Láska přes internet

You've Got Mail

Láska cez internet

Komedie / Romantický

USA, 1998, 115 min

Oznaceni komedie je sice trosku zavadejici, protoze si nepamatuju, ze bych se v prubehu byt jen jednou vice zasmal, ale je to tak sladoucke, ze se u toho permanentne priblble usmivate a jste spokojeni. Tohle je jeden z tech vyjimecne pozitivnich kousku se schopnosti zvednout naladu o nekolik urovni, je to sice romanticky film, ale ve spravne inteligentnim stylu, ze to ve finale nevyzni tak krecovite klisovite jako v jinych pocinech daneho zanru. Zaklad podstaty romance je seznameni pres internet a prubezne psani emailu mezi hlavnimi charaktery se zamernym zachovanim mysticke anonymity. Jelikoz byl film natocen v roce 1998, kdy jeste internet nebyl tak IN, pusobi to cele neskutecne roztomile. Nefalsovana radost z kazdeho prichoziho emailu nove nabyte virtualni love, ktera je zde vytunena titulni hlaskou "You've Got Mail !!!", pripomina to dobu, kdy mailovani a podobne i-net interaktivity byly jeste unikatni a napumpovane solidni davkou vzruseni a enthusiasmu. V dnesni dobe, kdy je virtualni interaktivita popularnejsi, nez ta klasicka a denne vsichni posilaji xxx mailu, situace vypada absolutne jinak. Kdyz nekomu poslete sebevic genialni mail, tak to prijemce tak maximalne povazuje za spam a jste radi, ze vas neposle nekam. A to je jeste ve filmu situace z dane doby v USA, CR byla klasicky 100 let za opicema, takze kdyz jste v roce '98 po nejake girl chteli email, nebo nedejboze ICQ number, tak se divila co to po ni pozadujete za sci-fi udaje a nasledne si o vas myslela, ze budete zrejme nejaky pocitacovy magor. Nj, to by se divily silly girls, kdyby videli realitu o 10 let pozdeji. Jinak super vektorove intro, vyborny Tom Hanks, Meg Ryan sice z meho pohledu neni vylozene ukazkova sympatacka, ale snazila se. Excelentni scena byla hned na zacatku, kdy uz si 2 hrdlicky vymenovaly emaily, ale nevedely jak ten druhy vypada, takze se v super sekvenci mijely v efektni ceste do prace podzimnim NY a hrali jim do toho The Cranberries. Ja chci vic filmu, kde se seznamuji pres internet a pisou si maily !!! 7/10(14.4.2009)

Léty bude tenhle film stárnout... Jeho určité kouzlo spočívá v jistém okouzlení emailovou poštou a chatem, které byly ještě v roce 98 (u nás určitě) něčím nezvyklým, už dnes se ale jen ušklíbáme nad nadšením Hankse ("ten pocit, když otevřete schránku a ta vám oznámí: Máte zprávu") a Ryanové, kteří s tímhle médiem pracují. Nebýt tohoto motivu, není na filmu NIC originálního, je z něj dobrá romantická komedie s průměrnými hereckými výkony obou představitelů a kýčovitým koncem ( do něj navíc hraje "Over the rainbow"). Rozhodně jsem dalek po tomhle snímku nějak plivat, bavil jsem se dobře... 60%(5.7.2006)

Internet je novodobá zhouba lidstva. Dovedete si vůbec představit kolik času prosedíme u počítače a kolik času strávíme brouzdáním po netu. Internet se dá ale výborně použít pro komunikaci. Internet byl originálně použit i v této romantické komedie. Dva majitelé konkurenčních knihkupectví si začnou vyměňovat e-maily. Dvojice Tom Hanks a Meg Ryan působí ohromně romanticky. Ale Meg Rayn měla lepší knihkupectví. Mám radši tyto malé krámky. Jsou totiž kouzelné.(2.10.2008)

Rozpočet $65miliónovTržby USA $115,821,495Tržby Celosvetovo $250,821,495║ Príjemná romantická komédia so skvelým Tomom Hanksom a Meg Ryan, možno trošku skrátiť minutáž, lebo v poslednej tretine to trošku stagnuje na mieste a možno by bolo plné hodnotenie. /80%/(18.5.2005)

Občas sa v žánri rom kom objaví pár, ktorý nemusí byť nijak zvlášť krásny, ale napriek tomu to perfektne medzi nimi funguje. Pomerne originálny nápad (aj keď sa jedná o remake) dokáže tentokrát osloviť aj mužov, ktorí sa môžu svojim spôsobom s Hanksovou postavou zžiť. Pomerne dosť sa v deji rieši aj omnoho pálčivejší preoblém, ako je nám tu predostreté, a to boj malých podnikateľov s veľkými reťazcami. Samozrejme sa to v alternatívnom filmovom vesmíre skončí zmierlivo.(8.6.2012)

• - Dědeček Joe Foxe se zmíní, že měl také kdysi dávno romantický vztah s babičkou Kathleen a posílali si dopisy. Jde o odkaz na film, který vznik tohoto inspiroval Shop Around the Corner (1940). (don corleone)

• - Obchod, který se vydává ve filmu za Fox Books je ve skutečnosti v té době nepoužívaný obchod Barney´s mezi 17 ulicí a 7 avenue na Manhattanu. (don corleone)

• - Kniha, ze které Kathleen (Meg Ryan) předčítá dětem ve svém obchodě, je dílo Roalda Dahla "Kluk - příběhy z dětství." (Laura Luthy)