Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

buzzwoody

Těžké drama, které mně provázelo a tížilo ještě do konce dne. Redmayne a Vikander si jdou pro Oscar Nominees, stejně jako Desplatova hudba. Přál bych tomu aspoň nominaci na nejlepší film. Je ale fakt, že to bylo hodně rozvláčné, a místy mně to i trochu nudilo, ale filmaři chyby nedělali. Tom Hooper natočil jeden z jeho nejlepších filmů. ()

Jespi

Jooo, Tom Hooper, to je tutovka kvalitního konzumu. Z Redmayna se nám po Hawkingovi stal top class herec, který umí zahrát i debila i ženu. Celý film stál na jeho hereckém výkonu a kdyby selhal, cokoliv okolo by bylo nepodstatné, film by propadnul. Redmayne ovšem zahrál transexuála, tak uvěřitelně, že bych si snad i myslel, že po natáčení v sobě doopravdy rozvinul skrytou ženu. Trochu zamrzí, že na konci filmu umře, nějaký ten happy end, by mi zde nevadil, ale co už. 80% ()

MatoFILM

Keď si odmyslím, že s témou tohto filmu nie som a nikdy nebudem stotožnený a tým pádom som mal celý čas problém naladiť sa naň, stále tu máme dosť plocho a jednoducho odvyprávaný príbeh, vzhľadom na tému, s ktorou operuje. Hlavná postava Eddieho Redmaynea je menej zaujímavá, ako postava jeho ženy v podaní perfektnej Alicie Vikander. Paradoxne, čím viac sa Eddie snažil, tým viac sa mi jeho postava hnusila. Kamera je tradične Hooperovsky super, Desplatova hudba rovnako, herci robia čo môžu, čiže máme tu solídny film, ktorý asi najviac ocení liberálnejšia časť divákov a samozrejme transgender komunita . ()

bloodcountes

Fantastické. Ještě mi tu doznívá opět geniální Desplatova hudba (je to už jeho klavírní trademark, ale můžu to poslouchat snad donekonečna), zatímco už sem píšu nadšené ódy. Hlavně na Eddieho, přestože vloni jsem ho odignorovala kvůli tomu, že "sebral" Oskara Benedictovi za Imitation Game, ale letos se jednoznačně skláním a vzdávám marný odpor, já toho chlapíka prostě miluju, ať už je zrovna muž nebo žena. Alicii miluju od první chvíle, její herectví mě blaží a tady to byl prostě mistrovský koncert. Matthias Schoenaerts byl taky výborný a pochopitelně mě velmi potěšil můj dávný mazlík Ben Whishaw. Vizuál okouzlující, místy omračující, film celkově velmi dobře zpracovaný. Co mě mile potěšilo bylo jméno, jaké si Lili vybrala, jsem totiž holka odkojená Labem:) Téma samotné a jeho ztvárnění se mi vůbec nechce rozebírat, jestli to bylo moc nebo málo a do jakých hloubek se šlo nebo nešlo, prostě takhle ten biják Hooper udělal a udělal to podle mě na výbornou- podařilo se mu totiž, že jsem se místama přímo "vtělila" do Einara, Lili i Gerdy a byla to opravdu síla, kterou bych asi v reálu stěží unesla. Podařilo se mu, abych pocítila obrovskej obdiv a úctu k lidem, kteří v životě procházejí podobnými osudy, kteří se nemohou skrýt do pohodlného šuplíčku s nálepkou "normální". ()

AndrejBB

Meno režiséra mi nič nehovorilo, tak som si pozrel profil a zistil som, že toto bol už štvrtý film od Toma Hoopera, ktorý som videl a predchádzajúcim trom som dal plný počet. Tentoraz to bude len za štyri hviezdy, ale to nie je ani tak chyba režiséra, ale skôr moja, keďže Dánske dievča je rozhodne skvelý film, ale nie úplne moja šálky kávy. V poslednom čase sú práve filmy z 20. storočia o nejakej významnej osobnosti populárne a vydarené a teraz tomu nebolo inak. Eddie Redmayne opäť výborný a druhý Oscar za sebou by určite nebol žiadnym prekvapením. Pobavilo ma obsadenie Vladimíra Putina do úlohy jeho kamaráta z detstva, ale ruský prezident sa úlohy zhostil veľmi dobre. Atmosféru filmu dopĺňa vždy prvotriedny Alexandre Desplat. ()

lucijelucije

Menší zklamaní nemůžu popřít a to i přesto, že Eddie byl jako vždy naprosto famózní. Já jsem asi čekala víc ze života Einara Wegenera a čekala jsem víc i ze života jeho ženy Gerdy. Jeho život se najednou obrátil vzhůru nahama, jeho žena vše v hloubi duše prožívala s ním, vše bylo tak nějak zobrazeno přesvědčivě, ale chyběla mi tam ta pověstná kapka, či jiskra. Ty emoce jsem úplně necítila, ten zvrat nebyl tak houvževnatý, jak bych přála. 60% ()

dormouse

Příběh o něšťastném transexuálovi, který žil v obě, kdy chirurgie tyhle věci moc řešit neuměla a hormony se neužívaly po kvantech. Herecky dobré, ale takové samoúčelné, stejně jako Capote. Člověk má pocit, že cílem filmu bylo nechat Eddieho dělat ženská gesta. Film mylně naznačuje, že byli oba malíři určitou dobu života dobří. To ale není pravda, byli to oba hrozní patlalové. Pozitivum filmu: nemá to americký styl herectví, který mne strašně irituje. Ale v zásadě se nedokážu ztotožnit s někým, kdo si o sobě myslí, že je někdo jiný a chce se nechat celý přeoperovat. Jako kdybych si já usmyslela, že jsem pes a chtěla na chirurgovi, aby mi přišil uši a ocas. ()

Piškotka

Moc hezký film po všech stránkách. Redmayne mě ohromil v Teorii všeho, je to týpek, ve kterém se snoubí jak muž tak i žena. Proto mu ta role sedla. Vikander působí urozeně a vyzrále, její roli jsem snadno uvěřila. Svou múzu si hýčkala a stála při ní i v těch nejhorších chvílích. I když jí vnitřně nerozuměla. Potupné byly tehdejší lékařské experimenty a naprostý průlom představovala snaha německého lékaře Einarovi/Lili pomoci. ()

kill-tec

Přiznávám, že pan Redmayne je herec první třídy, v poslední době dost možná nejlepší, ale opravdu mi stačí vidět pouze jeho tvář (i když i to je občas hodně), ale abych viděl jeho přirození? Měl jsem chuť to smazat, vyhodit do koše, vysypat ho a zformátovat celej počítač. A co se týče filmu jako takového? Dost možná je to zajímavé téma pro lidi, co nemají předsudky, já bohužel tohle téma odmítám. Nemám pochopení pro homosexuály, transgendy apod. a tohle téma prostě budu odsuzovat do nekonečna. Zlobím se na sebe, že jsem to musel vidět. Přestože byl v některých částech tento film docela silný, dobře natočený, nemohu se na to prostě už nikdy podívat. A třeba mě za můj názor odsuďte! ()

iampatrik

80% Skutečný příběh a osud Lili jsem neznal a tak jsem se mohl nechat unášet příběhem, aniž bych věděl, jak to vše dopadne. Možná mou výhodou je filmová obliba dané doby a tak jsem si užíval i všechny ty dobové kulisy, kostýmy a atmosféru. Tyto, ale i další technické věci zde fungují na jedničku. Jedná se o drama, které nevyniká spletitým dějem či originálním námětem - zde zase pro jednou vynikají herci. E. Redmaynovi bych věřil životní proměnu i v reálu, svým hereckým umem mu sekunduje A. Vikander (a navíc nádherná žena). A tak se ve výsledku jedná o silný příběh, kterého si budu pamatovat hlavně Lily a scénu před zrcadlem. ()

DannyBoy80

Jako ústčřední dvojice to zahrála dobře, to docela jo. I když ja fakt nemám Redmayna rád, on prostě hraje dobře, ale tak nesympatické postavy, že ho mám takto prostě zafixovaného. Příběh je docela ok, něco podobného jako Carol, která byla fakt o ničem. Ja nevím, mě už ty transgender a podobné filmy už nudí. Je to pořád to samé, ovšem zde aspoň zpestřeno o dimenzi malířského umění. ()

Kejt.lin

Láska není silnější smrt - to příroda je. Nejsem si jistá jeslti tenhle film byl natolik dobrý, abych tu dávala 4 hvězdy. Ale jedním si jistá jsem - tím pocitem, co ve mě zanechal. Je mi špatně. Protože si tak říkám.. projevit všechny svoje vlastnosti, bez ohledu na to jak zlé jsou vůči okolí, jak zlé jsou vůči tobě samému je sakra těžký. A se vzpřímenou hlavou sebevědomě vystupovat 100% sám/a za sebe a postavit se tomu čelem je těžší než si hrát na někoho jiného. Na někoho, kým byste možná chtěli být. Na někoho s kým by se žilo lépe Vám i ostatním. Mám jednu otázku - vážně dokáže člověk žít jen s jedním opravdu milujícím člověkem vedle sebe? Stačí mu ke štěstí jedna bytost plná lásky? Nevim, asi ne..jsem sentimenátlní..ale příštím životě chci být tak krásná, silná, nadaná a vyrovnaná jako Gerda, děkuji. ()

vander19

Eddie Redmayne je herecký chameleón. Za stvárnenie Hawkinga si vyslúžil zlatú sošku a v roku 2015 bol opäť horúci kandidát na jej získanie. Opäť na plátne predviedol, že aj tak nesmierne náročná rola akú stvárnil v podobe Lili je pre neho obrovskou výzvou. Sám som si pri sledovaní tohto filmu nedokázal seba predstaviť, že by som sa na niečo podobné dal nahovoriť. Fakt na to chlap musí mať gule, aby niečo podobné zvládol. Je to síce trošku zvláštny film a určite nie pre každého. Aj mňa spočiatku nudil a jedine krásna atmosféra Kodane a ešte krajšia pani manželka Alicia Vikander ma udržali v strehu. Potom ako sa s Einara stáva Lili už natrvalo som sa neskutočne čudoval jeho manželke Gerde, ako to dokázala takú dlhú dobu vydržať. Presťahovanie do Paríža opäť dvíha atmosféru filmu, ktorý otvára svoje druhé čaro. Musím priznať viac sa mi ľúbila Kodaň s tými svojimi malebnými domčekmi. Bolo len trochu na škodu veci, že o tomto filme resp. o hlavnom hrdinovi apropo hrdinke som sa dozvedel už pár týždňov pred začiatkom takže koniec pre mňa vôbec nebol prekvapujúci. Síce film nezobrazuje kompletnú skutočnosť a sú tam isté medzery. ()

Paldiny

Námet, kostýmy, herci, výber lokalít, taká stávka na istotu pre zisk prestížnych ocenení. Tiež nenápadná hudba dotvárajúca náladu, občas prekvapí odvážna kamera (Buffalo Bill pred zrkadlom), k videniu niekoľko zaujímavých pasáží (návšteva strip baru). Lenže nezískalo si ma to, ba časťami mi bolo vážne nepríjemne a to som vedel do čoho idem. Navyše viac ľutoval Gerdu, manželku Einara, ktorej sa milovaný vzďaľoval či už by bol zákrok úspešný alebo nie a samotný Einar ? Jeho presvedčeniu nefandil a to sa stalo zásadným. Po Teórii všetkého som dal tomuto dievčaťu šancu a myslím očakávane dostal malé dejavu cez aké sa neviem preniesť a aké nedokážem lepšie ohodnotiť aj keby si to kvalita a výber témy možno zaslúžili. ()

Terezinka198

Horšího hlavního herce vybrat opravdu nemohli. Ale dostává ode mě 1* za ten jeho "povedený" výkon, který mě chvílemi opravdu rozesmíval. ()

jasiska

Krásny film. Nie len príbehom a hereckými výkonmi, ale aj poetickými zábermi a úžasnou hudbou. Navyše ak film ako médium má plniť jednu z hlavných úloh umenia, t.j. empatiou meniť ľudský pohľad na svet, Dánske dievča bolo v mnohých prípadoch mimoriadne úspešné. Samozrejme, po skončení som bola v slzách. ()

cepice

Komentář od Adam9 zcela vystihuje moje pocity: "Fuj, fuj, fuj. Dánská dívka je sice bezchybně natočená a herecky naprosto skvěle zvládnutá, ale jednoduše celé tématika se mi nelíbí. Pokládám se za tolerantního člověka, ale tohle bylo na mě příliš." ()

Milodar

Silná káva, zalitá napodruhé. Slzy jsou mocný nástroj a mělo by se jimi šetřit, jinak se divák přesytí a odzívá to. Eddie Redmayne svou hereckou přítomností vysloveně kazí filmy. Tato role mu naštěstí sedla jako prdelka na hrnec, a to z důvodu jeho zženštilého projevu a nejasné vizuální hranici mezi mužem a ženou. Naštěstí Alicia Vikander kompenzuje Redmaynův herecký nevýkon, a to nejen hezkou tvářičkou. Líčení soužití dvou umělců je těžko uvěřitelné, stejně tak náhlá Einarova proměna. Přes veškerou učesanost a polopatičnost se podařilo vyvolat efekt dojetí a smutku. Tranďáci to tehdá neměli lehké. Tomu Redmaynovi snad od teď budou dávat jen ženské role, tak bude jeho špulení rtíků přijatelnější, než když se vydává za chlapa. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)