Surfařka

Soul Surfer

Surfistka

Sportovní / Drama / Životopisný

USA, 2011, 102 min

Citová ždímačka o tom, že s vírou, trpělivostí a vytrvalostí se dá zvládnout i téměř nemožné. Skoro po celý film jsem měla na krajíčku, ale to mi vůbec nevadilo, příběh byl dojemný a motivující zároveň. Surfařské scény mě už tolik nebraly, holt jsem opravdu antisportovec ve všech směrech.A u Carrie Underwoodové bylo znát,že se jedná o její první roli (příšerně přehrávala..) Ale AnnaSophia odvedla výbornou práci a skutečné Bethany držím palce :)(7.7.2012)

Upřímně jsem se na tento snímek dost těšil a po shlédnutí musím říci jedno slovo : "BRILANTNÍ" AnnaSophia je moc hezká a tuto roli zahrála s přehledem. S dobrou hereckou partou ( Quaid, Sorbo a Hunt ) dodávájí filmu správný výkon. Film podle skutečné a velmi smutné události doplněn skutečnými záběry na konci filmu by neměl nikdo přehlédnout. Perfektně natočené scény surfování. K tomu střízlivý soundrack z tohoto snímku udělal film na, který se nezapomíná. Dojemný příběh o dívce co přes všechnu smůlu a nesnáze si dokáže splnit sny. Tleskám s jakou citlivostí a zručností je tento snímek je natočen. Úžasné s jakou něhou dokázal stvořit režisér tento příběh. Za mě krásných 93 procent a kandidát na jeden z nejlepších snímků roku.(25.7.2011)

Sportovní drama, které se nezabývá pouze touhou po vítězství a není jen o tom, jak se sportovec zdokonaluje, trénuje a nakonec všechny převálcuje (samozřejmě to nechybí ani zde, ale ne v takovém měřítku). Tuhle kýčovitost přenechá jiným adeptům, ale aby o tuhle nafintěnou šarádu nepřišel, tak jí hned nahrazuje jinde. Milé, krásné tvářičky, usměvavá gesta tam, kde se moc nehodí. I tak mi to nepřišlo až tak moc “americké“, jako jiné filmové sportovní zážitky. Možná vše zachránila dvojice ostřílených a kvalitních herců Quaid a Hunt, možná ty brilantní záběry vln a surfařek. Každopádně mě tahle limonáda se slaďoučkým koncem až tak neurazila a našel jsem si tam to lepší. Není to kdovíjaký film, ale tenhle má pro sebe + a tím je skutečná předloha života Bethany Hamiltonové, kterou můžeme v závěrečných titulcích spatřit, a prolétnou jejím světem. Co bylo záměrem, bylo splněno dobře. Touha a síla se postavit nepřízni osudu je tu velmi silná a o to v Soul Surfer šlo, ukázat to, co člověk dokáže, když opravdu chce, když má pevnou vůli, odhodlání žít a hlavně, žít po svém. Za emoce - herce - solidní písně, které trefně podtrhují atmosféru a prostředí - kameru dávám právem 4 hvězdy.(28.7.2011)

• kareen

Tak po delší době film, co mně párkrát málem i rozbrečel. Bohužel ne dojetím, ale naprosto příšerným scénářem, po kterém by myslím z fleku dychtivě skočila nejedna naivní náboženská sekta, z těch prázdných frází o lásce, naději a nevím čeho ještě, pronášených krásnými lidmi s vybělenými zuby se mi dělalo až špatně. A aby toho nebylo málo, tak je to celé natočené ve stylu líbivých záběrů, jako vystřižených z MTV, včetně zběsilého střihu ve chvílích, kdy to má být napínavé. A když už jsem byla přesvědčená, že už to horší být nemůže, tak si hlavní hrdinka odskočila ještě do Thajska, aby tam pomohla dětem a taky aby mohla z diváků, co mají na rozdíl ode mně(alespoň podle nejmenovaného uživatele) neokoralé srdce na pravém místě, vyždímat ještě další tuny emocí. Chtěla jsem původně napsat, že je to taková pohádka, ale když se nad tím zamyslím, tak ty pravé, klasické pohádky zdaleka nejsou tak idylické a povrchní jak toto veledílo, které se nám snaží vnuknout představu, že je to podle skutečné události. No nevím, základní fakta možná, ale jinak jsou tvůrci pěkní vtipálci. Ta jedna hvězdička je za to moře, sotva jsem od něho přijela a už mi chybí.(17.8.2013)

Málem jsem přidal čtvrtou hvězdičku jen díky druhé čtvrtině, která prostě byla naplněná emocemi jako v poslední době žádný jiný sportovní film. Všechno ostatní tu už však několikrát bylo, schéma sportovního filmu (ať už podle skutečných událostí nebo podle výmyslů scénáristů) se téměř vždy musí zákonitě opakovat a je jen na filmovém štábu, jak k látce přistoupí a zda-li ukáží i něco jiného než něco stokrát provařeného. Sean McNamara sice natočil svůj doposud nejlepší film (při pohledu na jeho filmografii to není vůbec překvapivé), ale krom druhé čtvrtiny a vcelku podařeného hereckého projevu Kevina Sorba (a ano, i Dennis Quaid byl výraznější než ženské představitelky) jsem na této rutinní letní filmařině neshledal nic výjimečného. Navíc Thajské intermezzo hrálo až moc okatě na city a já osobně AnnuSophii moc nemusím. O malý kousanec nad průměrem.(12.11.2011)

• - Šest týdnů před natáčením AnnaSophia Robb tvrdě trénovala surfing pod dohledem profesionálky Bethanny Hamilton. Trénovat musel také Denis Quaid, zatímco Helen Hunt už byla amatérská surfařka. (Kacitr)

• - Pes, který se ve filmu objevil, ve skutečnosti patří Bethany Hamilton. (Fugas.cz)

• - U inspirace námětu skutečnými událostmi ve filmu nezůstalo. Do snímku byla vpravena i řada detailů, které potkaly Bethany, její rodička i psa.
            (fimler)