Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí... Americký western Stopaři (1956) je u nás méně známým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. (Česká televize)

Misterioso

Stopaři, nebo chcete-li Pátrači jsou neobyčejným, na svou dobu poměrně dosti drsným westernem. Dost možná vrcholné dílo Johna Forda, který díky perfektní režii nabízí nádherné (barervné) obrázky. Do hlavní role zase jednou obsadil Johna Wayne, který tentokrát nehraje stoprocentního klaďase, kterému jde jen o dobro společnosti, ale naopak zápornou roli člověka, který nenávidí Indiány. Ten podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Na padesátá léta dosti realistický western. Hudba je také podařená a příběh je (v rámci možností) zajímavý. Jeden z nejlepších westernů z období, kdy byly westerny na vrcholu své slávy. Film zaslouženě považovaný za klasiku. ()

Winster

S tím nepočítej...:) trošku jiná "Waynovka" šedej plášť místo modrého a hlavně je to i trošku drsnější, než bývá. Suprový filmový zážitek s krásnými záběry toho jejich kovbojského kontinentu. Trošku mi to připomíná rodokaps, tam byl párkrát taky takovej "drsnej příbeh". Jinak asi nejlepší Western co jsem kdy viděl... ()

zigy

Úchvatná krajina, tak monumentální....na svou dobu drsné a realistické zobrazení psychologie obou stran, jak indiánů, tak bělochů. Mouchy promijim, skvělá atmosféra. ()

r.carlos

Klasický western. 5* dávám proto, že je to právě typický western, kde je „hodný“ hrdina (ne dokonalý, trochu neurvalý a vlastní zájmy sledující Ethan Edwards) a „zlí“ padouši (zde Komančové, kteří unesli bílou dívku Debbie). Líbí se mi zvláště neúnavnost hrdiny (všichni odpadávají a on poslední se svým synovcem zůstává), který nakonec dosáhne svého cíle, i když ten se během cesty změnil (hlavní je ukojení nenávisti vůči Indiánům a ne záchrana dívky). Na to, že je film natočen v roce 1956, mne překvapila mimořádná kvalita obrazu. ()

zekon

Kromě exteriérů je to klasický US western odpad. Nudné 100x omleté klišé, nekonečné zásobníky revolverů, tupé všechny strany, střílení po všem a všemi možnými směry a s revolvery zabíjení na 100 a více metrů. To samé co bylo v Mayovkách. Prostě starý film, dnes bez hodnoty. ()

Sopholojong

Pre Real Tom Hardy a vdaka za pekny esteticky zazitok na mojej 85-palcovke opat po rokoch. Najikonickejsia rola pre najwesternovejsieho "svihaka" stareho Hollywoodu, Johna Waynea. Neskutocne dokonala kamera v dlhsich statickych zaberoch (ziadnych 20 bourneovskych "zmatenych" strihov, vytvarajucich jednu scenu - pre toto mam radsej starsie filmy ako dnesne chaoticke bolehlavy) s panoramami kanonov a nikdy nekonciacich prerii, snimanych "nezvycajne", ale nadcasovo z verand a dveri zrubovych domov. John Ford, majster horizontalnej rezie, sa s entuziazmom jemu vlastnym vyhral takisto so strihom a temami nenavisti, vecnymi spormi medzi usadlikmi a Indianmi. A ze boli svine na oboch stranach barikady je tu vykreslene viac ako impozantne. Preco vsak nemozem dat maximalne hodnotenie ma niekolko dovodov ako Indiani namakeupovani akoby z nejakeho dedinskeho maskarneho plesu, teatralita niektorych hercov, cistota kostymov v spinavych casoch, ci pateticke prednesy mnozstva postav. Mozem vsak hanit kolko chcem, vtedy to bol "tazky kodex" Hollywoodu, smiesny dnes, svaty vtedy. Cca. 80 az 85 percent a formalne naozaj excelentny zazitok, z ktoreho si gurmansky filmofil viac zapamata jednotlive legendarne sceny (uvodne az hororove prepadnutie rodiny v dome, utok na indiansky tabor a najlegendarnejsi odchod Waynea zo sceny), nez by to bolo o excelentnom celku. Silne styri az slabsich pat hviezdiciek. Ponecham styri! ()

Masinfira

Bombovka... jedna z největších, ve kterých John Wayne účinkoval. Tento film podle mě patří k vůbec nejlepším westernům, co byly kdy natočené. Příběh je perfektní, psychologická proměna hl. postavy také. Co na tom, že jsou tady indiáni ti zlí... věřím tomu, že podobně to na divokém západě mohlo chodit, ať se to komu líbí nebo ne... pro mě je to sice maličko slabších, ale stále 5* ()

Jester_X

Klasicky vyprávěný western se všemi potřebnými ingrediencemi. Neohroženost, láska, nekoreknost, buranský humor atd. The Searchers ukazují určitou nemožnost soužití dvou rozlišných kultur. Jejich hlavní představitelé - Ethan Edwards a náčelník Scar, neskrývají svůj rasismus a nenávist k jiné barvě plati. Oba jsou plni svých předsudků a zkušeností, které upřednostňují před rozumem, což vede k vzájemné nesmiřitelnosti. Oproti tomu mladík Martin je vystavěn jako symbol demokracie a možnosti integrace, nicméně za cenu toho, že nepatří čistě ani k jedné rase. Symbolicky ale právě on je hlavní postavou posledního střetnutí, kde dochází k řešení celého sporu. ()

PORTER44

Indiáni přepadnou statek a unesou dívku,J.Wayne s mladším kolegou se jí vydávají zachránit až po pěti letech konečně najdou co hledají,pro mě průměrný western možná v té době hit,přestřelky ujdou zrovna tak herecké výkony. ()

Pucmeloud

Režisér Ford to tentokrát nějak nezvládl: celý děj filmu se odehrává jakože několik let, ale pořád kolem jednoho kopce v údolí Monument Valley mezi Utahem a Arizonou (ačkoli herci hovoří o Texasu a těžkém životu v něm:-)). Proč hledali jednu holku několik let v okruhu 10 km nechápu...a to je ještě zastihla sněhová bouře:-))) Mistrovská byla závěrečná scéna: chrabrý zachránce vnikne do vigvamu spící hrdinky pod rouškou noci, ta zapiští, aniž by vzbudila kolem spící indiánky a v tu chvíli začne útok kavaleristů na tábor, ovšem je pravé poledne (figury na scéně nehážou téměř žádný stín). Tak to už jsem smíchy nevydržel.... No i mistr tesař se někdy utne...tak aspoň dvě hvězdičky za krásnou Natálii Woodovou. ()

maestrum

To je tak neskutečně hloupej a rasistickej film, že Wayne mezi těmi "intelektuály" vypadal jak Einstein. Už tam chybělo jen věšení černochů na nejbližším stromě. Ve srovnání se spaghetti filmy 60-70.tých let obrovský rozdíl v celkovém pojetí. ()

honza.g

Děj i chování postav je takové roztříštěné, plné drobných rozporů, průběžně mne napadalo příliš často "proč", to se u westernu nemá stávat. Asi divný scénář - všechna čest režisérovi, že přesto natočil pěknou podívanou. Ale když odhlédnu od nádherných scenérií, tak nic dalšího neuchvátilo: herecké výkony jen slušný standard, příběh vlastně jednoduchý, poselství asi žádné, dialogy bez chyby, ale štěpné hlášky ani omylem, hudba neruší ale ani nevtahuje do děje..... ()

Rocky75

Já nevím, asi jsem viděl jiný film než ostatní a bohužel jsem to asi v půlce vypnul. Hezké záběry na údolí monumentů nepřebijí přehrávání a teatránost herců typickou pro 50 léta. Ani příběh nezaujal, nelogičnost některých situací ani nekomentuju. Nestává se mi to často, ale tady jsme názorem proti většině a podle mě velmi, opravdu velmi přeceňovaný snímek. ()

StaryMech

Majstrštyk, o němž básní houf kritiků, jsem neviděl - jen nadprůměrnou, pro svého tvůrce typickou míchanici poutavého děje a žánrových klišé, dobře režírovaných akčních výstupů a občas nevkusného sentimentu a humoru, okázalých autorských prohlášení a nezodpovězených otázek... Monument Valley zas jednou triumfuje pod blankytem s beránky, Wayneův mravní makeup, v průběhu filmu nebývale pošramocený, scénárista nakonec dá jakžtakž do pořádku. Čekal někdo něco jiného? ()

Trucker odpad!

Nuda, v níž je (spíše rádoby než skutečně) "akční" děj neustále přerušován zbytečnými ukecanými pasážemi, které nic nikam neposunou a jen zdržují. A ten moula, co se přilepí na paty hlavnímu hrdinovi, pořád se do všeho plete a chová se jako pitomec, je neskutečně otravný. Veškeré pokusy o humor ("Pozor chlapče s tou kudličkou!") jsou absurdní a trapné. ()

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)