Stoker

• Česko Tajemství rodiny Stokerů (více)

Po tragické smrti otce v den jejích osmnáctých narozenin se India Stoker (Wasikowska) seznamuje s Charliem (Goode), jejím charismatickým strýcem, o jehož existenci až dosud neměla ponětí. Když se Charlie nastěhuje k Indii a její labilní matce (Kidman), obě jsou okouzleny jeho šarmem a klidem. Brzy je ale jasné, že Charlieův příjezd nebyl náhodný, a že jeho šokující tajemství z minulosti můžou zásadně ovlivnit Indiinu budoucnost... nebo ji úplně zničit. (oficiální text distributora)

ledzepfan

No.. Tak mě to od začátku drželo v očekávání co se z toho vyloupne za chuťovečka abych ke konci zjistil, že to byl krásně natočenej biják tak trochu o hovně. Park tu hodinu a půl onanuje bublinu která by se ve své prostoduché zápletce dala šmiknout na polovinu a možná by pak i ty atmosférické a estetické fintičky nepůsobily tak vyprázdněně. Každopádně ale Goode byl good a Mia zase parádní (neplánovaně jsem krátce po sobě viděl asi čtyři její výraznější role a něco na ní je). Kidmanová je nadbytečná a i v tom málu co tam kvákala působila herecky vycucaně. ()

maddy

Chan-wook Park sa úspešne etabloval v Amerike, ale pritom si zachoval „ázijskú tvár“. V podstate vo svojom „režisérskom rukopise“ len nahradil ázijských hercov tými kaukazskými bez toho aby sa nakazil hollywoodskymi maniermi. Na rozdiel od jeho ázijských filmov, však tento krát Parkova forma jednoznačne vyhráva nad celým obsahom. Stoker, čo by voľná adaptácia Shadow of a Doubt od Hitchcocka obsahuje všetky jeho trademarky, na ktoré je divák zvyknutý už od čias trilógie o "Pomste" (hlavne vynikajúceho Oldboya): silný dôraz na vizuál dotváraný dynamickým strihom, precíznym vystavaním každého záberu so štýlovou kamerou plnou prelínaných obrazov a polodetailov. Dotvára tak hru na efekt, v ktorej sledujeme odťažité postavy a ich znepokojivý osud. Neistá ťaživá atmosféra sa strieda s jemnými náznakmi morbídnosti a len dotvára akúsi „bizarnosť“ celého snímku, resp. jeho postáv. Tri hlavné úlohy sú stvárnené prvotriedne, či už je to mladá Mia Wasikowska v role odťažitej dospievajúcej dievčiny, osvedčená Nicole Kidman v úlohe frustrovanej matky (mierne nevyužitá rola) alebo postupne čoraz viac oceňovaný Matthew Goode v úlohe charizmatického a zároveň chladného strýka (výzorom evidentne inšpirovaný Normanom Batesom z Psycha, až som si zaželal ďalší remake, prípadne jeho účasť v aktuálnom Bates Motel). V tomto prvotriednom obale zostavenom z vynikajúceho vizuálu, ukážkového herectva a melancholickej hudby je však ukrytý len štandardný (ľahko nadpriemerný) obsah, konkrétne scenár Wentwortha Millera. „Michael Scofield z Prison Break“ sa síce so svojou prvotinou osvedčil ako zručný scenárista, ale neprináša žiadnu esenciu navyše, ktorú by si Parkova forma vyžadovala. Samotný príbeh je síce inteligentný, bez logických dier v scenári, a do detailov do seba nechá všetky udalosti zapadnúť, ale po prvej pol hodine zároveň absolútne odhadnuteľný a v závere až príliš emočne chladný. Nebyť netradičnej formy skĺzne do priemernosti. Park však dokazuje, že jeho štýl je natoľko jedinečný, že aj z nijako zvlášť objavného námetu dokáže doslovne vyčarovať efektný snímok. Nenechal som sa ním zlákať ale až tak, aby som filmu udelil plný počet. Na to je scenár až priveľmi nevýrazný, za to formálne som si ho užil s každým záberom. CELKOVO: 4* / PS: je zaujímavé ako mi celý štýl snímku, jeho atmosféra a vyznenie pripomínal v ázijských vodách dnes už kultový snímok A Tale of Two Sisters od kórejského kolegu Ji-un Kima. ()

baribal

"jako kdyby Terrence Malick natočil hitchcockovský thriller"? tak to ani náhodou.. tohle byla pro mě neskutečná nuda, už dlouho se mi nestalo, abych film musel pustit několikrát od začátku, abych se do něj zakoukal. V zásadě nemam problem s hudbou a obrazem, ale ten materiál? Co to sakra mělo být.. jsem zásadní odpůrce toho, aby se asijští tvůrci kýblovali do hollywoodu. Jeho korejskou tvorbu sice moc neznám, ale rozhodně působila líp se šikmookými herci. ()

RasputincZ

Já teda nevím. Scénáristiku jsem vskutku nevystudoval (zatím), ale nemůžu se zbavit pocitu, že pokud byl scénář Wentwortha Millera zařazen na tzv. black list pro nejlepší nerealizované scénáře, pak Park neměl v Hollywoodu moc z čeho vybírat. Samozřejmě je to tvrzení lehce nadnesené, ale Stokerovi patří aspon pro mě mezi filmy, kde dominantní roli nehraje obsah, ale forma. Jedna z nejvýraznějších a nejznámějších korejských osobností na poli filmu ve spolupráci s dvorním kameramanem Chung-hoon Chungem vytváří omamnou vizuální stránku filmu, která pohltí i slabší části ve scénáři, který by pod kdejakým řemeslníkem dopadl mnohem, mnohem hůř. Obzvlášt zamrzí naprosto plochá postava Nicole Kidman. Matthew Goode perfektně na hraně šíleného slizouna a uhlazeného gentlemana jako vystřiženého z Match pointu. ()

kareen

Abych byla upřímná, nebyla jsem si dvakrát jistá zda do toho vůbec jít, protože po Parkově Oldboyovi jsem neměla zrovna chuť na další dávku extrémní brutality podávané v detailním provedení, ale nakonec jsem přeci jen neodolala. A neprohloupila jsem, Park tentokrát výrazně ubral na násilí, co ovšem zůstalo je jeho originální, vizuálně podmanivý styl režie, který se obejde bez komplikovanějšího děje (i když i to Park umí) a soustředí se plně na dlouhé záběry, které mi na rozdíl od některých zdejších uživatelů vůbec nevadily, vždyt' toho přeci mají tolik co nabídnout. Asijská strohost a minimalismus tomuto jinak anglosaskému snímku velmi sluší, napětí je docela slušné, herci tak dobří jak jsem čekala, takže u mně bez problémů slušná čtyřka. ()

-Ravee-

Neuvěřitelně zrežírované (přesně v kolejích Parkova stylu), formálně nápadité a svěží, avšak ploché a s prostou duší. Kidman skvělá, Goode ucházející, Wasikowska nevýrazná. Park by se měl držet vlastních scénářů, aby netočil všehovšudy líbivá obrazová cvičení, čímž je Stoker především.. ()

LV.Helter

Ártova psychadelická depka. Neskutočné pomalé tempo sníma ťažko vypäté citové a vnútorné peklo..Toto je štýl filmu, kde iba pár ľudi sa dokáže do toho filmu ponoriť a necháť sa pohĺcovať onanistický vypracovanou réžiou a geniálnym scenárom.. Prvá polovica väčšinu potenciálu znasilňuje, ale potom keď to "psycho" začne, prial som si aby to neskončilo. A pri závere nekonečné zimomriavky! ()

Tayen

Utahaná nafouknutá bublina. Film se snaží předvádět tajemnou ponurou atmosféru, která nakonec vyzní falešně. Žádná originalita jen naštvaná puberťačka, která má mít zvláštní schopnosti, to se ale v celém filmu nijak neprojeví, stejně jako důvody, proč ji tolik štve celý svět. Mimochodem, taky vám Indie tolik připomíná Lydii z Burtonova Beetlejuica? Nicol Kidman předvádí trpitelský obličej, který znám už od Dogvile, takže tady se nijak nepřekonává. Mathew Goode si za celý film drží polohu slizouna s jedním výrazem, až na flashback v autě, kde z něj čiší i jiné emoce. Průměrný neoriginální film s hvězdným obsazením, které spíše rušilo, protože jsem viděla stále jen Nicole a Miu. Rozjezd pomalý, dojezd vlažný. Kamera to nezachrání. ()

GodComplex

Stokerovi jsou upiri. Zvlastni, nepredvidatelny, syrovy, ale zaroven rezisersky vymazleny kousek s hudbou Clinta Mansella a ucasti par skvelych hercu. Thumbs up za piano scenu. Skoda, ze je stredem toho vseho dost nesympaticka Mia Wasikowska, ktera me jiz obecne docela otravuje, takze kdyz si navic zacne ve sprse mastit kacu, oci se mi obraci v sloup. Kdybych byl reziser ja, tak do te sprchy poslu Nicole Kidman a zvolil bych Kubrickovu/Fincherovu metodu rezie, kdy je nutne danou scenu natocit minimalne 100x pro docileni nejlepsiho hereckeho vykonu. 7/10 ()

Freemind

Chan-wook Park, legenda korejského drsnofilmu, dostal k dispozici hollywoodské prachy, skvělé herce i výborného hudebního skladatele, a natočil naprosto zbytečný film. Všechno je jak má být a přesto to nefunguje. Škoda. ()

numi

Chan-wook Park je génius! Z naprosto průměrného scénáře vymlátil neuvěřitelně atmosferický a stylový thriller, ve kterém najdete minimálně dvě scény hodné kultovního statusu. ()

Makky

Menoslov všetkých zúčastnených hovorí za všetko. Citlivý um Chan-wook Parka na poste režiséra (tie prelínačky, miešanie scén, hra s obrazom, ach), ktorý ponúkol zopár nezabudnuteľných orgazmických scén, spolu s Mansellovou podmanivou hudbou ponúkli atmosférický thriller, akých veľa nie je. Originálny scenár v prekvapivom podaní Wentwortha Millera je skvelý a nepredvídateľný. Navyše herci pod vedením úžasnej Wasikowskej, ktorá v luxusných bielych topánkach presvedčivo prekráčala celým filmom, vydolovali zo seba maximum, až mi (najmä v úvode) moja obľúbená Nicole tak trošku aj liezla na nervy. Mám pocit, že sa mohlo postupom času viac pritvrdiť, avšak záver mi všetky moje výhrady doslova zabil a moja spokojnosť je maximálna. ()

Tony.cs

No tak tohle ne. Já žiji v domění, že zlo je špatné. Může vyhrát, ale musí být patřičně potrestáno jako v Se7en. Tohle mi nesedí, jakkoli fantasticky je to natočené, tak jako celek je to hnus. Odpudivé a drsné. Krásná masturbující Mia je sice bod nahoru, Parkova brilantní režie také, ale jinak je to trochu mimo můj myšlenkový pochod. ()

Maq

Ten příběh je strašně hloupý, ale jednu hvězdu přidávám za to, jak dlouho a hezky nás režisér dokáže přesvědčovat, že není. ()

slunicko2

Sometimes you need to do something bad to stop you from doing something worse. 1) Inu, korejský režisér, korejský kameraman a scénář od známého vězeňského útěkáře...co mohu čekat? 2) A 35letý Matthew Goode (strýček Charlie) byl přitažlivější, než v jiných filmech. I´m glad I brought your father´s belt, mine would be way too short. ()

Kaluž

Michael Scofield prchnul z vězení, aby napsal scénář k rodinnému dramatu o jednom ošklivém tajemství. A ke všemu mu to odrežíroval ten šikovný pán, co tahal za nitky, když se tenkrát v Koreji vyrážely zuby kladivem. Není to úplně blbé, ale dostalo mě to jen tak napůl. Problém mám s Miou Wasikowskou, kterou permanentně nesnáším a budu rád, až tuhle kletbu jednou prolomí nějakou vypečenou rolí, při níž nebudu koulet očima. Zbytek to vytahuje do vyšších pater, obzvlášť vypečený strýc (Matthew Goode) je vyložený sympaťák v rouše beránčím. Vcelku povedený psychothriller, který přijde vhod, když zrovna není do čeho šťouchnout. Zázrak to však není, takže našlapujte zlehka. ()

Philcze

Park sice neztratil se západní produkcí nic ze svého brutálně znepokojivého stylu, Millerův scénář nicméně první hodinu přešlapuje na místě víc než je zdrávo. Kdyby nebylo parádního Matthewa Goodea v roli úchylného strýčka, Stoker by do poloviny stopáže šel bez okolků do s***ek. Ostré střihačské nůžky Nicolase de Totha také udělaly své (zmizelo přes 20 minut) a výsledkem je trochu nedopečená "origin-story" s nekonzistentním dějem a leckdy unylým tempem. Parkovi se ale daří nastolit tak omamující a neklidnou atmosféru, doplněnou o fantastické ústřední trio, že i přes veškeré nešvary stejně budete ve společnosti Stokerovic rádi. Po některých scénách jsem se ani neobtěžoval zvedat čelist ze země, jen škoda, že Stoker zkrátka nemá takový drive jako Trilogie o pomstě, ale ani takový jako pomalejší a lyričtější Žízeň. Kdesi mezi třemi a čtyřmi. 70% ()

MATADOR

Předně mě zaujal člověk, který stojí za scénářem, který je nadmíru zvláštní a povedený. Zpracování je neuvěřitelné a Park si hraje s divákem jako s panenkou. Celé vyznění je ovšem poněkud nepochopené a já nevím, na kterou stranu se připojit. Je to dobré, ale vlastně nevíte, co se většinu filmu děje. Občas dostanete něco, co vás uspokojí, ale v zápětí si zase říkáte "wtf?" a takhle to je po celou dobu. Možná časem zjistím, v čem je ta krása a noblesa, možná v ničem! ()

Korejský mistr se vrací domů

29.12.2013

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye