Kritikám "žánrové nevyváženosti" apod. se obvykle vysmívám, ale tentokrát si říkám, že na tom něco bude. Škoda, že tento film chce být vším a není ničím. Skvěle hrající krásné slečny, krásná, zajímavá kamera, některé vynikající scény, spousta skvělých drobných motivů i "krutých hlášek" (třeba: "má dobrů výchovu... kresťansků... a socialisticků" - to by v českém filmu nebylo možné). Mohly by z toho být dva nebo tři vynikající zcela rozdílné filmy. Po skvostném úvodu se to rozbíjí do utahaných, při sobě absolutně nedržících minipovídek, v nichž se nápadité dialogy střídají s hloupými, vyznění jednotlivých etud jsou vesměs nulová, celková pointa zoufalá. Celek je zvláštní nepřesvědčivá směs přepálenosti a nudné průměrnosti. Podivné, vždyť v jednotlivostech to má na mnoha místech skvělou atmosféru. Ještě jsem neviděl film, kde by se snoubila tak vysoká nadprůměrnost s tak hlubokou podprůměrností, ať už mám na mysli srandu, satiru nebo umění. Když jsem se při sledování soustředil jen na dílčí kvality a vykašlal se na nepodařený celek, bylo to fajn. Taky se mi líbilo "pozadí" - jakási dobová pohlednice tehdejšího Českoslovenka. Každopádně "nejčeskoslovenštější" film. Nechápu ovšem, proč tam do drobné rodičovské role obsadili předabovaného Hlinomaze - vždyť bez svého osobitého hlasu tam byl zbytečný, hotový antihlinomaz.(5.6.2011)

Je to příjemná komedie a výstižná společenská satira o stavu morálky. V těsném spojení s falešnou přetvářkou a pokryteckou výchovou. Prvotním impulsem k zápletce je nuda a její škodolibé vyřešení. Hořký pocit nespravedlnosti se mění v zatvrzelý vzdor a snahu o protestní čin z opoziční nerozvážnosti. Smlouva s ďáblem nabývá svých konkrétnějších tvarů k dosažení cílů. V hlavní úloze je pětice dívek z maturitního ročníku střední školy. Češka Marcela Pavelková (zajímavá Ivana Karbanová) rozehrává nebezpečnou hru rozverné smyslnosti dráždivě anonymního prostředí autostopu. Zkušená Oľga Dvorská (půvabná Zuzana Kocúriková) si především užívá života a všech jeho intelektuálních a tělesných radostí. Blondýnka Ička Borošová (sympatická Marta Rašlová s hlasem Viery Topinkové) se snaží mnoha prostředky dohnat k cíli svoji již tříměsíční známost. Nesmělá Emka Ďurčeková (příjemná Viera Šimeková) se pouští ve společnosti své zkušenější kamarádky do víru dráždivé smyslnosti s křehkou hranicí bezpečnosti a momentálního nebezpečí. Jen černovláska Aja Trnková (pohledná Sylva Turbová s hlasem Božidary Turzonovové) téměř dojde svého vzdorovitého cíle. Z dalších rolí: morálně přísný i pokrytecký ředitel školy (rozhodný Dušan Blaškovič), na konci spravedlnost marně hledající třídní profesor (Anton Trón), na povýšení cílící Ičkin ochranitelský otec (příjemný František Dibarbora), před Ičkou dojemně kličkující věčný školní rebel Miki Karásek (dobrý Jaromír Hanzlík), nepříjemně zaskočený Marcelin otec (Martin Gregor), po ctnosti volající Marcelina matka (sympatická Stella Zázvorková), nekompromisně a tvrdě trestající Ajina matka (Anna Grissová), výbušná a přísná Emkina matka (Mária Hájková), se stavem reality smířená Oľgina matka (Gizela Veclová), vytrvalý a dotěrný loudil s neukojitelným chtíčem Robert (skvělý Vladimír Menšík), energický hradní průvodce v toužebné naději Peter (zajímavý Ivan Mistrík), zkažený a nudící se vysokoškolák se světáckou umanutostí Čupy (pozoruhodný René Gabzdyl s hlasem Slavomíra Zahradníka), jeho lačný a destruktivní kamarád Miloš (dobrý Marián Labuda st.), či nebezpečně nadržený závozník (Eduard Bindas). Je to trefné a adresné. Kamera i příběh si rozverně hrají se slovem i předměty. Společně, rivalsky i samostatně. Je to vtipné a energické. A prosvětlené hravostí slunce.(26.8.2016)

Výborný film, bože aký sú všetci mladučký, krásna Zuzka Kocúriková , výborný Marián Labuda.... Dávam 85%.(4.10.2012)

Kvalitní dílko ze slovenské koliby je menší psychologickou sondou do svědomí mládeže pozdních šedesátých let. Z filmového hlediska je zde pak zajímavý fakt, že se zde sešli přední slovenští i čeští herci (byť v menších rolích) a dále pak patero půvabných mladých hereček, z nichž některé se rovněž zapsaly do hereckého světa. Jen mi je líto, že k dokonalosti něco schází, takový skvělý námět si zasloužil hlubší psychologii postav a využití individuality každé z pěti dívek, což se bohužel nestalo. Jaká škoda, hodnocení mohlo být ještě vyšší.(26.11.2013)

• vitekpe

Ja si s sedesatkama nerozumim, a asi uz rozumet nebudu. Prestoze pohled na mladou Zuzku je fajn, tak vydrzet tresteni, jeceni a hratky party pubescentnich divek je nad moje sily. Asi uz jsem starej. 2+(24.4.2015)

• sator

Hm...(20.10.2017)

Takový nenápadný slovenský klenot. Nejvíc mě bavil Hanzlík, z holek byla zase nejvtipnější "Kleopatra" Ivana Karbanová a za připomínku stojí i krásná slovenská MM Marta Rašlová a její Kracherlíci.(1.2.2015)

Jeden z najlepších slovenských filmov.(1.11.2004)

Jeden z najlepších slovenských filmov minulého obdobia v podobe pravej tínedžerskej komédie. Vďaka času vzniku ešte pred augustom 68 je atmosféra krásne uvoľnená, pri mnohých situáciách a vtipoch by sa dokázal červenať trochu prudérny človek aj v dnešnej dobe voľných mravov. Scenár hoci miestami naivný je zaujímavý, škoda len, že sa príbeh občas rozpadáva do samostatných nesúvisiacich liniek. Napriek tomu je zážitkom vidieť začiatky známych herečiek a hercov práve v tejto podobe.(8.4.2013)

zuzana kocúriková bola v šesťdesiatom siedmom naozaj krásna. len ten jej hustý podpazušný porast mi v kontexte dnešnej doby bárs nešmakuje. a nakoniec sa ani nevyzliekla, čo je vlastne tiež dobre. inak toto je skvelý film. už vtedy všetci vedeli že nie je nič lepšie ako kvalitná, láskyplná a pravidelná j*bačka. a v čom bol teda problém, hlavný rozpor, úmysel postáv a pointa filmu? REALIZÁCIA!(31.3.2013)

(2x) ,,A čo vy, súdruhovia, ste nezažili ešte žiadny menší malér?" Jedinečná atmosféra 60.rokov bola ako stvorená pre vznik mnohých vynikajúcich filmov a ani Slováci nezostali pozadu. Svieža, vtipná komédia o bláznivých maturantkách (Američania by to označili výrazom teen-movie) dokumentuje nielen svet dospievajúcej mládeže vo vtedajšej dobe, ale i prispela ku spoločenskej kritike proti smiešnym socialistickým až malomešťianskym názorom "súdruhov" profesorov a rodičov. Neherečka Ivana Karbanová vo svojich hláškach i prejave priamo nadviazala na svoju zkaženou žábu z filmu Sedmikrásky (,,Proboha, proč chceš něco dokazovat?" ,,Já a panna Orleánská už nejsme kolegyně."). Dokonca viacej momentov pripomína spomínaný polo-šialený výtvor Věry Chytilovej, ale vďaka ucelenému príbehu a reálnejšiemu vykresleniu postáv je Zmluva s diablom lepšie stráviteľná. A samozrejme rozhodne neminulo účinkom ani česko-slovenské obsadenie, hlavne Vladimír Menšík opäť nezabudnuteľný. ,,Tomu říkám Interhotel, vy jste tady chtěla oheň a oni dělají rovnou peklo." K tomu mládenec, ktorý roznáša po školských laviciach pornofotky, ďalší mládenec schovaný v skrini alebo psík, ktorý prinesie na povel papuču i vytiahne prístroj zo zástrčky :-) O nič menej humoru než v tých nemeckých a amerických béčkových "teen-movies". Horké chvíle prichádzajú viac menej až k záveru, striptýz dievčiny za doprovodu dramatického šansónu Hany Hegerovej Blázen a dítě naznačuje úplnu zmenu atmosféry a vývinu príbehu... Inak súhlasím s Isherwoodom: koniec bol z ničoho nič trochu predčasný a osudy zvyšných štyroch hrdiniek a ich lások ostávajú bohužiaľ otvorené, ale kvalitu snímku to myslím nejak neuberá.(30.9.2017)

Tak tomu hovorím Zlaté 60-te roky československého filmu. Podobne ako film Kým skončí táto noc patrí Zmluva s diablom do klenotnice slovenskej kinematografie. Scenár, herci, kamera a réžia silne inšpirovanaá vtedajšou francúzskou a talianskou kinematografiou. Vrelo odporúčam toto skvelé intro do maturitných čias naších mamičiek-babičiek.-) 90%(20.11.2009)

Takyto film natocit za komunizmu bola teda odvaha. Skvele hlasky, obsadenie, vykony a v neposlednom rade aj hudba (striptiz za sprievodu Hany Hegerovej bolo riadne kombo). Kam sa hrabu americke komedie?(13.6.2012)

Zivot sa sice za tych 60 rokov od nakrutenia filmu radikalne zmenil, no mladi ludia ostavaju stale rovnaki. V podstate je to decentna teenagerska komedia, s mnozstvom znamych tvari, ktore boli v tom case este mlade ucha. Herecke vykony na jednotku. Co sa tyka pribehu, celkom ok, len skoda toho nedotiahnuteho zaveru [27/2014].(22.5.2014)

Hodně originální film, nejen přítomností Ivany Karbanové evokuje Sedmikrásky, z mého pohledu ovšem dost nevyrovnaný.(8.4.2013)

• Pitryx

No co to bylo za Slovensko – český pokus? Ani jednou jsem se nezasmál, nebavilo mne to a silně jsem se nudil. Proč se takový herec jako pan Menšík vrhl do štěku v této blbině, mne taky překvapilo. Pro mne jednoznačná zbytečnost, kterou netřeba vidět.(7.1.2016)

• brumbrum

Prva polovica mala spad, hefty, dynamiku - ta druha sa nekonecne tahala, same pubertalne naznaky akoze hravej erotiky ci jak to nazvat ten chaos cely. Temer som zaspal pri tom, takze 2*. Herci vyborni inak, dobra atmoska, blazniva hudba - ale zasa raz to poorali so scenarom, coz je zasa raz velikanska skoda.(16.9.2015)

má to jeden společný rys s teen-komediemi amerického typu. I zde byly do rolí naivních, nezkušených dívek obsazeny holky, které už zjevně mají leccos za sebou. V tomto smyslu tedy byl film značně nevěrohodný, naivistický, což podtrhovala svým hereckým výkonem Ivana Karbanová. Myslím, že ani před 50 lety nebylo typické, že by holky kolem 20 teprve začaly uvažovat o ztrátě panenství a to ještě jenom v rámci vzpoury vůči autoritám. Zajímalo by mě, která z představitelek těch pěti dívek byla v době natáčení pannou, patrně žádná. No, jinak měl film některé velmi dobré momenty . nejvýraznějši byla scéna s Labudou, jiné momenty byly naopak výrazně slabší. Nevyrovnaný film, s trochu nenaplněným potenciálem(6.8.2013)

• Prubner

Je to takový slovenský předchůdce Prciček, ovšem nudný, rozvláčný a vesměs nevtipný. Film se rozpadá do čtyř historek s otřepanými pointami, z nichž vyniká jen linie s Menšíkem. A to proto, že Menšík je prostě Menšík a jeho partnerka Karbanová předvádí docela zajímavý výkon. Zaujalo mě, že režisér nechal české herce mluvit česky, což tehdy nebylo zvykem, tak jako dneska.(13.7.2009)

Czechoslovak Pie, aneb Prci Prci Prcičky of ´67. Až na to, že oproti svojmu nepriznanému americkému remaku to teda nie je vôbec vtipné a páčiť sa to môže asi viacmenej len z nostalgického hľadiska a najmä ľuďom, čo vtedy boli vo veku hlavných hrdinov. V 67 určite medzi mládežou blockbuster, dnes nuda.(15.10.2012)

Komedie, drama, trapnost? Prostě sled scén. Co tím chtěl autor říci? Film s herci a potenciálem, ale pejsek s kočičkou z toho udělali dílo, které se dá se sebezapřením dokoukat. Příště si pustím jen vybrané scény.(5.4.2015)