The Divide

• Německo The Divide – Die Hölle sind die anderen (více)

New York City, obyčejný den. Ovšem jen do chvíle, kdy je celé město paralyzováno nekonečnou sérií výbuchů. Skupinka několika rozdílných lidí nachází útočiště v suterénu obytného domu, kde byl (zásluhou paranoidního správce) vybudován provizorní protiatomový kryt. Jídla a vody je dostatek, strach, naprostá absence informací a sílící ponorková nemoc si však začínají vybírat svou daň a z bezpečného útočiště se tak velmi brzy stává klaustrofobická past. A venku zatím vyčkává "zlo", které předčí i ty nejhorší představy. Dokážou se naši hrdinové spojit proti společnému nepříteli a přežít? (Allien.9)

Hrabka

Postapokalyptická psychárna v protiatomovým sklípku. Film určitě není bez chyb, celkem dost věcí mi tam chybělo, hlavně úvod a závěrečné finále jsou docela odfláknutý. Trochu mi vadilo, že se vlastně vůbec neví, jak dlouho tam v jaký situaci jsou. Nápad je moc dobrý, po ataku zvenčí to vypadalo, že to bude hodně zajímavý film, pak to ale trochu polevilo, ale závěrečná třetina filmu je tak neskutečný psycho, že jsem z toho chvílemi až nemohl. Rozklad charakterů a naprostá destrukce lidskosti je tady ukázána velmi syrově a od herců dost přesvědčivým způsobem. Film bych označil za drsnou, depresivní a klaustrofobickou studii osobnosti v krajní situaci. 75% ()

chezush

Tento post-apokalyptický psychologický thriller, ukazuje lidskou povahu v celé své kráse... aneb, co všechno bychom byli ochotní udělat pro přežití. Zapomeňte na nějaký soucit, rozum a lásku.. nic takového tu neexistuje. The Divide je znepokojující, šokující, násilný,depresivní a i když je tam pár nesrovnalostí, tak mu dávám plný počet. / Jinak nechápu, jak ho pár uživatelů mohlo označit za turtore porno - asi neví, jak takový žánr vypadá. ()

Shakers

Od Xaviera Gensa asi najlepšie čo natočil. O tom že drsné scény natočiť vie sme sa už mohli presvedčiť vo filme Frontier(s). Tu to opäť len dokazuje a pridáva tomu aj trochu psychologického žánru, ktorý funguje dosť dobre. Dej filmu je jednoduchý, no zároveň postavený, tak aby sa s bezpečného útočiska pomaly stávala klaustrofóbická pasť. Herecké obsadenie je dosť dobre (Michael Biehn potešil) a zahraté ešte lepšie. Jean-Pierre Taieb svojimi tónmi, ktoré doprevádzajú celý film spravil nie len fajn hudobný doprovod, ale aj atmosféru. Jediné čo ma sklamalo je tempo filmu, dve hodiny sú celkom dosť na takýto film. 70% - 3* ()

Jhershaw

Atmosférické a špinavé ano, ale na mě je to moc velké béčko. Možná s lepším scénářem nebo víc vykreslenými postavami bych si to vychutnal víc. ()

Madsbender

Tak za prvé - horor to príliš nie je. To však neznamená, že je to vhodné pre slabšie povahy, práve naopak - Divide zobrazuje najčistejšiu ľudskú krutosť, v nárazových vlnách doráža na vašu psychiku a každou sekundou audiovizuálneho utrpenia vás ženie do stále hlbšieho a prenikavejšieho šialenstva. Brutalita tohoto filmu má v mainstreame len minimálnu obdobu (a konkurenciu), nezávislá produkcia zasa nemá na niečo takéto dostatok peňazí. Xavier Gens dokazuje, že so skvelým obsadením a látkou so skutočným potenciálom dokáže vykúzliť depresívnu klaustrofobickú atmosféru približujúcu sa legendám ako Carpenterova Vec. Biehn je neskutočný badass, Ventimiglia a Eklund sú zmrdi, že by som na nich bez váhania vzal motorovku, a Ashton Holmes najväčší sympaťák filmu. Teda nie žeby zvyšok nejako zaostával. Jedinou vadou je objektívne príliš dlhá stopáž a subjektívne pocit straty časti atmosféry v druhej polovici. Film si aj tak zaslúži pozornosť, ktorá je mu neprávom odopieraná - a hodnotenia na IMDB považujem v tomto prípade za čistokrvnú šikanu. 80% ()

Pilda17

spoilery: Ponorková nemoc je "svině", což přímo dokazuje Divide. Skupina lidí se dostane do uzavřené místnosti, které šéfuje Mickey. Člověk, který od začátku tušil, co se stane pokud skupina nebude držet při sobě. Ze začátku působí přísně, ale vše má své důvody, včetně tajení podstatných věcí. Ostatní se proti němu spolčí a svrhnou ho z vlády skupiny. Teprve potom začne to, na co divák čeká. Skupině začne velet Josh, který ze začátku působí sympaticky, ale změní se neskutečným způsobem v psychopata spolu se svým přítelem Bobbym. Oba dva se začnou měnit ve zvířata a lidská povaha zcela vymizí. I ostatní se začnou měnit a propadat temné stránce uzavřené místnosti. Marilyn vše odskáče ze všech nejvíc, poněvadž si z ní oba udělají ochočené zvíře. Divide není jen obyčejný postapokalyptický snímek, ale také jeden z nejvíce zneklidňujících a brutálních snímků, které jsem doposud viděl. Nechtěl bych se dostat do role ani jedné osoby, ale herci podali své životní výkony. Bavím se o hercích a myslím tím celou skupinu, nikdo nevyčnívá a každý svou roli zvládá dokonale. Některé scény jsou perfektní a člověku občas vyráží dech. Pokud bych se měl bavit o chybách, tak jich je také spoustu jako například zbytečné scény a nebo občas nedomyšlený scénář. To vše se promíjí díky fantastickému závěru, který jsem opravdu nečekal a je to jen završení všeho. Přemýšlím nad tím a silně věřím, že lidé by se v této situaci chovali dost podobně. Za mě si tento snímek nenechte ujít a dejte mu šanci... 9/10 = 90% ()

Cappuccino

Výborný a pre mňa veľmi zaujímavý námet tvorcovia bohužiaľ príšerne skopali pod zem nelogickým chovaním postáv. Tým stačilo naozaj málo k tomu, aby sa správali ako úplný blázni a vôbec pritom nemuselo dôjsť k drastickým udalostiam, ako napríklad k minutiu väčšiny zásob potravín. Jednoducho im šibalo bezdôvodne. ()

Ruut

Xavier Gens je prasák a sebe(svých herců)mrskač. Myslím, že ted konečně vím, kdo točí ty germánské fekál porna. No ay ted teda seriozně k věci: jo jo The Divine je určitě zajímavá společenská satira, kritika lidské malosti, sonda do vzniku lidských konfliktů bla bla bla ... Jestli se omladina bude dívat raději na tohle a vezme si z toho nějakou přeceděnou výchovnou myšlenku, tak stále líp než aby zírala na Cesko-Slovensko hledá hlas či Twilight. Amen... ()

S.Quentin QUALE

Jedno z největších překvapení a obrovsky podhodnocený film. Zde se setkáváme s těžkým mixem žánrů, kdy snímek začíná jako nějaké katastrofickě drama, aby se pomalinku přibližoval k obrovskému sci-fi kicku. Jenže......jenže pak, když už si člověk myslí (potěšen či zklamám), že už ho nic nepřekvapí, pak se to teprve rozjede na ty správný psychologický a posléze už naprosto zvrácený obrátky, který věřím, že ne každý ustojí, natož aby je ocenil. No....já teda jo! A dávám plnej počet, protože věřím, že něco podobnýho dlouho neuvidím. Nutno vidět! ;) ()

misterz

Úprimne, čudujem sa tak nízkemu hodnoteniu. Tento film si bez debaty zaslúži byť v TOP 200 naj filmov. V tejto databáze nie je snáď nič tak veľmi podhodnotené. A ľudí, čo tomuto filmu dajú odpad fakt nechápem a najradšej by som ich poslal pozerať akurát tak len večerníček, pretože na náročnejšie filmy s výpovednou hodnotou proste nemajú. Ide o apokalyptický psychologický thriller, ktorý majstrovsky stvárňuje psychológiu a prerod ľudí v beznádejnej situácii. Iba v takýchto chvíľach je možnosť definovať človeka a kto ním na konci aj zostane. Ľudí, ktorých si na začiatku filmu obľúbite nakoniec nenávidíte a opačne. Na konci je všetko iné a nečakané. Film je neskutočne špinavý a vyvoláva ťažkú depresiu. Ale to k tomuto žánru patrí a bez toho to nejde a je to aj účelom. Nehovorím, že je film bez chybičiek, niektoré otázky mohli byť zodpovedané, napríklad, kto boli tí ľudia, čo vnikli do bunkru a čo mal znamenať ten plastikový tunel. Ale možno to bolo zámerom tvorcov, aby donútili diváka premýšľať a aby si niečo dovysvetlil sám, na základe svojho myslenia a fantázie. Toto neplatí iba pre tento film, ale aj pre iné, ktorých úlohou je okrem samotného dojmu prinútiť diváka uvažovať. Vo mne tento film vyvolal neskutočné pocity a s čistým svedomím dávam plný počet. Toto bola proste trefa do čierneho. ()

Peytl

Film, u kterého jsem čtrnáctkrát blil, což je zhruba každých devět minut, tedy nadprůměr nechutnosti. Film, který mi připomněl mé mládí a naprosto božácký punkový sestřihy. Tedy nadprůměr nostalgie. Film, který si hrál na psychologické drama a byl tak trochu spíše přehnanou a přehrávanou karikaturou. Nadprůměr blbosti. Nadprůměrní herci a stejně tak zásoby fazolí větší než průměr. Co to??? Ovšem neskutečně silnej konec s výbornou muzikou, ten mi bude v hlavě strašit ještě hodně dlouho. Film, který (ač jsem si z něj na prdel nesedl a hlouposti v něm bylo víc než dost) je tak brutálně vlezlý, že ho mám pod kůží jak oblíbenou zákožku svrabovou, kteráž tam jako jedna z mála nechutností chyběla, a tudíž jsem nehodil šavli po patnácté a nezvýšil tak rating na čtyři stáry. Jak jsem napsal, nadprůměr. A abych nezapomněl, takže milý BestTlamo, chápu tvou sympatii k filmu, který ti tak moc připomíná tvůj běžný pracovní den a těch poklopů, co? :) ...ta hudba, jéje. 18.10. No, je to na čtyři. ()

liskam

Film byl pro mě jednoznačne příjemné překvapení. Díky hodnocení jsem čekal o dost horší snímek. Velmi přesvědčivé herecké výkony a práce s postavamy. Od začátku jsem byl v napětí, které nepovolilo. Místy mi tenhle snímek v lecčem připomínal "REC" a oproti REC to tady z mého hlediska fungovalo. Za mě 75% ()

kingik

Perverzní hororové drama, které na pozadí postapokalyptické katastrofy rozebírá temnotu a zvrácenost lidských charakterů, postupně se rozdělující ve zdánlivém bezpečí atomového krytu do několika táborů. Kdo očekává vizionářskou scifi se bude muset během několika krátkých minut bleskově přeorientovat do hororového žánru a jeho odnoží a spolu s osmičlenou skupinkou se skrýt na dvě hodiny do podzemního úkrytu ve kterém se po nějaké době začnou prosazovat silní jedinci a ti slabší na to začnou doplácet. Je to jako v přírodě. Z lidí se stávají zvířátka a ještě téměř všem kvalitně hrábne. Z lidí se ve vyhrocených situacích, a zvláště, když jim jde o život, stávají všehoschopné zrůdy, kteří se v rámci přežití neštítí vůbec ničeho. S tímhle tvrzením a jistým přesvědčením přišel za diváky novodobý šílenec režisér Xavier Gens, který umí perfektně navodit špínu a určitou beznaděj v příběhu, ale přece jen až tak zdatným psychologem není anebo ani nechce být. Skupinka lidí má zastoupení ve všech obecně známých lidských charakterech a slouží tedy jako jakýsi vzorek populace. Z toho film těží nejvíc a tak každému během chvilky docvakne, kdo bude ten hodnější a kdo bude ten zlý, ale z místního osazenstva si je opravdu těžké vybrat někoho vzorově sympatického, protože to byli dohromady ukázkový magoři. Nedoceněný Michael Biehn se jevil jako pořádný magor, ale to je nic proti bratrské dvojce Milo Ventimiglia a Michael Eklund, kteří pomalu film strhávali na svoji stranu a do sytosti se vyřádili na chudák Rosanne Arquette a pak to ještě zkoušeli na Lauren German. Biehn se mezi tou pofiderní sbírkou lidských povah stává jakýmsi spojovacím článkem a roli ve které by na sebe upozornil už delší dobu potřeboval. A šel do toho prsama, stálo ho to jen ufiknutý prst a zároven dokázal, že režiséři dělají chybu, když si na něho vzpomenou jen zřídka, protože charakterová studie jeho vypočítavého prevíta je příjemně temná, ale přesto nelze s jistotou tvrdit, že šlo přímo o bezcharakterní svini. Postupně byl stejně zastíněn již výše zmíněnými zvrhlými bratry. Sluší se také dodat, že film si nechce hrát na příběh v němž všechno musí být reálné a podléhat přísné logice. I přes preciznost scénáře se přece jen dopracujeme k několika nezodpovězeným otázkám, ale nejsou až tak podstatné, protože pobyt v uzavřených prostorách se postará o hutný nářez jehož dirigentem je Xavier Gens nepatřící k typům režisérů dlouze filosofujícím nad danými tématy. Jeho režie vykazuje výrazné rysy atraktivní podívané ve stísněném prostoru za účasti herců sice nižší svítivosti, ale s hereckými výkony odpovídajícími požadavkům smyslů zbaveného režiséra, se odehrává drama lidských osudů ve kterém si spolu s nimi do krytu vlezla i téméř syrová atmosféra a kvalitní gore. Pro Gense záležitost ve které se rád vyžívá a tak je nutné počítat s tím, že zmíněná psychologie postav vezme za své, respektive ustoupí do pozadí, na úkor krvavých a také nechutných scén, které nejsou pro slabší povahy. Divák by neměl po dvě hodiny dlouhého filmu zůstat ledově chladným. Situace, kterou nelze brát až tak reálně a přesto funguje. Diváci se po skončení filmu po vzoru jeho aktérů také můžou rozdělit na několik táborů a polemizovat nad právě viděnými scénami, pokud budou chtít. Gens tak docílil svého a natočil svůj další správný kontroverzní film. On už jiný nebude. 90% () (méně) (více)

Omnibus

Nejsou konzervy jako konzervy. Ty ve sklepě jsou sakra o level výš (co se týče lokace a deprese vlastně níž, čili ve sklepě), než ty převážené v nákupním vozíku z Tesca. Kdyby v nějakém polorozbořeném kině s dochovanou promítačkou zhlédli film Divide „papá“ Viggo Mortensen a jeho synáček, na své další Cestě by si začali vesele pískat, že život je vlastně fajn. Jsou na čerstvém vzduchu a můžou si jít, kam chtějí! K tomu sklepu - ano, přesně takhle to bude. Po apokalypse se z lidí stanou jen uzlíčky pocuchaných nervů a pomalu se kazícího masa, z většiny pak i všehoschopné bestie. A ne že ne, nedělejme si sami o sobě iluze! Aneb, jak nám školáčkům kdysi při nácviku poplachu říkala soudružka učitelka, když nám rovnala zavařovací gumičky, na zápěstí přetažené přes igelitový pytlík: „Milé děti, až bude třetí světová válka a jaderná apokalypsa, nelehejte si nohama k výbuchu, s hlavou chráněnou rukama. To je blbost. Jen hezky zůstaňte stát, tváří k výbuchu, dívejte se a vesele mávejte, pionýři! Bude to totiž úchvatná podívaná, něco, co jste ještě nikdy před tím neviděli! A když budete mít kliku, umřete pak rychle. Neboť po jaderné válce to bude děsivé. A živí budou závidět mrtvým...“ Ač soudružka, byla to moudrá žena. ()

dr.horrible

Tak predsa. Po Hitmanovi - najhoršie obsadenom filme v dejinách a goreovom plagiáte menom Frontière(s), sa Gensovi nakoniec podarilo natočiť dobrý film. Tak dobrý, že som sa rozhodol odpustiť mu jeho slabé miesta a diery v logike, pretože ten výsledný dojem je proste naozaj sila. Dekadencia v svojom najdoslovnejšom význame. Mal som na konci podobný pocit ako pri Friedkinovom filme Bug, alebo Cronenbergovom Pavúkovi. V živote by som si nepomyslel, že toto Gens dokáže. Ps: Obsah k filmu je zavádzajúci. ()

Aknah

Tak to byla psychárna vrchního kalibru, měla jsem pocit, že se ze světa vypařilo všechno dobré a čekala jsem, že budu mít noční můry.... což jen dokazuje, že režisér natočil film fakt dobře a mělo to tu správnou atmosféru. Takže i když nejsem zrovna nadšenec, i tak se mi film líbil, jak byl ztvárněn. Nutný je říct, že herecký výkony byly naprosto perfektní a že zápletka se vyvíjela ne vždy tak, jak bychom čekali. Seděla jsem, nedýchala a modlila se za nějaký ,,světlejší" konec! ()

topr harley

U mě rozhodně nejlepší scifi za hodně dlouho dobu. Naprosto nevím co si mám o tom mám myslet, tak depresivní podívaná se mi už dlouho nenaskytla, ve filmu uvidíme všechno to co je na lidech nejhorší, jejich skrytou druhou tvář a to bez zábran nebo příkras. Během dvou hodin neuvidíme nic pozitivního, když už čekáme, že to nemůže být horší a, že dál už to stupňovat nejde, přijde další stupeň šílenství a násilí. Jediné co se mi nelíbilo je místy nelogické chování postav, jenže můžu říct nelogické když nevím jak se kdo chová v takové situaci? ()

Šakal

Příliš samoúčelné než aby se to dalo brát (alespoň trochu) vážně. Jedna velká prázdná bublina. Prvních 5 min (než se dostanou „vyvolení“ do krytu), poslední 2min venku, pár silnějších scén uvnitř, M. Biehn zpátky ve formě (radost pohledět), ostatně (co se hereckého obsazení (výkonů) týče), tady problém rozhodně není, zbytek však samoúčelný konstrukt na efekt bez hlubší myšlenky (já ji tam alespoň neviděl). Jako psychologický snímek (resp. podrobná studie lidských charakterů ve světle vyhrocené situace) to neobstojí (možná nám chtěl Xavier ukázat, „ze zvířat jsme vzešli a i tak skončíme“ who knows), jako cokoliv jiného (apokaliptický sci-fi) už vůbec ne. Snad pouze jako porno s prvky BDSM, ale i tady je konkurence o parník vepředu. Námět byl dobrý, ale to zpracování poněkud nešťastné. Nemůžu si pomoct, ale (s trochou nadsázky) to na mě působilo, jako kdyby jeden den zalezli do krytu a do druhého dne začali vyšilovat. Postupnější (pomalejší) gradace + větší drobnokresba charakterů by neuškodila. Mám ale silnej pocit, že to ani nebyl režisérův záměr. No nic, Xaviere, dlužíš mi 2hod života. Zavřel bych tě „na revanš“ u nás ve sklepě, mám ale silnej pocit, že bys pouze nabral sílu a inspiraci pro pokračování a to (sobě) nemůžu udělat. Na to se mám příliš rád. 35% Zajímavý komentář (pro mě): uživ. Isherwood ()

IQ Tiqe

Fandové SM sexu a porcování mrtvol sekerou si přijdou na své, kdežto já, kdo se u filmu radši baví, než zvrací, nikoli. Začátek skoro impozantní – hudba, výbuchy, evakuace. Ani v bunkru to neni nějakou dobu zlý a celkem koukatelný, ale chyběly mi souvislosti – proč výbuchy, co se stalo, proč, proč...? Postrádal jsem logiku – jsem někde zavřenej a víc se starám o malichernosti jako "šikanování" ostatních, než abych se snažil se svou situací něco udělat. Prostě tvůrce potřeboval umístit skupinku lidí do omezeného prostoru a zbavit je sociálních "masek", jenomže na to šel tak, že plakátem nalákal na sci-fi, které ale bylo jen vzdáleným pozadím zvráceného děje. A i kdyby mi ten nevadil, stejně tam bylo několik situací, které se příčily logice. Poslední půlhodinku už jsem místy přeskakoval. # příběh 4 | hudba 7 | humor 0 | akce 5 | napětí 3 | pustil bych si znovu 2 ()

Frajer42

Blbost. Ano blbost je to správné slovo, které vystihuje podstatu filmu. Já v tomto případě nezvládnu překousnout debilitu některých pasáží, které jsou zrovna tak debilní pouze proto, že se to v daný okamžik hodí. Nerozumím ani žánrovému zařazení horor, což ovšem moje hodnocení nijak neovlivní, takže to nemá ani větší význam sem psát. Ale co nadělám. Stalo se. Celý film je prakticky o tom, že parta hrozně moc nesympatických dementů společně sdílí velmi příjemné prostředí snad ?protiatomového? krytu. Nedovedu si představit, že by takový kryt někoho někdy před něčím ochránil. Přichází správný čas na jeden slepý výkřik do tmy. Pěkná hudba. Film by se dal odbornou propracovanou kritikou shrnout asi takto. Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda ,nuda, nuda a na zavér maximálně 20-ti minutová akce, která svojí debilitou a nesmyslností dost vybučuje z nudné stereotypnosti. Dávám * a připadám si přitom, že jsem více než mírný. ()

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům

28.11.2011

Půjde po vás Hitman 2

Půjde po vás Hitman 2

26.05.2010

Přestože jednička nenadchla ani fanoušky hry firmy Eidos, ani „běžné diváky“, s rozpočtem 30 milionů vydělala jen v kinech rovnou stovku, takže zabiják s kódovým označením 47 se vrátí. Scénář Kylea… (více)