodnoty. To z jednoho udělá životního psance. V případě tohoto příběhu přímo štvance...(27.2.2011)

 • Madsbender
  ****

  Je zaujímavé, ako je každý film o neoficiálnej občianskej vojne a IRA iný. Štvanec McGartland nie je príbehom verejného bojovníka ako Boxer, ani slávneho väzňa ako Hlad. Je príbehom bežného mladíka, ktorý sa narodil do zlej doby. Z pohľadu historického kontextu a okolností je realizácia vyhovujúca, ja som bol aj pri opakovanom zhliadnutí spokojný. 75%(12.6.2014)

 • Kaka
  **

  Bohužel velký podprůměr. Skogland neví kudy kam. Sheridana nakoukaného očividně moc nemá, snaha o syrovou výpověd nic moc a živelná akce ala Blade 2 není všechno. Problematika IRA je podaná tak jak se tvůrcům hodí do krámu, tedy jako pomocná osnova filmu, nikoliv hlavní téma. To je bohužel (?) směrováno na poměrně solidního Jima Sturgesse.(26.12.2009)

 • Fanucci
  ****

  Filmy o IRA mám rád (Ve jménu otce, Boxer, Krvavá neděle) a tento také nezklamal. Dá se říct, že jde o Donnie Brasca na irský způsob. Naturalistické, brutální a působivé je sledování osudu hlavní postavy, která za dobrou věc získala ve své komunitě jen nálepku zrádce a udavače. Jim Sturgess podal v roli Martina skvělý výkon.(14.10.2009)

 • Radek99
  ****

  Působivý historický exkurz do složité a nepřehledné problematiky politicky i nábožensky rozděleného Irska. Začarovaný kruh, v němž pojmy jako pravda a zákon pozbývají smyslu... Subjektivně jsem byl trochu zklamán jen z toho, že tvůrci použili rámcovou kompozici, čímž vyzradili konec hned na počátku, v lineárně vyprávěném ději bych patrně kvitoval onen ,,překvapivý" závěr... ,,IRA je tady, aby jim ukázala, že ždibec odporu je hodnotnější než hromada hlasů. -Víš, kdo to řekl? -Ne. -Bobby Sands. Citoval Vladimira Iljiče Lenina, vůdce ruské revoluce. Změnil svět, vytvořil národ." Podobné filmy: Boxer, Ve jménu otce, Krvavá neděle(21.7.2009)

 • - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

 • - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

 • - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace