Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

Slarque

Mia Farrow, neviditelnost, duch, létání, múza a Matka Tereza v jednom filmu? Proboha, pro jaké bylinky si chodil Woody ke svému dr. Yangovi? Chtělo by to alespoň víc humoru... ()

Willy Kufalt

Kouzelné. Hmm, skoro by se to mohlo jmenovat Zázrakem uzdravená. :-)) Nestává se mi často, aby mě tolik od začátku do konce bavil vyloženě ženský film, věnovaný v první řadě publiku něžného pohlaví, a za sebe ani nemůžu zhodnotit, nakolik skutečně Allen rozumí ženské psychice včetně její nejtajemnějších zákoutí, jak to popisuje oficiální distributor. Ale já věřím, že ano, a při dobrém filmu mi stačí vnímat, že Woody určitě rozumí minimálně tomu, jak vypadá dobrý scénář, jak vést příběh, postavy a jednotlivé motivy tak, aby upoutaly, napínaly, bavily a že má šťastnou ruku na obsazení hlavních rolí. Mia Farrow je zde krásně milým stvořením, prožívající v duší své hrdinky zamilovanost i otrávení z denní rutiny a napůl pohaslého manželství, okouzlení střídající se ze zklamáním a neustálým váháním... až do překvapivého konce, který mi připadal trochu náhle odbitý, ale zároveň i přes to drobné zklamání mě tím vyústěním dokázal potěšit a svým pojetím (s komentářem pavlačových drben v pozadí) připadal i dost vtipný. Woody Allen jako autorský režisér má ve své tvorbě pestrou řádkou různých specialitek a jednou z nich jsou rozhodně i komorní vztahové komedie s výrazným fantastickým prvkem, před Alice to byla Purpurová růže z Káhiry, později Půlnoc v Paříži... aneb ze všedního a pomalu fádně vypadajícího života poznáváme náhle prostřednictvím jednoduchého kouzla úplně jinou dimenzu tohoto světa kolem, aniž bychom ho opustili. Což platí nejen pro hlavní postavu, ale prakticky i pro diváka během sledování těchto Allenových filmů, pokud je naladěn na stejnou vlnu. Velmi se mi líbila i umělecká stránka, pokud jde o sehrání fantaskních flashbacků nebo některé výtvarně stylizované záběry, třeba dialog s loučením nasnímaný se sileuty obou postav před obrazem s palmou a mořem. [80%] ()

dopitak

Woodyho pokus v okamžiku největší sbíhavosti jeho díla. Vyniká hudba, a už nic. Tuctový příběh dvou lidí, kteří I can´t stand it any longer but didn´t realise yet. Měl jsem spíš pocit, že Woody potřeboval zaměstnat Miu, než něco natočit. Zbytečnost a v díle WA podprůměrný ročník, který netřeba vidět víckrát. ()

Arsenal83

Starý dobrý Woody Allen, ktorý vie opísať vzťahy tak dôvtipným spôsobom. Humorom s gráciou. Ale tento kúsok pochopia skôr ženy. A z chlapov len Woody. ()

Šandík

Zvláštní kombinace vztahových filmů typu "Hana a její sestry" s bláznivou komedií, jako je například "Prokletí žlutozeleného škorpiona". A musím říct, že ta kombinace bezvadně funguje. Samozřejmě to není nic vysloveně dechberoucího, spíš jen taková jednohubka, ale "jednohubka" skutečně dobrá... Celkový dojem:80% ()

vypravěč

Allenův příběh o hledání ekvilibria ve světě „pro samé pohodlí nepohodlném“ je dokonale propracován, sycen rozmanitě působícími náladami New Yorku (umocněnými - jako vždy - vhodně volenou jazzovou hudbou) a opět psychologicky a emočně hluboký. Mia Farrow je v roli Alice (Alenky, jejímž zrcadlem je ordinace čínského lékaře, vnášejícího kouzla do všednodenního velkoměsta, které se tak proměňuje ve skutečnou říši divů, tj. nových emocí, zkušeností a prožitků) doslova strhující: v jejím podání se hrdinčin vtip a sebeironie spojuje s hloubkou jejích prožitků bezešvě a obraz její osobnosti je věrohodný, uvěřitelný. ()

Lacike

Taký nemastný neslaný film o jednej domácej puťke, ktorá sa doma nudí a nevie čo zo životom. Samozrejme najprv ju láka nejaká tá nevera, aby si oživila nudnú rutinu, ale nakoniec nájde vyšší zmysel života. Buhužiaľ to je podané strašne mdlo. Hlavná hrdinka je klasická Allenovská neurotička, ale keďže je to tentoraz žena, tak Allen vynechal humor. A bez neho je to strašná nuda. Z dramatickej stránky film neponúka nič objavné a ani nijak naozaj dramaticky podané. Tretiu hviezdičku dávam len pretože to je Allenovka a všetky zložky filmu sú na profesionálnej úrovni, ale pokiaľ nie ste domáca puťka, tak vás to asi neosloví. 5/10. ()

Terva

CITÁT - Slib, že to nikomu neřekneš....... Asi nejhorší film od Woody Allena. Dlouhé nudné dialogy, beze špetky humoru. Nejlepší scéna byla s neviditelností, ale to je tak vše. Jo a dobrý a pěkný je hudební doprovod. CITÁT - U tučňáků....... ()

GodComplex

Klasicky jednohvezdickova Allenovska nuda, ktere ale druhou hvezdu vyhrava asian doktor se svymi magickymi bylinkami a jejich fantasy ucinky jako neviditelnost, nebo summoning duchu v podani Aleca Baldwina. "Considering you're dead, you look great." 3/10 ()

Nos

Matka dvou dětí Alice Tateová po šestnáctiletém manželství se zakoukala do pohledného hráče na saxofon. Protože má ustavičné bolesti zad, radí se se svým problémem s orientálním čínským lidovým léčitelem Dr. Yangem, který si jasně uvědomuje, že její problémy nejsou v jejícj zádech, ale v jejím srdci a mysli. Dává proto Alice zázračné bylinky, které jí postupně pomáhají zcela změnit její zaběhlý způsob života...Trošku vážnější Woody Allen bez velkých bonmotů, ale také bez tradiční velké dávky humoru. Ale hlavně také bez Woodyho samotného jako herce. Mia Farrow je chvílemi opravdu kouzelná. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

anniehall

Ne tak úplně typický Woody. Tentokrát vyvedený v teplých barvách, na romantickém až melodramatickém koberci, ale přesto vtipný a poutavý. Možná, že je těch snobských slepičích hovorů v průběhu filmu příliš mnoho, možná, že tahle pohádková hořkosladká komedie je někdy až přespříliš přitažená za vlasy, ale celkově mi s ní bylo dobře a v několika okamžicích jsem se opravdu od srdce zasmál. A to není málo, to věru není málo... Dnes tedy za skvělé 3 hvězdičky a saxofonový plátek k tomu :-) ()

Nuala

Úžasný snímek o ženském rozpoložení, pocitech a touhách. Navíc se charaktery a styl tak trochu odlišují od typického Allenova rukopisu, což je velice příjemná změna. Mia Farrow jako poněkud naivní a zasněná žena působí krásným přirozeným dojmem a její nervozita je nádherně vtipná. Skvělá je také postava doktora Yanga a jeho léčivé (místy až magické) bylinky. Právě scény s jejich účinkem patří mezi nejvydařenější a nejvtipnější. Od srdce doporučuju, příjemná a inteligentní zábava :) ()

M.i.k.e

z klasických Allenovských znaků typických pro jeho tvorbu tu sice moc není (humor skoro úplně absentuje, ironie taktéž a Woody tu není vůbec), ale jako celek mě Alice překvapivě dost bavila. Celé je to takové roztomile úsměvné až naivní a Mia Farrow (jejíž fanoušek sem nikdy úplně nebyl) je tu víc než fajn a ze všech jejích rolí mě tu bavila snad nejvíc...70% ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Alice je škádlivě rozveseleným poskakováním nezbedně pokoušejícího klauna. Americký klaun si felliniovskou inspiraci přizpůsobil vlastním ironicky nadneseným potřebám a lehce povznášejícího opojného rytmu pohybu smyslného probouzení k životu. Zlomyslnost ke snobské povýšenosti vyššího středního stavu má sklony ke karikování a k žádostivé radosti po zašlých ideálech a bezprostřední kráse tělesné vášně. Klaun se vrací ke svému oblíbenému zájmu, k jemnému flirtování s psychoanalýzou, rozvernému procesu niterného sebeuvědomění i k vysvobození z pocitu selhání a z té ubíjející úzkosti z intimní prázdnoty v konvenčních principech blahobytu vyšší střední třídy. Klaun si uvolněně pohrává s osudem polapené oběti a veřejně se těší z jejích proměn. Hrdinkou klaunovy radikální životní proměny je Alice Smith Tate (velmi příjemná Mia Farrow, jako malá Rachel Miner, a jako mladičká žena Kristy Graves), blahobytem zabezpečená choť vyššího středního stavu s naivně romantickou představou katolické výchovy jako základního morálního měřítka k pojímání života. Klaunova tortura sebeuvědomění si ztřeštěně skáče panáka a raduje se ze vší vitální krásy života, když cudnost na malou chviličku povzbudí k odvážnému výpadu šelmy. Hlavní mužskou postavou je Joe Ruffalo (zajímavý Joe Mantegna), rozvedený saxofonista s živočišnějším temperamentem vášně a neodbytné Alenčino pokušení dosáhnout stavu extáze ze závratě. Významnou postavou je Doug Tate (zajímavý William Hurt), Alenčin manžel z velmi dobrých poměrů vyšší střední třídy s konvenčně zaběhlým způsobem života, obvyklým v jeho stavu. Základní pilíř rodiny je vláčen morální rozpolceností principů. Výraznou postavou je Dr. Yang (velmi příjemný Keye Luke), čínský léčitel, psychoanalytický hypnotizér a bylinkář s rozvernějšími podněty k úplnému vysvobození z vyprahlosti a ideové prázdnoty vnitřních světů západní civilizace. K těm výraznějším patří také Ed (příjemný Alec Baldwin), Alenčin první milenec a ctihodnou masku spořádané společnosti stále dráždící a rebelující malíř. Život se prožívá s bezprostřední touhou a žíznivostí. Z dalších rolí: Alenčina starší sestra a také úspěšná právnička Dorothy (Blythe Danner, jako mladá Laurie Nayber), díky dosažené metě práce televizní dramaturgyně odměřená Nancy Brill (Cybill Shepherd), bývalá Joeova manželka a reklamní tvůrkyně Vicki (Judy Davis), múza, naléhavý impuls k osmělení Alenčina tvůrčího nitra (Bernadette Peters), Alenčina matička, druhořadá herečka a alkoholička (Gwen Verdon), suchopárný Alenčin otec ve vzpomínkách (Patrick O'Neal), Alenčiny kamarádky z těch konvenčních vztahů vyšší střední třídy Nina (Robin Bartlett), Penny (Linda Wallem) a Sue (Caroline Aaron), či Dorothin šlechetný manžel Ken (David Spielberg). Alice je osvěžující klaunovou nezbedností. Jeho sarkasmus o smyslu života s nadnesenou náladou vybíjí svou radost ze života v morálním rozkolu předsevzetí a anatomie vyššího středního stavu, aneb nezávazné klaunovo uličnictví ve vůni neposedné romantické komedie. () (méně) (více)

Juto

Rozmaznaná manhattanská gazdiná po návšteve liečiteľa v čínskej štvrti prehodnocuje svoj život. Scenár a príbeh sú zmesou komédie, drámy a fantázie, všetky tri sú dobre vyvážené a všetky tri fungujú, pričom komédia je odľahčená a jemne vtipná, dráma pôsobí a nie je prehnaná a fantázia je rozmarná a nostalgická. 7/10 ()

mortak

Na začátku devadesátých let Woody Allen ještě věřil v ženu. Alice či Jiná žena procházejí obrodným procesem sebepoznávání, a svým tápáním a hledáním v nás vzbuzují sympatie. Ovšem přelom století přinesl seriály typu Sex and City, jehož hrdinky by si z Alice dělaly tak akorát srandu. A tak ženy ve filmech Woodyho Allena přestaly být sympatické, ale staly se z nich obyčejné blbky (jako tyto dvě). ()

LeoH

Alice mě kdysi povážlivě štvala – asi jsem na ni byl moc mladej nebo se ve mě ozýval latentní macho, který nemohl přenést přes srdce postupnou emancipaci hlavní hrdinky. A přitom je to taková roztomilá lehounká taškařice. V téhle době už si Woody dělal s filmovým plátnem co chtěl a zároveň ještě pořád přicházel s novými způsoby vypravování; tady dokázal jít bez velkého psychologizování paradoxně docela hluboko a nadělat přitom spoustu netypicky jemného humoru i bez svých obvyklých neuroticko-intelektuálských eskapád. Samozřejmě si člověk nesmí myslet, že se od něj čeká, že bude brát vážně supermanské poletování nad městem s duchem někdejšího milence a podobné nevinné legrácky, to by pak mohl vzniknout mylný dojem, že se tu uráží divácká důstojnost, a ono je to ve skutečnosti jenom hravé. ()

LadyDevil

Roztomilé dílko Woodyho Allena o vnitřně rozhárané ženě z lepší vrstvy, která v sobě díky úžasnému doktoru Yangovi (taky bych chtěla takovýho doktora:-D) nachází něco, o čem vůbec netušila, že v ní je..anebo o tom věděla a citově prázdným životem vedle "dokonalého" manžela v "dokonalém" domově otupěla...Scénky, kdy Alice začíná s Yangovou terapií a nechá se mámit bylinkami, jsou prostě dokonalé, praštěně rozverné:-) Moc pěkná podívaná o hledání sama sebe a vůbec životních hodnotách..:-) ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN