Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečnými událostmi inspirované drama rekapituluje případ dvou studentů právní fakulty Chicagské univerzity, kteří se na důkaz své nadřazenosti rozhodli spáchat dokonalou vraždu. Orson Welles se v roli jejich právního zástupce sice na plátně objeví až po hodině filmu, jeho výkon je však jedinečný. (Letní filmová škola)

Videa (1)

Trailer

Recenze (11)

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Česky by to mělo být spíš "nutkání" nebo "puzení" než "nátlak". Film je dost jasný a přímočarý, od začátku divák ví, co se stalo, kdo to udělal a proč. Věnuje se spíš vyšetřování a chování všech zúčastněných. Je to zajímavé i tím, že je podle reálné události z roku 1924. Zvlášť vtipné mi přijde, jak rychle se ti dva nad-lidé u výslechu rozloží a taky argument o tom, proč Bůh nejspíš existuje. ()

Habanera 

všechny recenze uživatele

Hned po úvodních minutách filmu jsem poznala, co vykrádali filmoví tvůrci “Columbo jde na univerzitu”. Dobrý námět, ale celkově sleduji příběh ve skocích, také bych očekávala lepší vývoj postav (chlapci jakoby v druhé polovině zamrzli). Nepochybně  vítaným oživením je zde Orson a jeho velká závěrečná řeč, mířící do našich srdcí s dávkou empatie, lásky a humanismu. ()

Reklama

zigíš 

všechny recenze uživatele

Dva super inteligentní bohatí frajírci nabudou dojmu, že dokážou cokoliv. A cokoliv jim projde. I vražda. Tu ale neprovedou nijak chytře a policie nemá moc práce s jejich dopadením. A před soudem žádá provaz. Super bohatí rodiče těch dvou darebů to nenechají jen tak a najímají obhájce. Na scénu přichází tunový umaštěný Orson Welles, který razí heslo zabíjení bylo dost a s trestem smrti se nechce smířit. Compulsion je solidní krimi. V první polovině psychologicky noirové, v té druhé dramaticky soudní. Škoda rutinní Fleischerovi režie, kde obě části působí trochu uspěchaně a zasloužili by větší péči. Naštěstí to vyvažuje katarzní gradace a krom Wellese i casting dvou ústředních vrahounků (jedním z nich mladý Dean Stockwell). ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Solidní detektivní příběh pomalu utahuje smyčky kolem krků dvou mladých vrahů. Najednou však před kameru vstoupí Welles v roli advokáta reprezentujícího uvážlivost, moudrost a víru v humanitu. Pokud je film velmi dobrý do doby Wellsova nástupu, jeho příchodem se stává skvělým. Welles je zde velice uhrančivý a snímek si poměrně snadno uloupil pro sebe. Wellesovi evidentně scházela schopnost sebekritiky. Jsou to dva naprosto různí Wellesové, výtečný herec, kterého režíruje někdo jiný, nebo příšerně afektovaný ochotník, který se režíruje sám. Je to malá filmová tragédie, že se nenašel nikdo, kdo by ho zkorigoval. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Keďže mal Orson Welles počas nakrúcania problémy s daňami, celý jeho plat za film bol niekoľko hodín po skončení hlavného natáčania zablokovaný. To Wellesa rozrušilo natoľko, že počas nahrávania náhle vybehol zo štúdia a rovno opustil krajinu. Jediné, čo zostávalo opraviť, bolo dvadsať sekúnd nejasného dialógu vo Wellesovej vrcholnej reči v súdnej sieni. Strihač William Reynolds si musel poradiť sám, a tak vzal slová, ktoré Welles povedal predtým vo filme, a po jednom ich poskladal do tých posledných dvadsiatich sekúnd. (Reverse01)
  • Hoci je Orson Welles (Jonathan Wilk) uvedený v hlavnej úlohe, objaví sa až po hodine a piatich minútach filmu. (Reverse01)
  • Hoci príbeh bol len slabo maskovanou rekonštrukciou prípadu vraždy Nathana Leopolda a Richarda Loeba, právne oddelenie spoločnosti 20th Century Fox sa stále obávalo možnej žaloby zo strany stále žijúceho Leopolda. Reklamné oddelenie však zverejnilo článok s názvom: "Na základe slávneho prípadu vraždy Leopolda a Loeba". Leopold zažaloval tvorcov filmu kvôli narušeniu súkromia. Súd jeho žalobu čiastočne zamietol, pretože pred filmom vydal vlastnú autobiografiu "Život plus 99 rokov", v ktorej zverejnil v podstate tie isté skutočnosti. (Reverse01)

Reklama

Reklama