Malé posádkové městečko je co chvíli vzrušeno vojenskou parádou. Znovu a znovu se ženy se zalíbením dívají na vojáky v pěkných uniformách. Jedním z nich je Armand de la Verne, sukničkářský poručík 33. regimentu dragounů, jenž se před odjezdem na velké manévry vsadí s přáteli, že se do určené lhůty stane milencem ženy, kterou mu určí náhoda. Los padne na rozvedenou Marii-Louisu, která se nedávno přistěhovala z Paříže. Poručíkovi se však přihodí pro něho nezvyklá věc – poprvé v životě se skutečně zamiluje. Krásná a elegantní žena mu ale dává najevo, že u ní nemá žádnou šanci uspět. Celé město sleduje soutěžení obou soků, ale Armandovi už dávno nejde jen o hloupou sázku. (Česká televize)

mortak

Cynický a depresivní pohled na nesmyslné hemžení v jednom malém městečku. Všechny postavy jsou maloměstsky omezené a krajně nesympatické, v čele s G. Philipem, který naprosto přesně vystihl oficírka s prázdnou hlavou. Díky Havlíčkovi a jeho Petrolejovým lampám víme, že syfilis bylo to hlavní, co tento typ pitomce přinesl do manželství (jenže představte si Philipa se syflem - i když nepochybuji, že by ho zahrál skvěle). Ženy jsou jen nalíčené věšáky na šaty a člověk má po hodině sledování chuť hodit na to městečko atomovku, což jde skvěle do kontrastu se vší bělostnou čistotou a upraveností v každém záběru. ()

angel74

Jako komedie Velké manévry moc nefungují, romantická linka je však o poznání lepší, ale kromě překvapivě hořkého konce bohužel velmi předvídatelná. (60%) ()

vesper001

V lecčem mi to připomínalo Červeného a černého. Gérard Philipe v roli vypočítavého fešáka, pro kterého jsou pletky oblíbenou volnočasovou aktivitou – až do chvíle, kdy se do jedné své „oběti“ zamiluje – není nepodobný egocentrickému a neméně krásnému Julienu Sorelovi, a postava Michèle Morgan se madame de Rénal podobá nejen vzhledově. Velké manévry se sice neberou tak vážně jako Stendhalovy filmové adaptace, ale přesto na příběhu lehkomyslného poručíka, který si tak dlouho hrál, až prohrál, nic moc komediálního neshledávám. ()

otík

Především první polovina je zábavná a milá, jakmile se děj však přehoupne směrem k nevyhnutelnému finále a film zvážní, tempo se ztratí a není už co hrát. Lehčí nadprůměr, který mě zásadně neoslovil. ()

Skuby47

S potěšením jsem po letech uvítala promítání tohoto skvělého dramatu. Má vše, na čem kdysi stavěly svou popularitu historické filmy – romantický příběh, skvělou kostýmní výpravu, sympatického hrdinu a krásné ženy. Gérard Philipe zazářil v roli mladého okouzlujícího floutka, který přes lehkomyslně uzavřenou sázku k opravdové lásce a její následné ztrátě přišel. I když s odstupem času ztrácí film něco ze svého kouzla, nostalgie vítězí. ()

elle

Posmutnělá komedie o poručíkovi, který se musel zbavit svého dětinského názoru, že život nemusí bolet a láska, že má jen bavit. Gérard Philipe v podobné, ale o něco vážnější roli než byl jeho slavný Fanfán. Jeho Armand je naprosto okouzlující, ale zároveň tak zoufale nedospělý, že se paní Riviérová zdá být jedinou dospělou ženou ve městě, protože jeho povrchní floutkovskou vrstvu neakceptuje, ač s tím poručík de la Verne slavil doposud v provinčním městečku takové úspěchy. Velmi pěkně zachycená atmosféra konce 19. století a jejích libůstek. Kontrast mladíka, který bezstarostně ohrožuje mravy či pověst velmi ochotných dam městečka a ženy, která tvrdou daň za "zkaženou" pověst musí pokryteckému městečku platit. ()

pipapa odpad!

Film o ničem. Stoprocent konverzační milostný dryják, kde nepomohly ani vyčpělé pastelové  kostýmy a uchu lahodící Vinklářův kouzelný dabing. Naprosto mimo mísu obsazená bezkrevná a přestárlá hlavní protagonistka. BB těsně před výbuchem BB-sex-symbol-kultu. Philipe-donchuán, ne díky! Můj obdiv všem, kteří si tuhle velenudu dají podruhé, potřetí atd. a hledají a vidí v tom opět něco, co v tom vůbec není - ale proti gustu žádný dyšputát. ()

MickeyStuma

Na takovéto kostýmní snímky byli Francouzi vždy machři. Silný a pevný scénář, solidní výprava, romantická atmosféra, úžasná kamera a nestárnoucí příběh, který dokáže okouzlit i dnes. Zde je hlavně z historického hlediska poučné jak se muži ženám dvořili a jak ty na to reagovali. Dnes pro společnost velká neznámá. Mimo jiné ani tenkrát o drby a závist nebylo nouze. Gérard Philipe svoji roli sehrál s absolutním respektem k postavě a své době. Ale to samozřejmě platí i pro ostatní herce, neboť by jinak nevzniklo takovéto okouzlující dílo. Snímek má prostě svůj osobní půvab romantična, jaký by dnes těžko někdo takto s jemným komediálním nadhledem dokázal zachytit. ()

Rattlehead

Variace na Valmontovské téma. Dobré, ale pro režiséra kalibru Reného Claira spíše slabší. Libí se mi jeho typické hrátky se zvukovými možnostmi filmu – v tomto případě scény, kdy vidíme hlavní postavy, ale neslyšíme, co si říkají, zato slyšíme komentáře postav, které je z dálky pozorují. ()

MyrnaAlec

Klasické pomalé drama v kulisách Francie, takže : šampáňo, mladičká Bardott, pomluvy a drby maloměsta, zlomená srdce. ()

ostravak30

Doba padesátých let přinesla filmy především dobrodružné či romantické. Lidé se chtěli po konci války bavit, smát a snít. Velké manévry splňují alespoň polovinu. René Clair nám představil vojáky, kteří především pijí, věnují se hazardu a hlavně nemají moc co na práci. A tak se sázejí. Jenže tohle dohromady má vystačit na celý film. Ještě je k tomu celému přidáno téma sázky. Muž, jež dosud nikdy nemiloval, se vsadil o srdce ženy, ale o sázku už nejde. Jde o to ji přesvědčit, že je již úplně jiný. To celé je zabaleno do krásného balastu kostýmů. Ale víc než klasickou romantiku padesátých let čekat nelze. Nakonec nedojde ani na pistolnický souboj. ()

martins

Další historický film s Gerardem Phillipem, s původním dabingem a la Josef Vinklář, zajímavé spojení. Jinak Phillip v úloze Don Juana francouzské armády, poručík, který je více než galantní k ženám, uzavře jistou sázku, ale když pozná dotyčnou ženu, poprvé v životě se zamiluje, ale Marie-Louisa ho zprvu odmítá, pak jeho lásku obětuje, ale nakonec, když se dozví o sázce nabízenou lásku odmítne... ()

PTuranyi

Príjemný romantický film, ktorý začína ako príjemná roztopaš mladého plukovníka - stávkou, že zvedie ženu, ktorú mu určí osud. Tá však odoláva až mu zlomí srdce a Armand sa do nej skutočne zamiluje. Všetko sa však skomplikuje, pretože ona sama je na pochybách a od začiatku sa jej dvorí iný muž. Toho však nemiluje. Skvelá produkcia a výborné herecké výkony. 70% ()

Cesty timem

I já musím napsat, jako už někteří tady: Kostýmy krásné, ale děsná nuda. A samozřejmě tak ještě charismatický mladý Philipe... škoda, že zemřel tak mladý a nenatočil třeba více filmů typu Fanfán Tuplipán apod. ()

milos.bradik

Kdysi jsem byl romantik a podobné filmy jsem miloval. Bohužel, dnes už vím, že v životě je tomu naprosto jinak a ženy spíše zatrpknou, když o ně vyhlášený milovník nemá zájem. Je to prostě vše jen krásně barevná, romantická lež. Díky výborným hercům se na to dá dívat, ale určitě to není komedie, jak tento film je prezentován. ()