Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

denyny

Film, na který nezapomeneš, říkali. Tak tohle musíš vidět, říkali. Je fakt, že film, kde by mi nebyla sympatická ani jedna jediná postava, jsem snad ještě neviděla. Chování všech mi přišlo nelogické, iritovalo mě a vlastně kromě vietnamské rodiny, mi nebylo líto zpackaných životů nikoho z nich. Děj se nikam neposune, herci se taky moc nepředvedli. Druhá hvězda za Javorského, které to celé táhl sám a tyhle zkrachovalé existence prostě umí. ()

PTuranyi

Trpká dráma rodiny z okraja spoločnosti. Otec obsluhuje železničné závory a je závislý na hraní automatov, dcéra a syn sa potĺkajú s partiou huličov a jedine dôverčivá matka nemá žiadnu závislosť a jedinou zábavkou je jej nácvik spartakiádnej zostavy Poupata. V priebehu filmu sa postupne všetkým postavám zosype život, čo vyvrcholí neúspešnou samovraždou a tragikomickým ohňostrojom spôsobeným nehodou vietnamského obchodníka s dodávkou naloženou pyrotechnikou. Produkcia je dobrá a herecké výkony na veľmi dobrej úrovni. 75% ()

surprise

Pořádná porce předvánoční deprese aneb jak chudák k ještě větší bídě přišel. Je to na motivy skutečných událostí? Bylo by něco takového možné? Je to nastavené zrcadlo? I kdyby ne, jako memento vitae to funguje, jen škoda, že zde nikdo neskáče na trampolíně proti nebi jako ve Slunečním státě. ()

sarianna

5 hvězd nedávám často,ale tady nemůžu jinak. Konečně český film, který mě skutečně oslovil a doslova jsem se posadila na zadek. Tak pravdivý a na nic si nehrající film už tady dlouho nebyl. Člověk sice odcházel s depresí,ale zážitek to byl velký. Nemá snad ani smyls opakovat, že Vladimír Javorský byl naprosto geniální a měl by za tuto roli posbírat všechny ceny, jaké lze. I ostatní herci byli výborní, bohužel až na Vladimíra Polívku, který, i přes příhodnou genetickou výbavu, dobrým hercem není. ()

krijka

Neuvěřitelně ponurý a přitom neuvěřitelně uvěřitelný příběh. Většina z nás má to štěstí, že žije v lepších poměrech, než hrdinové filmu, ale lidé na okraji společnosti u nás určitě nechybí. Vidět, takřka pod mikroskopem, jejich životy, nesměřující vlastně nikam, je znepokojující a občas se s toho i trochu zvedá žaludek. Ale ani to mě nepřinutilo odvrátit pohled. Prostě jsem fascinovaně hleděl na plátno. Vladimír Javorský je ve své roli nedostižný, ale zdárně mu sekundují i ostatní herci, ať už známí, nebo začínající. Kdo má rád filmy typů Štěstí, nebo Divoké včely, neměl by si nechat Poupata ujít. ()

pedrosek

U scény Do prdele se sněhem, kdy se asiat učí klít jsem se nemohl zbavit pocitu, že už jsem to někde viděl. Jo,jo, byli to Knoflíkáři. Jinak Film to byl dobrý, i když pro mě na 5 hvězdiček zase ne. ()

bad_azz

Nechyběla by mi scéna s ohňostrojem a "spartakiádou", ale jinak výborný film. Barvy, střih i hudba též 5*. Zdeněk Jiráský říkal, že se mu líbí britská sociální dramata. Myslím, že přenesení takového stylu do českého prostředí se podařilo. Viděno na Finále 2012. ()

migl

Dosť depresívny film tak ako dnešná doba. Roľa šitá na mieru V.Javorskému,jediná vtipná scéna na "odľahčenie" tohto depresívneho snímku je Vietnamec v dodávke bez predného skla v snehovej chumelici a jeho replika: "Kurva sníh,do prdele se snehem!..." Nejakú dobu mi bude trvať kým tento film strávim ()

Mates Hradecky

Deprese až na kost, kam se hrabe severská kinematografie, ani jiskérka naděje...Nemaje konopné smyčky, odcházím skočit z okna.Sbohem pane režisére... ()

fruitixx

Velmi povedený film o tom, jak se nemá chodit za svými představami aneb kam vede najivita a nevědění. Je to smutné, ale je to tak. V životě to funguje v podstatě stejné, je to hezky sestříhané....škoda ale, že v životě je to v tolika proměnách, že to mnohdy nejde poznat. Vize za čím člověk jde, jsou totiž různé. Ten chce mít prachy, tamten úspěch, jiný schopnosti...někdo lásku....a kdo ono relativní nic...alias třeba poctivost, tak ten vyhrál :-) ()

Jurcekk

Napriek všetkej mizérii sa tí ľudia mali radi. Pekné. Dospeláci herecky predstihli mladých. Linka so striptérkou bola kúzelná. Pačilo sa mi to. Len ohňostroj by som urobil rovnako biedny ako všetko ostatné. ()

montel

Jarda (Vladimír Javorský) pracuje u dráh, jeho velkou vášní jsou ale hrací automaty, které přivádějí rodinu na mizinu. Jeho manželka Kamila (Malgorzata Pikus) je vůči manželovi velmi tolerantní a postupně sleduje rozklad rodiny. Jejich dcera Agáta (Marika Šoposká) je těhotná, což nese velmi těžce, zvlášť kvůli tomu, že se nemůže rozhodnout mezi dvěma chlapci. Syn Honza (Miroslav Pánek) se naopak zamiluje do striptýzové tanečnice a aby ji získal, rozhodne se jí vykoupit od jejího pasáka...Depresivní sociální drama ze západních Čech. Spoustu rodin takto funguje a film ukazuje život z té horší stránky. Trošičku mi to připomínalo Štěstí Bohdana Slámy. 60% ()

OldBeast

Film má své chyby, své mezery a přešlapy. O tom žádná. Ale jde směrem, který je třeba ocenit a který je třeba podporovat, neb v jeho tématu a zpracování je potenciál v současné české kinematografii chybějící, jenž např. Sláma dokáže jen více čí méně parodovat. Uznaní patří za odvahu, úsilí, některé herecké výkony a hlavně za kameru a hudbu. ()

schindler

Asi takhle, doba je těžká, země jsou zadlužený, ve zprávách se předhánějí v negativitě, pan Rath nosí sedmičku v podpaží a vůbec mu to nevadí. A tak by si člověk někdy chtěl zhlédnout nějaký pozitivní český film který by ho dokázal nakopnout a vlít trochu energie do života. A film Poupata to rozhodně a určitě není. Ne že by byl špatný, herecké výkony jsou uvěřitelné, příběh zajímavý, čtyři hvězdy si u mě určitě zaslouží, ale připravte se nato, slunce tady nesvítí, s fabrik se valí šedý dým, otce v podání skvělého Vladimíra Javorského by nechtěl mít asi nikdo z nás, neplánované těhotenství, ochrnutí, automaty, prostě nic pozitivního. Takže kdo má momentálně nějaké deprese nebo finanční potíže ať si raději nechá tento slušný filmový počin na někdy jindy. ()

ta*jemna*

...já nevím, nemůžu tento film zatím nijak ohodnotit, protože mám z něho rozporuplné pocity...nevím, zkusím mu dát ještě jednu šanci, ale nevím...Ano, naprosto nulový vývoj takřka čehokoliv, to je jediné, co můžu v tuto chvíli o tom říct... ()

naytsirk

Pochmurný počasí, pochmurný prostředí, pochmurné osudy…. Těch chmur je v tom filmu tolik, až je to skoro k zbláznění… kam se hrabe Štěstí , kde má člověk alespoň chvilkami náznak naděje… ()

teseth

Sice pozdě, ale přece shlédnuto a můžu říct, že je to to nejrealističtější vyobrazení klasického života bez nadsázky, happy-endu a hlavně hromadou surovosti každodenního života. Herecké výkony byly bezesporu po dlouhé době naprosto nejpřirozenější a prostředí, do kterého je film umístěn opravdu už jen podtrhne, že život je svině a jinej prostě nebude. Tenhle film mi zůstane hodně dlouho v paměti. ()

Shaman::..

Uvážíme-li, že se jedná o debut, tak hodnotím ještě kladně. Spíše je smutné, že tento snímek by měl být nejlepším českým filme roku, pak je to smutné. Jednotvárně depresivní prostředí, které by mohlo být reálné někdy na záčátku 90. let, ale v současnosti?! A s žádnou postav nejde autor do hloubky. Pomalu si začínám zvykat na hlášku: "Co je horšího než česká politika? Český film!" ()

Frfla

Ďalšia z nespočet českých drám. Mám pocit, že poslednú dobu sa v Čechách (nanešťastie pre nás) nič iné ani netočí. Vizuál pekný, dialógy priemerné a herecké výkony (až na hlavnú postavu, tú som mala chuť zabiť) vcelku primerané českej kvalite. Takže za 3*. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů