Surfařka

Soul Surfer

Surfistka

Sportovní / Drama / Životopisný

USA, 2011, 102 min

Ano, je to hrozná limonáda, která každou scénou útočí na divákovi slzné kanálky. Helen Hunt tady na všechny hází smutný a ustaraný pohled vysloužilého baseta. Miss Universe tady pomáhá obětem ničivé tsunami a pronáší při tom významné věty o božím úmyslu. Všichni se tady usmívají a milují, dokonce i sourozenci (to bude asi tou Havají, u nás by je život tolik nebavil), ale ten příběh má prostě svoji sílu a Bethany Hamilton si svou osobní silou, odhodlaností a odvahou postavit se těžkému osudu prostě zaslouží uznání. Stejně tak si ho zaslouží i AnnaSophia Robb za velice dobrý herecký výkon. Pro tuto půvabnou dívku mám slabost už od Karlíka a (hlavně) od Mostu do země Terabithia. Slečna nám roste do herecké extraligy a já jí moc držím palce. Na filmu samotném mohu pochválit zdařilé obsazení. Zmrtvýchvstání tady prožívají králové české televizní scény 90. let Bobby Sixkiller a Herkules. Dále musím vyslat několik pochvalným slov směrem k hudbě a kameře, ale to je tak zhruba vše. Protože film tlačí tak násilně na pilu, že mě ve finále nechal emocionálně chladným (a že mě rozbrečí každá blbost:-). Ty 4* nejsou ani tak pro film, jako pro Bet Hamilton, která má můj nejhlubší obdiv.(23.7.2011)

První půl hodina filmu mě moc nenadchla. Ze začátku to fakt vypadalo na další laciný americký příběh. Ale potom se to hodně dobře rozjelo a chvílema mě i mrazilo, což u filmu miluju. Soucítila jsem s Bethany. Normálně AnnuSophiu nemám moc v lásce, ale tady se mi líbila. Opravdu jí to moc slušelo.Trochu jen škoda toho konce. Dalo se to podle mě natočit líp. Trochu jsem i uvažovala o 60%, ale nakonec 75% dám.(25.8.2012)

Citová ždímačka o tom, že s vírou, trpělivostí a vytrvalostí se dá zvládnout i téměř nemožné. Skoro po celý film jsem měla na krajíčku, ale to mi vůbec nevadilo, příběh byl dojemný a motivující zároveň. Surfařské scény mě už tolik nebraly, holt jsem opravdu antisportovec ve všech směrech.A u Carrie Underwoodové bylo znát,že se jedná o její první roli (příšerně přehrávala..) Ale AnnaSophia odvedla výbornou práci a skutečné Bethany držím palce :)(7.7.2012)

• verbal

První půlhodinu jsem si spolu s těmi mladými, dokonalými křesťany netrpělivě kladl otázku, jaké že to má vlastně Bůh záměry s tou nezletilou blonckou, šerednou jako čelní pleš a krepová pokožka paní Huntové, a hlasitě se modlil, aby už jí konečně žralok ukousl tu hnátu. A byl jsem vyslyšen, abych si mohl zbytek filmu spolu s těmi mladými, dokonalými křesťany klást otázky, proč jí, kurva, ještě z toho ramenního kloubu nezačala rašit fungl nová končetina, jak to ten strejda Jeremiáš v tom žalmu 29:11 vlastně myslel, a hlasitě se modlit, aby už mi konečně přestala mávat před ksichtem tím pahýlem, nastoupila na tu parasurfiádu a na mě přestaly z obrazovky stříkat ty tuny hnusného patosu. A hle!! Najednou jsem prozřel a pochopil! Bůh ji ukousl ruku, aby mohla v Thajsku učit malé, kýčovité ťamany sjíždět Tsunami a krájet banán jednou rukou! Alelujá! Takže má opravdu v úmyslu náš prospěch a ne neštěstí! Navíc jsem se i nesmírně poučil! Drcnete li do kikiny bez levé ruky z pravé strany, docela hezky si nabije držku!! Jen jedno mi neustále vrtá hlavou a snad mi některý z místních zoufalců pomůže: Je to možná tím, že jsem byl strašlivě koncentrován na to, abych se neududil xmrti, ale kde přesně jste tam viděli ty "pěkné holky" ???(11.8.2011)

Limonáda, ve které jsou skoro všichni usměvaví, optimističtí a podporující, v některých sekvencích přechází až do nepříjemného sluníčkovství a kýče (Thajsko). Ale co, mám slabost pro formálně bezchybná a dojemná sportovní dramata a filmy, v nichž se jedinec navzdory nepřízni osudu dokáže vydrápat (téměř) na vrchol. V tomto případě najet a udržet se na té správné vlně. Závěrečné půlhodině nechybí nálož patosu, emocí, i dramatické okamžiky, a je korunována skutečnými záběry skutečné surfařky, podle jejíhož příběhu byl film natočen. 7/10(17.7.2011)

• - Předlohou k filmu je autobiografická kniha od Bethany Hamilton „Soul Surfer: A True Story of Faith, Family, and Fighting to Get Back on the Board“ z roku 2004. (Fjera)

• - Bethany Hamilton se účastnila střihu filmu. Podle ní byl útok žraloka ve filmu moc intenzivní a vyzvala filmaře k tomu, aby jej zmírnili. Prozradila, že během samotného incidentu byli všichni klidní. (Michi88)

• - AnnaSophia Robb nosila při natáčení na levé paži zelený rukáv, který byl posléze digitálně odstraněn. (hellstruck)