Chorvátsko srbská tragikomédia o trpkých následkoch balkánskeho konfliktu, ktorý stvoril svet, kde je možné za peniaze kúpiť všetko... Chorvátsky vojnový veterán Martin si v srbskom pornofilme všimne krásnu Desu. Vyhľadá ju v Belehrade a keďže nevidí inú možnosť, kúpi si ju od jej pasáka. Traumatizovaná Desa si myslí, že je to iba ďalší muž, ktorý ju chce zneužívať, a nerozumie, o čo mu ide. Martinove dôvody, prečo ju vyhľadal, však siahajú až do obdobia balkánskeho konfliktu, ktorý oboch zvláštnym spôsobom spája... (RTVS)

Morholt

Rovina komedie byla snad pouze ve vypravěči, který působil vzhledem k charakteru příběhu hodně divně a přesto vhodně. Zdánlivě se jedná o příběh veterána, jenž se zamiluje do pornoherečky, ale pravda je mnohem složitější a má kořeny v srbsko-chorvatském konfliktu. Zvláštní příběh o zvláštní lásce, vyprávěný odlehčenějším způsobem, ale přesto má hloubku, ke které se většina propíraných hollywoodských bijáků ani nepřiblíží. Herecky zaujal pochopitelně Predrag Vusovič jako vypravě Djuro a přirozeně krásna Nada Šargin. 90% ()

Martinibaby

Páni. Tohle byl první Chorvatsko-Srbský film, který jsem viděla (a to vpodstatě jen díky přípravnému kurzu na vysokou, kde nám pustili trailer, který mě zaujal:) a jsem prostě unešená. Ve filmu je všechno - láska, správně 'načernalý' humor (no racist pun intended:), štěstí, smůla, ironie, historie, veselost, smutek, ale hlavně život a hodně pravdy. Geniální herci, úžasná atmosféra, rozhodně stojí za podívanou. ()

bouncer

Balkánský film, který se vypořádává s válkou, pornem a ještě k tomu pobaví. To zní jako kombinace, na které nelze nic zkazit, ale přeci jen tomuhle k dokonalosti a správné atmosféře něco chybělo. Každopádně jméno Vinko Brešana si musím pamatovat. ()

italka63

Hezký film, který nám vlastně vypráví jeden cikán. Dozvuky balkánského konfliktu, které se prolínají do současných životů. Radost, smutek, bolest... I smrt, i naděje. ()

Kaluž

Poválečná traumata, hříchy minulosti, hryzající svědomí a tichá odpuštění v něžném objetí all inclusive. Vypravěč sype z rukávu řadu životních mouder, o vtip ani drámo tu není nouze a dá se to skousnout i s tím příšerně iritujícím (ne)hudebním doprovodem. A ta srbská fuchtlička je skutečně k nakousnutí. ()

slunicko2

Tragický postjugoslávský humor. 1)  Žánrově nejednoznačnému snímku možná při příštím zhlédnutí dám hvězdiček více. Zpočátku jsem byl trochu na rozpacích, ale čím déle jsem film sledoval, tím více se mi líbil._____ 2)  On totiž tehdy 44letý režisér ze Záhřebu Vinko Brešan zde prezentuje Příběh, kterých je v kinematografii, věru, pramálo. Brešan točil i točí nadále zajímavé dobře hodnocené snímky. Máme se na co těšit._____ 3)  27letý sympatický Chorvat Ivan Herceg (sniper Martin) hraje hlavně v seriálech._____ 4)  Inu, čovek snuje a Bog odrede (doslova člověk plánuje a Bůh se mu směje, v české podobě člověk míní a pánbůh mění). ()

thommas

Duch maršála Tita patří k zážitkům mého televizního dětství, a tak jsem se na Nije kraj těšil víc, než je zdrávo. Bresan nezklamal - opět našel tenkou hranici mezi dramatem a černou komedií a glosuje společenské dění na území bývalé Jugoslávie po roce 2001. Průvodcem milostným příběhem pornoherečky a prostitutky Desy a válečného veterána Martina je nestranný Rom Djuro, který sám sebe deklaruje jako toho, co není ani Srbem ani Chorvatem a přesto je v centru dění. Může si tak zachovat tolik potřebný nahled a podnítit vtip, který z Bresanovy tragické výpovědi o poválečném stavu společnosti tak nějak přirozeně vychází. ()

radektejkal

Válkou poznamenaný ráj. Na jedné straně škoda, že nás bratři Slovani vyšoupli až na sever, na druhé straně jsou naše války "sametovější" a - jak se zdá - nevyžadují žádnou reflexi v literatuře ani ve filmu. Jádro příběhu snajpera Martina je vystavěno na nečekané a dobře pojaté zápletce, která se během filmu postupně rozmotává. Odlehčení, které filmu zprostředkovává filosofující cikán Ďuro, z něj ovšem komedii neudělá. Jeden z mnoha filmů z velkém třesku po rozpadu jugoslávského imperia. ()

Petroff

- "Ani jednou mě nepraštil." - "Počkej, počkej... on tě opravdu nepraštil,nebo nekopnul? To je neuvěřitelný! A ani to na tebe nezkoušel?" - "Nic na mě nezkoušel." - "To je hajzl! Perverzák!" ()

Fanucci

Balkánské filmy miluju. Hlavně proto, že se v nich většinou dokonale snoubí černý humor s romancí a poetikou. Tento film není výjimkou. Moc dobrý film. ()

easaque

+3* nejde popřít tomuto bizarnímu snímku originalitu a nadčasovost, ale to divák pochopí až na konci. Do první poloviny jsem jen kroutil hlavou a divil se, kvůli čemu mohli diváci dát plných 80 procent. Rozhodně za pozornost stojí, protože tolik různých žánrů smíchaných v jeden film jsem už dlouho neviděl. Přesto nedokážu dát 4 hvězdičky, protože i když pominu světský pohled, tak filmové zpracování snímku mohlo být lepší a netahat tak za oči. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

This is Balkan. Neubrečenej, černohumornej, uhádanej, akční, gendrově nerovnej, bolestivej i trochu nudnej, romantickej a natahanej. Celkovej dojem trochu sráží až příliišná snaha o "dobrý záběry", což šlo na úkor autentičnosti. Úplnej konec zase působí erektivně. ()

Agoran

Ač jde o vcelku ohrané téma, toto podání mu dává ryze balkánský humor a poetiku. Velmi doporučuji. 44th KVIFF ()

C0r0ner

Jugoslávie umí dělat dobré filmy a stejně jako Seveřané umí skvěle kombinovat komedii a drama (proč my ne?). Akorát mi na tom vadila stejná věc jako na kocourovi a kočce. Já ty cikány prostě nemám rád, a tak mě ani filmy o nich příliš nedojímají a naopak otravují, ač to byla veselá taškařice se spoustou dobrých fórů. 55% ()

kusper

44. MFFKV. Nářez. Miluju balkánský smysl pro humor. Podobně kvalitní komedie se dnes už točí jen v severských zemích. Bylo hodně napsáno, že letošní KV budou samé drama, ale já viděl několik špičkových komedií. ()

zette

Zajimavy a celkem originalni namet. Takovy ocistny film k valce v byvale Jugoslavii. Diky komentarum cikana Djura, ktery divaka provazi celym snimkem, nechybi ve filmu vtip a nadhled, i kdyz jeho myslenky jsou pravdive a trefne. Konec se povedl a je ozdobou celeho filmu, vedle hezke Nady Sargin. Sympaticke hlavni postavy a dobry pribeh. Minimalne u nas bude Vinko Bresan asi nejznamejsim chorvatskym reziserem, videl jsem tri jeho filmy a kazdy me dokazal zaujmout. ()