Epizody(3)

dr.fish

Tvůrci nám dokázali, že napsat knihu typu Da Vinci kód není až zas tak těžké. Napsali si něco podobného, funguje to stejně dobře i v našich podmínkách. české kláštěry jsou stejně tajemné jako ty francouzské a anglické, a ďábel se tu skrývá v podstatě za každým rohem. Témata se nabízejí sama. Velmi slušný počin v této na scénáře zoufalé době...80% ()

forsythia

Tak si to shrňme: pár záhadných magických kosočtverců (copak asi znamenají?), Vojta Dyk, co neumí do 666 napočítat, ale rozhodně má někde protekci, protože je lepší hacker než Pánbůh, místy trošku prkenné dialogy (které se nedaly zahrát jinak než prkenně). Na druhé straně bezchybná svatá trojice protagonistů, skvěle odsejpající děj, inteligentní humor a atmosféra na jedničku s pěti hvězdičkama. Co víc si přát. ()

Šimpy

Ač bych to nečekal, česká tvorba si snad ještě šanci zaslouží. Strach a i Arnošt se předvádí v plné síle. SPOILERY. závěr je parádní, byť jména na dveřích jsem si všiml, hned mě napadl spíš klášter než jeskyně a hlavně ta vymyšlená jména ďáblů při rituálu? Chyběly ti nejdůležitější...Ezazel, Bafomet, Rimmon a další ;-). ()

Noviik

Druhý díl o trochu slabší než první, hlavně o dost více uhozený. Ale každopádně stále jedna z nejlepších českých detektivek a co se týče žánru tohoto filmu, tak asi i nejlepší. Třetí část vynikající. Hodně se mi líbilo Strachovo odlehčení humorem, který se jednoduchou, nenásilnou formou povedl. Závěr sice moc pohádkový, ale to se asi dalo čekat. Každopádně skvělá režie, na české poměry prostě perfektní. Herecké výkony od herců jako Trojan, Geislerová či Dvořák skvělé jako vždy, hodně se mi líbil Vojta Dyk, který pokud se nezahrabe na primě, tak z něj bude vynikajicí herec. Každopádně takových filmů i na víc části klidně víc. A souhlasim s těmi poplatky, jak se v čétéčku pan Strach zmínil :) ()

Loki81

Skoda te posledni pulhodinky (v tretim dile)... skoda... uplne znicila atmosferu i tempo celeho pribehu. Ale komplexne - Strach opet nezklamal. ()

Flyer

První dva díly byly na 4*, ovšem poslední díl mi přišel dost přetažený za vlasy, tudíž hvězdičku srážím. Na české poměry je ovšem Ďáblova lest vydařenou mysteriózní kriminálkou a nebýt toho poněkud rozpačitého (skoro až trapného) závěrečného dílu, bylo by moje nadšení o hodně větší. ()

sator

Návrat záhadologa Vašíčka (scénář) vyhnaného Grygarem z ČT v projektu DETEKTOR. Za " odvahu " točit mystiku a za to, že závěr nebyl racionálně vysvětlen,jak hojně bývá. Za efekty, a za českého Indiana Jonese - Tojana :-) Jirka Strach odvedl na malé české poměry nadprůměrnou práci. 80 %(2019) ()

filmmovier

Proč mi tohle dvanáct let utíkalo, tomu tedy opravdu nerozumím. Jirka Strach jen potvrdil (už posté), že je tím nejlepším režisérem, kterého tady máme a totéž se dá říct i o herecké elitě nejen v hlavních rolích téhle mňamky. Ďáblova lest je výtečně napsaná, obsazená i natočená, je napínavá, tajemná, mrazivá a v mnoha momentech skutečně překvapivá. Je sice pravda, že první část je nejzajímavější, ale to se dá tak nějak čekat a další dvě jí ostudu rozhodně nedělají, naopak. Výtečná mysteriózní série, která by v našich končinách patrně nikdy nevznikla, kdybychom neměli ČT. Díky za to! Skutečně luxusní podívaná, která mix tajemna a detektivky krásně mixuje a přesto zůstává hlavně tajemná a znepokojivá. Jedna z nejlepších českých porevolučních věcí, které jsem viděl. Na Ztracenou bránu už se nesmírně těším. PS: espézetka pohřebního vozu je v úplném závěru celé minisérie skutečně kouzelná :) Nemám sebemenší problém, dát všechny hvězdy. 95%. ()

arbitr

Po první epizodě za 4, po druhé bych dal i za pět, ale konec to všechno zkazil a tak celkově za 3 a půl. Režisérsky a herecky na úrovni, scénáři chybělo finále, které by mělo logickou spojitost v reinkarnaci s vymýtáním ďábla. Přitažené za vlasy až moc natahované a vrcholem byli odjíždějící havrani. Škoda promarněné šance, mohla to být po dlouhé době vynikající česká televizní detektivní inscenace. ()

Mrkvič

Hodnotil bych ještě hůř, nebýt z Pardubic a neužívat si odhalování místních lokalit. Další dva díly mi ale za tu hodinu nudy a trapnosti nestojí. Odradil mě už na úplném začátku přehnaně cool policejní komisař, kterého hraje Jiří Dvořák, jenž má neskutečný talent mi zhnusit jakoukoliv postavu (jedno jestli zápornou či kladnou). Samotné odhalování bylo taky dost komický, na to že je to podstata filmu. A už dost, vždyť si to nezaslouží ani tak dlouhý komentář. Nejzajímavější na filmu je diskuze tady na csfd. :) ()

JimmyII

Wow. Zdráhal jsem se dát pět, celou dobu jsem to viděl na čtyři, ale jak jsem byl napnutý při posledních dvaceti minutách třetího dílu? Musím za pět, v rámci televizní tvorby, ještě k tomu ČT. Jiří Strach prostě odvedl fantastický kus práce, tak fantastický, že Ďáblova lest už skoro nevypadá, jako televizní film. Rozdělení na tři části jí vysloveně sluší, kdyby se košatý děj tvůrci pokusili smrsknout do jednoho celovečeráku, skončilo by to tragédií... Ale ne, my si tak můžeme vychutnat skvělého Trojana coby našeho českého Langdona, drsného Dvořáka coby detektiva, který sice nechce uvěřit, ale není tak pitomý, aby tomu nedal ani trochu šanci a Vojtěcha Dyka, coby intelektuálského satanistu/hackera s dobrým srdcem:-) Jo, zní to strašně, když znáte i příběh, ale je to prostě kvalitní oddechová zábava a rozhodně lepší, než Howardova Šifra. A to už je pro Stracha celkem velká pocta, ne?:-) ()

Helmutek

Super, Strach je prostě frajer, očividně mu jde to, co jinejm ne (nebo se o to ani nesnažej?), a já doufám, že toho pro českej film ještě spoustu dokáže. Kvalitní mysteriózní detektivka na úrovni s celkem dobře vybranejma hercema, u který jsem dokonce byl fakt napnutej. WTF moments: Spoilery: Sumara (Dvořák) prohlížející si zakrvácený fotky Evy (Vagnerová) v hospodě na baru jak nějakej leták z Kauflandu. Tragicky hrající studenti archeologie pohazující si s kostma z nalizišť, když jim končí "šichta". Religionista dozvídající se "novinky" ohledně Ďáblovy bible. Taky nevěřím tomu, že by Somr na potkání vyprávěl (byť bejvalejm studentům) tajemství o přemístění Benediktýnskýho kříže, zvlášť když o tom všehovšudy vědělo jen šest lidí; pak se ještě okolo kříže podivuju tomu, jak tam Dyk s Trojanem při vloupačce choděj a na všechno lehkovážně šmataj, jako kdyby se nechumelilo. Ve filmu se řekne, že policajti nikdy nechoděj v jednom, chvíli nato ale Geislerová sama jediná přijede za vrahem, resp. na jedno ze dvou míst, kde může bejt, a nechá blikat přímo před kostelem, na volnym prostranství, policejní auto. Ten maják asi potřebovala, když jela po tý polní přístupový cestě nebo co. Následně se, ač školená krimanilstka, rozeběhne přímo proti nabitý hlavni, i když má krok od sebe několik způsobů skrytí (za sloupama atd.). Fantasy konec s křížem v akci a očima apoštolů byl na mě trochu cu fíl. A taky se nějak nedovysvětlila divnost profesora Polehly... Strach nicméně v jedný diskuzi některý logický chybky uznal - takže všechna čest a smekám, s timhle přístupem je šance, že do dalších let to bude jen a jen lepší. ()

Thommie

Tvorbu Jířího Stracha začínám mít celkem rád. Jeho Ďáblova lest sice těží ze známých, těměř bych řekl ohraných motivů, ale Strach s nimi nakládá profesionálně a vytváří drama, na které se dá koukat. Všechny scény, motivy a prostředí jsem si dokázal představit, že by to tak nějak mohlo být, ale jakmile došlo na benediktinský klášter, moje nadšení vyprchalo. Členové řádu se chovají, jak by se dneska nikdo z nich nechoval, vzpomenu-li fakt, že oni by byli první, kteří by se snažili nacházet v kriminálním případu racionalitu. Tady ale spíše podněcují mystično a dokonce jeden z nich (Zindulka) je zainteresován jakýmsi návodem, jak se oslabit moc ďábla, který zcela očividně používá okultní praktiky. To zcela odporuje realištičnosti postavy řeholníka. Chtěl jsem dát 4, ale jsem nucen ke 3*. Je mi to líto, ale tohle neskousnu. Ubírá to na působnosti díla, možná by to nebylo tak "senzační", ale úroveň by byla daleko vyšší. Co se ovšem týká závěru, musím uznat, že byl pojat působivě až na některé triky, které mě rozesmály. Svítící oči sochy... Dílu ovšem nemohu upřít příběh, který byl velmi zdařile vystavěn. ()

elle

Nechci hodnotit logiku či uvěřitelnost zápletky - šlo by s úspěchem rozmetat (ale proč?), ale z poslední doby (posledních let) jedna z mála českých detektivek, kde jsem byla napjatá až do konce, kde se pokoušeli a udrželi žánrovou jednotu a styl. Filmová Šifra Mistra L. , na niž bylo patrně odkazováno, byla mnohem horší ukázkou profesionální práce, což mě pro naše hřiště mile překvapilo, protože udržet zájem tři večery je těžší než jeden amít k tomu rozpočet a marketing jak....Ukázky pro seriál byly odpudivé, ale seriál byl mnohem lepší než z nich bylo možné usuzovat, což si vysvětluji buď záměrnou mystifikací/humorem či hloupostí, která mě málem odradila. ()

gjjm

Vašíček je možná dobrý záhadolog, ale scénáře psát neumí. Odhlédnu-li od banálních dějových chyb (v prvním díle Trojan hledá složitý symbol v knize a jeho dosti obsáhlý výklad pak podá z hlavy) a neschopnosti volit inteligentní jména pro postavy, je scénář zbytečně "didaktický", Vašíček se do něj snaží vecpat co nejvíce pavědeckých "faktů" (neodpustil si ani iracionální teorii o WWW jako šifře pro 666 :) ), ve kterých se ztrácí napětí i "nepodstatné" části děje. Nicméně musím uznat, že český pokus o satanský horror kazí jen debilní scénář. Herci (snad kromě kupodivu hrozné Geislerové) dělali co mohli, atmosféra a hudba byly docela dobré a nenudilo mně to. Film se rozhodně shlédnout dá a konec je velmi stylový :) ()

neoBlast

Ano, můžu to říct, snad i zařvat nahlas - je to lepší než nějaká Da Vinciho šifra, je to lepší než pokusy pánů Browna a Howarda. Také jsem se bavil více než u valné většiny tuzemské produkce posledních let. Jiří Strach se nikdy netajil láskou k filmovým žánrovkám a Ďáblova lest je vynikajícím učebnicovým příkladem, kterému televizní formát nakonec sluší víc než původní filmový záměr. Thumbs up za Jiřího Dvořáka, který bavil celou dobu. 75 % ()

uiu

Parádní rozjezd, dokonalá zápletka... a celé to u mě pokonil ten závěr a vyústění celé dobře rozjeté zápletky. Škoda. ()

lennyd

Poté, co je nalezena mladá dívka, s mysteriozními nápisy krví na svém těle, vydává se policejní komisař Sumara (Jiří Dvořák), jeho kolegyně Lenka Šímová (Aňa Geislerová) a symbolog Ivan Runa (Ivan Trojan) ve stopách zákeřného vraha. Mrtvých přibývá, a zdá se, že brzy bude naplněna jedna z prastarých legend, popsaných v Ďáblově bibli... Tak tohle bylo jedno z nejmilejších překvapení posledních měsíců - vůbec jsem nečekal, že podobný film může vzniknout v naší malé kotlince, a o to víc mne překvapilo, jak skvěle se podařil. Samozřejmě, film neoplývá (a jako televizní film s přiměřeným rozpočtem ani nemůže) žádnými extra vizuálními efekty (jediné snad "rudé" nebe nad městem) - ale pokud je napínavý příběh, tak to nikterak nevadí. I po herecké stránce mi vše k sobě pasovalo, takže snad - abych přece jen něco vytknul= je už trochu přehnaný závěr a taktéž hacker získající potřebné informace z webových stránek firmy už je trochu ohranej. Ale celkově se mi tato mini série hodně líbila.. ()