V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

toi-toi

Pozerať dvojhodinový film štyri a pol hodiny už dáva možnosť povedať, že sa jedná o nudný a uťahaný film, bez napätia. A aj sa jedná. Sturgess s kolotočiarskym bajúzom hrá na všetky strany ale režisér nedá vedieť ako a prečo, skôr z neho robí Lucky Losera.. Jediné prečo sa opatí ten film vidieť je Kingsely s vlasmi, príležitostne zaujímavá kamera a naháňačka medzi barakmi. Inak len nuda a škaredé oblečenie. ()

Money_too

Konečně film, který mi přiblížil tuto dobu Irska... Drsná neomalená země jako jejich whisky! Škoda jen, že jsem se párkrát nechytal děje kvůli neucelenosti filmu a jeho spádu! Parádní podívaná... ()

ViktorEl

Veľmi dobré pocity po pozretí tohoto filmu. Fakt milé prekvapenie. Nemám síce rád filmy s touto ani s podobnou tematikou, ale tento film ma zaujal od začiatku do konca. Musím pochváliť réžiu a najmä herecké obsadenie. Najviac z hercov ma zaujal charizmatický Ben Kingsley, ale takisto musím pochváliť výkon Jima Sturgessa, ktorý bol presvedčivý. Po prepadákoch čo som dnes videl, bol tento film pre mňa veľkolepý. Trošku preháňam, ale fakt najlepší film aký som dnes videl, preto mu dám 4 hviezdičky aj keď si ich celkom nezaslúži. Pre mňa to bola dobrá oddychovka, ktorá mi aspoň z časti zlepšila pohľad na filmy po dnešných blbostiach. 75% ()

Saur.us

Zajímavé drama z prostředí IRA, které i přesto vlastně nic pořádného nenabízí. Ztrácel jsem se v problematice tehdejšího Irska, nijak extra na mě nazapůsobili hlavní hrdinové a celkově tomu prostě chyběla šťáva. Zapůsobil na mě vlastně jen pravdivý příběh tohoto lidového hrdiny... ()

Axident

Velmi příjemné překvapení - civilně a sugestivně působící pohled na IRA a pozadí života irských, obyčejných lidí na obou stranách "fronty". Zatraceně sympatický hlavní hrdina a až na Bena Kingsleyho vesměs neznámé tváře. Paradoxně zrovna na Kingsleyho jsem si za celý film nezvykl, počínaje komickou, rušivou parukou a konče jeho sólo obětní akcí na záchranu svého pěšáka, který byl nadřízenými ponechán napospas.... Až na něj - silný zážitek, ač filmy o IRA nemusím a rozmýšlel jsem se, mám-li na Fifty Dead men Walking vůbec chuť... (Nelze nezmínit zážitek z důsledných přízvuků, to mám rád :o) ()

mala_kea

Čekal jsem opravdu víc. Spleť nesmyslných až stupidních scén a celkem nepřehledná zápletka, zdlouhavé dialogy. 3* hvězdičku si vysloužil závěrečnou honičkou a následným vyskočením z okna. Narovinu říkám, nelíbilo se mi to. ()

F.Sucre

Velice zajímavě zpracovaný Thriller z období největšího bordelu IRA. Ben Kingsley i Jim Sturgess odehráli svoje a mě se to líbilo :) ()

Trešlson

Velmi kvalitní a silný příběh o členovi IRA, který se nestal jejím sympatizantem a rozhodl se pomoci zachránit životy těm, kterým je IRA chtěla vzít. Působivé obrázky severního Irska před dvaceti lety ukazují, že život tam nebyl zrovna jednoduchý a na poměry západního světa zároveň hodně krvavý. Knižní předlohu bych si rád přečetl, myslím, že v ní budou určitě mnohem lépe vystiženy motivy hlavního hrdiny. Jinak ústřední dvojice Jim Sturgess i Ben Kingsley podává velmi sympatické výkony (Kingsleyho "otcovský" Fergus je na něho poměrně nezvyklý) a zpracování mi přišlo hodně realistické (v místech mi to trochu připomělo "surový" styl Michaela Manna). Hvězdu ubírám hlavně za retrospektivu v níž se příběh odvíjí, takže závěr známe hned v prvních minutách, což je poměrně škoda, protože v jistých okamžicích víme, jak to s hlavním hrdinou dopadne a jsme tak zbaveni některých napínavých scén (hlavně ke konci filmu). Jinak je Štvanec IRA určitě film, který nám má hodně, co povědět, jako např. Boxer, Ve jménu otce, Krvavá Neděle a nebo Hlad (přiznám se, že ne všechny jsem viděl, ale po Štvanci IRA jsem si připměl, že bych je určitě neměl vynechat a vše dohnat). ()

Rokle

Zajímavé téma, kruté naturalistické výslechy IRA a hlavně výborná poslední dvacetiminutovka. Tak proč jen silné 3*? Na to, že ten film má mít jako nosný motiv psychologii postav a je důležité chápat proč jednají zrovna tak či onak, já se cítil poněkud podveden. Přišlo mi, že se skákalo sem a tam, bez důrazu na jednotlivé pasáže. Sturgess s knírkem ne-e a trochu WTF scéna mi přišel skok z (kolikátého patra?) činžáku. Na druhou stranu... je to dle skutečného příběhu, tak snad nekecaj :) ()

hororwatch

Film byl zajímavý už sám o sobě svým tématem. Herecké obsazení dobré. Měl jsem smůlu, že se mi ho dostalo v ne zrovna nejlepší kvalitě obrazu a s dabingem, kterému nebylo zrovna někdy(celkem dost často) rozumnět. Nevím jak ostatním, ale mě přijde, že film nestaví do osvícenecké pozice ani jednu stranu. Brutální praktiky svedou všichni aby dosáhli toho, čeho chtějí, to není jen o Iře. Pravda je ta, že jako v každé radikální organizaci se najdou fanatici(většinou vůdci organizace) a pak ti, kteří to berou jako boj za svobodu a nechávají se manipulovat fanatikama, jako už hodněkrát v minulosti. A padla tam dost pěkná hláška, která mi tu myšlenku, že žádná strana není svatá, vnukla. Účel světí prostředky, přesně tak!!! tak 4* kvůli špatné kvalitě. ()

Hapretor

Dějově mě to spíš nudilo. Nic napínavého. Možná kdyby Sturgess nevypadal jako knírač, tak by mě to bavilo víc. Neni to charismatický herec. Kingsley sice ano, ale v nevýrazné roli. Prostě film, který se do paměti nevryje. Přitom v sobě skrývá silné a drsné téma. ()

darkreider

Nie som nijak nadchnutý. Punc skutočnej udalosti mi nestačí na dobrý zážitok a nie len jedna vec mi vadila. Hlavný hrdina mi veru sympatický nebol a jeho "žena" už vôbec nie. Nie je to na zahodenie, ale je hromada filmov rovnakého razenia, ktoré ma bavili podstatne viac. ()

lxbch

Skvělý film, kvůli kterému jsem obětoval notný kus nočního spánku. Od první do poslední minuty jsem dýchal smog z Belfastu. Jediné, co mě iritovalo, byl Martyho knírek. :-) ()

Skleni

Chaos. Ako pre mnohých je symbolom udalostí a diania v Írsku, tak i tento film pre mňa bol jedným veľkým chaosom. Až do určitej pasáže, kedy som si zvykol a pochopil strih a kameru tohoto, ináč určite výnimočného filmu. Zo začiatku som mal obrovské problémy pochopiť "čo sa práve stalo?" či "kto to vlastne bol ten človek?!" a tak. Ale až som si na to fakt zvykol tak to šlo. Film nabral absolútne iné tempo aj po polke filmu. Do popredia sa dostala samotná zápletka a akčná časť "schovávačky". Tento národno-politický thriller je skvelým sprievodcom diania v danom období v írsku a dokonca i napriek chybám ako veľmi stručné oboznámenie s postavami či až príliš rýchla gradácia (a častý úpadok) deja ako aj sem tam nepochopiteľné (a často nereálne) pasáže ako výskok z okna, kde priznajme sa máme všetci trocha pochyby, bol tento film parádny. hádam za všetko hovorí ak poviem, že ho radím do mojej Top 15 za rok 2008 (namiesto IP Man). Skvelý zážitok!!!! 87% ()

Mashak

Tenhle film neocení každý. Ne, že bych se nad jiné povyšoval, to vůbec! Avšak já tohle dílo považuji za velmi kontroverzní. Období nejtvrdší éry IRA je silné téma, ale ne vždy je správně vyprávěno, ale tentokrát se to absolutně povedlo. Po skončení filmu jsem pořád přemýšlel nad tím, jak se ten kluk sakra k tomu všemu vlastně připletl. Hra intrik a věčného strachu, paranoje, zodpovědnosti a zoufalství. Jim skvěle předvádí boj hlavního hrdiny se sebou samým a Ben Kingsley mu úžasně sekunduje, i když se jiným může zdát, že je to opačně. Víc takových kousků! ()

foundation

Zasadny problem ktory mi pokazil vela z filmu bol Jim Sturgess Ten totiz vie velmi dobre zahrat genialneho chlapca ktory ide do Vegas vyhrat prachy v ,,21,, ale tie iste ksichty ktore mu stacili tam jednoducho tu nefunguju. Ale ani ostatne veci vo filme ma bohvieako nechytili ale moze to byt aj tym ze tema IRA je pre mna absolutne nezaujimava a je mi viac menej ukradnuta. Film sa mi vlastne dostal do ruk len na zaklade odporucenia znameho ktory ma ale na druhej strane v podobnych temach velku zalubu. Ak by som mal zhrnut film do jednej vety staci napisat : Takych bolo, takych bude. A ku vsetkemu ma to obcas aj pekne nudilo. Kritiku na spracovanie temy a podobne veci necham tentoraz na inych pretoze ja to porovnavat ani moc nemam s cim. Mna to jednoducho vobec neoslovilo. Technicka stranka filmu neni zla ale nic nad priemerom v nej takisto nevidim. Niekde medzi 2-3 ja davam tentoraz prednost nizsiemu hodnoteniu. ()

Torgal

Videl som síce len druhú polovicu filmu, ale tá ma nesmierne zaujala. Veľmi realisticky pôsobiaci film o IRA a jej praktikách s vynikajúcim Benom Kingsleym (toto je snáď prvý krát čo som ho videl nehrať zle). Príbeh je drsný a s postavami sa moc nepáre a réžia sa nesie v podobnom duchu - nekompromisná a špinavá. Pôsobivý film. 8-/10 ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)