Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny

(TV film)
  • Velká Británie Wuthering Heights

Sirota Heathcliff je vychovávaný bohatou rodinou Earnshawovcov z Yorkshire, no neskôr práve tejto rodine prisahá pomstu.
V prvej časti dvojdielneho snímku prichádza Catherine (Rebecca Night), napriek varovaniam svojho otca Edgara Lintona (Andrew Lincoln), aby neprekročila hranice šľachtického pozemku, do odľahlého sídla, kde sa zoznámi s očarujúcim, ale chorľavým bratrancom a mužným Haretonom (Burn Gorman). Obaja sú opovrhovanými a zneužívanými synmi bohatého Heathcliffa z Earnshawu (Tom Hardy). Heathcliff bol vychovaný ako najlepší priateľ Cathy (Charlotte Riley) jej milým a veľkorysým otcom, pánom Earnshawom (Kevin McNally). Po jeho smrti sa jeho syn a následník vrátil z internátu, oženil a Heathcliffa degradoval na úroveň chlapca zo stajní, len aby mohol zostať so svojou milovanou Cathy. Tá sa však po náhodnom stretnutí s elegantným gavalierom Edgarom Lintonom zamiluje a na Hindleyovo potešenie táto správa zdrveného Heathcliffa vyženie zo sídla.
V druhej časti uplynuli tri roky a Heathcliff sa vracia s dostatočným majetkom na to, aby mohol odkúpiť sídlo, práve deň potom, čo sa Cathy vydá za Edgara. Zaháji svoj plán pomsty, ktorý však namiesto uspokojenia prinesie všetkým iba utrpenie. Po smrti Cathy a neskôr Edgara jeho nenávisť zasiahne ďalšiu generáciu, ktorá sa však spojí za účelom bojovať za ušľachtilejšie a trvalejšie hodnoty. (Incantator)

H4N1CK4

Na Větrné hůrce je moje nejoblíbenější kniha, a proto jsem k filmovým zpracováním tohoto románu poměrně kritická. Doteď jsem z nostalgie uznávala jen klasickou adaptaci z roku 1939 a těm novějším jsem nějak nemohla přijít na chuť. Nicméně po vidění tohoto filmu musím zajásat: hurá, konečně se někomu podařilo převést tento příběh na plátno podle mých představ! Jednotlivé postavy, osudová láska mezi Heatcliffem a Cathy, Větrná hůrka, celková atmosféra - téměř všechno je zde tak, jak jsem si to vždycky představovala. Jediné, co bych snad mohla vytknout, je upozadění dějové linky s Catherine a Haretonem (sbližování těch dvou je jednou z mých oblíbených částí knihy), ale na druhou stranu vztah Heatcliffa a Cathy je zpracován tak skvěle, že ráda promíjím. Pro mě nejlepší filmové zpracování. ()

jane1106

Zdá se, že jsem tu se svým hodnocením za černou ovci, ale i bez znalosti románu, který číst teprve začínám, předpokládám, že takhle si své hrdiny autorka nepředstavovala. Většina rolí je úděsně zahraná a to bohužel platí i pro mého oblíbence Toma Hardyho, který přehrává až běda a Heathcliff v jeho podání působí jako primitivní gorila, k níž nelze cítit nic jiného než odpor. Dojem z obsazení nevylepšují ani otřesné masky, postavy prakticky nestárnou a v příběhu dvou generací takový nedostatek působí opravdu hodně nepatřičně. Na vině je také scénář, který z ústředních milenců udělal nesympatické, nemotivované figury, které se chvíli milují, chvíli nenávidí, což se asi stává, každopádně ve filmu jejich chování působilo slaboduše a protivně. Ze snímku ční nízký rozpočet a nehodící se hudba, která je sice krásná, staroanglická, ale místy nepochopitelně epická. Sama o sobě nebo v jiném, výpravnějším filmu by byla perfektní. Doufám, že se kniha neubírá podobným směrem, pakliže ano, tato klasika půjde opravdu mimo mě. ()

Heroine

Už jsem viděla tolik špatných filmových adaptací tohohle příběhu, že až jednou uvidím nějakou dobrou, už mne nebude bavit, protože to budu umět zpaměti. Tohle je sice o hodně lepší, než ta verze s Binocheovou a Fiennesem, ale ještě to pořád není ono. Tady už sice filmaři pochopili, že Heathcliff je spíš zlej blázen, než romantickej hrdina, ale ještě by to chtělo odebrat patos i u ostatních postav. Líbila se mi výprava, stylizace poměrně slušná, i když zbytečně málo působivá. Líbilo se mi, že se film věnoval více postavám, než jenom hlavní dvojici, a líbil se mi samozřejmě Heathcliff, protože Tom Hardy je Tom Hardy. Ale do role Cathy bych si rozhodně představovala někoho jiného, možná nějakou slečnu která nekouká každým okem jinam. A ještě kdyby se z Cathy přestala dělat kladná postava, a bude to ono. ()

burton

Četla jsem to. Viděla jsem to. Tome, víš, že Tě miluju a nedám na Tebe dopustit. Ale za tohle bych tě pěkně propleskla. ()

EllinkaD

Nádhera ... Právě jsem se dodívala a podle mě je to ta nejlepší filmová verze románu od Emily Brontë ... Doporučuju - opravdu... ()

jacko

neurazilo, ani nijak neprekvapilo...proste prumer - absence prostredku je u tv filmu znat, herci obcas az prehravaji...ale pro ty, kteri neznaji, nebo si chteji osvezit krasny pribeh od emily bronte, stoji za shlednuti ()

Alice02

Málokterý film mě už od začátku přinutí plně vnímat děj a získá si mě svou nezaměnitelnou atmosférou - tomuhle kousku se to povedlo! Nevím jak vám, ale Tom Hardy mi přišel hrozně sexy :) A zahrál to skvostně. Několikrát jsem měla na krajíčku, ale tu poslední * si nechám až na další shlédnutí. ()

mira.l

Už jsem viděl asi 3 zpracování tohoto příběhu nezměrné lásky i nenávisti, ale žádné mi nesedlo tolik jako tohle. Knihu jsem četl asi před rokem a něco, pokud si pamatuju, předlohy se drží celkem věrně, herecké výkony dobré, Catherine mi sedla hodně, Heathcliff malinko míň, ale budiž, pořád lepší než jako černoch ve verzi z r. 2011 (https://www.csfd.cz/film/241172-bourlive-vysiny/komentare/) a hlavně, je to CELÉ!!! a ne useknuté v polovině děje jako některé jiné verze. I přes drobné nedostatky dávám plný počet. ()

Bobbles

Podle mého si tento film zaslouží označení jako nejlepší a nejvěrohodnější zpracování knižní předlohy =) ()

jafuska

tyhle typy filmů mám moc ráda, a tohle není žádná výjimka, je v tom vše co má být, velká láska, zrada, pomsta, smutek, odpuštění, dívala jsem se na to jedním dechem, tohle bylo nejlepší co jsem v poslední době viděla, vřele doporučuji. ()

nmarca

Spíše průměrné zpracování jednoho z nejúžasnějších a nejvíce mnohovrstevnatých románů 19. století. Představitelé hlavních ani vedlejších rolí nebyli výrazní, tu vášeň za hrob mezi Heathcliffem a Cathy jsem v tom prostě necítila. Film sice měl několik zajímavých momentů, ale rozhodně se nepřiblížil verzi s Fiennesem a Binocheovou. ()

Uberlord

- Z počátku se film sice bude jevit, jako laciná, romantická slaďárna, ale opak je pravdou. Spíše než romantický film, je to velice silné drama. Zprvu vás film může rozhodit výpravou, ale to je vskutku jen úvodní tah, který koresponduje s rozuzlením na konci a ještě ho tak umocní ( skvělý tah ). Vztahy postav se rychle vyvíjí a Cathy si rychle získá vaše sympatie. Což ovšem trvá pouze první polovinu filmu. Pak se začne chovat ( troufnu si rýpnout ) stejně nelogicky, jako většina žen... ( Nic ve zlém :-D , věřím, že ženské osazenstvo bude mít pro její chování větší pochopení... což je přesně te n problém :-D )...což má za následek rychlou změnu vašeho názoru. Ale sakra... nezbavil jsem se pocitu, že mě k ní stále něco přitahuje, stejně jako Heathcliffa. No, zkrátka je to pěkná makačka na bednu, protože film si bude s vaší psychikou dost pohrávat. Bude zkoušet vaši moralitu a hrát si s vašimi emocemi. Čímž se dostáváme k postavě samotného Heathcliffa. Protože s ním, to funguje naprosto stejně, jako s překrásnou Cathy. Akorát s rozdílem toho, že ať už se Cathy chová ve druhé polovině jakkoliv nemorálně, nelogicky a vůbec hloupě, tak Heathcliff je takové umocnění na druhou. - Celé je to ovšem příběh jedné velké lásky, který vás chytne za srdce a rozhodně ve vás něco zanechá. A abych kápl božskou, tak i slza ukápla. - Obsazení je naprosto skvělé. Především hlavní pár - Tom Hardy a Charlotte Riley. - Takový malý bonus všem romantikům, kteří film viděli... Tom Hardy se s Charlotte Riley v roce 2014 oženil. Když jsem po zhlédnutí tohoto filmu tuto informaci zjistil, málem jsem uronil slzu ( jsem měkkota :-D ) Já zkrátka nemám co bych vytknul 5/5... ()

AgnesDee

Asi nejlepší adaptace této knihy, jakou jsem viděla. Tvůrci se nebáli násilí ani hrubého chování, jako to bylo u adaptace s Ralphem Fiennesem. Herecké výkony Toma Hardyho a Charlotte Riley byly úžasné a role jim opravdu sedly. K tomu skvělá hudba, práce s kamerou a úžasně vypadající lokace dodávají filmu šťavnatou třešničku na vynikajícím dortu. ()

akcul

Román Emily Brontëové Bouřlivé výšiny je beze sporu jedním z nejčastěji adaptovaných knih. Jsem rozhodně zastáncem četby, každopádně co mi rozum a emoční paměť říká, tak tahle adaptace si mě získala oprávněně. Není to zrovna ubulený biják do multiplexu, oni se ani tvůrci, myslím, moc nesnažili zakrýt fakt, že jde o TV film. V návaznosti na původ filmu mi vyhovovalo i obsazení neznámých herců, snad jen s výjimkou Andrew Lincolna mi nikdo nebyl povědomý, tak mohl klidně ožít Heathcliff jako takový. Herci se svých partů chopili celkem zdatně, vše se ale točí kolem Toma Hardyho, jehož Heatcliff vás vytáčí i okouzluje zároveň tak, jak to má být. Má divné rty, křivé zuby, ale umí být okouzlující milenec i nelítostný kruťas. Opravdu zajímavý typ. Tato ambivalence se pak rozehrává i ve vztahu s Cathy: závidíme jim tu vášeň, ale nepřejeme si být jí stráveni. Zkrátka příběh jde tudy, kudy má a mezi knižními adaptacemi je film opravdu nad průměrem. Jen posledních 20 minut zkratkovitého dějě, plného umírání a rychlostřihu o budoucnosti dětí hlavních hrdinů, vás poněkud zchladí. Ale pro fanynku knihy a yorkshirského vřesu docela uspokojivé!:-) ()

natalanka

Dlouho jsem se pro 5 bodů rozmýšlela. Jako první jsem totiž v roli Heathcliffa viděla Ralpha Fiennese a to teda bylo dílo. Nádherné dílo. Nezapomenutelné. Jenže i tahleta adaptace s Tomem Hardym je skvělá. Nedrží se až tak věrně knihy, proto vřele doporučuji i jiné filmové adaptace, ale nahlédneme zase pod povrch doby, vztahů a s rukou na srdci musím přiznat, že v roli Cathy se mi více líbí Charlotte Riley ( je prostě úžasná a nádherná) než Juliette Binoche. Tady tahle Cathy je nádherně divoká, nespoutaná, tragická, nerozhodná, vnitřně rozpolcená.....no prostě Cathy. Zamačkávala jsem slzy ( neúspěšně). Jen mi tam trošku neseděl Hareton a opomíjená část vztahu mezi Catherine a jím, která vlastně uzavírá novou láskou celý příběh. :-)) Postavy žen a jednoho důležitého muže, které někdo opomněl napsat. Cathy - Charlotte Riley, Nelly - Sarah Lancashire, Isabela- Rosalind Halstead, Catherine - Rebecca Night, Linton - Tom Payne ()

Algen

Předchozí zpracování Větrné Hůrky neznám, takže nemohu srovnávat. Tato verze je ovšem vynikající a dokazuje, že britové jsou hrdí na svou literaturu a při filmovém zpracování si dávají záležet. ()

Soupalka

Hodnotím snahu natočit opětovně klasiku a postoupit riziko srovnání s jinými verzemi u tak silně emotivní a dokonalé knihy jako předlohy. Zpracování dle mého názoru ale nepřesahuje TV produkt a i když velmi dobře zprostředkovává pocity z knihy a herecky je velmi kvalitní, působí na mne tak nějak ploše. S filmovou verzí z roku 1992 Petera Kosminského, která je dle mého názoru zatím nejlepším zpracováním knihy a trhá srdce na kusy, podle mne nelze vůbec srovnávat. ()