Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Barabáš je zločinec. Místo něj lidé ukřižovali Krista. Jeho vnitřní utrpení ho vede až do gladiátorské arény, kde se snaží vybojovat si zpátky svobodu a ztracený klid. (oficiální text distributora)

Recenze (32)

Hedka 

všechny recenze uživatele

Fiktívny príbeh Barabáša natočený v zlatej ére historických veľkofilmov ( trochu posmešne nazvaných aj "sandálové filmy"). Kvalitou celkom nedosahuje úspešné hollywoodske veľdiela tej doby napr. Ben Hur a Destoro, ale výrazne za nimi ani nezaostáva. Za zmienku stojí najmä zaujímavý scenár s hlbokou pointou a herecký výkon Anthonyho Quinna. Veľmi silné **** ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Velmi temný velkofilm o trestanci jenž žil místo Krista. O svátcích vždy jeden odsouzenec dostane milost, chátra která nejvíce křičela zvolila Barabáše. Ten se svého řemesla (zloděj a vrah) nevzdá, bohužel pro něj byl chycen římskou hlídkou a poslán do syrných dolů na Sicílii. Zde živoří několik let, během nich vystřídá mnoho druhů (jsou přikováni po dvou), až ten poslední křesťan jménem Sahak (Vittorio Gassman) s nímž přežije výbuch dolů v něm probudí svědomí. Jejich pán je pak použije jako tažná zvířata a když se dozví, že byl přeložen do Říma, oba jej následují, kde jsou dáni do gladiátorské školy. Sahak je zabit ďábelským velitelem školy (Jack Palance), poté co vyjde najevo, že je křesťan (Barabáš popře křesťanskou víru). Barabáš jej nakonec zabije a získá svobodu, které si moc neužije neboť akorát propukne požár Říma a je přistižen jak pomáhá podpalovat (domnívá se, že tak vznikne nový svět). Nakonec zemře přibit na kříži. Anthony Quinn podává (jako všichni ostatní) skvělý herecký výkon, gladiátorské bitvy jsou náležitě opulentní a výprava je na opravdu vysoké úrovni. Scénář napsal Angličan Christopher Fry, který v podstatě napsal (ještě s jedním) scénář k filmu Ben Hur. Některé věci např. gladiátorské hry v knize nenajdete (velmi tenké). Hudební doprovod je velmi dobrý, byť obsahuje pouze tři hlavní témata (motiv utrpení, Říma a Římanů), což je opravdu škoda, protože např. všechny fanfáry (na kterých se dalo vyřádit) jsou stejné (motiv Římanů), ale motiv utrpení je tak nádherný, že to ani nevadí. ()

Reklama

italka63 

všechny recenze uživatele

Zločinec, vrah, Barabáš, stane před soudem v Jeruzalémě. Ale není tam sám, ten vedle předvedený je Ježíš z Nazaretu. Barabáš je hlasem lidu omilostněn, Ježíš jako buřič raději ukřižován. Začínají změny v životě Barabáše, dvacet let v sirných dolech, kde měl spoluvězně, se kterým skončil jako gladiator v Kolosseu. A další pochyby....kde skončí? Výpravný velkofilm s Anthony Quinem v hlavní roli za zasloužené čtyři hvězdy. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Výprava, hudba, herecké výkony, kamera, historická věrohodnost. To všecko jsou věci kterých jsem si na tomto filmu cenil asi nejvíce. V hlavní roli propuštěnec Barabáš, Kristus naopak neviditelný v pozadí celého příběhu. Snad jediný film, který se dozajista zabývá osobou Barabáše, všude jinde v podobně laděných filmech je vidět spíše v pozadí jako ten, který dostal podle tradice milost, a místo něj zabili toho druhého, pro naše dějiny a pomalu rozrůstající se křesťanství tak důležitou osobu. Film v sobě nese několik pamětihodných scén jako např. tu v sírových dolech před výbuchem i po něm (neskutečné životní podmínky) nebo později v gladiátorské aréně. Zrovna tak je nezapomenutelný souboj Barabáše a Torvalda, poté si vydobude svobodu, ale vzápětí je obviněn ze žhářství. Tady je historie a vina křesťanů na velkém požáru Říma v roce 64 n.l. tak trochu zkreslená..Ale v té panice tenkrát ty tzv. protipožáry mohl zakládat kde kdo, nejen pretoriáni, nicméně obvinili je, ale následné masivní pronásledování a druh smrti jsou v podobných filmech tak trochu přitažené za vlasy..Většinou byli ukřižováni nebo upáleni. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Podáno dobově velkolepém, leč též trochu šablonovitém stylu, takže nebyl-li by jeden pozorný, mohl by se domnívat, že hledí na Spartaka či Ben Hura. Kdoví, zda ta jednotná starořímská výprava nepřecházela z filmu do filmu. Působivost však tomuto stylu nelze upřít, i když dobový herecký styl působí již kapánek akademicky . Jinak je to vlastně moderní příběh o kolísání hrdinově mezi vírou a skepsí v hávu apokryfu o Barabášovi. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (2)

  • Při natáčení v Římě se Anthony Quinn (Barabáš) seznámil se svou druhou manželkou, italskou kostýmní výtvarnicí Jolandou Addolori. (jenik71)

Reklama

Reklama