Parkování

Irsko / Finsko, 2010, 90 min

Darragh Byrne

Ciarán Creagh

John Conroy

Irové mi opět naložili brutální facku plnou reality spojenou s černočerným humorem. Kolikrát si říkám, že oni i na smrt budou mít nějakou hlášku, která celkově onu atmosféru okamžitě sejme. Parkování je krásný, ale smutný film. To se tak stává, když se člověk kouká na skvělé drama ze života plné skvělých hereckých výkonů a obrovské osobitosti z dané země. Možná i právě proto na evropské filmy tak rád koukám.(10.12.2012)

Jsou chvíle kdy mám chuť dát osudu pořádnou pěstí, myslím si že hlavní hrdina to cítil stejně. Příběh je sice krásně lidskej, leč koupe se v pěkně hořkým pelyňku.(6.12.2012)

"Pan Fred Daly, Mazda 626, parkoviště Coast Road Dublin." Další z těch nenápadných snímků, které se ke mně dostaly díky doporučení druhých a já jsem za to moc vděčná. Fred s Canthalem, dvě diametrálně odlišné osobnosti, kteří se poznají na jednom parkovišti blízko studeného moře v Dublinu a postupně mezi nimi vzniká zvláštní, ale hezké přátelské pouto. Co na mě ze všech pórů čišelo, byla ta člověčina, která dnes tolika lidem chybí a které měl Fred na rozdávání a snad se mu to svým způsobem i podařilo. Colm Meaney to hrál skvěle, jako by tím žil a já mu věřila a kdo ví, možná to bylo i tím že je sám Dubliňan. A modrooký Colin Morgan, který hrál Cathala ve své drsné slupce, ale uvnitř s citlivým srdcem, byl přesvědčivý zrovna tak. To všechno je završené velmi dobrou atmosférou, která byla v těch správných momentech zvýrazněná modrým filtrem a nádherným hudebním doprovodem. Hodně silná čtyřka a já vřele doporučuju.(3.5.2013)

Nesmírně smutný film, o to smutnější, že působí zcela věrohodným, pravdivým dojmem. Není to kritika společnosti, je to snímek bezvýchodné situace ztroskotanců, se kterými si život zahrál nepěknou hru. Herci jsou tak přesvědčiví, jako by ani nehráli, i přes rozvláčnost si vyprávění nenechává vzít divákovu pozornost.(5.1.2013)

Veľmi pekný, obyčajný film o hľadaní zmyslu holej existencie, či potrebe "vlastniť" podstatné vecí, skutočne nezbytné pre vedenie normálneho spôsobu života. Škoda len, že ma to akosi emocionálne minulo ..(10.5.2018)

Krásné drama v doprovodu černého humoru z prostředí života v autě a nejenom v něm.(6.6.2013)

Čo je pre nás Európanov zvláštne, inde (napr. v USA), je to úplne normálna vec. Žiť v aute má aj svoje výhody, človek je voľný ako vták, stačí doliať palivo a môže si ísť kam ho len napadne. To ale nebolo Fredovým cieľom. Jeho cieľom bolo iba obyčajné, slušné bývanie. Niekedy, keď to človek už vôbec nečaká, ho môže v živote "nakopnúť" niekto najmenej pravdepodobný - napr. feťák a bezdomovec. Podivná, diametrálne odlišná a nesúrodá dvojka pána v rokoch a mladého bezdomovca v určitých momentoch spolu fungovala veľmi dobre, ale väčšinou len skĺzla po probléme iba povrchne, pričom v rámci drogových problémov pomerne často zabŕdla do tisíckrát obohraného klišé, vrátane konca. Tiež sa mi zdal charakter hlavnej postavy málo rozvinutý, vrátane sociálnej situácie ktorá ho obklopovala. Tiež vám napadlo, že z čoho by ten byt alebo domček platil, keby nejaký dostal? Žeby si hľadal prácu, o tom nebola vo filme ani zmienka. Možno bol invalid a dostával štedré sociálne dávky, ale ani o tom sa divák nič nedozvie. Môžme sa len dohadovať. Film sa mi preto zdal nedorobený, ale niektoré momenty potešili, preto nadpriemer s odretými ušami. 70/100(30.6.2015)

Černohumorné drama o tom, že i ztroskotanci mohou mít rádi život. Skvěle zahrané a s nádhernou hudbou.(2.3.2013)

Parkovanie je smutný, chvíľami až dojímavý film o životných stroskotancoch, ktorí vo vzájomnosti hľadajú cestu vymanenia sa z nepriaznivého životného osudu. Je to vierohodne zahrané, s jednoduchým krásnym hudobným motívom, dá sa tam nájsť viacero čiernohumorných scén i humanistické poslanie. Tak prečo iba 3 hviezdičky? Pretože mi chýba empatia k takýmto typom ľudí a celý film som sledoval bez najmenšej citovej zainteresovanosti.(8.3.2013)

Kopec lidskosti, špetka humoru a kapka hořkosti. Nenápadné severské drama, chladné na povrchu a hřejivé uvnitř. Filmová Výzva 2015 od emma53(8.10.2015)

Smutný, ale zároveň krásny film. Film, v ktorom bolo všetkého tak akurát. Dvaja ľudia, ktorí sa každý inou cestou ocitli skoro v rovnakej situácii. Výborné herecké výkony, skvelá hudba a nádherný klavírny motív. Odporúčam!(17.5.2015)

• kajda.l

Trávit čas ve společnosti nesympatického ryšavého otyloně a labilní odpudivé smažky se mi neslučuje se sledovatelností. Jediné, co mi film dal, je důkaz, proč se vyhýbat veřejným bazénům a koupalištím. Jestliže se podobná indivia chodí na podobná místa umývat, tak je to trošku o zdraví. Ať žije žloutenka :)(12.6.2016)

Hodně silný příběh plný emocí. Atmosféru umocňuje hlavně to, že se tady moc nemluví. Což je vzhledem k přízvuku více než dobře. Asi by to rušilo celkový dojem. Nicméně příběh naprosto skvělý a hodně originální.(25.11.2017)

Parkoviště je asi jedno z posledních míst, kde by se mohl někdo s někým seznámit nebo se nějak blíže poznat. Ovšem Fredovi a Cathalovi se tahle zdánlivě nemožná věc podaří. Ač jsou jak oheň a voda, noc či den, rozdílní věkem i povahou začíná mezi těmi dvěma vznikat opravdu zvláštní přátelský vztah, do kterého se pomalu ale jistě ještě vloudí místní atraktivní učitelka hudby, což Fredovi totálně rozhodní jeho poklidný a nudný život. Chtělo by se říct a žili šťastně až do smrti, nicméně nic takového se zde nekoná, Parked není rozhodně žádná selanka, či komedie, je to jen velmi vydařené drama o třech zbloudilých duších, drama, které ne vždy končí zrovna nejšťastněji.(19.2.2015)

Komorní příběh dvou lidí, kteří se ocitli na společenském dně a i když by spolu normálně neměli příliš společného, jejich samota a životní situace je svede dohromady a vytvoří mezi nimi přátelství. Ale zatím co se Fredovi pomalu začíná blýskat na lepší časy, Cathala jeho drogová závislost stahuje stále více dolů. A je to právě jeho příběh, který mě zasáhnul nejvíc, protože Cathal je v podstatě moc hodný kluk, kterému zemřela máma, s otcem si moc nerozumí a drogy jsou pro něho vlastně únikem z reality. A Colin Morgan ho zahrál opravdu přesvědčivě. Parked je smutný, ale ne depresivní snímek podbarvený krásnou hudbou, které dominuje klavírní motiv. Původně jsem dala za čtyři hvězdičky, ale pořád jsem se dneska k filmu v myšlenkách vracela, takže na mě zapůsobil víc než jsem tušila...(14.4.2013)

"Nemáte nárok na podporu, protože nemáte trvalé bydliště." "Ti, kteří kočují u cesty a na polích, nárok na podporu mají". "Ano, ale ti patří do jiné skupiny." Malý film, který přes svůj smutek pohladí na duši. Dva ztroskotanci parkují kousek od sebe u moře. Přestože jsou tak odlišní, najdou k sobě cestu a chvíle, které spolu prožijí, jsou nezapomenutelné.(22.6.2015)

• FFilipCZ

Tak nevim no, buď jsem na tento film neměl to správné rozpoložení či náladu, a nebo mi holt takovéto typy filmů nesedí, protože jsem nedokázal udržel pozornost a ani se nějakým způsobem zakoukat do děje. Prostě mě to nebavilo.(20.6.2013)

Příběh o zdánlivě nerovném přátelství a složitostech života. Zaujal mě svým jednoduchým vyprávěním. Colm Meaney překvapil a doslova odzbrojil v roli chlápka uzavřeného a samotářského, který jen těžko pustí někoho do svého světa. Skvělým způsobem mu sekundoval Colin Morgan v roli kluka, který bohužel řeší svou frustraci, pomocí drog. Pěkný film.(10.3.2015)

Na tenhle film jsem se rok těšil, až bude mít titulky, a nezklamal. Smutně lyrickej, bez přikrašlování, poeticky vyprávěnej severskej příběh tak, jak to mám rád.(30.1.2015)

Nádherný a přesto drsný příběh ze současnosti. Zajímavé je už jen to, že lze mít bydliště na parkovišti, to by asi český úředník nevydýchal. Pozitivní stránka filmu - vždy je nějaké řešení a když se chce, jde to. Varující obsah - drogy jsou cesta do pekel a jestli o tom ještě někdo pochybuje, ať se podívá na tento film. Skvělý, úžasný, roztomilý Colin Morgan.(26.2.2016)

<< předchozí 1 2