Bláznivá komedie Prestona Sturgese, kterou deník The New York Times označil za "hezky břitkou satiru", patří ke klasice zlaté éry Hollywoodu a vrcholům komediálního žánru. V hlavní roli jednoho z nejlepších filmů o filmu v dějinách kinematografie se objevil Joel McCrea. Když jeho postavu úspěšného hollywoodského režiséra unaví vlastní povrchní veselohry, rozhodne se natočit sociálně realistické drama o nelehkém údělu obyčejných lidí s názvem Bratříčku, kde jsi? (stejný název později použili bratři Cohenové ve své skvělé komedii s Georgem Clooneym). Producenti poukazují na jeho vysoké společenské postavení, ale režisér je neústupný a v převleku vandráka se vydává za svým příběhem. Cestou potká půvabnou Veronicu Lake... a problémy, o jakých se mu dřív ani nesnilo. (oficiální text distributora)

honajz

Na to, jak mi film vychvalovali už od FAMU, nakonec těžké zklamání. Snaží se to o slapstick komediální scény, ale ty jsou chtěné, nepřirozené a ve výsledku trapné. Snaží se to o jistou sociální kritiku, ale zase to selhává v půli cesty, sotva se to nadechne. Dialogy mají sršet inteligentním vtipem, ale to i ta nejnepovedenější adaptace chandlerovek je vtipnější. A je fakt, že bez Veroniky Lake a jejího živelného optimismu a naivismu by ten film už vůbec kvůli své strojenosti stál za starou bačkoru. Chvílemi mi připadalo, źe koukám na Slunce, seno... nebo Babovřesky, ale u těch filmů jsem se často pobavil víc. Cokoliv jako liška dávající dobrou noc zde prostě chybí. ()

Blofeld

Ucházející satira, ale přiznám se, že zas tak geniální mi to nepřišlo. Joel McCrea niikdy nebyl můj oblíbený herec a scénář byl, řekl bych, místy docela repetitivní. Veronica Lake má ale nádherné vlasy a nejen je;oD. ()

liquido26

Příjemná komedie, i když asi nebude patřit mezi moje nej, na to jsem se smál moc málo :-) Veronica Lake mě uchvátila jako pokaždý. Škoda, že tam nebyla víc. ()

corpsy

Slapsticková komédia, ktorá je slapstickovou len okrajovo a snaží sa zakryť túto svoju prednosť dramatickým podtónom a romantickým nádychom. Sociálna kritika tohto filmu, je rovnako zatlačovaná do úzadia na úkor potencionálneho komerčného úspechu filmu, čo mu dvakrát neprospieva. Ak chcete natočiť film, ktorý by sa dotkol vážnej veci rázne, netreba ho vydávať za niečo iné. ()

Cimr

Sullivanovy cesty, to je takový milý naivní film. Ale narozdíl od jiných amerických idealistických filmů (například geniální Pan Smith přichází) je roztříštěný (žánrové skákání mezi konverzační komedií, romantikou, krimi, sociálním dramatem..), a tím nemá takový jasný tah na branku. A hlavně - jeho celkové vyznění je pro mě vlastně dost problematické. Sullivan je milionář, který má zřejmě prezentovat kladného hrdinu, ale za zločin, který prokazatelně spáchal (napadení vlakové ostrahy šutrem) nakonec nepyká, protože se svět včas dozví, že je VIP, a je osvobozen. Nebo když si náhle uvědomí, že chce být dobrý člověk a jde zničehonic rozdávat chudákům prachy na ulici. Zdánlivě dojemné gesto, ale takový způsob boje s chudobou je snad ten nejhorší. Lidé se jednou dobře navečeří a druhý den mají zase hlad. A hlavně - ta pointa o tom, že lidé nechtějí přemýšlet, ale hlavně se smát.. To je jako z rozhovoru se Zdeňkem Troškou. Netočím filmy pro intelektuály, ale pro obyčejné lidi, aby zapomněli na starosti - to je sice hezké, ale většinou z toho nic dobrého nevzejde. Mentálně slabší jedinci se smějí tomu, jak jeden druhého kope do zadku, ale úroveň kultury a vzdělanosti se nezvedne. ()

Freemind

Průměrná, utahaná komedie. Přiznám se ale, že když na obrazovku vplula Veronica Lake, tak mi skoro vypadl z ruky hrnek s čajem. Minimálně jedna hvězdička jen a jen za ni. ()

kaylin

Ta myšlenka se v závěru může zdát přece jen trochu naivní, ale ona je krásná. I když si člověk prožije dost těžkého, proč to nevykoupit něčím dobrým? Proč nepotěšit ostatní čistě jen proto, aby měli radost? Rozdávat radost je krásné, i když to třeba není tak umělecké, i když to třeba nevydělá tolik peněz. Skvělí herci v hlavních rolích, Veronica Lake je naprosto nádherná, a k tomu taková kombinace komedie a dramatu, že i dnes někteří filmaři mohou jen závidět. Tohle je důvod, proč zbožňuji staré filmy - řeknou to, co říkají filmy i dnes, jen to zvládli mnohem dřív a často formou, která je k neuvěření. ()

swed

Satirická komedie a sociální drama v jednom. Sturges dobře věděl, že smích pomáhá v každé době, platilo to před lety a platí to i dnes (ne nadarmo jsou ve filmu zmíněni pánové Capra s Lubitschem). P.S. Naivně jsem si myslel, že průkopnicí vlasového herectví byla Rita Hayworth v "Gildě". Veronica Lake mě z tohoto omylu vyvedla. 8/10 ()

Topco

Príjemný klasický Hollywood a nečakane prekombinovaný mix bláznivej komédie, road-movie, romantiky, filmu o filme a väzenského/zajateckého filmu. ()

LeoH

Nenucené propoluvání mezi suverénně zvládnutými žánry, nadčasově úderné dialogy a hlavně brilantně vystavěný oblouk od nezávazných legrácek k smysluplnému sdělení; tady u mě stařičký Sturges vyhrává nad jiným, o šedesát let mladším „scenáristickým“ filmem, který jsem si dával před pár dny – Jonzeovou Adaptací, která naopak začíná od nadějných náznaků hlubší myšlenky a končí pouhými strukturálními hrátkami. ()

Compadre

Na tenhle film jsem samozřejmě přišel přes snímek bráchů Coenů "Bratříčku, kde jsi." Je fakt podivuhodný, kde tihle chlapi sháněli inspiraci a jsem rád, že i zrovna tady, poněvač jinak bych si Sullivanových cest určitě nevšiml. Mají výborný příběh, skvelé dialogy a Veronicu Lake, který to tady strašně sekne. ()

Chegi

I optikou 40. let málo vtipné a zmatečné. Každopádně Veronika Lake je jasnou famme fatal a její naivita a vztah k hlavnímu hrdinovi značně zlepšují dojem z filmu. Pro milovníky filmů zlaté éry Hollywoodu povinnost, pro ostatní spíše nedoporučuji. ()

Han22

Hollywoodský režisér jednoduchých komedií se rozhodne natočit sociální drama. A protože o životě těch chudých vlastně moc neví, vydává se ve špinavých hadrech do ulic najít problémy. Sullivanovy cesty jsou opravdu zvláštní film. Prvních cca 50 minut se nese v duchu pohodové komedie, nechybí seznámení s krásnou vandračkou Veronicou Lake i pár jízlivých tref na samotný Hollywood. A pak režisér přeřadí na sociální drama, jehož dějové zvraty nedávají smysl. Nejvíce bije do očí hrdinovo odsouzení na 6 let nucených prací za napadení a to, že je okamžitě propuštěn, jak se svět doví kdo je. Jako VIP si může dovolit všechno? Stejně tak vyznění filmu - točte radši komedie než dramatické filmy je poněkud diskutabilní. Zkrátka takový film dva v jednom, jehož první část je o moc lepší. ()

Scevola

Inteligentna spolocenska satira, ktoru si uctili aj Coenovci a nesie v sebe posolstvo ala Capra. Veru, Preston Sturges stvoril dielo, ktore ani po 10-rociach nestraca na hodnote, ba naopak 8/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I liked you better as a bum." "I can't help what kind of people you like."     Vtipná romantická komédia skombinovaná s prenikavou spoločenskou satirou, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Je až prekvapivo inteligentná (slovným humorom, výbornými dialógmi, reflexiou Hollywoodu) a má (konečne) v rámci žánru pútavý príbeh, ktorý má spád a viaceré zaujímavé zvraty s pomerne drastickými zmenami nálady - tá sa pohybuje medzi maximálne grotesknou (naháňačka s autami) až po úplne temnú (trestanecký tábor). Je to spôsob, akým film dokáže načrtnúť všetky možné pálčivé problémy vtedajšej spoločnosti (napr. množstvo ľudí bez domova, či priam stredoveký systém galejí). Obaja hlavní hrdinovia sú sympatickí a výborne herecky zahraní (Joel McCrea), ale príjemne ma prekvapila najmä Veronica Lake, ktorú som doteraz nemal tú česť vidieť (hoci bola vo svojej dobe doslova ikonou). Má totiž neuveriteľné vyžarovanie a aj slušný komediálny talent. No a ten záverečný zvrat s priznaním sa k vražde bol geniálny.     "There's a lot to be said for making people laugh. Did you know that that's all some people have?" ()

Brejlil

Rozmazlený hollywoodský režisér na cestě za spodinou a skutečným uměním. Upřímně řečeno, co k tomu dodat. Hollywood nechce umění, a jak zjistí i režisér, ani spodina nechce umění. Mrazivá je scéna se zatčením a odsouzením do řetězů a pozoruhodně kladné vykreslení černošské kongregace. Veronica Lake je velice roztomilá. Jen škoda, že film nenatočil náš Slavínský, to mohl být sentiment. ()