Epizody(3)

thomasnikrs odpad!

To měla být parodie na co??? Fakt šílený... šifra mistra Leonarda s Indiana Jonesem... do toho neschopná a ubohá policie... fakt na zvracení a ten konec... Strachu, cos to natočil...??? ()

subic

Na produkci České televize velmi slušné. Dokonce musím přiznat, že extrémně neoblíbená Geislerka tu vypadá celkem k světu a hraje i normální roli. Velmi dobře obsazené i zahrané. Moje smůla je, že už jsem to viděl 2x a pokaždé jen první 2 díly, takže zatím za *** a u toho zůstane i po posledním dílu, na víc to nebude. 70% ()

knihovna

Velmi dobré, sllušný námět, dobře natočené, bavil jsem se víc než u Šifry mistra Leonarda. Jiří Strach opravdu umí. ()

MirkaP

Tři díly s charakteristikou slibnej - trochu zmatenej - poněkud blbej (ta scéna s krádeží byla vyloženě legrační). 4-2-2, k tomu slušný Trojanův výkon, takže to zaokrouhlíme na 3* ()

regentor

Šifra mistra Vašíčka na český způsob. V našich končinách je řada zajímavostí které se dají propojit do zajímavého příběhu.Stačí když zajdete do archivů a mystéria se na vás je valí.Nejdříve se na obzoru objeví rudý mrak či snad přízrak..? Příběh začíná podivným rituálem jakési oběti , které se však podaří prchnout z lůna okultního místa zpět do civilizace.Ta vytvořila mnohé výtvory , mimo jiné i Policii která je hned na začátku vyšetřování v pasti , nebo je to její lest..? Je teda povolán a do případu zapojen znalec mystiky a okultismu dr. Runa (jak příznačné jméno) který z nákresu na těle prchnuvší dívky bleskově sestrojí nákres a vytvoří vyšetřovací verzi o jednom z nejstarších temných rituálů... S tím by si však příběh dlouho nevystačil a tak se na scéně objeví nové prvky i postavy. Podivné hudební uskupení ( v zastoupení satanistického spolku) stejně jako skupinka mladých archeologů u vykopávek v tajemných Podlažicích.Runa zkušeně propojuje všechny prvky vyšetřování až k tajemnému bratrstvu , kabalistické numerologii nebo vraždě krále Václava III.Temné síly však stále nabírají moci , pomůže už pouze krev nejsvětější oběti.Divácká oddychovka , která zároveň může sloužit jako průvodce po českých i moravských památkách a zajímavostech.Na domácí poměry velmi zdařilé dílko ve kterém nechybí napětí , humor i tajemno. ()

me_george

Podobně jako u Strachova Labyrintu, ale zde ještě výraznější a tedy hvězdička dolů: Výborný námět (nebo aspoň pro mě osobně zajímavý), dobře zahráno atd., ale je to hrozně "cheesy". Hacker, který se vláme kamkoli do pěti sekund. Něco kradu, přelstívám policii, ale nezajímá mě, že všude nechávám otisky. Schematické postavy. Opravdové nadpřirozeno! (na rozdíl od Labyrintu). To všechno mi na tom vadí. No jo, ale pořád bych shlédnutí doporučil, nedá se nic dělat. Českých mystery thrillerů moc není a české reálie mají prostě velké kouzlo. ()

ostravak30

Ďáblova lest je přesně to, co český divák potřeboval. V době po Pánu Prstenů a invazí desítek dalších fantasy, tady máme Vašíčkovo spojení legend, pověstí a naší historie. A ono to samozřejmě funguje, protože česká historie je bohatá různých legend, mytických příběhů a celkově i na zajímavou a dramatickou historii. Arnošt Vašíček je na to navíc borec. Nejvíc mě na svou práci nalákal jako mladého v seriálu Strážce duší. O ďáblově bibli jsem už slyšel mnohokrát, ale nejvíc byla její historie osvětlena právě autorem v seriálu Labyrint záhad. V kombinaci s vraždou a známými herci pak lest nemá moc šancí zklamat. Pouze závěrem. Ten konec je už vyloženě postavený mimo logiku a vyloženě kazí všechno, co dosud prošlo kritickým myšlením všech hrdinů, kteří za jakékoli situace stále používali chladnou logiku a rozum. ()

AgnesDee

Po dlouhé době pro mě koukatelná česká kriminálka, která má nádech tajemna, je krásně natočená a má zajímavé rozuzlení. Škoda jen toho konce, kdy to tvůrci dohnali až na kraj absurdna. Z hlediska naší historie je to v velmi zajímavý námět na příběh. Z hlediska dnešního pohledu čechů na náboženství to spíš působí jako přesvědčování o existenci Boha a podobně. Jedna věc je dívat se na podobné události z hlediska historie a způsobu uvažování lidí tehdy žijících, druhá věc je o této existenci přesvědčovat dnešního diváka. Bohužel se na to nedokážu dívat stejně jako třeba na fantasy nebo prostý výmysl scenáristy, protože je z konce cítit až příliš silné náboženské přesvědčení. To je ale ovšem pouhá výtka ke konci, jinak je celá minisérie výborná a rozhodně stojí za shlédnutí. ()

iz67

Začátek ještě jakž takž, ale pak se to začne hroutit a 3.dil už jsou jen totální splašky bez nitky logiky. Ale co logiky, ve 3.díle se totiž dostáváme do 4. dimenze absolutního scénáristického a režijního blbství. A nejde o nadpřirozenou linku, ale o linku totální neschopnosti udělat tady rozumnou věc podobného typu. Strach (ten člověk) je totální blb, což dokládá nejen tímto svěžím dílkem. ()

Achab

Že by Šifra Mistra Jiřího Stracha počesku, aneb kterak se objevila ztracená stránka z Codexu Gigas? (tři hvězdy jsou málo, je to někde mezi)Vypadá to vydařeně, nerozumím těm celkovým hodnocením všech dílů když byla premiéra prvního dílu před pár dny a druhý ještě většina nespatřila, neřkuli třetí závěrečnou část. Na televizní počin je to velmi dobré, ale spíš mě oslovila tématika nežli jednotlivé postavy. Vyšetřující Anče Geislerová je přesvědčivá asi tak jako v roli šatnářky v Klubu náročného diváka či jako služebná velectěného Trautenberka, kdyby ji řidič (Oldřich Navrátil) odpověděl, že si pamatuje číslo spzetky tak bych šel do kolen a bral bych to spíše jako celkovou parodii,nicméně zmínil, že šlo o straou dodávku a že na ní je velký nápis Tharos mu už uniklo, nicméně značku mercedes poznal - prapodivné, ale budiž. To že Anče kouří marjánku osloví jen sojku bonzalku,která tak spraví o všem samotného Krakonoše (Rýblcoula, který beztak stojí za samotným zavražděním studenta) ale ten ji zase neskočí na ustrojenou lakovanou image z titulní stránky nějakého módního časopisu. Pak je tady postava vyšetřujícího komisaře (Jiří Dvořák) stříknutého Belmondem a Brucem Willisem, jako kořalečník by se na policejní stanici dlouho neohřál. To co tam doposud zaznělo by se religionista Ivan Trojan (jako vždy výborný) mohl klidně dočíst na wikipedii a Oldřich Vlach jen citoval brožurku z výstavy Codexu Gigas (Ďáblovy bible) v pražském Klementinu a samotného Trojana poučil o Codexu jakoby o něm odborník Trojan slyšel prvně. Nicméně se mi to líbilo a určitě se kouknu i na další díly. ()

quasar

První dva díly napovídají, že jde o nadprůměrný televizní seriál. Strach je pro mě jedním z nejlepších dnešních českých režisérů. Spolu s kvalitní kamerou a scénářem to je skvělý mix. Lidský rozměr policistů, satanisticko - mystické pozadí případu, spád příběhu, děj v několika rovinách - jsem spokojen. Trochu mi vadí, že divák už ve druhém dílu tuší mnohá rozuzlení. Mohlo by to být napínavější. Na druhou stranu je rozdělení do tří dílů dost nešťastné, protože kdo si má po týdnu (čtrnácti dnech) pamatovat indicie z minula. Myslím, že by se to dalo sestříhat do dvou hodin a vysílat jako TV film celé najednou. Co ještě vytknout? Je fakt, že to občas J. Dvořák herecky přehání (to je asi odkoukáno z francouzských kriminálek), ale tady mi to až tak nevadí, je to nadsázka z kterou jsem se hned smířil. Velkou nevýhodou tohoto dílka je fakt, že je z velké části postaven na záhadě a jejím rozluštění. Pochybuju, že případná repríza bude mít větší sledovanost... A nakonec dopisuji postřehy jen z třetího dílu. Ten je opravdu mimo a zatímco bych hodnotil tak 75ti procenty první dva díly, třetí díl to sráží tak na 45%. Nevadí mi, že Dr. Runa zažene satana křížem za pomoci apoštolů. Vadí mi uspěchaná, nepravděpodobná podoba reálných scén. Je jen jeden pachatel? Pětašedesátikilová doktorka, která vytahne těžšího černého studenta nohama vzhůru... Policisté, kteří místo aby při zapnutí alarmu čekali venku u obou vchodů na posily se zachovají jako pitomci a nechají si ještě ukrást auto... Nasazená policistka Gaislerová nechá úmyslně řídit podezřelého kolegu, který podle toho co bylo vidět (kdyby pil opravdu alkohol), musí mít v krvi 3 promile - to jde o život a ne o kariéru... Trojan naprosto v klidu a racionálně uvažující ve chvílích, kdy jde o život jeho dítěte... Počítač v pracovně profesora zapnutý a připravený... Po vzoru amíků záchrana přicházející za minutu dvanáct... Krev kapající z hrdla v konzistenci kečupu... Do nebe volající espézetka na pohřebáku - to bylo nejujetější - to nelze považovat ani za fór, nebo nadsázku...! Atd... Po shlédnutí třetího dílu mé nadšení silně opadlo - škoda. ()

SB

Taková nezávazná pohádka s pár oslákama. První 2 díly byly lepší, ale ten poslední takovej odfláklej. Takže průměr **. Ten satan na pohřebáku byl hloupej frk. ()

DooFooS

Poslední kloudné detektivky u nás vznikly už hodně dávno a Ďáblova lest byla jen dalším potvrzení tohoto pravidla. V každém případě to ale byl na české poměry detektivní nadprůměr. ()

LuckyK

Téma mysteriózní lákalo na hybrid Da Vinciho kodu a Deváté brány, čekal jsem svoji velmi oblíbenou literární detektivku. V prvním dílu byly nejsilnější okamžiky, opravdu někdy obcházela hezká napjatá atmosféra. Druhý díl už byl slabší, shodila to ta hypnóza, od té doby se to vezlo dolů s uvěřitelností. A pointa třetího závěrečného dílu, to snad ani nejde komentovat. Chápu, že režisér je prý velmi silně věřící katolík, ale tohle je trochu moc, to není Anděl Páně. Kompletně to zkazili, do té doby docela realistickou atmosféru. Alespoň vtipně to shodili už předtím scénou s krádeží kříže a jízdou s ním na koleně v autě, velmi dobré. Takže, měli si vyjasnit žánr a pak se držet ho až do konce. Oceňuji nejvíce reálné exteriéry, které se natáčeli v opravdu tam, kde se odehrávaly, jako Pardubice, Broumov, Podlažice a Porta Coeli. ()

dsaiko

Film mohl být českou kombinací AktX a Davinciho kódu, jeho začátek byl i pro mne velice napínavý, bohužel neudržel nasazenou kvalitu, začasl se pouštět do laciných efektů, jednoduchých řešení atd. První díl dobrý, druhý OK, obsah třetího dílu se diletantsky nepovedl, misteriózno nahradily dějové nesmysly a jednoduše ověřitelné nepravdy. Přišlo mi to, jak kdyby scénáristovi v pátek odpoledne "padla", "Franto, jdu na pivo, nějak to dopiš". ()