Surfařka

Soul Surfer

Surfistka

Sportovní / Drama / Životopisný

USA, 2011, 102 min

Točit filmy se sportovní tématikou je vždycky ošemetné- málokdy se totiž vyhnete nánosům patosu, nejapným metaforám (ehm šestý smysl surfařů) a hlubokým moudrům. Přesto je pro mě tenhle svět vždycky lákavý a už nesejde na tom, jestli se dotýká fotbalu (Goal! 1), hokeje (Hokejový zázrak), skateboardingu (Legendy z Dogtownu) anebo v tomto případě surfingu. Příběh Bethany Hamilton zná určitě spousta lidí, byly toho plné noviny i v naší zemičce, ta holka zasluhuje samozřejmě velký respekt a uznání. Respekt a uznání však zasluhuje i její představitelka AnnaSophia Robb, která nám od výtečného "Bridge to Terabithia" roste nejen do krásy (už to není žádná malá Leslie, ale sexy kočka), ale i do první herecké ligy. I díky její účasti v tomto filmu jej hodnotím čtyřmi hvězdičkami (přestože by bylo určitě co vylepšovat).(25.7.2011)

• MikeCool

Klasický, typicky americký hrdinský teenage film v "twillight-ovém" obalu. Nechyběl ani klasický a pro americké filmy typicky přeslazený happyend. Chápu, že je to film podle skutečné události. A s filmy s takovýmto tématem, podle skutečné události, hodně soucítím, ale takovéto filmové zpracování si Bethany Hamilton podle mého názoru nezasloužila.(20.1.2014)

Tento film mě celou dobu citově vydíral :)) Ne, opravdu, jeden z nejlepších filmů s touto tématikou. Tolik emocí, skvělý výkon Anny, nevím co víc říct, je třeba to vidět na vlastní oči...Navíc Bethany Hamilton je moje oblíbená sportovkyně a sama vím jaké to je, být odkázána jen na jednu ruku, sice ne na pořád, ale i tak...(9.6.2012)

• mat.ilda

Nejednat se o životní tragédii, podloženou skutečnou událostí, řekla bych, že sleduji veskrze idylický, odpočinkový film. Vždyť jak jinak chápat obrázek ukázkové, až reklamní rodiny (pravda, trochu jim to kazila vysušená Huntová, při obličejových detailech jsem se obávala, aby mně nosem nepropíchla obrazovku), kde jsou zřejmě všichni na podpoře, a proto se mohou plně věnovat leštění surfových prken a po událostech kolem Bethany deklamovat všechna povzbudivá slova severoamerického klišé slovníku - to není neúcta k hrdince, ale ke způsobu zpracování. Navíc mně po hodině projekce přišlo všechno vyřešené a nedovedla jsem si představit, co budeme dělat následující tři čtvrtě hodiny. I mise v Thajsku přihodila jen další vrstvu vaty a až průběh juniorského mistrovství přivodil konec nicotě a spolu s kompilátem slunce, nebe a pěnivých hřebenů vln hodně zachránil.Škoda jen sympatického výkonu Anny Sophie Robb, utopeného v teplé limonádě. No ale co my víme, třeba to všechno vážně tak bylo :-)(29.6.2012)

Sportovní drama, které se nezabývá pouze touhou po vítězství a není jen o tom, jak se sportovec zdokonaluje, trénuje a nakonec všechny převálcuje (samozřejmě to nechybí ani zde, ale ne v takovém měřítku). Tuhle kýčovitost přenechá jiným adeptům, ale aby o tuhle nafintěnou šarádu nepřišel, tak jí hned nahrazuje jinde. Milé, krásné tvářičky, usměvavá gesta tam, kde se moc nehodí. I tak mi to nepřišlo až tak moc “americké“, jako jiné filmové sportovní zážitky. Možná vše zachránila dvojice ostřílených a kvalitních herců Quaid a Hunt, možná ty brilantní záběry vln a surfařek. Každopádně mě tahle limonáda se slaďoučkým koncem až tak neurazila a našel jsem si tam to lepší. Není to kdovíjaký film, ale tenhle má pro sebe + a tím je skutečná předloha života Bethany Hamiltonové, kterou můžeme v závěrečných titulcích spatřit, a prolétnou jejím světem. Co bylo záměrem, bylo splněno dobře. Touha a síla se postavit nepřízni osudu je tu velmi silná a o to v Soul Surfer šlo, ukázat to, co člověk dokáže, když opravdu chce, když má pevnou vůli, odhodlání žít a hlavně, žít po svém. Za emoce - herce - solidní písně, které trefně podtrhují atmosféru a prostředí - kameru dávám právem 4 hvězdy.(28.7.2011)

• - Herec Jeremy Sumpter si už raz zahral vo filme so surfárskou tématikou - Válka surfařů. (ash99)

• - Skutečná Bethany Hamilton, o které je film natočen, se objevila ve 25. řadě reality show The Amazing Race  (od r. 2001) jako soutěžící. Partnerem v závodu kolem světa jí byl její manžel. (Anyk)

• - Pes, který se ve filmu objevil, ve skutečnosti patří Bethany Hamilton. (Fugas.cz)