Záhadný pan Hyde (TV film)

Československo, 1964, 73 min

Černobílý materiál a zvolený hudební doprovod vytváří docela příhodnou temnou atmosféru, která se k Stevensonově literární předloze hodí. Samozřejmě je nutné ocenit přítomnost legend českého herectví Růžkem počínaje a tehdy ještě mladým Kodetem konče. Na druhou stranu za pět padesát se toho moc na obrazovce ukázat nedá a ani režie či scénář mi nepřijdou natolik kvalitní, abych šel na víc než 3 silné hvězdičky. Román patří k základům svého žánru a zasloužil by si novější a výpravnější zpracování, jenže na to bohužel nemáme zdroje a nejspíš ani talenty mezi režiséry. Celkový dojem: 65 %. Záhadný pan Hyde dnes funguje především jako zajímavá ukázka ranných dob české dramatické televizní tvorby.(21.12.2013)

Moc pěkné zpracování!! Atmosféra hezky odpovídá duchu knihy, přidaná linie zamilovaného Jekylla do mladé ženy byla možná úlitbou k zábavnosti pro diváka, ale upřímně, přidala Stevensonovu dílu na věrohodnosti a logičnosti. Herecké výkony všech jsou prvotřídní. Skutečně zajímavý je především Ilja Racek, který ve "svém" zlodušském Hydeovi musel najít styčné body s doktorem Jekyllem, jehož nádherně stylově hraje Martin Růžek. A ten mu proto naopak vytváří dostatek vodítek. Tam, kde Růžkův Jekyll z přemíry vyčerpání nebo později kvůli už prosazujícím se účinkům drogy "ujede" a projevuje se vzteklým zaječením, nebo jen nenápadným pohledem či gestem, tam se zakládá na Hydea, v němž pak Racek tyto naznačené prvky Jekyllovy povahy rozehraje naplno. SKutečnost, že jde o záznam přímého přenosu pak dodává divákovi pocit jisté adrenalinovosti, byť si sebevícekrát může opakovat, že takto se kdysi v televizi začínalo, takže s tím tehdy herci samozřejmě počítali a prostě to uměli. Opravdu moc pěkné. Po všech stránkách.(10.8.2016)

Vynikající adaptace Stevensonova románu, která vzhledem k omezeným technickým možnostem nabízí spíše komorní, ryze interiérovou podívanou. Naštěstí se před kamerou sešla tehdejší herecká extraliga, z níž bych tentokrát vypíchl vskutku démonického Ilju Racka, skvělého Felixe le Breux a Oldřicha Nového v typově padnoucí úloze starého komorníka Poola.(5.4.2017)

Je to sice jen TV inscenace s papírovými kulisami, vlastně takřka divadelní hra, když to byl přímý přenos, ale v případě takovýchto antikvárních kousků jsem vlídný, a nakonec toto minimalistické pojetí má své přednosti. Černobílost sluší tomuto horrorovému námětu, a co chybí na výpravě, je dorovnáváno hereckými výkony. Ani ve srovnání se soudobou produkcí to nevypadá vůbec zle. Režisér se obratně vyhnul ukazování vlastní přeměny, s vyjímkou jediné, kde si vypomohl křeslem obráceným opěradlem k divákovi, ale není to o to méně působivější. Samotný příběh je sice trochu pozměněn a dramatizován, přidaná je romantická linka, snad aby to bylo pro řadového diváka atraktivnějši, ale to je zlozvyk, který pášou téměř všichni scénaristé. Ještě bych si zavrtal do kostýmů, rozhodně neodpovídají tomu na začátku inzerovanému roku 1860. Na ty čtyři hvězdy to ale má.(26.12.2013)

Dôstojné spracovanie známeho hororového románu z pera Stevensona, aj keď inak dramatizované. Pochváliť možno atmosféru, vzhľadom na televízne inscenované spracovanie sa viac asi urobiť nedalo, a tiež verné vyobrazenie londýnskej smotánky z polovice predminulého storočia - od kulís a kostýmov až po eleganciu vystupovania hl. predstaviteľov.(7.11.2015)