Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiální text distributora)

triatlet

Obdivuji Helenu Třeštíkovou, že vydržela víc než deset sledovat příběh K., která je "sama sobě největší překážkou". Příběh je sice silný, ale zbytečně dlouhý, opakující se motivy už nepřekvapí. Navíc mi vadily hrané scény - např. propojení mezi K. v porodnici a jejím přítelem, který vlakem odjížděl do komunity. Některé scény (např. s policisty) působily humorně. Chvílemi (když K. přítel kolem sebe napadá okolí) jsem si říkal, jak daleko by Helena Třeštíková při natáčení šla. V celku zapůsobí podobně jako hraný příběh Katky v Dobré čtvrti - "zejtra je u feťáka nikdy". ()

mat.ilda

Přesto, že takových já nelituju, jednalo se o smutný příběh. Ani mě tak nevzala "hrdinčina" postupná transformace z krásné Rachel Weisz na Marylina Mansona, jako naprosto zbytečně vynaložené prostředky institucí i námaha lidí, kteří se těmito ubožáky musí zabývat, ve většině případů naprosto zbytečně. Chyběl mně dovětek, kolika lidem kolem sebe, kromě Terezky, ještě tato žena stačila zničit život. ()

Stanislaus

Velice syrovým způsobem natočený dokumentární snímek v podobě sondy do problémového života jedné vcelku obyčejné ženy, která se potýká s vlastními démony napříč několika léty, které jsou v tomto snímku velice sugestivním způsobem zachyceny. Třeštíkové se podařilo z kvanta materiálu vybrat stěžejní události, které přibližují dno, na které se může člověk (vlastně kdokoli z nás) dostat. Zkrátka dokument, u kterého mě napadají slova jako "depresivní" a "drsný", a který si drží svou laťku obstojně vysoko. ()

sharky

Vzpomínam, jak jsem před deseti nebo kolika lety chodil se skolou na protidrogove besedy poradane jistym tenkrat malo znamym aktivistou Pavlem Bemem. Korme toho, ze tam par znamejch lidi reklo nejaky vesely historky a nekdo z divaku napsal par sprostejch dotazu, to byla trapna nuda, jejiz jedinej ucinek byl, ze jsme se ulili z vyuky. Skoda, ze neco jako Katka nenatocil nekdo driv, protoze tenhle film je dokonale depresivní i působivej a minimalne 95% lidi odradi. Driv mozna mohl zachranit i Katku samotnou, ted uz ji asi nezachrani nic. ()

rikitiki

Nemůžu hodnotit, je to záznam pádu a sebeklamu. Tedy to, co prožívá většina lidí, jen ne tak strmě. KOUSEK DĚJE Snad to ani nejde říct, že režisérka měla štěstí na silné okamžiky, protože o štěstí se v souvislosti s Katkou nedá mluvit a Třeštíková je zkušená režisérka na to, aby se musela na štěstí spoléhat, ALE chvíle, kdy fetující Katka opouští nemocnici po těhotenském vyšetření a ve výtahu potká (asi) matku s jejím těžce fyzicky i mentálně postiženým synem zamrazí hrůzou: jak může tak kašlat na to, že čeká dítě a dál si píchat? A to, že se její holčička narodí, až na závislost, zdravá, je pravděpodobně nefalšovaný zázrak /29. 6. 11,/ ()

hrona

Klobouk dolů před paní Třeštíkovou, jelikož s takovýmto materiálem pracovat je opravdu silné dobrodružství. Přes to na mě tento film na rozdíl od Reného, či některých etud nepůsobil tak silně, než zde pociťuje většina komentátorů. Díky za ,,Happy end,, a také za to, že právní systém v naší zemi alespoň v některých sociálních problémech funguje, tak jak by měl, i když zbytečně zdlouhavě. ()

Janek

Z trilogie rozhodně nejzávažnější, nejpůsobivější a nejstrašidelnější. Unikátní dokument - pustit všem parchantům ze střední. ()

eraserhead666

Četl jsem My děti ze stanice ZOO, Memento, Matku Davida S., narozeného 3. července 1959 a i jen lehce žánrově spřízněnou ...a bude hůř. Všechny tyhle příběhy mají jedno společné - přes všechen ten hnus, co se z nich na vás hrne, mají jistou dávku dobrodružnosti, prostě o tom moc nepřemýšlíte (a i když ano) a bavíte se zajímavým dobrodružstvím, které vám tyto příběhy poskytují. Tohle Katka postrádá, ta prostě přijde a rovnou vás začne mlátit kladivem do ksichtu. Už tři dny přemýšlím jak a jestli vůbec se dá Katka ohodnotit. Můžu dát 4* příběhu o naprostém psychickém, fyzickém i sebezáchovném úpadku a degeneraci lidské bytosti (navíc svého času zcela evidentně krásné), jejíž život se skládá jen a pouze ze lží - a to nejen svému okolí, to by se ještě tak nějak v dané situaci dalo pochopit, ale Katka žije už jen z toho, že lže sama sobě (a zde vidím fakt povedenou paralelu k nábožensky věřícím lidem, ti také v podstatě jen lžou sami sobě, že teď žijí ve sračkách, ale čeká je skvělá a nádherná budoucnost)? Vždyť v tomhle ohledu se mi ten film nelíbil, vždyť komu by se líbil pohled na něco takového. Na druhou stranu, Katka takhle vydržela přežít již 13 let, to klobouk dolů. Můžu dát 4* filmu, v němž mi chyběla spousta věcí? Snad to byl Třeštíkové záměr, věnovat se hlavně jakoby té pocitové, vnitřní stránce úpadku (zde stělesněnou převážně onou lživostí). Hodně se mi nelíbilo zasahování Třeštíkové do děje pokládáním otázek, usměrňováním či i vynucováním nesplnitelného ("Slib mi, že zítra si tu občanku necháš vyřídit). Obecně vzato, je to prostě hnus, ale i takový je život a Katka to ve fimu řekne sama - Je to její život a její volba. Po většinu filmu se mě snažily ovládnout soucit a lítost. Jenže nevím, jestli si to Katka (a jí podobní) zaslouží (jsem přesvědčený, že kombinaci obou pocitů zcela určitě ne) a zda vůbec o něco takového sama stojí. ()

fleker

v tomhle díle už helena evidentně měkne,,,kam se poděly její zásady nevměšovat se,,,co to mělo bejt s tím pobízením, aby šla navštívit dceru (kterou navíc měla pojmenovat hermína, alespoň jako poctu jejímu mecenáši),,kdyby byla takhle blbě aktivni už vod začátku, ponoukala ji dobrem a podala pomocnou ruku, možna že by se to celý ošklivě zvrtlo, její život by teď měl ňakou cenu a publikum by vyšlo na lačno....takže věřme že už se to nebude opakovat, že se s katkou třeba i podělí o ten vydělek, kterej za jejich společný účinkování utrží, aby měla věčně pozitivní protagonistka na další šťávu do krevního oběhu a my se dočkali i třetího dílu ()

mm13

Je ľahké spadnúť, je dôležité točiť takéto dokumenty... tu na rozdiel od Reného s empatiou nešetrím, ten magor mal na svojej ceste neporovnateľne väčší priestor na zmenu, než Katka. On je vo finále obeťou samého seba, ona nešťastnej (možno hneď prvej) skúsenosti. Nechce sa mi viac písať (ani vedieť viac, než som videl). ()

JASON_X

Sám jsem kdysi hodně a závislácky chlastal, takže bych měl asi mít s podobnými vypatlanými polodementními troskami soucit. Ale nemůžu si pomoct - nemám. Mám pro ně samozřejmě trochu empatie a porozumění, ale hlavně cítím zhnusení a takový nějaký světabolný smutek. Doporučuju po obou dílech od pí Třeštíkové ještě zkouknout eXtra bulvární videa s Katkou ze srpna a listopadu 2017. "Vypadáš dobře Katko... A chtěla bys něco vzkázat paní Třeštíkové?" Ty krááávo, že ti huba neupadne ty filcko novinářská! ()

luka4615

Syrový a servítky si neberoucí náhled do života Katky, kterou drogy v průběhu několika let změní k nepoznání. Jako edukativní a zároveň i výstražné dílo funguje Katka vážně více než dobře. (Netflix) ()

Handle

Je neuvěřitelný, jak s Vámi může takovýhle dokument zamávat. Ve mně vzbuzoval velkou lítost - člověk, který něco mohl dokázat, ale naprosto si zničil život a ještě přivedl na svět díte, které částečně zničil taky. A být tou dcerou, neumím si to představit, vážně to bude síla až se za 15 let na tento dokument o matce koukne. Jinak já byl na dokumentu se školou a po filmu se pokračovalo besedou, takže to bylo opravdu poučné. I když plno idiotů bylo schopný se u promítání asi tak pětkrát zasmát. Ale to už je kapitola sama o sobě... Jen mně není jasná jedna věc, kde brala na cigarety a drogy? Možná kradla, ale Katka za tohle určitě musela dostat nějaké peníze a kam asi šli? Tohle myslím, že není správné (příjde na premiéru filmu, dělá rozhovory a pak jde zase fetovat) a vůbec - divím se, že do toho Katka šla. Přesto mně jí bylo vážně líto a nemůžu dát míň už jen za to, že Vás tohle opravdu může odradit (i když myslím si, že feťákům to nedojde stejně ničím, pokud nebudou chtít sami, ale normálním lidem může ledacos dojít) a hlavně proto, že dokument Vás prostě donutí se nad některýma věcma zamyslet. Ještě doplním, že forma dokumentu byla hodně dobrá (cítil jsem opravdu světovou úroveň), ale myslím, že by se z toho mohlo vyždímat ještě víc - avšak absťáky a více fetování bylo prý vystřiženo z první verze z roku 2001, kterou jsem neviděl. Jinak více mě může doplnit i tato recenze: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=662056 ()

jerry12

60%. Určitě je to zajímavý a unikátní formát dokumentu, jež je radost sledovat, ať je téma jakékoliv; vydržet u něčeho 14 let (nebo i déle v případě jiných dokumentů) je opravdu obdivuhodné. Z čeho mám ale nedobrý pocit, je chybějící katarze, resp. nulová motivace vyvolat v divácích odpor k drogám a k zvolenému způsobu života. On pochopitelně stav hlavní hrdinky odrazuje už sám o sobě, ale jako velký odpůrce veškerých drog bych uvítal vyšší míru protidrogové agitace; místo toho vidíme příběh, který je sice ukázkově odstrašující, ale na druhou stranu plný nebezpečného cravingu a beze snahy tu nutnou katarzi vyvolat. Ono to asi jinak nejde, protože autenticita projektu si žádá určitou dávku objektivity, která by agitací byla skoro narušená, ale jaký pak má dokument význam? ()

rawen

Vedle Marcely je Katka nejsilnějším filmem Heleny Třeštíkové --- i přes fakt, že Katka si za svůj osud může velkou měrou sama a tudíž se s ní divák tolik neztotožňuje ani jí moc nelituje, i tak jde o dokument, po kterém zůstál kinosál ještě minutku úplně zticha (a jak koukám na ostatní příspěvky, ten ten v brněnském Špalíčku 13.3. nebyl zdaleka jediný) Mám moc rád časosběrné dokumenty (za vrchol považuju asi maďarský počin Rodinný krb z ranných osmdesátých let) a nezůstává mi než jásat nad tím, že se do podbných projektů nadaní filmaři stále pouští, i když je to běh na dlouhou trať, ze kterého nakonec ani nemusí nic moc vypadnout (René), když se ale nakonec podaří snést ucelené vejce, je většinou zlaté. Jen tak dále, doufám, že toho má paní režisérka roztočeného ještě moc... 8.5/10 ()

6thSun

Pekelně náročná, chvílema vyloženě protrpěná divácká šichta. To znamená výtečný dokument, který si ale už nebudu mít sílu nikdy zopakovat. A také z podstaty nehodnotitelná věc. ()

BoPo

Troska. Chodiaca mŕtvola. Zbytočná existencia. Tak všetky tieto výrazy Vás pri pohľade na Katku môžu napadnúť. Máte možnosť sledovať človeka, ktorý neustále hovorí o tom ako sa skúsi zachrániť. Že to robí pre svoju budúcnosť, že má sny o krajších dňoch budúcich. Ale sú to len reči. Ona už to vzdala a my sa len prizeráme, ako si to viac a viac serie. ()

Litsarch

Drogy jsou svinstvo, to myslím netřeba zmiňovat. Dá se z nich dostat, ale chce to pevnou vůli a hlavně CÍL, důvod, proč se z nich dostat. Pokud ale ani dítě dostatečně nemotivuje matku k tomu, aby úspěšně dokončila detox, dostala místo třeba v azylovém domě, mohla s ní být a měla šanci na normální život, tak už nevím. Když to ještě nechá zajít do takového stavu, že matce seberou na dceru práva, tak tuplem. A "omlouvám se Terezce" to opravdu nenapraví. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!