Chcete vědět, jestli je možné prolézt sqashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu? To vše zjistíte ve filmu Největší z Čechů.

Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů. Ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, do metropole českých rekordů a kuriozit, kam je zavolal šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš). Agentura má totiž jeden problém. Často se o ní a jejích rekordmanech mluví, ale nikdo to nebere vážně. A tak se rozhodnou najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku bláznů a magorů, pouťové atrakce. Šéf Agentury má pro naše filmaře tři čtvrtě miliónu v hotovosti, jako zálohu na natáčení, což je tak významný argument, že další debata je celkem zbytečná. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, co dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný patrně na světě neumí. K utahané tvůrčí trojici se přidává sebevědomá zvukařka (Johana Švarcová), studentka FAMU, která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ začátky. Jak tohle všechno skončí? Dotočí spolu tenhle film a pomůžou změnit obraz Agentury? Odhodlají se ještě někdy dělat to, v čem vidí skutečně smysl? A o čem bude jejich příští film? (oficiální text distributora)

easaque

malý milý nápaditý film, který by asi nemohl být natočen nikde jinde než v Česku. Pár nudnějších scén tam bylo, ale vše tam mělo smysl, aby vystihla ironie dnešní doby. Sedláčkovi Muži v říji se mi líbili o trochu víc. Přesto si to zaslouží aspoň 3* a možná dám časem víc. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Až vám budou žvatlat něco o sondě do života nezávislých filmařů, tak jim normálně vymrdejte prdel. Sedláček nic takovýho nenatočil a vy na to probůh nechoďte. Běžte ale na komedii, bez přesahů, bez hloubek. Přímou a údernou jako amatérský boxer při sexu. Hlavní zbraní je zde hraní, divadelní herci prokázali svůj vysoký standart, i když na zápis do Guinessovky to není. Kritika ubohosti a zbytečnosti lidí v (české) společnosti tentokráte vyobrazena opět sympaticky neubrečeně a humorem netroškovským, nicméně posměšně a arogantně. ()

honajz2

U tohoto se skutečně člověk nenudí. Dokonce se u toho i pobaví. Vadilo mě pár divných scén, ale to bylo tak všechno. Takhle si představuji ideální film. ()

Aelita

První polovinu filmu jsem nevěřícně kroutila hlavou s takovým podivným úsměvem na rtech, druhou polovinu filmu jsem nevěřícně kroutila hlavou s takovým nevysvětlitelným smutkem v očích. ___ Lidé a jejich bizarnost. Lidé a jejich schopnosti. Lidé a jejich hodinky s vodotryskem - činnosti, dovednosti, které jsou absolutně irelevantní pro přežití v přírodě. Snad kromě umění protáhnout se malou dírou, utáhnout velký náklad a nacpat se v tučných časech pro časy hubené. Nakonec jsme svědky toho, že lidé asi skutečně mají blahobytný život, protože můžou realizovat i ty nejpodivnější zájmy. Přesto snaha o dosažení nejvyššího místa je svou podstatou bytostní a přírodní. A tato snaha i po těch tisíciletích civilizace nebo přesněji s jejich přispěním dodatečným tlakem civilizační konkurence je natolik silná, že jsme ochotní udělat cokoliv za pomocí čehokoliv, abychom nějak šplhli. Z čeho ta potřebnost vyplívá? Antropolog Mnislav Zelený Atapana bez okolků říká: "Být úspěšný, být slavný, být dobrý, být chytrý. To je to oč tu běží? Ale proč? Aby byl muž viděn, aby se o něm vědělo, aby získal větší prestiž, větší pole působnosti, větší imaginární teritorium pro svoji pohlavní aktivitu. Aby mohl šířit své sémě, své geny. Vše ostatní je totiž pomíjivé. ... Politika, kultura, výchova, etika, ekonomika jsou pouze naše konvenční a společenské hry, které by měly vést k původnímu cíli. Mnohdy tento cíl je už tak zastřen, že se ztrácí v nedohlednu a zastupují jej jiné aktivity." A publicista Vlastimil Marek, který tyto jiné aktivity nazývá civilizační omítkou, oprávněně dodává, že i pro ženy platí totéž - "základním pudem a hnací silou je rozmnožit se, tedy urvat nejsilnější spermie." (odkaz na články: http://www.caminos.cz/mnislav-zeleny-atapana-boj-o-vaginy-nebo-prijdou-sikmooci-mravenci // http://blog.baraka.cz/2010/12/skrabani-epi-a-ge-neticke-omitky/ ). Je nutné k tomu ovšem dodat, že civilizační "omítka" dnes natolik zesílila, že se stala samostatnou entitou, která lidem často zaměňuje nejen sexualitu, ale i vztahy k jiným lidem, to jest věci, záliby a činnosti jsou pro lidi příliš často jediným smyslem života. Skutečně největším. ___ Pro mne nejlepší český film poslední doby. ()

shyster

Jako film od Roberta Sedláčka to je nic moc, ale v kontextu s ostatními českými filmy to je stále nadprůměr. Styl Roberta Sedláčka se mi zamlouvá a i tento film mě navnadil, co dalšího natočí. ()

Crawler-D

Ještě silněji než u Mužů v říji (aneb Troubí, má panenko) mi vadí divný obraz, na kterém má podíl jak kompozice kamery, tak práce se světlem, což ústí v to, že se pohybuje na pomezí dokumentu a amatérského filmu. Strašlivý plakát by nalákal jen nevidomého a o to víc mě baví, že agentura Dobrý den, která shromažďuje různé rekordy a kuriozity, podpořila vznik tohoto filmu, v němž se režisér, Sedláčkovo rozlobené alter ego, jemuž nechtějí dát peníze na film o Čunkovi, těmto lidem vysmívá. A dělá to i režisér, protože do nejvypečenějších rolí rekordmanů obsadil herce, kteří absurditě konání dodávají korunu. Film tedy staví na humoru absurdním, ale zoufale neschopný je v načasování a v tom, aby způsob, jakým postavy jednají, nepůsobil trapně, ale přirozeně. Absurditě se člověk u filmu může smát do aleluja, ale zbytek je bídný. "Jsem Fellini, "křičí režisér ve filmu, ale do 8 a půl to má ještě daleko. Potěší drobné detaily z profese filmaře, ale nejvíc asi to, že postavy musí nosit triko donátora, ale hlavní postava celou dobu nosí triko na reálný výrobek Stilnox. Reklama nebo sofistikovaný a skrytý vtip? ()

agathon

Natočené je to dost otřesně (snad až na pár scén, třeba závěrečné věšení za kůži na jeřábu), spojení doku-fikce je možná i trochu nadbytečné z hlediska vyznění filmu, ale něco je na Největších z Čechů neodolatelného. Podobně jako Rudolfové Zoufalci, kteří se jako příbuzný film nabízejí i částí hereckého ansámblu, je totiž především ohromně nenucené a tudíž jakoby opravdové, nevykonstruované (což je jinak asi největší problém velké části české filmové produkce). Sedláček o světě kolem sebe hodně přemýšlí a z jeho filmů to obecně čiší. Smál jsem se královsky a pak mi po skončení projekce bylo i docela stydno, protože na škodolibosti přeci není nic pozitivního - anebo je to právě ten vtip? ()

Pajky3

Nedokážu pochopit co mi tenhle film měl říct? Herci jsou strašlivě nesympatický, nic se vlastně neděje a když jo, tak je to vlastně ještě horší. Chápu, že herci jako Chmela nebo Taclík si svoje vedlejší roličky užili, ale já se nebavil a to ani trochu. ()

zette

Originalni, zabavne a misty velmi vtipne a trefne. Kdyz k tomu pripoctu vyborne herecke vykony Babcakove, Vyoralka, Barese, Taclika a Chmely, nemuze byt divak zklamany. ()

mortak

Základní nápad je vynikající: český režisér se pachtí za slávou a uznáním stejně jako ti podivíni, které se snaží portrétovat. Jen místo zápisu do knihy rekordů touží režisér po ocenění uměleckém a diváckém (třeba procenta na CSFD, že). Bohužel stejně jako u Mužů v říji tady chybí tah na branku a film se rozpadá do sledu více či méně povedených epizod, jejichž vtip často ocení spíše člověk pohybující se v oboru než obyčejný divák. Sedláček své postavy miluje, a i když je potápí do moře trapností, činí to bez jakéhokoliv ostnu a šklebu. Takže to jako obyčejně nakonec schytají karikatury podnikatelů a zástupců byznysu, tedy jsme zase u toho tradičního hospodského dělení na ty prosté hodné "dole", které ta "vrchnost nahoře" neposlouchá a okrádá je (pro tyto blbý kecy nesnáším českou hospodu). ()

dr.fish

Tak teď všichni vidíme, jak to tu v Čechách filmaři mají těžký, jak musí žebrat o peníze i na takový zajímavý projekt, jakým je film v tomhle filmu. Nejsou témata, nejsou, lidi, nejsou prachy, nejsou diváci. Český film už nemůžou sponzorovat ani pivovary. To je úplnej a definitivní konec....60% ()

DivX

Spíše mě to připadá jako ujetý dokumentární film než komedie. Mě se to líbilo. S kameramanem (hercem) se dokážu úplně ztotožnit :). 65% ()

rodo

Tak tenhle film mě opravdu příjemně překvapil. Minimalisticky pojaté, přesto to má sílu. I po druhém shlédnutí mám stále co objevovat. Sedláčkův humor se mi líbí. Hlavně zde nemá chybu postava režiséra, kterou naprosto skvěle zahrál Jaroslav Plesl. I když si nejsem jistej, jestli to hrál, protože takto přirozeně to snad ani odehrát nejde. Musel jsem se smát vždy, když se Plesl objevil v záběru. Už se těším na další Sedláčkovy filmy, tento režisér mě baví! ()

LordSnape

"Ty vole, on to šel zažrat sladkým!" Místy fakt megahustě vtipné, jindy celkem nezajímavé, což je jediný důvod proč nedávám plný počet. Námět je strašně super, Sedláček má dobré nápady a většina rekordmanů působí hrozně vtipně a leckdy i kokotsky. Je jen škoda toho, jak je z celého projektu strašně cítit, že z toho šlo vytřískat mnohem více.. ()

Sfinkter

Kuriozity úžasné, koncept filmu horší. Plesl nemastný neslaný poloprofesionální výkon, ale postupem času jsem si zvykl. Hodně se mi líbil zbytek čtveřice, nejvíce asi kameraman, scénář také patří k tomu lepšímu v českých vodách. Proto vyšší hodnocení. ()

dvopet

Naprostý úkaz české kinematografie posledních X let, srovnatelný snad jedině zase se Sedláčkovou další hranou tvorbou (Muži v říji, Rodina je základ státu). Nesmlouvavě kritický, ostře ironický film, neuhýbající ani milimetr z autorského záměru. Úplné odsouzení české malosti a hra s odkazy a vrstevnatostí samotného filmového média. Zvednutá žluč ze společnosti a principů jejího smýšlení a fungování. To celé natočeno jako neuvěřitelně zábavná nízkonákladová komedie. Vynikající výrazové sjednocení skutečných "rekordmanů" s profesionálními herci (geniální Robert Mikluš jako pan Pešek sbírající miniatury). Film, při němž slzíte smíchy a přitom vám není dobře od žaludku. Pecka. ()