Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

Holina

Německá verze je jasně kvalitnější, ale ani tento USA počin neurazí. Ten námět je totiž dostatečně vostrej už ze svojí podstaty. ()

Brhlis

Docela neznámý kousek, na který jsem narazil více méně náhodou, ale rozhodně toho nelituji. Film se nechává volně inspirovat tzv. Stanfordským experimentem (viz. wikipedie). Hlavní aktéři, kteří se do pokusu dobrovoně přihlásí, jsou pod příslibem tučné finanční odměny rozděleni do dvou táborů - dozorci vs. vězni. Jsou zadána určitá pravidla hry, přičemž hlavní cíl je udržet pořádek jakýmikoli prostředky, kromě násilí. Hlavní dozorce (Forrest Whitaker), v běžném životě maminčin mazánek, v sobě pod tlakem okolností objeví neskrotnou touhu ovládat vše okolo. Zpočátku klidný a vyrovnaný Adrien Broody v roli jednoho z vězňů se rychle mění ve vůdce svého tábora, za což je náležitě odměňován nejrůznějšími ponižujícími tresty. Hlavní pravidlo - žádné násilí - brzy všichni zcela ignorují a vše spěje k vězeňskému povstání. Snímek skvěle zobrazuje skutečnost, že pod obrovským presem se každý, i sebevíce psychicky odolný jedinec, dokáže změnit v tupé zvíře. 85% ()

Fantomas92

Forest Whitaker je prostě PAN HEREC - k tomu ještě hodně dobrý Brody + zajímavé téma a film je z toho výborný. "Originál" jsem neviděl a možná i proto takto vysoké hodnocení. Každopádně film mě vtáhl dokonale a i přes pár chyb dávám plné hodnocení. ()

Rapikk

Zavřete skupinu libovolných lidí do klece a zjistíte, kdo je predátorem a kdo obětí. Člověk se až nestačí divit, až v jaký horor se dokáže změnit experiment, jež se zpočátku jeví pouze jako nevinná dětská hra. Brilantní psychologické drama podtrženo naprosto přesvědčivými hereckými výkony Adriena Brodyho a Foresta Whitakera. Založeno na skutečném experimentu z roku 1971. ()

ti88na

Hviezdičkou navyše by som určite ohodnotila tento film, keby však nešlo len o prachsprostú kópiu staršieho nemeckého snímku. Videla som oba a aj napriek už spomenutej skutočnosti musím povedať, že táto verzia sa mi páčila viac. Výborný námet, síce odkukaný, ale určite sa tak nestalo prvý alebo posledný raz. Čím však tento film predčil v mojich očiach svojho nemeckého predchodcu je určite herecké obsadenie a celkovo lepšie pocity pri jeho sledovaní. Nemci totiž nenašli nikoho tak charizmatického ako Adrien Brody a nikoho natoľko vyšinutého ako Forest Whiteker. A čert ber, kópia nekópia, mne sa to páčilo, takže nakoniec 4* :) ()

HonzysKISS

Velmi zajímavý film. Je to jako hra na kočku a myš. Strážci najednou zjistí, jakou můžou mít moc, a tak si okamžitě začnou dělat co chtějí. Dostala mě scénka se chcaním, ale to je tak vše. Měli to trochu víc podusit. Pravidla se zvrtla docela brzo, mohlo to být ještě delší. Nejlepší na snímku je téma a hlubší myšlenka. Jinak to na mě působí nějak obyčejně. Není to ani moc psycho, to bylo spíš jenom na začátku. ()

ondrula

Foresta mám fakt rád, ale v tomhle filmu bohužel předvedl ohromně rychlou (a proto neuvěřitelnou) proměnu z uťáplého mamánka v ujetého sadistu a trochu mě tím zklamal. ()

Teabag

V první řadě je třeba uvést, že skutečné události (tedy standfordský vězeňský experiment prof. Zimbarda) zde posloužil filmařům pouze coby inspirace. V žádném případě se nejedná o přepis těchto událostí, i když některé prvky jsou shodné. K filmu samotnému: kdyby v něm nehrál perfektní a všestranný Adrien Brody, bylo by mé hodnocení horší. Forest Whitaker (jakkoli se mi jeho výkon líbil ve Phone Booth nebo Panic Room) tu nesympaticky prvoplánově přehrává. I některé další charaktery jsou předem tak odhadnutelné (chlápek diabetik, neustále nadržený macho dozorce...), že to až bere chuť se na film dodívat. Snaha dotáhnout děj ad absurdum pak film sráží ještě níže... 5/10. ()

Bathoryčka

Původní verzi jsem zatím neviděla, ale myslím, že i tahle verze je velice dobře zpracovaná. O stanfordském experimentu jsem něco málo četla, takže jak se zdá, filmaři si ho trochu přikrášlili, protože podle všeho to ve skutečnosti takhle vyhrocené vůbec nebylo, každopádně i tak je k podivu, jakými změnami dokáže projít lidská psychika v podobných situacích...Každopádně, asi by mě to lákalo něco takového zkusit (ať už v roli bachařů nebo v roli opačné), ale samozřejmě, že ne zavedené takhle do extrému... ()

Beaumont07

Tento film mi je nesympatický. Natoľko sa ma celý čas snažil ovaliť tou nosnou myšlienkou, že človeka od zvieracích pudov delia len normy spoločnosti, až sa zabudol sústrediť sám na seba. Kde je nejaký priestor pre diváka voľne si vybrať stranu na ktorú sa pridať, s akou postavou sa stotožniť? Kde je čo i len náznak nejasnosti, náznak myšlienky, náznak dialektiky! Nie, vôbec nič, všetko je vopred nastavené, good guys sú od začiatku jasní, rovnako ako bad guys (až na jednu postavu, ktorej premena je aspoň jeden z pozitívov filmu); film sa tvári strašne namachrovane, akú veľkú myšlienku nesie, ale nenesie- kvôli neskutočnej nastavenosti a predvídateľnosti deja sa tu teda jedná o pseudofilozofický pokus, ktorý umelo kladie zaujimavú otázku, na ktorú si následne rovnako umelo odpovedá; a na ďalšiu, nemenej zaujimavú otázku (čo s nimi urobí spätná konfrontácia so spoločnosťou) odpovedá nezvládnuto a nedokončene (spoločná cesta autobusom). Škoda ()

vander19

Určite horšie ako originál, ktorý nemci zvládli oveľa lepšie ako amíci. Aj keď aj toto sa dá pozreť hlavne s postavou Adriena Brodyho som po čase začal sympatizovať a fandiť mu, nech hlavne jemu ten experiment "neublíži" keď sa ľudia menia na zvieratá... ()

tterez

Ta lidská povaha je ale děsivá. Všichni jsme prostě zvířata, co se mimo společnost neumí (či nechtějí) dobře chovat. Neviděla jsem žádnou předchozí verzi, takže nemám s čím porovnávat. Přesto myslím, že je to slušnej kousek. ()

agass

Adrien Brody a Forest Whitaker byli ve svých rolích opravdu dobří, ale celý film utáhnout, to zkrátka nejde. Experiment jako takový se mi jevil poměrně zajímavý, ale postupem času jsem se nudil víc a víc. Ode mě 45% Pozn. Maggie Grace nikdy více. ()

Schuldiner

Tohle ne! Tohle je amatéřina jak z hlediska scénáře, tak i režie. A herci to prostě zachránit nemohli. Přitom námět, ač neoriginální, je docela zajímavý materiál, se kterým by se dalo krásně pracovat... Bohužel... Moc věcí tam smysl nedávalo, a to je prostě základní kámen úrazu. ()

Phorbo

Rád bych dal i 4* za neskutečný vývoj Whitakerovy postavy. Jeho výlevy a jeho chvilkové úsměvy jsou největšího schyzofrenního rázu... Jinak je to takové průměrné drámo... Nic těžkého... na takový jeden večer před spaním :D ()

mira007

Německý originál byl daleko lepší, blížící se více tomu skutečnému Stanfordskému experimentu. Tohle je taková americká bramboračka, kde jenom Forest Whitater dokazuje , že je extratřída. ()

qxkamo

Vynikajuci vykon Foresta Whitakera! Tento film ma vsak velke negativum, mnoho situacii v nom sa nezhoduje s realitou. ()