Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

• USA Tales of the Black Freighter

Animovaný příběh podle fiktivního komixu "Marooned", který si čte chlapec v komixu Watchmen, o námořníkovi, jehož loď je přepadena Černým škunerem a on jediný přežije na opuštěném ostrově. Jeho jediným cílem se stane varování rodného města… (xxvasa)

Doudis19

Hororový kraťas plný krve, hnijících námořníků, moře a příběhu, jehož pointa je jasná ihned, jakmile se přeživší hrdina vylodí na pevnině. Forma příjemně nekorektní, ale způsob vyprávění a neschopnost zručnějšího poodkrývání děje vše snižuje na pouhou dekadentní báchorku. ()

filmmovier

Musím se přiznat, že tahle vedlejší linie komiksu mě nijak výrazně nenadchla. Ten příběh je sice výborný, ale jako komiks v komiksu mě to příliš nebavilo a naplno jsem ten příběh ocenil až v tomhle výtečném animovaném zpracování. Téměř čistokrevný horor s parádní zápletkou a atmosférou, která od začátku až do konce pořádně houstne a graduje, až vygraduje skutečně vynikajícím "hororovým" způsobem. A ten voiceover jako podkres je naprosto brilantní a od první chvíle náprosto vtáhne do příběhu. A pak vás zcela pohltí. Pokud to teda nezvládne už ta animace. 95%. ()

Avathar

"V pekle sú aspoň čajky spokojné..." Drsný, sugestívny rozpohybovaný "komiks z komiksu." PRÍBEHY ČIERNEJ LODE hrajú v komiksových WATCHMENOCH napohľad síce vedľajšiu úlohu, ale to len preto, aby napokon splynuli spolu so šokujúcim vyústením a veľmi presne odrazili myšlienku celého diela. Príbeh si v komikse aj vo filme číta jedna z postáv, menom Bernie (vo filme sa však mihne sa až v samotnom závere). Mimochodom, autor ČIERNEJ LODE Max Shea má v komikse spolu s ostatnými umelcami a vedcami dosť kľúčovú úlohu, znalci vedia kam mierim :)____Keďže vo filme bol záver trochu pozmenený, je jasné, že Shea sa tam neobjavuje, čo je trochu škoda, pretože tým PRÍBEHY ČIERNEJ LODE trochu (ale skutočne len trochu, pretože hlavná je myšlienková hodnota, ktorá je brilantná) strácajú na opodstatnení (teda za predpokladu, ak tento animák Zack Snyder nastrihá aj do filmu). Pri správnej strihovej práci by však veľmi efektne mohli zvýrazniť myšlienkovú hodnotu diela a dodať mu zároveň ešte väčšiu pôsobivosť____ČIERNA LOĎ je temný, výrazne hororový a bezútešný príbeh stroskotanca, ktorý sa - vedený dobrým úmyslom a láskou - vydáva varovať rodné mesto Davidstown a svoju rodinu, pred obávanou Čiernou loďou, ktorá rozprášila jeho loď aj verných námorníkov. Na plti, spevnenej mŕtvymi telami svojich druhov sa vydáva na cestu na more, v snahe predstihnúť diabolskú loď. Na malom priestore sledujeme psychologický súboj jedného muža samého so sebou a jeho postupné prepadanie do hlbín šialenstva, a zároveň jeho príbeh vnímame, ako mrazivú metaforu o zatratení ľudskej duše. Dojem všadeprítomného zúfalstva podporuje skvelá animácia a hudba, rovnako ako hlasový prejav Gerarda Butlera. A samozrejme, text priamo z pôvodného komiksu, bez ktorého by atmosféra bola len polovičná. "Vskutku, život je peklo a drsná ruka smrti je naším jediným vykúpením..." ()

KitFisto

Překvapuje mě, že tohle patří k Watchmenovi, ale tak jo. Cool animace, úplně odlišná než jsme v dnešní době zvyklí mi přišla velice vhod. Prostě paráda. ()

swe

Pořádně drsná podívaná, oplývající především pekelně dusnou atmosférou, a fakt, že jde o film kreslený, na tom nic nemění. Animace se mi zamlouvala, hudba a ponurý dabing Gerarda Butlera taktéž, snad jen pointa je předem lehce odhadnutelná, to je ale v příběhu o Černém škuneru jen nepatrná vada na kráse. ()

hroubek

Nádherná ukázka kam až je obyčejný člověk schopen zajit aby zachránil vše co miluje.Ztrácí morální zábrany a nakonec i víru v sám sebe. ()

Jacob23

Nikdy jsem nevidel animovany film u ktereho bych misty musel odvracet zrak..Uzasne desive,silene a krvave.Jako prehlidka grafiky spojene se dabingem funguje vytecne,v ramci animovaneho zanru pro me jasna kultovka.. ()

latvar

Nemám slov... Watchmen mě zcela ohromil, tento animovaný horor řadím mezi ty nejlepší, které jsem doposud viděl, DelPurgatorio se Smithem dokázali vytvořit to, co jsem přesně potřeboval vidět. 90% ()

vincent

Pribeh, ktory mi nejako v samotnej knihe Watchmenov nesedel ako jeden neprerusovany celok funguje vyborne. Temne, paranoidne a brutalne ukoncene genialnou pesnickou Niny Simones. Vynikajuco nakreslene, s pochmurnym komentarom Butlera by vydrzalo aj 90 minutovu stopaz. Som zvedavy ako to bude riesene s Watchmenmi na DVD. ()

Arkanoid

Pomalý prepad až na samé dno poháňaný výčitkami svedomia. Vizuálne a obsahovo excelentné až tak, že vo filme Watchmen z rovnakého roku, kde bol film použitý, vyvolal vo mne oveľa lepšiu reakciu ako samotný komixový film. ()

Seti

Je to zvláštní, ale přišlo mi to chvílemi jako takový drsnější Trosečník :-) Hlavní hrdina a Tom Hanks měli skutečně podobné osudy : oba skončili na pustém ostrově, oba se rozhodli sestavit vor a vyplout vztříc smrti nebo záchraně, oba měli svého "pana Wilsona" a oba byli hnáni láskou kupředu (kapitán měl ještě pár pohnutek navíc). Na moři se sice jejich příběhy rapidně rozcházejí, ale jisté podobné rysy v příběhu by se tu najít daly. Samozřejmě pominu-li celkové vizuální ladění, psychologickou trýzeň a vyvrcholení, které byly u Černé lodě naprosto skvělé. Doufám, že se podobného stylu někdo ujme a přinese nám podobně vizuálně i příběhově nekompromisní film i mimo Watchmen universum. (Viděno nastříhané v Ultimate Cut verzi a popravdě mi docela uniká spojitost s příběhem Watchmenů.) ()

Herráček

Není mi doteď jasný důvod vzniku tohoto animáku, ale to neznamená, že stavba příběhu není dokonalá... Dokonale vystavěné postupné bláznovství hlavního hrdiny... Činy, které by vás ani ve snu nenapadly jsou zde pouze prostředkem k dalším, mnohem šílenějším... ()

see_sawandrew

Samostatně to funguje skvěle, ale jakmile se černý škuner začne plést do Watchmenů (což je především Mooreova vina), dokáže působit až překvapivě otravně. 65% ()

SpaceOdyseus

Jako soucast Ultimate Cutu filmu Watchmen to je na plnou palbu, diky svemu dokresleni kultury alternativni historie, v ktere se film odehrava, jako samostatny animak to je "jen" zajimava a temna hricka hrave si podavajici otrepane tema piratstvi. ()

willis

Z komiksu se nepodařilo úplně převést tu beznaděj a postupný propad hlavního hrdiny k šílenství, přesto působivé. ()