Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Filmy založené na skutečných událostech to mají lehčí, protože divák si je automaticky připustí blíž k tělu ("Páni, člověče, tohle se fakt stalo!" efekt). Kari Skoglandová si ještě pomáhá tím, že film je natočen velmi syrově (krev, jizvy, zlomeniny, nějaké to mučeníčko) a autenticky. Člověk by od režisérky Dětí kukuřice 6 nečekal tak civilní a morálně znepokojivý film. Akce IRA (a vlastně i britské MI5) byly pěkné svinstvo a fakt, že události ve filmu se staly cca před dvaceti lety v západní Evropě, stačí k tomu, abyste nevěřícně vrtěli hlavou. Skoglandová se rozjíždí pomalu a přiznávám, že v první polovině filmu jsem místy ztrácela pozornost. Moc se tu mluví a děj je chvílemi nepřehledný. Vynahradí to skvělá druhá polovina a hlavně napínavém finále - a napínavém vcelku netradičně, uvidíte sami. Jim Sturgess zahrál hlavního hrdinu se všemi odstíny šedi lidské povahy a je přesvědčivý v každé minutě. A Ben Kingsley - wait for it - je skvělý! V takhle dobré formě jsem ho dlouho neviděla. Nejsem si úplně jistá, že si na tenhle film za pár let vzpomenu, ale těch 117 minut rozhodně nelituju. 70 %(20.10.2009)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ IRA (Irská republikánská armáda) byla zformována v roce 1919 z Irských dobrovolníků, aby chránila Irsko, které se v roce 1916 odštěpilo od Velké Británie. Ta i další země tento akt odsoudili a Irové se postavili na odpor se zbraněmi. Mezi lety 1919 a 1921 se IRA společně s obyvateli Irska vzbouřila proti nadvládě královny Alžběty. Roku 1969 se IRA rozdělila na dvě skupiny: OIRA – oficiální linie a PIRA – prozatímní linie. Hrozby složky PIRA se dál nesou irským, severoirským a britským ovzduším. Teroristické útoky, bombové atentáty, výhrůžky a vydírání zastrašují členy britského parlamentu, armády nebo justice. PIRA dosáhla mezinárodních rozměrů, když se podle expertů napojila na světovou teroristickou síť. Martin McGartland se narodil roku 1970. Poté, co uprchl z Irska, žil v Anglii. V roce 1999 byl několikrát střelen zabijákem IRY, ale přežil. O svém životě napsal dvě knihy. +++++ Film Kariho Skoglanda je natočen až dokumentaristicky, někdy až brutálně. Popisuje začátky Martina McGartlanda v IŘE v roce 1988, aby mohl podávát tajné informace britské tajné službě. Po několika úspěších přichází zvrat a on je odhalen a nucen bojovat o život. Je to takový politický akční film ukazující poměry v Irsku. Mělo to dobré momenty, akce bylo jak šafránu, ale kvalitně natočená, ale byly tam i slabší momenty a několikrát jsme se podíval, kdy už bude konec. Jim Strugess ale dokázal, že není k zahození a jeho herecký výkon byl pro mě to nejlepší z celého filmu. Jako historické drama to ušlo, ale bohužel nějak zvlášť mě to nenadchlo. 65%.(10.6.2010)

Pravdivý příběh Martina McGartlanda, který vstoupil jako britský špeh do řad IRA. Zajímavý pohled do severoirské katolické komunity, kde IRA působila coby strážce pořádku a všechny prohřešky proti jí stanoveným řádům nemilosrdně trestala. Jim Sturgess pak ztvárnil mladíka, který sice nesympatizuje s IRA, ale na druhou stranu, jako většina republikánských Severních Irů, nenávidí Brity. Zlom pak nastává, kdy je svědkem incidentu, ve kterém IRA trestá jeho přítele. Sturgess byl perfektní a jediné, co mi na něm nesedělo, byl ten příšerný knírek. Ben Kingsley mi jako Martinův řídící důstojník také sednul. Horší to bylo s Natálií Press, která mi sice nevadí, ale jen do té doby, než otevře pusu. Škoda malého prostoru pro postavu Rose McGowan. Každopádně další z výborných snímků, zabývajících se problematikou IRA. 80%(10.9.2009)

Drama o zlodějíčkovi, který se zaplete do tahanic mezi britskou RCU a rozbouřenou IRA zaujme hlavně svou syrovostí. Má skoro vše, co by správnému historicko-politickému thrilleru nemělo chybět: autenticitu, neutralitu a nepříliš okoukané ale vynikající herce – tady hlavně Bena Kingsleyho. Občasná zmatenost mu naštěstí na napětí nic neubere.(1.11.2009)

Takové milé uvedení do problematiky Severního Irska. Nic míň a nic víc to ale neni, než jen to milé uvedení. Pár scén je skvělých, ale většina filmu je nudná a někdy až zbytečně moc ukecaná, až se z toho všeho vytrácí atmosféra, která by z tohohle tématu snadno dokázala udělat skvělý dílo. Takhle zůstalo jen o průměrného, hezky zahraného filmu, na který se bude hezky zapomínat. Škoda.(13.4.2011)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)