Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

Yancl

Naproto výborná, až děsivá podívaná s celou řadou nepředvídatelných okamžiků, úsudků a názorů. Původní film jsem sice neviděl, proto mi "tento Experiment" připadal dosti originální a zajímavý. Vládnoucím elementem při sledování je zaslouženě napětí, které cloumá amosférou skoro po celou stopáž filmu. A. Brody i F. Whitaker ztvárňují své postavy až neuvěřitelně osobitě, s plným nasazením a jejich bravurní výkon podtrhuje hodně kvalitní film, který je místy i dost šokující a vykresluje náhlé změny charakteru za působení nepříznívého prostředí. Za sebe říkám, spokojenost po včech stránkách. [82%] ()

Gwin

Když někdo točí remake, čekal bych, že původní film bude starý (resp. výrazně starší než nový remake) a nový film bude minimálně tak dobrý jako original, ne-li lepší. Bohužel není splněna ani jedna podmínka úspěšného remaku. Herecké výkony nijak neoslní, žádná role nepůsobí věrohodně. Doporučuji tento nepovedený remake vynechat a raději se podívat na původní snímek z roku 2001. ()

foundation

Napriek pre mňa výbornému obsadeniu sa z toho vyklubal film kvalitou prakticky rovnajúci sa nemeckému originálu, čo by inokedy bola pri remaku skvelá vizitka, tentoraz bohužiaľ iba suché konštatovanie že sa takisto jedná o dosť slabú vec. Škoda pretože z takého psycha sa dal natočiť matroš ktorý mal potenciál odrovnať aj silnejšie povahy. Takto iba slabší priemer. ()

DAPDO

Viděl jsem německý Experiment z roku 2001, takže jsem byl zvědavej, jak bude vypadat tohle. A nebylo to vůbec špatné, nebýt posledních asi deseti minut, hodnotil bych určitě lépe. Trošku mi tam chyběl pohled na druhou stranu, na ty vedoucí projektu, kteří se na svůj experiment dívali očima kamery v teple nějáké kanceláře. Celkově se na to dá určitě podívat, už kvůli Forestu Whitakerovi, o kterém si nejdřív myslíte, že je kladná postava a pak nestačíte koukat na tu proměnu za psychouše... ()

Ondr@932

Původní verzi jsem neviděl, takže nemohu porovnat. Ale když tento film mám hodnotit, tak se mi zdá dost povedený! Skvělý vězeňský thriller! Forest Whitaker byl pěkný psychouš. 70% ()

CharlieSs

Tak toto bylo opravdu psychicky těžké sledovat. O experimentu jsem věděla už ze školních let na psychologii, ale film jsem našla teprve teď na netflixu. No, málem jsem to nezvládla. Adrien a Forest hráli naprosto skvěle, a i veškeré ostatní herecké výkony byly tak uvěřitelné a výborné, že nemám slov. Pátou hvězdičku nedám, ale na takových 4,5* to bude. ()

Petulka88

Kdyby tohle byl původní film, určitě bych ho tady vychvaloval. Ale tohle je remake. Bohužel typický americký remake. K původnímu námětu nic nepřidává, jen tvůrci stlačili děj do 95 minut. Jediné co američtí filmaři přidali, je neskutečně stupidní konec, něco takového jsem už dlouho neviděl. Co se herců týká, Adrien Brody hraje přesně to co má a nijak nevyčnívá. Hůř dopadl můj oblíbenec Forest Whitaker. Jeho přerod z tichého chlápka, kterému doma rozkazuje maminka, v sadistickou svini, mu sice uvěříte, ale občas má tendenci přehrávat. Někdy jsou filmaři příliš doslovní, třeba scéna, kdy má Whitakerova postava po prvním projevu brutrality topořivou, mi přišla zbytečná. Sečteno podtrženo, kdo neviděl německý originál, se u filmu určitě nudit nebude, ten kdo už Das Experiment viděl, bude u jeho amerického remaku asi jen ztrácet čas. ()

Veseldaa.!

Není moc příjemné sledovat, čeho všeho jsou lidé schopni za vidinnou lehce vydělaných peněz a jaký vliv má jedno obyčejné červené světlo. ()

cinemaboy7

Málokdy se Američanům podaří natočit remake dle evropského filmu, aby byl vydařený, nebo lepší. Tentokrát se to povedlo a to hlavně díky absolutně skvělým hereckým výkonům všech hlavních představitelů. O stupínek výš si zaslouží vyzvednout Forest Whitaker, u kterého je jeho proměna naprosto fascinující. ()

fililipekk

Whitaker je super, ten chlápek opravdu umí, Brody a Collins zahráli taky fajn. Jelikož jsem neviděl originál nemohu srovnávat ,ale chystám se na něj, tak uvidíme. ()

Chosef76

Velmi slušný počin pod taktovkou Paula Scheringa. A. Brody je neskutečně přirozený. Přihlaste se, kdo při závěrečných minutách filmu neměl zatažené pěsti a zuby a nechtěl někoho praštit ? ()

SigSauerP228

Škoda, že som nevidela pôvodný film, možno by v ňom bolo menej tzv. „akčných amerických scén“. A tiež škoda, že som už od začiatku vedela, o čo pôjde a ako to skončí, bolo to až príliš predvídateľné. Ale inak pekne ukázané, čoho sú ľudia schopní, keď im dá niekto do ruky imaginárnu moc. Určite doporučujem si to pozrieť. ()

Bublinka6

Po dlouhé době mě film skutečně emocionálně vyždímal. Forest Whitaker převedl naprosto famózní výkon, kdy jsem měla skutečně chuť hodit po něm cihlu i když byl jen v televizi:) Když dáte zakomplexovanému chlapovi do ruky moc, nemůže to dopadnout dobře. Dávám čtyři hvězdičky, a to jen protože si nechávám rezervu na německou verzi:) ()

Allan

Tupá sračka nehorázných rozměrů, která mě silně odradila od úmyslu zhlédnout nacistický originál. Všechny postavy veskrze nesympatické, mimořádně schematicky předvídatelný film. Mám chuť buť zabít nebo znásilnit nějakého indického guru! ()

Thrain

Dobrej nápad. Problém ale je, že jsem jak dozorcům, tak i vězňům moc nevěřil jejich chování. Jsem proto hodně zvědav na původní německou verzi, kterou jsem ještě neviděl. ()

AloisNeuman

Jakou cenu má lidská svoboda? Svobodná vůle? Co jsme jako lidstvo? Co se změní uvnitř nás, když se změní podmínky, okolí a pravidla? Film inspirovaný Standforským pokusem v Americe. ()

Psycho.R

Experiment to musel být vpravdě děsivej, pokud kluvíme o realitě, ale coby filmové zpracování jde spíš o velmí průměrný "vězeňský" snímek, jediné naprůměrné v celé šarádě byla postava Foresta Whitakera, u které jsem věřil skutečně v její přerod, u ostatních jsem měl pocit pouhého herectví bez prožitku. Pro 3* nahrává fakt, že jde o skutečnou událost, ale jinak bych končil nejvýš na 2*. (v poslední době zmiňuju v komentářích často hvězdy, slibuju, že se pokusím to ubrat :-D). ()