Kdo si odnese křišťálové sošky Českých lvů za rok 2010?  Z jednadvaceti loňských filmů se aspoň jedné nominace dočkalo deset snímků. K favoritům patří se třinácti respektive jedenácti nominacemi filmy Pouta a Občanský průkaz, které se vracejí do temných let normalizace. Ve hře ale zůstávají i divácké hity typu Žen v pokušení a Kajínka. Moderátorem večera je čtyřnásobný držitel výroční filmové ceny, herec, zpěvák a muzikant Jan Budař. (oficiální text distributora)

Tosim

Při uvedení Zdeňka Svěráka do síně slávy mi došlo, co vlastně nejvíc nesnáším na Zdeňku Troškovi, potažmo na jeho tolik adorované trilogii "Slunce, seno..." První Zdeněk má na svědomí scénář k filmu, který se odehrává na vesnici a druhý Zdeněk ji prý taky velice věrně popisuje. Snímek Vesničko má, středisková dělá úplně to stejné, prostředí, postavy, jsou totožné, ale ten styl je jiný...chápete? :-) Více stylu! 70%. ()

Oskar

Původně jsem se dívat nechtěl. Loňský veletrapas pod vedením Polívky a Lišky mi byl příslovečnou poslední kapkou a od Jana Budaře, který už jednou na Českých lvech pohořel, jsem si nic jiného nesliboval. Po relativně příznivých ohlasech jsem ale ceremoniál přece jen vyhledal na stránkách ČT a musím uznat, že tentokrát byl akceptovatelný. I když se Petr Vachler v médiích drží své sebeobranné pózy a štěká na všechny strany, ve skutečnosti si vzal k srdci některé výhrady svých oponentů a jednoho z nejhlasitějších - Jaroslava Sedláčka - dokonce přizval ke spolupráci. Rozšíření nominací ze tří na pět je jistě reakcí na kuriózní situaci z loňska, kdy bylo z rekordního počtu 34 českých hraných filmů nominováno všehovšudy 6 mediálně nejexponovanějších. Na ocenění dílčích kvalit mnoha jiných, menších filmů, se tak nedostalo. Letos se tolik filmů neurodilo, ale právě rozšíření nominací a hlasování ve dvou kolech například zabránilo pohodlnému "udělování za zásluhy". Poprvé nebyl oceněn Jan Svěrák za pouhý fakt, že uvedl nový film do kin, poprvé vyšel naprázdno i Ondřej Trojan, v hereckých a scenáristických nominacích byla vidět i jiná jména než obvykle. Má to svůj smysl. Pokud jde o Jana Budaře a celkově střízlivější pojetí ceremoniálu, uvítal jsem hlavně to, jak rychle se přešlo k samotným cenám, bez nutnosti se zaťatými zuby přestát nevtipné a nekonečné stand-upy. Ubylo i záběrů na nominované, propadající se v publiku hanbou; ocenění i předávající se zdáli být uvolněnější a moderátor jim nebránil projevit radost. Neblahým dědictvím minulých ročníků byla jen hudební čísla, která přenos zpomalovala, a několik stále nezvládnutých povinných vsuvek, jako je "laškování s ministrem" nebo křečovitá přítomnost zástupce Magnesie. Nemá smysl výsledek přeceňovat, ale tentokrát ve mně zanechal výrazně lepší dojem než loni. 60% ()

Renton

Svižné (není tam tuna reklam jak na Oscarech), veskrze vkusně zábavné a po nějaké době večer více vtipný než trapný. „Jmenovitě pak .. těm všem“. Děkuji, Budař umí. 70%. ___ Pokud už je na odpad i tohle tak doporučuji těm vybraným, ať opravdu zkusí vlastní produkci - třeba pak konečně objeví, že dno je ještě trochu jinde. I horších Lvů už bylo.. ()

Malarkey

Dost mě Český lev pro rok 2010 překvapil. Nejenom, že se znatelně zvýšila kvalita českých filmů, což už začali chápat i odborníci na film, ale i samotný ceremoniál, kde nám český film každý rok hodnotí se až nečekaně změnil. Největší změna? Asi ta, že už není tak ubohý a trapný, jako byl v minulých letech. Jan Budař překvapil zajímavými nápady a nevtíravým vtipem. A co víc? Nedočkal se ani jednoho trapného ticha. Dost mě to překvapilo, fakt mě to dost překvapilo. Co se Vachlerovy stalo, že si k moderování na pódium nepozval vožralýho Polívku, teda vlastně pozval, ale jenom na chvilku. Možná, že konečně pochopil, že český film si zaslouží daleko větší ceremoniál, než to, co celou dobu plácal div ne na koleni. ()

Hrabka

Jak mám tohle asi tak hodnotit? Nevíte? Proč se tu objevují i slavnostní předávání cen? Přestože jsem viděl jen Kukyho a Habermanna tak mě zajímalo, jaké filmy dostanou ocenění. Vše dopadlo podle očekávání, není se tedy čemu divit. K samotné show bych jen řekl, že Budař to zvládl hodně dobře, ale ti hopsalové byli trapní a vůbec se tam nehodili. Jsem rád, že cenu za mimořádný přínos si odnesl Svěrák, je to legenda a zaslouží si to. ()