Psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce. Patnáctiletý Marek opouští svého autoritativního otce a vlakem se vydává do Prahy. Krátce po příjezdu se ho ujímá zkušený pasák, díky němuž naivní mladík proniká do nového prostředí a záhy se stává prostitutem. I když prožívá chvilkové opojení z peněz a blahobytu, nakonec se ponížený a zoufalý uchyluje k drogám. (oficiální text distributora)

fannah

Neohodnotitelný film. A z jakého důvodu? Neřadím ho mezi klasické filmy, protože je s ostatní českou tvorbou neporovnatelný. Film, který si na nic nehraje a snaží se co nejrealističtěji a možná i proto velmi amatérským způsobem popsat bohužel často velmi pravdivou skutečnost, nebude mezi publikem nikdy oblíbený a uznávaný. Přesně o tom konvence jsou. ()

lillien

Úplně chápu ty, kteří dali odpad kvůli zfušovanýmu "filmařskýmu zpracování", protože i mě, jinak "uměleckýmu dementovi", to chvílema b(l)ilo do očí. Například použitá hudební kulisa je takový humus, který mi celý film neustále dokonale kazil. Výběr hudby jsem nepochopila a vysvětluji si to pouze tím, že tvůrce musel dlouhé hodiny, ne-li dny čumět na obrazy Hieronyma Bosche, až se z toho naprosto pomátl. On by ten film jinak nemusel být až tak špatný, protože námět by na to měl, jen to zpracování by se mělo více blížit třeba takovému Bony a klid s jeho nezapomenutelným a naprosto vhodně zvoleným soundtrackem, který filmu hodně pomáhá. Oproti ostatním zde nebudu kritizovat herecké výkony, docela chápu, že do takového filmu navíc s dost špatným scénářem nenalákáte obvyklé profláklé televizní ksichty. Vyjímky se i zde najdou, nevadila mi postava Davida a výborný byl Kostas Zerdaloglu, kvůli němu rozhodně mělo smysl to vidět i s tou přepálenou stopáží. A protože jsem v té době taky zrovna prožívala pubertu, mohu potvrdit, že ano, takhle debilně jsme se oblékali, takhle debilně vypadali a Praha opravdu byla takováhle hnusná špinavá děvka, kde si nikdo kondom nenavlékal, protože o aidsu se jen vtipkovalo a každý na to sral. Bohužel. Natočit film o chlapecké prostituci je poměrně originální nápad, takže kdyby tvůrci trochu dotáhli nedostatky, mohl to být určitě nezapomenutelný film, takhle se jen člověk pokřižuje, tfuj, zaplaťpánbu, že jsou ty devadesátý leta za náma, zaplaťpánbu, že jsem nikde jako šestnáctiletej nešlapal a nefetoval a na film raději ihned zapomene. A to, že se to nějak takhle opravdu dělo, nebo děje, na to vemte jed. Za odvahu těch kluků v tom hrát, za celkem dojemný nápad v jedné části filmu, aneb poselství ve smyslu: od dobrého kamaráda ani ošukání do prdele nebolí a za výborného představitele Krysy tomu s klidem napálím tři hvězdy. Dívala jsem se na to s nadhledem a po shlédnutí poděkovala všem mocnostem, že jsem ty devadesátý leta přežila. ()

Rex Mundi

Smutné... ale to je asi tak všetko. Film má lepšie chvíľky aj dobré hlášky (viď Fanucci), silné a zručne natočené scény sa tiež nájdu, ale je ich málo... Jednoducho všetkého dobrého je tam málo - a všetko prestupujúci smútok síce dosť pomáha atmosfére, ale tiež nestačí na vytvorenie kvalitného diela. Napríklad taká Lilja 4-ever si s oveľa menším obsadením a pompou vystačila na oveľa lepší film. ()

pornogrind

Tenhle komentář začnu trochu netradičně a to přes muziku.Posluchači Death Metalu a Grindu možná budou znát olomouckou kapelu DEMENTED RETARDED,která v roce 2001 vydala album s názvem Mandragore.A právě na tomto albu mají intra z filmu Mandragora.Celý ty roky jsem přemýšlel z jakýho filmu ty úryvky jsou.No dnes už to vím.A to byl hlavní impulz proč jsem si tento film pustil.No a teď už k samotnýmu filmu.Tento snímek vypráví příběh 15iletýho Marka,kterej se nejdřív vysral na školu a následně utekl i z domu od svýho fotříka do Prahy.Kde hned narazil na pasáka,kterej poblíž nádraží vyhlížel nový kusy pro svůj obchod.Takže se nám Marek od drobných krádeží a hraní automatů chtě nechtě dostává do světa prostituce.Postupem času si ale zvykne.A pak už to je jak na houpačce.Euforii střídá bezmoc.Že si vybral nebezpečný "povolání" dokazují nejen krvavý šrámy na ksichtu,ale i na duši.Tenhle film je prostě plnej emocí,chlastu,drog,šukání,násilí,nočních klubů a taky beznaděje.Kdy se nakonec schýlí i k natočení gay porna.Marek prostě klesá níž a níž.A konec?Nebudu prozrazovat.Jen dodám:Tak blízko a přece tak daleko.Kdo na to koukne pochopí.Pro mě je to na český poměry docela drsnej film kde celkový dojem z filmu kazí hudební doprovod,kterej je otřesnej.Od vážný hudby,přes Bartošovou,Zagorku až po Kabáty.Někomu možná nesednou herecký výkony,který mně osobně zas až tak nevadily.Právě naopak.Ve filmu je plno zajímavých individuí jako třeba Rudy nebo Krysa(je jich tam mraky).Docela mě překvapila kamera a v některých záběrech "hra barev" přesně jak to mám rád.Tenhle film rozhodně není pro každýho,ale já se i přes poměrně delší stopáž rozhodně nenudil. ()

Riley

Po přečtení zdejších komentářů se už budu jedině opakovat, zdá se totiž, že film má jen dva proudy diváků. Ty, které naprosto dostal a ty, kteří řeší nedokonalou režii atd. a film posílají kamsi. Já se budu řadit k těm prvním. Mandragora je šokující, realistická, napínavá, syrová, má neuvěřitelnou atmosférou a já se nenudila ani minutu. A to že je vidět, že na film asi nebyl tak velký rozpočet je možná jedině dobře. Ono to totiž působí tak, jakože někdo vzal kameru a prostě to natočil tak jak to je = naprosto realisticky. ()

• Death/grindová kapela Demented Retarded vydala v roce 2001 demo s názvem „Mandragore“, kde můžeme jako intro slyšet úryvek z filmu Mandragora. (pornogrind)
  • David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)
  • Na začátku filmu přijíždí Miroslav Čáslavka do Prahy vlakem od Plzně - jede přes Vyšehradský železniční most směrem ze Smíchova k Vyšehradu. Zhruba po půl hodině však odpovídá Davidu Švecovi, že je z Přerova. (ČSFD)