Abraham Lincoln: Lovec upírů

• USA Abraham Lincoln: Vampire Hunter (více)

Odhalte skrytý život Abrahama Lincolna, jednoho z největších amerických prezidentů! Poznejte jeho skutečný příběh, který je plný krve, upířích zubů a nabroušených seker. Vizionářští tvůrci Tim Burton a Timur Bekmambetov nabízejí nový pohled na žánr upírských filmů a právě Abrahama Lincolna představují jako historicky největšího lovce neživých bytostí. Ve filmu, natočeném podle stejnojmenné knihy Setha Grahame-Smithe, odkrýváme dvě tváře jedné z největších postav amerických dějin, uznávaného prezidenta Spojených států amerických a zároveň neústupného lovce upírů. Jeho hnacím motorem je pomsta za smrt milující matky. Inteligentní a vzdělaná žena v malém Abrahamovi již od dětství formovala jeho celoživotní odpor k otroctví. Matčin vliv však neměl dlouhého trvání. Abraham byl svědkem jejího napadení upírem, na jehož následky zemřela. Chladnokrevnou a brutální vraždu má na svědomí netvor, ve kterém chlapec pozná místního podnikatele Jacka Bartise. Rozhodne se ho sprovodit ze světa, jenže bez přípravy málem sám za svůj smělý útok zaplatí životem. Naštěstí jej zachránil Henry Sturges, kultivovaný a charismatický lovec upírů, který vezme Abrahama do svého učení. Henry nemá pochopení pro Abrahamovu touhu po okamžité a bezhlavé pomstě. Naopak jej učí ovládnout vztek a nasměřovat vůli a vášeň nejen k boji s upíry, ale i pro dobro lidstva. Brzy si uvědomí, že existence upírů je v Americe úzce svázána s otrokářským Jihem, kde snadno nakupují černé otroky. Nikoliv na práci na plantážích, ale na jídlo. Konec otroctví by tedy představoval i ohrožení všech upírů. Abraham Lincoln se tak stává nejen mstitelem, ale i politikem bojujícím proti otrokářskému Jihu podporovanému mocnými upírskými vůdci. V jejich čele stojí krvelačný Adam, který je „v civilu“ významným politikem s aristokratickými kořeny. Ten se snaží Abrahama získat na svou stranu. Atmosféra je třaskavá, vše směřuje k velkému střetu Jihu a Severu. Na pozadí ale doutná jiná bitva, bitva lidí a upírů. A na straně zla nemůže Abraham Lincoln nepotkat i vraha své matky, Jacka Bartise. (oficiální text distributora)

Tommassi3

"Skutečná síla nevychází z nenávisti, ale z pravdy.." A pravda je, že tenhle biják lze velmi snadno nenávidět, protože je opravdu velmi špatný.. Jakkoli být rozhodně předloze navzdory nemusel.. Ovšem Timur a jeho parta jen nesmyslně tvůrcovsky onanuje nad kupou pětidolarovek, s těmi bullet time zpomalovačkami na čele, v nejtragičtější blockbusterové knižní adaptaci posledních let.. Bekmambetov je po výtečném Wanted k smíchu, když navíc jen jako další v řadě plive do tváře upíří tematice.. A tak se to prznitelské Hurá na Bena jeví jako jen dost těžko vysvětlitelné produkční šílenství.. ()

bouncer

"Bék-mám-beton" jízda ve velkém stylu? Spíš ne. Kdo to vymyslel, kdo to zaplatil? Tak mohlo to dopadnout ještě hůr, netočil to Uwe... ale i tak, promarněný talent Timurův na takovém filmu bez koulí. ()

Terva

Tvé jméno bude Abraham. Určil jsem tě za otce hlučícího davu pronárodů. - GENESIS 17:5. Hned na počátku příběhu mě uchvátila scéna "Na molu". Ikdyž se odehrává ve tmě (film o upírech), byla fascinující. CITÁT - Slovo, které hledáte je "zničit".......Zabít totiž někoho, kdo už mrtví je, je mrhání úsilím......... Lincoln Abraham je plný překvapení, ale celé to působí hodně nevěrohodně, jako by se tvůrci zasekli. Řádění ve Springfildu je velmi šílené, ale opět to okolí a následné pokračování působí zmateně až směšně. Film obsahuje spoustu technických chyb. Například Lincolnovo zranění ze začátku příběhu zmizí, ale po půl hodině se zase objeví. Počáteční scéna přináší zničení budovy na molu, jenže o notný kus dál je vidět budovu nepoškozenou. Scéna, kdy Lincoln skáče z jednoho koně na druhého je naprosto ubohá. Příběh má dobrou kameru (Cleb Deschanel), průměrnou hudbu a scénář mdlého charakteru. Příběh je lehce zmatený. CITÁT - Nevyslovuj jeho jméno!!....... Jako neznalec Americké historie vůbec netuším nakolik se do příběhu vlilo pravdivých skutečností a nakolik je to jen vymyšlené. (Bez těch upírů) by bylo zajímavé zjistit, nakolik je pravdivé legenda o sběru stříbrných předmětů ve válce Sever proti Jihu. Natočeno podle stejnojmenného románu Setha Grahama - Smitha. Produkci filmu měl, mimo jiné, Tim Burton. ()

CiTrus007

Sem tam nějaká ta historická událost pro uvěřitlenost, jinak bezúčelné bitky zabalené do směšně závažného obalu. Kdyby Bekmambetov zahrál spíše na strunu guilty pleasure, mohlo to dopadnout jako Jeníček a Mařenka. 4/10 ()

Chermy

Timur Bekmambetov je člověk, který možná umí čarovat s rozpočty a rozjet za málo peněz hodně muziky. Problém je, že mně jeho těžce přestylizovaná akce nebaví, ba často svojí absurditou leze krkem. A víc než prázdné obrazy šílených výjevů bekmambetovské fyziky Timurovy filmy nenabízí. Je pro mě mnohdy značně vysilující to vůbec dokoukat. Tenhle člověk zamrzl ve svých 12ti letech. Efektní pirueta s roztočenou sekyrou dobrý film nedělá. ()

JohnCZ

Čekal jsem vyloženě kravinu, ale o to více mě Abraham Lincoln překvapil. Přeci jen udělat z Lincolna lovce upírů už je hodně praštěnej nápad, ale ono to funguje. A funguje to bezvadně. Akce je přesně taková, jaká má být: krvavá, stylizovaná, přehnaná a hlavně neskutečně zábavná a cool. Film se občas otře i o nějaké ty historické reálie na které následně roubuje upírskou tématiku. O veledílo se nejedná, ale jako akční oddechovka na uvolnění mysli po náročném dni to funguje skvěle a podprůměrné hodnocení si to ROZHODNĚ nezaslouží. ()

corpsy

ABRAHAM LINCOLN : LOVEC UPÍROV je ultražánrovka, ktorá v tých najatmosferickejších okamžikoch pripomenie vynikajúce INTERVIEW S UPÍROM. Avšak tu nejde o postavy, ani veľmi o príbeh, ale o hypernerealistickú akciu, ktorú nám už Timur Bekmambetov neraz vo svojich predchádzajúcich filmoch predviedol. Samozrejme, že snímku pasuje široké kino plátno aj so svojím 3D bonusom, nieje však táto kino návšteva povinná a udrží si svoj štandard aj na domácich nosičoch. ()

Ajinka126

Já jsem už po prvních 5 minutách chtěla odejít z kino sálu, ale z úcty k těm tvrdě pracujícím lidem, kteří mi zaplatili lístek, jsem to neudělala. Abych to u vedla na pravou míru, tak začátek filmu vypadá, že ho režírovalo batole. Až tak špatný je..! Konec konců, zbytek filmu se veze ve stejném duchu, to jen já jsem umírnila svoje nároky a vydržela to. Ale teď zpět, mě ten špatný začátek, s hrůzostrašnou kamerou a otravnými záběry na trapně zpracované upíry, úplně otrávil. Vadilo mi všechno, i ten hlavní hrdina Benjamin W., na kterého jsem se nechtěla ani podívat, jak nevzhledný a toporný je to herec. Člověk nemusí být krásný, aby na plátně vypadal dobře.. ale tohle?? Copak nedělali žádné kamerové zkoušky?? Už se ani nemá cenu vyjadřovat k tomu, co z A. Lincolna udělali.. úplnou mlátičku, i když to není ten hlavní problém - s tímto údělem jsem už na ten film šla. Jenže co bylo velmi podivné, tak ten jeho převrat z nuly bez rodiny a peněz a občasným masakrem upírů z ničeho nic prezidentem?.. A co ta doba mezi tím? To upíři s bojem čekali až bude mít milostivý pán adresu v bílém domě, či co?? Nemá cenu se tím zaobírat, filmaři to nakonec taky neřešili, ne? Věc, kterou už z principu odpouštím jen málo komu, je absolutní nerespektování fyzikálních zákonů. Znovu opakuji, že divák nerovná se hlupák!!! Néé, prosím, važte si svého času a vyhněte se tomuto filmu obloukem... ()

liquido26

Bohužel žádné velké guilty pleasure, u kterého bych se královsky bavil. Škoda, že se to bere tak smrtelně vážně a není to o 20 minut kratší. Co přijde příště? George Washington, the Zombie Hunter nebo JFK, the Werewolves Hunter? :-) ()

PauloZ

Bekmambetov nebude asi nikdy točit "obyčejné" akční pecky. Ať už jsou to střely do zákruty, nebo kácení stromu na jednu ranu :). Nebudu nijak kritický, protože jsem absolutně nečekal jakoukoliv shodu, nebo náznak skutečného historického konceptu. Kdo by to taky čekal, že, mudrci z ČSFD?? Tudíž pojetí vůbec nehodlám rozebírat a divím se, že to někdo vůbec dělá. Už podle trailerů to závánělo mozek vymývajícím výhulem. Upřímě mě tahle verze nijak nenasrala a neurazila. Šel jsem po tom, jako po totální konině a tu jsem dostal. Jenom škoda, že se pan režisér nedržel čistě akčního mozek obalujícího výplachu a v druhé polovině lehce zvolnil a narval tam i nějaké ty historické souvislosti. Tudíž celý příběh, pointa a stavění děje je velmi divoké, zbrklé a koncepčně rozbité až běda. Ovšem za kamerou umí Bekmambetov pěkné věcičky a několik akcí bylo opravdu chutných. Nebudu to protahovat, věděl jsem do čeho jdu a nejsem zklamán. 3* za zábavnost a akční melu. ()

ConanVJ

Tento fantasy snímek má netradičního hlavního hrdinu, a to Abrahama Lincolna amerického presidenta. Abe je zde představen jako nemilosrdný lovec upírů. Jako malý byl Abe svědkem, vraždy své matky. Tu zavraždil místní podnikatel, se kterým měl jeho otec toho dne konflikt. Aby toho nebylo málo, podnikatel byl upír. Když Abe dospěl, vydal se zrůdu zabít a málem ho to stálo život. V poslední chvíli Abeho zachrání lovec upírů Henry Sturges, který ho naučí, jak s upíry bojovat.... Tento netradičně pojatý historický fantasy film má spoustu nelogických, až přehnaných situací, u kterých člověk jen kroutí hlavou. Já osobně vidím tyto scény a celý film, jako odreagovačku, u které jsem vypnul a bavil se. Jsou zde parádní efekty, pěkná hudba, která filmu sedla a příjemné herecké obsazení. Mě se filmek líbil a nechápu, co od něj kdo očekával, že dostává tak ubohý hodnocení. Už v názvu je jasný, že se film nebude brát vážně, a že v něm budou nejrůznější blázniviny. Za mě 80% :) ()

Kryton

V poslední době je jméno LINCOLN hodně trendy. Smíchat upíry a dobu občanské války a zrušení otroctví - tady se asi masivně hulil silný matroš a zapíjelo se to čajem z lysohlávek. AL: Lovec upírů je jen další z řady fantasy akčnáků, kde nejde ani tak moc o příběh, ale o akci jako takovou. Přiznám se, že Timur je opravdový pošuk, který by nejraději nechal všechny létat, házet lokomotivy po sobě a ještě k tomu hrát ACDC. Je to přehnaně cool, akce místy nepřehledná a 3D je strašně prvoplánové. Benjamin Walker mi celou dobu připadal jako mladší verze Liama Neesona. Má to chyby a velké 3D mouchy, ale jako zabiják odpoledne se to hodí. ()

maddy

Napodiv nie tak hlúpe ako sa zdá podľa názvu. Pokiaľ je film zábavný, tak mi je úplne jedno, či sa bude volať Abraham Lincoln: Vampire Hunter alebo Ľudovít Štúr: Zombie Killer. Problémom je, keď si režisér neuvedomuje aký béčkový námet má v rukách a snaží sa tváriť smrteľne vážne. Na jednej strane je síce chvályhodné, že si z historickej osobnosti akým je Abraham Lincoln film neuťahuje a viac menej variuje celý jeho životopis, dokonca sa opiera aj o niekoľko historických faktov (aj keď mimo USA nám to je aj tak prd platné, lebo kto u nás vie kto bol Will Johnson alebo kto pochopí záverečnú mini-pointu ohľadom zastrelenia – to nie je vyzradenie záveru, ale historický fakt), to si bohužiaľ Bekmambetov vôbec neuvedomil a s celkovou vážnosťou servíruje „hororovo ladený dramat na pozadí reálnych historických udalostí“ s takým absurdným názvom ako Abraham Lincoln: Vampire Hunter! WTF? Vážne? Príbeh sa tým pádom snaží pokryť celý životopis Lincolna – od detstva, cez prácu, až po štúdium práva a následne prezidentské obdobie. Bohužiaľ celé je to tak skratkovité, že každá kapitola vyšumí absolútne do prázdna. Bekmambetov sa mohol spoliehať jedine na perfektnú vizuálnu stránku (čo už dokázal výborne pri Wanted), napodiv mu to ani tam veľmi nevyšlo. Chýba AKÝKOĽVEK nadhľad, irónia, uťahovanie si zo žánru. Áno, technicky je všetko na veľmi dobrej úrovni – efekty sú väčšinou slušné, striedajú sa rôzne kamerové filtre, každý pohyb sa spomaľuje/zrýchľuje, kamera vytvára veľkolepé zábery, strih prichádza každú druhú sekundu, historické postavy metajú 10 metrové saltá a pod. Len tá akcia je absolútne bezzubá. Po pravde si za posledné roky nepamätám akciu, ktorá by síce bola tak vizuálne príťažlivá, ale zároveň taká mdlá – nie je cítiť žiadne napätie, intenzitu, dynamiku alebo spád, vôbec nič. Za toľko slow-motion záberov a bullet-timeov (v tomto prípade skôr splinter-timeov) by sa červenal aj Paul W.S. Anderson a Bekmambetov pôsobí ako by zaspal v dobe pred vyše 5 rokmi, keby to všetko ešte bolo nesmierne „cool“. Na fyzikálne zákony sa pri filmoch tohto typu síce veľmi neprihliada, ale skákanie za behu po chrbtoch koní bolo už naozaj „over-the-top“ (zahýbajúce náboje vo Wanted boli aspoň v rámci filmu akceptovateľné, tu pôsobí ignorovanie fyziky a gravitácie naozaj podivne). Za zmienku stoja možno dve akčné scény – hlavne posledná 10 minútová vlaková naháňačka, ktorej k efektívnosti dopomáhajú hlavne slušné vizuálne efekty (aj keď záverečný súboj úhlavných nepriateľov je asi najkratší v rámci kinematografie, cca. 5 sekúnd) a niekoľko digitálnych masových panoramatických záberov z boja „Sever proti Juhu“ (čo je však nie je akcia, na ktorú by sa film akokoľvek zameriaval). Scenár a dokonca ani herci nie sú pritom najhorší. Menej známy Benjamin Walker bol dobrá kastingová voľba, len mu bohužiaľ nikto nepovedal vo filme s akým názvom hrá. Opäť chýba odľahčenie, a všetci sa tvária ako keby točili biografiu skutočných udalosti. Dokonca aj rating „R“ je zbytočný – z dvoch deci naskrz digitálnej krvi sa dnes už neurobí nevoľno ani novorodencovi. Nakoniec tak vlastne nie je jasné, komu je film určený. Na „guilty pleasure“ je takmer nemožné vypnúť mozgové bunky a nebrať to vážne, na to sa film opiera až priveľmi o reálne historické fakty a tvári príliš vážne bez štipky nadhľadu, bohužiaľ všetci ostatní „mimo-blockbusteroví/nie-mainstremaoví“ diváci určite nebudú mať záujem o film s takýmto názvom. Koho tým chceli tvorcovia vlastne zaujať je tým pádom otázne. Chýba povznesenie sa nad témou, dravejšia akcia, väčšia surovosť, ktorú si námet priam žiada. Nad vodou to drží len celkom slušný (aj keď neúčinný) vizuál, solídni herci a nie až tak úplne hlúpy scenár. Inak však veľká slabota a ďakujem sám sebe, že som na to svojho času nešiel do kina, ako som po celkom štýlo-ladených traileroch zamýšľal. CELKOVO: 2,5* () (méně) (více)

RasputincZ

Po traileru jsem to čekal mnohem horší. Nakonec je z toho jen sterilní, koukatelná popcornovka. History geekové spadnou z židle a děti se budou krčit před lacinýma 3d lekačkama. Ostatní se budou solidně bavit tuctovými postavami a Abem, který svojí sekerou rozseká hned několik tuctů nemrtvých. Popravdě jsem si všiml účasti WETA digitals až v titulkách. Souboj s Jackem Bartisem během stáda koní je ovšem perfektní. P.S.: Nevýrazný Benjamin Walker na mě působí jako budoucí Liam Neeson:) ()

MartinezZ

Béčko s velkým rozpočtem. Za zmínku stojí triky, zpomalovačky, Dominic Cooper a Mary Elizabeth Winstead. Vyjít to jen na DVD, nedivil bych se. Timur si v Hollywoodu moc velké renomé asi nevydobude. ()

SaNcHeZ_cz

Historie dostává jednou zase pěkně na prdel. Timur Bekmambetov přichází s další akční tupojízdou, která však v konečném důsledku při vypnutí rozumu na hodinu a třičtvrtě vlastně ani neurazí ani nenadchne. Lincoln by sice asi ze své reprodukce zrovna dvakrát velkou radost neměl, ale že by se jednalo a úplnou prohru se říci nedá. Pokud vás tedy házení míčkem o zeď již přestalo bavit, dejte vousatému Lovci upírů šanci. V rámci logiky to sice bude značný pokles, nicméně v rámci zábavy to tak strašné nebude. Přinejmenším si vychutnáte celku slušný hudební doprovod Henryho Jackmana. [50%] ()

Z0oMb3E

V časoch, keď praBlade-ovi neostávalo nič iné len v okovách kopať základy pre železnicu si musel ruky ušpiniť i sám snehobiely prezident. Roky plynuly a po iks vojnách, iks ochladeniach a iks otepleniach tu máme vysokorozpočtový emocmuk americkej pseudohistórii od sovietskej omladiny. Čo však pán Tumor urobil aby vytiahol nejaký ten šušeň i zo súčasnej omladiny, ktorá celé dni masturbuje nad komixami o lietajúcom chlapovi v elastákoch, rozplýva sa nad emočne vypätými dialógmi pomocou jednoduchých viet v Twajlajne či prežíva erotické sny s Herym Potratom a jeho paličkou? Pán Tumor hodil Ejba do pohody a dal mu do ruky sekeru. Vložil mu do huby pár vlasteneckých kecov a prihodil do pľacu i nejaký ten burtonovský komp. Vznikla z toho obyčajná RPG "maxpayne-ovská" adventúrka (takzvaná skákačka), kde si môžete pustiť bullet i počas kadenia na záchode. A pán Tumor využíval fakt čo to šlo. Ešteže je dnešná fejsbuková mládež tak dokonale vypatlaná, že dokáže i takúto kravinu hltať plnými dúškami a potom bez jediného problému vpáliť 5* a ovenčiť to oslavným chorálom. Na kokotizme sa predsa baví najlepšie! ()

Alqarin

Všechno, co Bekmambetovovi vycházelo (ok, místy spíš "procházelo") v jeho vynikajících Hlídkách, u Lincolna potupně selhává. Zatímco oprýskaná a nevlídná Moskva byla více než vděčnou kulisou všech těch absurdně pokeslých hrátek a upatlaných triků, Amerika a s ní korespondující hra na velkofilm v nejmenším nepřijaly ruskou tranfúzi a konstantně se s ní bijí. Tim a Timur očividně nejsou dobrá dvojka a Grahamme-Smith tomu rozhodně nepřidává (Lincoln se může pyšnit letošním prvenstvím v kategorii "nejdebilnější práce s charaktery"), takže tohle trio bych raději rozpustil. Chválu zaslouží aspoň sympaťák Benjamin Walker, kterého rozhodně chci ještě někdy vidět (Hmm, The Great Wall...). A na závěr bych požádal čtenáře o držení minuty ticha za Rufuse Sewella, jehož nedoceněný talent byl opět dehonestován další podřadnou záporáckou rolí. Kdy už tenhle chlap konečně dostane něco důstojného?! ()

javak810i

Na jedné straně relativně dobré vizuální zpodobnění Lincolna a pár historicky reálných událostí a na straně druhé akční slátanina s upíry jako hlavními nepřáteli svobody. Celé by to nemuselo být zas tak špatné, kdyby se film nesnažil tvářit tak vážně. Srdceryvné politické proslovy Lincolna, který po nocích zabíjí sekerou upíry... už jen takto napsané to zní směšně. Dávám tedy 2 hvězdičky za akci a vizuální zpracování. Ostatním bych však místo tohoto filmu doporučil Van Helsinga a pak si počkat na toho pravého Lincolna - od Spielberga. ()

Rychlík Flash má režiséra

Rychlík Flash má režiséra

08.10.2015

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

05.05.2013

Novinková smršť ze stáje Marvelu

Novinková smršť ze stáje Marvelu

28.02.2013

Na naší planetě je momentálně málo tvůrců, jejichž příběhům by naslouchalo víc fanoušků, než těm, které vytvořil Stan Lee. A to zejména díky filmovým adaptacím, které vznikají nejen pod hlavičkou… (více)