Henry Jekyll je úspěšný londýnský psychiatr zabývající se výzkumem lidské duše. Jeho objev látky, která dokáže v člověku potlačit nebo naopak vyvolat zlo, však vědecké kruhy zásadně odmítají. Jekyll proto musí preparát vyzkoušet nejprve na sobě. Tak vzniká pan Hyde, bezohledný sobecký násilník a ničema neštítící se dokonce ani vraždy. První, kdo podlehne kouzlu Jekylla, ale zemře rukou Hydea, je krásná barmanka Ivy Peterson… (dopitak)

Schlierkamp

Americké hororové drama natočené podle slavného románu R. L. Stevensona. Děj je situován do Londýna v roce 1887 a vypráví o případu dr. Henry Jekylla, jenž experimentuje na tajném projektu, snažíc se separovat dobré a zlé myšlenky v lidské mysli. Po úspěšném pokusu na zvířatech se rozhodne experiment vyzkoušet sám na sobě a takto vzniká pan Hyde - bytost bezohledně jednající podle nejtemnějších myšlenek, zpočátku působící brutální psychologický a nelidský teror, posléze už naprosto běžně páchající těžké zločiny. Dr. Jekylla nejdřív k proměně ke svému zlému já pohání zvědavost, poté už se tato činnost stává závislostí a v nesmírně dramatickém závěru se jeho podoba už mění mnohem častěji a nekontrolovatelně. V roli doktora, jenž vědě obětoval svůj život i společenské postavení se představil S. Tracy, jenž onu dvojroli zvládl naprosto výjimečným způsobem, zejména démonický, nehumánně krutý a nevyzpytatelný Mr. Hyde byl vskutku ojedinělý. Vedle bezkokurenčního Tracyho v dramatu můžeme též sledovat dvě nádherné dámy, I. Bergman v roli půvabné barmanky Ivy, nesmírně trpící pod Hydovou tyranií a překrásnou L. Turner jakožto bohatou a noblesní Jekyllovu snoubenku Beatrix (původně byly role pro tyto krasavice napsány opačně). Scéna, kdy od zdrcené Beatrix navždy odchází dr. Jekyll a nečekaně se k ní vrátí Hyde, zuřivě běsnící, je úžasná, mocně na mě zapůsobila a musel jsem ji zmínit. Nesmírně mě též zaujala až zvířecí bestialita, s jakou Hyde útočí a uniká a taktéž nevídaná nespoutanost, kdy se v závěru brání obrovské přesile. Jedná se o jedno z mnoha filmových zpracování nesmrtelného románu skotského spisovatele, jež je však znalci pokládáno za nejzdařilejší, a já se z tímto názorem plně ztotožňuji. Ve snímku je jasně patrná stoupající a skvěle vyvážená dramatičnost, vizuální proměny Jekyll/Hyde jsou na svou dobu též velmi dobře zvládnuty a celkově dílo mistra V. Fleminga hodnotím jako filmografický skvost. ()

Joski

Dramaticky a psychologicky prepracovanejší Dr.Jekyll a pán Hyde ako verzia z roku 1931 s F.Marchom . T.Spencer prekvapil vynikajúcim stvárnením démonicky drzého p. Hyda. Kvalitne nasvietenie detailov, interiérov i hmlových exteriérov. ČB horor klasika pre veľké plátno domáceho kina.90% ()

Mik_e

Výborná a atmosférická adaptace Stevensonova románu.Herecké obsazení je fenomenální, ačkoliv Spencer Tracy si film téměř krade pro sebe.Jeho excelentní zahrání dvou naprosto odlišných postav je dechberoucí, zlý Mr.Hyde působí jak nějaký fantom..Jediné, co podle mě filmu trošku uškodilo, je přeci jen příliš americký závěr.V předloze byl konec určitě lepší a víc se tam hodil.. ()

Adiemus

Jediné, co mi na tomto jinak kvalitním zpracování předlohy vadilo, byly kulisy. Že jde o výhradně studiovou záležitost nejde přehlédnout ba ani přeslechnout (takhle nezní hlasy v exteriéru). Mám dojem, že by Hollywood po této stránce strčil lecjaký československý souputník do kapsy. Možná producentům po angažmá vskutku excelentní herecké trojice už nezbylo na kvalitnějšího scénáristu. ()

_aandyy_

Tato verze původního Stevensonova velmi temného příběhu o vědci, který toužil vydělit ze sebe zlo a tím zároveň nalézt způsob, jak by si po letech získávání respektu a vážnosti užil, se tady změnilo ke své smůle spíše v romantický film s mírným nádechem temna. Příliš nepochopím, kde tvůrci vzali tolik žen - v lit. předloze jsem vystopovala dvě, maximálně tři ženy, které však nebyly až tak úplně podstatné. Ve filmové verzi z roku 20 se objevuje jedna žena, zde se (kolem velmi dobře hrajícího Spencera Traceyho) motaly dokonce dvě. Nemám nic proti tomu, přece jen se možná jedná o jakési zromantizování příběhu tak, aby byl pro filmové diváky atraktivní. Tady však musím srovnávat, když jsem knihu četla, dr. Jekyll byl popisován jako muž řekněme "v letech", vysoký ramenatý pán rozvážné chůze; Hyde jako drobný skrček, který vyvolává v lidech hrůzu - toto mé očekávání nesplnilo a příběh se také trochu vymknul kontrole. Kostýmy ani líčení mě tedy příliš nenadchly, o hororu také nemůže být velká řeč, přesto všechno srovnání však musím uznat, pominu - li srovnání, že se snímek opravdu vydařil. Jediný problém, díky němuž ubírám jednu hvězdičku, se týká odklonu od původního příběhu i postav. ()

Madax

Slabší tři... Film není natočen podle Stevensonovy novely, jedná se spíš o remake předchozí verze, kterou natočil Rouben Mamoulian s Fredricem Marchem v hlavní dvojroli. Tento film jej kopíruje chvílemi doslovně, některé scény jsou vyloženě identické. Tento přístup k natáčení celkem připomíná současné vykrádání každého aspoň trošku úspěšného filmu a tvorbu zbytečných předělávek. Na druhou stranu je nutno říct, že tohle je povedený film, působivě natočený a oplývající velmi dobrými hereckými výkony. Pokud bych nevěděl, že je to jen předělání předcházející verze, šel bych s hodnocením podstatně výš, uvažoval bych i o plném počtu. Ale takto jsou to opravdu jen slabší tři - už jen pro to, že původní film s Marchem považuji za mistrovské dílo a tato jí sahá tak maximálně po kolena. ()

brasek

Remake filmu z roku 1931. Spencer Tracy podáva veľmi dobrý výkon ako Dr. Jekyll a tiež ako aj Mr. Hyde, podľa mňa však ako to predviedol v roku 1931 Fredric March to už nikto nezahrá. Tento film má podľa mňa lepšiu dramatičnosť deja ako jeho "starší brat". ()

Ganka

Zajímavé vidět, jak si pán v "retro" filmu vaří LSD. Většinu času mi to připadalo jako původní předloha pro Trainspotting a Padesát odstínů šedi ve skutečné šedi. Fantastické výkony Ingrid i Spencera Tracyho. A netřeba poukazovat na to, jak film skvěle poukazuje na naše dobré a špatné já. Až z toho chvílemi mrazilo. A super poučení, že si nemáme zahrávat s přírodou a netahat si cizí lidi do bytu. ()

Shady24

Ingrid Bergman(ová) naprosto excelentní! Nádherná žena, ale také výborná herečka. Samotný film se mi docela líbil. Všem jsem to věřil do poslední mrtě. ()