Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Obec žije přípravami, ale nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel, a jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne... Jak dopadne, a zda budou mít obyvatelé skutečně obec „průjezdní“, na to si už počkejte do uvedení filmu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (386)

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Na půli cesty mezi Slámou a Najbrtem vyrostlo osobité vyprávění bez zbytečných estrádních příkras (až na pár výjimek). Strašně bych si přál, aby Sedláček natočil čistou žánrovku, která nebude pobíhat kolem globálních společenských neduhů (přičemž všechny jen tak zběžně olízne), ale lépe zacílí podstatu vyprávění. Figurky s polořečenými motivy a všudypřítomné nálepky ho samy o sobě nedělají. V rovině vyváženosti scénář-režie jsou na tom líp Pravidla lži, přesto Muži nejsou krokem zpátky. Spíš někam stranou, kde se za slušné peníze cvičí řemeslo a práce s herci i neherci. Oboje dopadlo skvěle, příště už by z toho mohl vzejít skutečně dospělý a kompaktní film. 70%. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Tož, na dědině, né nepodobné téjto, bývám. Ludé sú všude stejní. Po čuni kvůli babě si dajů, o kraviny sa hádajů, dobrého starostu aj prachama nabúchaného podnikatelů majů. Blbé je, že je to takový ten další z řady pokusů o ten ‚venkovský folklóreček‘, který tentokrát překvapivě nedojede na postavy (byť některým pražákům ten postoj ‚seno a vidle‘ prostě neuvěříte), ale na strašlivě ospalé tempo bez ničeho a zbytečnou epizodnost, která vám nedovolí se ničeho pořádně chytit. Za 3 hvězdičky s krvácejícím srdcem, protože Sedláček ční nad typově podobnými kolegy o dvě hlavy, ale nemůžu si odpustit otázku, jak to kdysi ti Formani, Menzelové a Svěrákové dělali… ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Uznávám, je to moje chyba. Čekal jsem řachandu a objevil jsem citlivé zobrazení venkova, tak vzdálené Troškovu uřvanému hysterčení. Nebýt určité roztříštěnosti, našel bych rozhodně další věci, kterými se dá kochat (Martin Trnavský!!!) Příležitost mít ale ještě budu, protože už dlouho jsem u hodnocení nebyl takhle rozpolcený a nerozhodný. 70%? ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Film, který mi způsobil velké potěšení i velký smutek. Potěšení z perfektních postav (ano, včetně Martina "vymetám novácké seriály a mám rád obchod, protože má jasná pravidla" Trnavského) tvořících dohromady kolorit vesnice, která vypovídá o lidech stejně dobře jako Hoštice, avšak její sledování nezpůsobuje rozpad neuronů. Potěšení z řemeslných kvalit výsledného díla a z na komoru trefené sociální satiry. A smutek z toho, že přece jen muselo dojít k úlitbě "průměrnému divákovi", na kterého to i přesto bylo příliš složité, a Muži V Říji v kinech propadli. Mně ty dvě hodiny utekly celkem vzato velmi příjemně, i když jsem musel tu a tam zalitovat roztříštěnosti děje do příliš mnoha dějových linek, z nichž u některých je evidentní, že by potřebovaly ještě nějaký čas, aby z nich něco bylo. Robert Sedláček se na poli filmového umění jistě dopustí velkých věcí. Můžeme jen doufat, že se mu povede získat dostatek peněz a dostatečně volnou ruku, aby mohl natočit nějakou čistou žánrovku - jednotlivé prvky Mužů V Říji dokazují, že by to rozhodně stálo za to. Bohužel jako celek to nefunguje úplně dobře, a svých sedmdesát procent dávám jen proto, že míň by byla křivda - a hlavně proto, že šedesátkové filmy k vidění nedoporučuju, a to rozhodně není tenhle případ. Berte všemi deseti, a popatřte na krásy Jižní Moravy a scény srovnatelné s kusy jako Hoří, Má Panenko nebo Vesničko Má, Středisková. Nepřeháním. Přehánějí lidi, co si proti pokutám potáhnou auto astrálním štítem;) 70% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Já už si skutečně přijdu trapně, když tady musím bránit pomalu každej českej film, co jsem viděl. Vážně. Uznávám, že první část byla celkem nudná, ale ta druhá? Ta byla plná jedné hlášky za druhou. Tolik hlášek jsem v českém filmu neviděl snad ani nepamatuju. Já jsem se bavil, ten film mi nepřišel kdovíjak velkej, ale objevilo se v něm tolik vtipu a známých herců, s čímž jsem se v českém filmu taktéž dost dlouho nesetkal, že ohodnotit tenhle film nižší známkou by byla asi taková chyba, jako poslat americký vojáky do centra Severní Korei. Muži v říji jsou pro mě lidový humor, na který se poslední dobou všeobecně kritizuje, a přitom za komančů byl nedílnou součástí každé komedie. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (5)

  • V jedné scéně, kdy se auto zasekne na železničním přejezdu, je konstatováno, že tady jezdí i Pendolina. Jenže to jsou elektrické vlaky a trolejové vedení na této trati prokazatelně chybí. (Lkprak)
  • Filmový Mouřínov je skutečný (nedaleko Bučovic), doopravdy zde končí silnice. (M.B)

Související novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Reklama

Reklama