The Divide

• Německo The Divide – Die Hölle sind die anderen (více)

New York City, obyčejný den. Ovšem jen do chvíle, kdy je celé město paralyzováno nekonečnou sérií výbuchů. Skupinka několika rozdílných lidí nachází útočiště v suterénu obytného domu, kde byl (zásluhou paranoidního správce) vybudován provizorní protiatomový kryt. Jídla a vody je dostatek, strach, naprostá absence informací a sílící ponorková nemoc si však začínají vybírat svou daň a z bezpečného útočiště se tak velmi brzy stává klaustrofobická past. A venku zatím vyčkává "zlo", které předčí i ty nejhorší představy. Dokážou se naši hrdinové spojit proti společnému nepříteli a přežít? (Allien.9)

George Stobbart

Xavier Gens sa po vydarenom thrilleri Hitman a ešte vydarenejšom krváku Frontiere(s) ujal príbehu ľudí, ktorí sa po neurčitých okolitých výbuchoch spoločne ocitnú v podzemnom úkryte. Táto, až podozrivo rôznorodá skupinka ľudí je herecky vybratá dosť slušne (nehovorím, že sympaticky) a osobne som si najviac obľúbil drsného správcu obydlia v podaní Michaela Biehna, preto ma aj trochu mrzelo, keď ho v polovici filmu odstavili bokom na úkor 2 metrosexuálnych úchyláčikov. Príbehu či vysvetľovačkám sa tu moc pozornosti nevenuje, všetko prebieha hlavne náznakovo, v duchu hesla menej je viac, čo sa mi v tomto prípade až tak nepozdávalo a film pôsobil iba ako výsek z niečoho väčšieho, resp. v tomto prípade ako sonda správania do jedného podzemia. A to ma moc nebavilo, keďže filmy o debilnosti ľudí primárne nevyhľadávam, obzvlášť keď sú automaticky nastrúhané do umelo vystavaných a prihlúplo egoistických situácií, ktorými postavy prechádzajú buď submisívne alebo čisto pudovo, bez reálneho používania hlavy, až sa to všetko po chvíli stane extrémne predvídateľné. Takže tam kde bolo v prvej hodine filmu aspoň napätie, atmosféra a nádej na niečo viac, už ide v druhej hodine všetko bokom a ostane iba vyhrotená protivnosť postáv, ktorú som im však nezhltol, takže som sa nudil a hodnotil by som ešte nižšie, nebyť sympatickej záverečnej párminútovky. ()

Aluska88

Pokud od The Divide očekáváte ponurou, vizuálně dokonalou apokalyptickou podívanou, v níž skupinka přeživších putuje zdevastovanou postapokalyptickou krajinou, raději se tomuto snímku vyhněte. The Divide se totiž vydává zcela jiným směrem. Téměř po celé dvě hodinky Vás totiž čeká "pouze" stísňující pobyt v protiatomovém krytu, který si vybudoval Michael Biehn, do něhož se nashromáždila skupinka rozdílných osob. Nějaké ty zásoby jídla i vody jsou a oni jsou, zdá se, zdánlivě v bezpečí. Na okamžik. Nemožnost spojit se s kýmkoli tam "navrchu", ubíhající dny, postupně se ztenčující zásoby jídla, vyčerpanost a strach vykonávají postupně své a situace se začíná čím dál víc vyhrocovat. Hranice morálky se začínají bortit. Některým z toho začne postupně hrabat. Docela hodně. A tak se po nějaké době z určitých lidí začnou stávat zvířata s těmi nejnižšími pudy. A z člověka, vedle něhož jste ještě před chvílí v klidu seděli, se začne stávat Váš nepřítel a ten, který Vám klidně může ve spánku podříznout krk. Kromě radioaktivního spadu začíná postupně na všechny dopadat i nastálá situace a jen těžko se dá odhadnout, kdo přežije a kdo se úplně nezblázní, jestli vůbec někdo. A kdo z Vás celou dobu v podzemí čekal na tu post-apo depku, nebojte, v závěru na Vás pár minut čeká. Za doprovodu úžasné hudby. ()

sniper18

Je to vydarený psychologický sci-fi thriller. Má výborný príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa počas nukleárneho útoku na poslednú chvíľu ukryjú v protiatómovom kryte, ktorý majú v bytovom dome. Lenže tu sa kvôli uzavretému priestoru a nemožnosti úniku ich spolupatričnosť a civilizované správanie postupne rozpadá a to ich môže stáť všetko. So spracovaním som dosť spokojný, po rekordne krátkom úvode, ktorý až mimoriadne rýchlo vtiahne sa už dej presunie do úkrytu, kde až na skutočne len pár výnimiek zostane až do konca, no s tým nemám problém. Prvá tretina si automaticky nastaví úroveň veľmi vysoko a okrem tradičného zoznamovania s postavami sa venuje hlavne čiastočnému dávkovaniu informácií toho, čo sa asi deje za dverami krytu, ale potom to už prejde do čistého psychologického žánru, kde sa postavy vplyvom týchto nezvyčajných okolností menia, síce tu sa už nájde aj pár slabších miest, ale ako celok to pôsobí výborným dojmom a navyše to celé vygraduje v perfektnej záverečnej dvadsaťminútovke, ktorá je bezpochyby vrcholom filmu. Čo sa týka akcie, nie je jej moc, ale aspoň tá je nadmieru vydarená. Tu o ňu ani moc nejde, film má úplne iné priority, ale aj tak tých pár akcií je kvalitných a aj slušne krvavých. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, sympatická hlavná hrdinka, charizmatický Michael Biehn, ale najväčšiu pozornosť si aj tak získa Michael Eklund, ktorý to zahral perfektne. A bavilo ma aj tých pár zvyšných postáv. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Xavier Gens odviedol skvelú prácu, kvalitný vizuál, pôsobivá surová atmosféra, funguje aj pocit beznádeje, tu nemám čo vytnúť. A k tomu ešte skvelá hudba. Keby sa tá hlavná časť filmu vyvarovala niektorých slabších miest, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak je to vydarený zážitok, po všetkých stránkach výrazný nadpriemer. 82% ()

Eliott

Příběh je o nedobrovolných účastnících sociálního expetimentu, z nichž nutno dodat, mě všichni až na jediného dobrého herce a zároveň majitele atomového krytu (Michael Biehn) pěkně srali. Největší kvalitou je zde ukázka lidské přirozenosti v zoufalé situaci a to ruku v ruce s velice ponurou atmosférou po celý dlouhý film.  Každopádně jsem od díla očekával mnohem více, neboť je zde potenciál na čtyři hvězdy, ale z důvodu přemíry nelogičností a nedomyšleností celého snímku bych neměl problém udělit a následně si i obhájit dvouhvězdičkové hodnocení. Jako například jaký význam měli ti asiaté, jak je našli pod sutinami spadeného věžáku, co je pohánělo a proč vůbec vybuchla nad městem jaderná hlavice v první řadě? To jsou poměrně důležité otázky, na něž však znát odpověď nikdy nebudeme. Samotný závěr se mi také vůbec nelíbil a  tak hodnotím někde na pomezí 50-55% ()

Botič

This is madness! Rozporuplné, rutinní nebo prvoplánově nechutné, ale na druhou stranu to šílenství vyobrazené a vygradované během druhé hodiny je tak dech beroucí, že jeho hrany ani líbivý soundtrack nedokáže obrousit a každé další okénko se zařezává do kůže a trhá tkáň jak víčko od konzervy s fazolemi. Film o lidských zvířatech zahnaných do kouta se závěrečnou pětiminutovkou vyloženě za odměnu pro všechny ty, kdo vydrží celé to martýrium v bunkru až do konce. Just Breathe! ()

Krouťák

Místy neskutečně nechutné a příliš natahované. Co si ale v první řadě budete pamatovat ? Úctyhodné výkony všech přeživších a především znázornění přerodu jednotlivých postav v nefalšované šílence. Jejich představení je tak přesvědčivé, že onu zoufalost a beznaděj pocítíte i u svých obrazovek/monitorů. Druhou předností snímku je neuvěřitelně hypnotický OST, jehož melodie jen podrthují výsledný dojem (ochutnávka ZDE). Po psychologické stránce není filmu co vytknout a když vezmu v úvahu použitý námět, mělo by být už tohle, samo o sobě, pro tvůrce výhrou. V rámci žánru povedené - 75%. ()

Radko

No, Eva by bola. Už len nájsť Adama. A je vymaľované. Alebo: Naša skvelá budúcnosť je na skládkach toxického/ jadrového odpadu! Výborný opis preusporiadania spoločnosti v zmenených životných podmienkach. Priamo od podlahy preberajú vládu v svete bez zákonov, techniky a moci tí, čo sú schopní okamžite plodiť. Alebo teda robiť tie veci, aby nový život vznikol. Pekne to v komentári vystihol užívateľ Maq, na ktorého skvelý komentár týmto odkazujem. Aha, a ešte ma napadla taká sranda, že sa v deji vyskytol aj západoeurópsky Palach. Nesúci svojou obeťou na pleciach žiariacu fakľu v mene hodnôt dnešnej buržoáznej spoločnosti. Máme to v sebe, nechať sa predať, máme to v sebe a je to v nás! Film odporúčam ako zaradiť do učebno- edukačných audiovizuálnych osnov všetkým humanitným odborom vysokých škôl. Pri pozeraní ma viackrát napadli geniálne knihy Ondřeja Neffa Tma a Tma 2.0, v ktorých opisuje, ako by vyzeral svet bez elektriny. Veľmi podobne ako v Divide. ()

psy.cho

Sci-Fi nieje moja parketa, ale keďže sa jedná o Sci-Fi-Horor, tak som The Divide šancu dal. Prvá polovica bola perfektná, ale neskôr som sa začal mierne nudiť, a cítil som mierny dejový úpadok. Nič to ale nemení na mojom hodnotení dávam 3,5*. ()

castor

Peklo nad zemí a velmi brzy peklo i pod ní!! Suterén newyorského činžáku se nedobrovolně stane útočištěm několika mladých lidí. Zatímco venku se děje neznámé zlo, uvnitř se začínají naplno projevovat odlišné charaktery přeživších. Klaustrofobní prostředí, únava, stres, ponorka, ztenčující se zásoby jídla a pití, psychická nepohoda a důstojnost v trapu. Lidské pudy už klepou na neprostupné zdi a tahle skupinka si rozhodně nebude hrát na gentlemany. Jenže tahle story ani zdaleka nedrží na pevných základech. Režisérovu Hranici smrti jsem neviděl, ale co pamatuju z některých recenzí, tak se francouzský tvůrce vedle vraždění, deprese a ponižování pokoušel i o nějakou tu myšlenku. O tu se zřejmě snažil i tady, jenže marně. Jeho látka neumně přechází mezi jednotlivými stavy ztenčujícího se počtu postav, jeho mixážní pult mě prostě nepřesvědčil o tom, co se na plátnu děje. I když se to děje pod rukama řemeslně schopného tvůrce. Tenhle výlet skrz násilí a lidskou (ne)důstojnost se tak prostě zastavil v půli cesty, vpravo urval kus samoúčelného násilí, vlevo umělé psychologie a došel asi tam, kam dorazí jeho hlavní hrdinka. Prakticky nikam. Místy trochu uspěchaná, jindy hodně nafouknutá bublina!! Jo, a dýchali z čeho? ()

viperblade

Když zavřete několik psychicky labilních lidí do jedné místnosti, tak se vsaďte, že to bude jedinečná podívaná. A když k tomu přidáte atomovou bombu a fakt, že nemůžou odejít… to je The Divide. Tenhle film opravdu není pěkný, to vám můžu zaručit. Po jeho zhlédnutí jsem si okamžitě vzpomněl na podobný film Once Were Warriors, ne proto, že by tyto filmy měly stejné téma, ale že po jejich zhlédnutí mi opravdu nebylo do zpěvu. Oba dva umí zapůsobit (Warriors o něco víc, ale to není tak podstatné). Čím si mě tímto film získal, byli herci - Lauren German hrála opravdu zvláštně, tak jakoby skoro nehrála a tím si mě podmanila, Rosanna mě přesvědčila, že není špatná herečka, jí jen stačí dát do ruky pořádný scénář a ona si s tím nějak poradí no a Milo byl ukázkový zmetek. Kdyby se film "obtěžoval" nám situaci trochu více vysvětlit a hlavně zodpovědět pár otázek, které každého napadnou během sledování filmu, neváhám a jdu na plný počet. Takhle "jen" hodně silných 80 % s tím, že pokud chcete vidět film, kde slovo "beznaděj" je prakticky vyryté ve vzduchu, pusťte si The Divide. Pokud jste ale slabší povaha, nedoporučoval bych to… ()

kulyk

Pro mě se nejedná o divy dé, anóbrž o divy á. Tak sympatickou skupinku plantážníků jsem již dlouho neviděl. Protože ke shlédnutí filmu došlo shodou trapných okolností v Curichu, hlavním městě zemičky, která se chvástá faktem, že má pro každého ovčana místo v krytu, strávil jsem příjemnou hodinku sledováním místních nagelovaných slušnáků (ček) z okna hotelu a představami, kam by je asi tak dovedla několikadenní mordovačka ve sklepení. V okamžiku, kdy jsem si do daného prostředí promítl i svou osobu, zděsila mě varianta, že bych snad i mohl být za hodného...Tož to nee! Slibuji že zavítám častěji do pražské mhd potrénovat nevraživost vůči bližním, abych je, až přijde ,,tvrdý na tvrdý", dokázal porcovat sekerkou bez uzardění. ()

Faustka

Tak neporazitelného Vladimira Klička knockoutoval v prvním kole thajský kuřecí salát. A mě... a to dobře mířenou ranou sestřelí Xavier Gens. Musím uznat... prostě lepší oddíl. A ta hudba! Tedy Jean-Pierre Taiebe ty mě drtíš. ()

petero

Xavier Gens rád necháva hercov brodiť sa vo výkaloch. Frontier(s) sa mi svojou akčnosťou pozdával viac. The Divide je však podľa očakávania slušne nechutnou sondou, čo sa stane s rôznorodou skupinkou ľudí, ktorá ostane uzavretá v kobke a je to podobne nepríjemný film ako Blindness. ()

Davies182

V základu jsme všichni divoká zvířata. Šokující story z jednoho atomového krytu aneb i hororový thriller se dá natočit poeticky. ()

gogo76

Príbeh ma lákal, mám rád tieto vypäté konfrontácie v uzavretých priestoroch. Úvod nič nenaťahuje, pár sekúnd a už sme v pivničných priestoroch...Rozbieha sa to skutočne fajn a M. Biehn dostal konečne poriadnu rolu. Neskôr však dôjde k niekoľkým zvratom a preskupeniam(odtiaľ ten názov) a čoraz viac priestoru dostávajú vymleté a uchýlné mozgy niekoľkých postáv. Niektoré z nich ma poriadne rozčuľovali, najviac "šľapka" a právnik a popravde M. Biehn ako Mickey bola určite najlepšia postava a čo urobí režisér? Nechá ho polovicu filmu sedieť pripútaného na stoličke, čo je veľká škoda, pretože som si istý, že by sa s bandou magorov nemaznal. Kde má Mickey rodinu, kto sú maskovaný muži, načo potrebujú deti, čo presne sa stalo..., to je niekoľko otázok na ktoré nedostávame odpoveď, čo mi tiež nerobilo dobre. Úchylnosť, špina a sex dostávajú v druhej polovici viac priestoru ako je zdravé, navyše v tej odpornejšej verzii. Zavarené bolo na kult, no ostal iba masaker a sonda do vymletých mozgov...60%. ()

pepo

Fajn becko, ktore vsak kruto nevyuziva potencial. Prva hodina budujuca charaktery a atmosferu je totiz strasna a funguje v nej akurat slusna technicka stranka (s vynimkou hnusne trikoveho intra). Potom sa to vsak zmeni na brutalne psycho, ktore aspon dokaze zahltit prvu signalnu. Takze slovami klasika Not great, not terrible 6/10 ()

Xmilden

Nejvíce jsem se pozastavil nad zdejším hodnocením, dávat dvě hvězdičky tomuto filmu je trošku úlet. Rozhodně bych tohle označil za zapamatováníhodnou záležitost. Špinavé, hodně špinavé, kruté, nechutné, ale pořád dokonale reálné. Z lidí, když se dozví že civilizace skončila, se po čase a v určitých krajních podmínkách stávají zvířata. ()

-bad-mad-wolf-

Gensův psychologický teror na prahu světové apokalypsy s oblibou neguje vše pozitivní; otázkou je, zda nabízí něco více. Závěr je prvotřídní. Celá má recenze zde. ()

darkrobyk

,,Seš na sebe pyšnej?" Takové komorní drama jsem opravdu nečekal. Film se hned na začátku rozjede, nabírá na rychlosti a sviští až do temného finále. Jen trochu vnímavý divák se do závěrečných titulků neodtrhne. Není vůbec důležité, co se stalo, ale jak si v nastalé situaci poradí skupinka přeživších v podzemí zříceného mrakodrapu. Zpočátku spoustu optimismu, naděje i mírného veselí vystřídá postupně strach a hrůza. Příchod ozbrojenců ve skafandrech je natolik mrazivý, že je úplně jedno, zda jde o lidi či mimozemšťany. Pravá hrůza však přijde postupně tak, jak skupina začne propadávat ponorkové nemoci a zoufalství z toho, že není cesty ven. Drobné šarvátky přerůstají ve stále otevřenější konflikty, charaktery postav se obnažují. Vypuká válka, kde si není nikdo jist, na které straně stojí. Hned zkraje jsem si vzpomněl na zfilmovaný román R.Merleho Malevil. Psyhologická studie uakzující, kam až může člověk dojít, pokud překročí zdánlivě nepřekročitelné hranice. ,,Tady máš sekeru a rozsekej tu mrtvolu na kusy!" ()

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům

28.11.2011

Půjde po vás Hitman 2

Půjde po vás Hitman 2

26.05.2010

Přestože jednička nenadchla ani fanoušky hry firmy Eidos, ani „běžné diváky“, s rozpočtem 30 milionů vydělala jen v kinech rovnou stovku, takže zabiják s kódovým označením 47 se vrátí. Scénář Kylea… (více)