Reklama

Reklama

Štvanec IRA

  • Velká Británie Fifty Dead Men Walking (více)
Trailer

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (208)

Fr 

všechny recenze uživatele

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Působivý historický exkurz do složité a nepřehledné problematiky politicky i nábožensky rozděleného Irska. Začarovaný kruh, v němž pojmy jako pravda a zákon pozbývají smyslu... Subjektivně jsem byl trochu zklamán jen z toho, že tvůrci použili rámcovou kompozici, čímž vyzradili konec hned na počátku, v lineárně vyprávěném ději bych patrně kvitoval onen ,,překvapivý" závěr... ,,IRA je tady, aby jim ukázala, že ždibec odporu je hodnotnější než hromada hlasů. -Víš, kdo to řekl? -Ne. -Bobby Sands. Citoval Vladimira Iljiče Lenina, vůdce ruské revoluce. Změnil svět, vytvořil národ." Podobné filmy: Boxer, Ve jménu otce, Krvavá neděle ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ben Kingsley by ušel, ten ujde vždycky. Má totiž v sobě něco, čeho si člověk na první pohled všimne. A ta holá hlava to není, i když to na první pohled vypadá. Každopádně co on má, to samý Štvanec IRA postrádá. Právě proto samotný film hodnotím tak, jak hodnotím. Nápad dobrý, zpracování obrovská nuda. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Film príliš nevybočuje z rady IRA drám, ale je ich slušným zástupcom. Predovšetkým vďaka Sturgesovi a Kingsleymu a ich skvelo napísaným postavám. V poslednej tretine trochu prestrihať, zrýchliť vpád do finálneho zdramatizovania, a mohlo to byť na silnejšie štyry hviezdy. Ona je celkovo film rozprávaný s menšou dravosťou, než mohol byť. I tak ale podmanivá a silná dráma. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Čas od času i Subjektiv podlehne síle tématu a udělí filmu lepší hodnocení jen proto, že přijatelně koreluje s historií a věčnými tématy lásky, rodiny, přátelství a boje dobra proti zlu jen občas a vcelku decentně skutečnost přikrášlí. Tedy tím posledním možná trochu víc. Že snad tolik nevidíme strach, s kterým se McGartland musel potýkat, že pochyby, zda pomáhá či spíše zrazuje, tu tolik nevystupují...? Dalo by se najít leccos. Všechno odpouštím. Jednou i já mohu s trochou patosu prohlásit: "Martin McGartland je inspirativní hrdina, inspirativní ve své skutečnosti, v tom, že jeho činy jsou činem člověka, který se jen ve správnou chvíli dostal na nesprávné místo, nikoliv činy nadčlověka, superhrdiny." Čest. Slabé ****. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (3)

  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama