Surfařka

Surfistka

Sportovní / Drama / Životopisný

USA, 2011, 102 min

• Larky

Zbytečně zdlouhavý film s dějem, který by se dal v pohodě odvykládat během pár minut.Dobře nepůsobí ani podivné přeskakování mezi žánry, kdy nám tvůrci ze začátku servírují rozjuchanou letní jízdu, aby za chvíli přešli na regulérní drama a končili u ubulené pubertální tuposti.Vypjaté scény díky AnněSophii Robb a její hezké tvářičce sice nepůsobí vůbec špatně, ale je jich málo na to, aby se to projevli nějak výrazněji pozitivně na celkovém hodnocení filmu.Chápu, že Bethany po ataku žraloka měla těžký život, nicméně do filmu se to prostě nehodí, spíš by tomuhle slušel nějaký srdceryvný dokument, než podivná a hlavně strašně nudná zpatlanina, která ani neví v jakém žánru se chce vlastně celou událost a její následky vyprávět.(15.7.2011)

Filmy so športovou tematikou nie sú mojou parketou. Ich jediný zmysel vidím v pozitívnom príklade pre ľudí s vôľovým deficitom. A keď sú nakrútené podľa skutočnej udalosti, ich účinok sa znásobuje. Podmienkou je, aby takýto silný príbeh dostal k dispozícii dobrý režisér. To sa v tomto prípade nestalo. Výsledkom je potom nesúrodá zmäť objektívne silného príbehu, premiešaná s gýčovitými zábermi, citovým vydieraním, náboženským blúznením, v ktorej jedni nachádzajú krásne zábery z exotického športu, iní ostanú pri dojemnom príbehu a ja pri troch hviezdičkách.(22.8.2013)

Nádhera, přesně pro takový okamžiky jaký jsem prožíval při filmu surfařka filmy miluju. Ty pohledy na moře a surfaře, když se Bethany vracela z nemocnice to mě bylo úplně do breku, ale pak se spustí hotová oslava života, chutí žít a užít si každou minutu svýho života a člověku se chce brečet znova, ale tentokrát radostí. AnnaSophia mě už jednou svým hereckým výkonem naprosto dostala, ale tady vůbec nenechazím slov, takhle krásně zahrát postavu Bethany, myslím si, že skutečná Bethany musela po projekci filmu dát Ani pusu. Tolik druhů emocí jsem za 102 minut ještě nikdy neprožil.(14.4.2012)

Zajimavý příběh o tom, jak surfařce, která miluje surfování víc než cokoliv na světě ukousne ruku jeden nenasytný žralok. Překvapivě tenhle film utekl jako voda, ale že by tu bylo něco extra, to zase né. Je to takový průměrný film, který nikomu neublíží. Navíc se z AnnySophie stává moc pěkná herečka. :-)(3.8.2013)

Když se chce, všechno jde. Na to jsem myslel skoro celou délku filmu. McNamara se totiž vzepjal k výkonu, který by od něho sotva někdo čekal. Ale stalo se. A znovu se potvrdilo to, že když je silný scénář (v tomhle případě k tomu ještě založený na silné skutečné události), jde náhle i všechno ostatní a dějí se divy. Stejné divy, které dokáže silná vůle a nezlomnost ducha, síla nevzdat se i v nejtemnějších okamžicích života, kdy je nepřízeň osudu cítit nejvíce, třeba v podobě nepříliš chytrého charchardon charchariase až s příliš nepříjemnými zuby. Opravdu musím Bethany obdivovat. Jak s klidem, bez jakýchkoliv těžších traumat a zhroucení překonala tento, jak se ji určitě zpočátku zdálo, konec normálního života a taky jejího velkého snu a díky tomu vlastně nic neskončilo. Soul Surfer tak působí na člověka jako hřejivý balzám na pošramocenou duši a uklidní, dojme a probudí mnoho emocí a citů ve většině normálních lidí. V téhle uspěchané, nervní době se to opravdu cení. Tohle vše (tedy vlastně příběh) by ale nefungovalo tak docela úplně nebýt dalších aspektů, kvůli kterým máme filmy tak rádi - Beltramiho magické domorodé hudby, samotného nádherného prostředí státu Hawaii a samozřejmě celkové skladbě filmu, kterou McNamara zvládl na jedničku - ať už kamerová práce, která je v surfovacích scénách opravdu parádní a napínavé, nebo střih či zpracování příběhové linky - vše je tak, jak se na dobrý rodinný film s hodnotami patří. A i dost kýčovitá pomlouvaná scéna v Thajsku na mně silně zapůsobila. Jemné odbočky k náboženství a jeho hodnotám jsou spíše takovým bonusem, nijak se necpou do popředí, působí to jako další lákadlo pro americké publikum, ale nakonec také dávají podklad pro směrování příběhu. A herci? Kdo by to řekl, že Herkules Sorbo nakonec bude takový sympatický tatík a člověk.. A odehraje všechno velmi slušně. Dennis Quaid je pak zase velmi fajn, stejně jako Hunt a na dost surfařek je na vlnách radost pohledět. Samozřejmě vysoce nad všemi ční Bethany - aneb moje AnnaSophia. (to moje si nemusíte všímat, mám na ni asi takový nárok, jako všichni ostatní :)) Nicméně, nic nezmění to, že mně ta holka (nebo je to anděl? ehm..) systematicky ničí. Nechci se opakovat, ale opakovat se budu - She's perfect. Ztělesnění dokonalosti v reálu a to ve všech směrech. Úžasně sympatická, úžasně krásná (ty úsměvy) a dokonalý herecký talent. pro Bethany prostě nemohli vybrat lepší herečku, protože si vím představit, že by ji Anna povahově mohla i překonat. Prostě víc takových filmů a Hollywoode, přestaň být slepý, máš před svým nápisem jednu z nejslibnějších zástupkyň herecké omladiny a takhle ji přehlížíš. Zatím doufám, že se naší malé mořské panně povede i dál stejně dobře, i v osobním životě. Shrnutí: Ideální rodinný film s krásnou hudbou, krásnou Hawaii, krásně natočeným surfováním a hlavně s krásným příběhem. 4/5 + po připočtení osobních sympatií 7/5 (mám rád číslo 7) PS: ach jo, tohle se mi stává jen u komentů k filmům Robb.. Nic si z toho nedělejte :)) Stejnak vím, že zamilovaných je nás tu víc(22.1.2012)

• - Spoiler: Žralok tygří, který ve skutečnosti napadl Bethany, byl 4,3 metrů velký. (Sartorius)

• - Herec Jeremy Sumpter si už raz zahral vo filme so surfárskou tématikou - Válka surfařů. (ash99)

• - AnnaSophia Robb nosila při natáčení na levé paži zelený rukáv, který byl posléze digitálně odstraněn. (hellstruck)