Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí... Americký western Stopaři (1956) je u nás méně známým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. (Česká televize)

Chrustyn

Dnes již legendární western s Johnem Waynem, který sice není tak známý jako italské westernové klasiky ale kvalitou se jim určitě přibližuje. Jako v málokterém westernu jsou zde za záporáky indiáni, kteří hlavnímu hrdinovi zabili bratra a celou jeho rodinu kromě nejmladší dcery, kterou se vydává hledat. John Wayne si zde vystřihl poměrně netypickou roli a jeho hrdina rozhodně není ukázkovým klaďasem jako jeho šerifové v jiných westernových filmech ale na druhou stranu se jedná o jednu z jeho nejlepších rolí. Film je velice dobře natočen a převážěn exteriérové scény vypadají neskutečně dobře. Film však trpí tím, čím většina starých filmů a to je přílišná zdlouhavost. Dvě hodiny je pro mě standardní filmová délka ale zde by mi vůbec nevadilo, kdyby byl tak o půl hodiny kratší. Ale i tak jsem rád, že jsem film viděl a převážnou část jsem se výborně bavil. ()

classic

„Pátrači” budú v prvom rade pátrať po unesených sestrách, teda Debbie a Lucy Edwardsové, ktoré jednak nielenže náhle odvliekli Komančovia, s náčelníkom Scarom / Cicatrizom ("Jazvou"), ktorý v podstate šéfoval celej akcii únosu, ale takmer vzápätí hneď na to, im taktiež vyvraždili i ostávajúcu rodinu, čo už totižto ich strýka, veterána občianskej vojny, absolútne nenecháva chladným ! Pohár trpezlivosti, v Texase, roku 1868, už asi načisto pretiekol, a potrvá ďalších, ešte aspoň päť rokov, pokým ich azda obidve, a či napokon iba jednu vystopujú... ? Za toto uplynuté obdobie je viac, než pravdepodobné, že sa už zrejme pekne „asimilovala(i) na squaw(s),” čo asi takým skúseným mazákom Ethanom Edwardsom poriadne zamáva ? Na začiatok síce vyrazí trochu početnejšia skupina stopárov, a to v popredí s reverendom (kapitánom), naprosto svojským človekom - Samuelom Johnstonom Claytonom a s niekoľkými jeho dôvernými mužmi tiež, no onedlho hrozí rozpad tohto spoločenstva, keďže sa potom odhodlajú pokračovať v ceste iba dvaja z nich, to jest spomínaný Edwards, a to konkrétne za asistencie „mladého ucha” Martina "Martyho" Pawleyho, ktorého ináč doma čaká i (ne)trpezlivá frajerka Laurie Jorgensen. / Na úvod druhej časti recenzie, uvediem zopár postrehov, ktoré ma zaujali. Najmä to, ako si legendárny, westernový snímok, viedol v prestížnom rebríčku - 100 najlepších filmov, podľa amerického filmového inštitútu. Napríklad v roku 1998, sa nachádzal až na 96. mieste zo sto, pričom behom necelých desiatich rokov, to jest v roku 2007, sa vyšvihol o neuveriteľných 84 priečok, teda skončil na slušnom 12. mieste ! Klobúk dole ! To sa ináč máloktorému snímku podarí ísť takto sviežo až nahor. A to, že je na 1. mieste, čo sa týka (úplne) všetkých westernov, o tom sa už asi netreba vôbec zmieňovať, všakže ? Ďalej, totálna nula oscarových nominácii, vlastne vypovedá o tom, že akademici v Akadémii, buď načisto zaspali pri projekciách, alebo museli byť skrátka slepí, ako takí patróni, keď si vonkoncom nevšímali precíznu a hĺbkovú kompozíciu obrazu Wintona C. Hocha, či iné, technické parametre (strih, výprava). To je absurdný vrchol drzosti ! Možno si vystačí aj bez všelijakých ocenení od výmyslu sveta, pretože až čas ukáže, kto mal nakoniec pravdu ? ()

rikitiki

Film je slabší v některých detailech (nadbytečné odlehčující scénky - skeče), ale jako celek je neuvěřitelně silný. Perfektně funguje kamera i příběh, který hodně vypráví jen v náznacích. Například o hlavní postavě, Ethanovi, se toho moc nedozvíme z mluvení, ale z nenápadných a spíš jen ukázaných zmínek. ___ Hrdý voják poražené Konfederace, který si odjel hojit šrámy do války v Mexiku, s nezkrotnou nenávistí ke všemu, co je spojené s indiány. Jenomže, je to opravdu tak? Kde přišel k perfektní komančtině a rozsáhlým etnografickým znalostem o indiánech? Na univerzitě nejspíš ne. Z letmého záběru na náhrobní kámen víme, že jeho matku zabili Komančové a on se přesto vydává na dlouholetou výpravu za unesenou neteří s indiánským míšencem po boku. ___ Myslím, že jeho nenávist k indiánům rozdmýchalo ještě něco jiného než smrt matky. Vyvraždění bratrovy rodiny má pro něj hlubší zásah, protože je tam cosi nenápadného a nevyřčeného mezi ním a jeho švagrovou. Stačí se ale podívat na způsob, jakým ona objímá jeho zaprášený kabát, jak se spolu rozloučí a ona chvíli drží ruce ve vzduchu, jakoby se ho ještě stále dotýkala a hlavně to, že když on běží do vypáleného statku, tak nevolá bratrovo jméno, ale její..... Snímek je velmi působivý také tím, co neukáže. Nevidíme, jak dopadla bratrova rodina, jen Ethanovu reakci na to, co viděl - ať už, když vyšel z vypáleného domu, nebo když se vrátil z kaňonu, kde našel starší neteř - a takhle to funguje maximálně. Cokoliv by snímek ukázal, nedosáhne takových hrůz a nejistoty, jako divákova představivost. ____ Ethan je vzteklý pes, ale není prostý citu. Jeho postupné sbližování s mladým míšencem končí tím, že ho vpodstatě přijme za syna (odkáže mu, vše co má a nechce mu dovolit riskovat život), dělá to ale ethanovsky neurvalým způsobem.___ A ano, film je rasistický, ale zároveň jednoznačně ukazuje i brutalitu, s jakou se bílí vypořádali s indiánskými kmeny (osud nešťastné Look, která se ve filmu objeví snad jen na pět minut, ale nedá se zapomenout: "Proč ji? Nikdy nikomu neublížila!") ____ Ethan projde dramatickou katarzí a na konci snímku sice odchází sám a do ztracena, ale nejspíš oproštěn od své krvelačné a snad už ukojené nenávisti. ___ Jo, John Wayne, nevím, kde se to v něm vzalo, v tomhle snímku hraje. A dobře! /11. 5. 15./ ()

poz3n

Největší klasika westernového žánru pod režijní taktovkou toho zdánlivě nejpovolanějšího. A pro mě již očekávaně průměrný zážitek (zcela stejně na mě totiž zapůsobil i Fordův ranější a skoro stejně slavný Stagecoach). Z mého pohledu má film 3 jasné přednosti. Docela zajímavý příběh, který je silný především v mohutnosti doby, během které se odehrává, vizuální technicolorové zpracování a zcela jisté a jasné záběrování (vrcholem pak jsou Fordovy slavné a stále se opakující průhledy skrze otevřené dveře, či jakékoliv jiné vchody). Zcela nefunkční je naopak herectví všech přítomných. To má na míle daleko k přirozenosti, působí neuvěřitelně umělohmotným dojmem a postavy jsou tak zcela ploché a černobílé (stejně jako naivní pohled snímku na indiány, bělochy i ženy). Až by se dalo říct, že Stopaři splňují prvoplánové klišé americké robotické mentality 50. let. Z pohledu dnešní doby se tak postavy ocitají někdy až v naivně absurdních situacích, které ve výsledku působí komicky a degradují tak slavné filmové dílo na pohou učebnici filmového řemesla. 5/10 ()

Ilicka

Absolutně jsem se nechytala. Postava Johna Wayna mi vůbec nesedla, stejně jako téma, herectví, stylizace. Zlatý Sergio... ()

Havenohome

Film si od doby vzniku nesie nálepku revizionistického westernu. A v dobe vzniku musel samozrejme pôsobiť znepokojujúco a drásavo........Ford je jednoducho kráľ budovania dramatického napätia, uvediem napríklad scénu, keď idú usadlosť prepadnúť indiáni. Ani jedného indiána v tejto scéne neuvidíte, len sa niečo zablýska v kríkoch v diaľke, napriek tomu sa dá v scéne krájať napätie len prácou s hercami v dome a všetko vyvrcholí hororovým panickým výkrikom dcéry. Film je navyše taký vyčačkaný, čo sa týka rekvizít, scény a kostýmov, že už len z toho sa vám zatočí hlava. Lokácie usadlostí sú navyše celé postavené v ateliéroch a tie epické oblohy sú proste namaľované na pozadí. Je to vrchol klasicko-hollywoodskej ateliérovej scénografie. Samozrejme toto všetko sa kombinuje s natáčaním v prašnom či zasneženom reále........ Avšak späť k revizionistickému rozmeru westernu. Ten možno aj dnes čiastočne uznať, ale zároveň aj kritizovať. Čo sa týka zobrazenia indiánov a hlavnej postavy mačistického veterána Ethana Edwardsa, tak sa jedná skutočne o revizionistické zobrazenie. Film pôsobí ako určité ospravedlnenie za predošlé Fordove filmy, v ktorých indiánov zobrazoval sploštene a len ako dehumanizované nebezpečenstvo, aj keď ani v tomto nejde režisér príliš ďaleko. V čom je však film problematický, tak to je spôsob zobrazenia žien. Do žien sa surovo kope, ženy sa chytajú ako predmety a strkajú ich do domov, aby sa nepozerali na bitku, lebo to je zábava pre mužov a tak podobne. Ak by mali tieto obrazy v sebe kritický rozmer, bolo by to v poriadku, režisér ich však modeluje tak, že pôsobia komicky, a je to teda taký šovinistický fúzatý humor, kde sa smejeme tým "naivným, hlúpym ženám". Ford to inak ani nemohol spraviť, kedže film vznikal dlho pred feministickou revolúciou, každopádne z dnešného pohľadu to pôsobí anachronicky a celému filmu to na jeho revizionistickom rozmere uberá. A nielen toto mu uberá. Taktiež vyvrcholenie filmu, kedy sa nakoniec rasistický strýčko Ethan ovládne a nenechá priechod svojím vražedným chúťkam, je vzhľadom k zvyšku filmu veľmi zjemňujúci, nepravdepodobne pôsobiaci a romantický. ()

mm13

The Searchers za diváckou priazňou nekráčajú po vyšliapaných chodníkoch a tak je to dobre, tak je to správne. Nepredvídateľný western, ktorému nechýba veľkorysý epický záber a pritom je plný civilne pôsobiacich postáv a postavičiek. ()

Terva

Scénář : Frank S. Nugent. Kamera : Winton C. Hoch. Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí........ ()

MrCreosote

Marné pachtění za něčím, co nejspíš nikdy nenajdete podtrhnuté skvělou širokoúlhou kamerou snímající mýtické Monument Valley a vytvářející obrazy, které se už dnes staly klasickými. A John Wayne je zde navíc i přirozený, a to už je co říct. Mistrovské dílo Johna Forda. ()

Padme_Anakin

Pěkně natočený western v zajímavých lokalitách, příjemně se na to kouká.. Příběh o únosu neteří a jejich hledání mi blíže k srdci neproklouznul, John Wayne tu na mě působil nesympaticky a jeho postava mi nesedla.. ()

liquido26

Drsný pistolník Ethan Edwards, který je sice v jádru dobrák, ale většinu času se chová docela jako hajzl, je jednou z nejzajímavějších postav Johna Waynea. Po zkušenostech z kavaleristické trilogie, kterou spolu Ford a Wayne spáchali na konci 40. a začátku 50. let jsem moc nečekal, ale líbilo se mi to hodně, i když na pět hvězd to není (a nejlepší western do příchodu Leonneho nebo dokonce vůbec, jak tu někteří tvrdí, už tuplem ne). Zajímavý příběh se odehrává v Monument Valley (u Forda už asi posté) a celé je to natočeno v krásných barvách, které dávají filmu vyniknout. ()

corpsy

V dnešnej ( opäť ) pohnutej dobe, by sa takýto námet asi neuživil. Totižto, takto nekompromisné štvanie sa po pomste iným, ako bielym obyvateľom tejto planéty, by vyvolalo veľkú nevôľu farebnejších občanov. ,,Prečo sú všetky menšiny, či rasovo odlišné skupiny stále tí zlí?,, znela by otázka. Politicky korektná doba to dnes nedovoľuje. A preto, ostali po takýchto námetoch už len ostatky v podobe filmov ako THE SEARCHERS, ktorý by svojím výtvarným pojaťím naplnil jednu celú galériu obrazov, ale svojím príbehovým prístupom nenaplnil väčšinu divákov. ()

F.man

Tomuhle říkám Western s velkým W. Žádný sladký divoký západ plný romantické krajiny a gentlemanských kaubojů, ale špinavá realita v krvavé zemi indiánů. Johny Wayne je ve Stopařích naprosto bezchybný a společně s Johnyem Fordem vytvořil jeden z nejlepších westernů, který se může směle postavit čelem všem klasickým, u nás známějším, bratříčkům. Let's go home, Debbie. ()

baribal

Té výjimečnosti Stopařů rozumím, John Wayne je fantastický. Krásné exteriéry a nebojácnost ukázat trochu to rasismu z devátenáctého století. Co nemám rád na filmech padeástých let a starších je projevování emocí, je to tak neskutečně umělé, že mi to kazí celkový dojem. ()

MikO_NR_1909

Filmová báseň, ktorá presahuje žánrové možnosti. John Ford natočil nadrozmerný film, ktorý je na prvý pohľad neviditeľným masterpiece(om), prevyšuje klasické rámcové osnovy, s čím sa tak často potĺkava westernová tematika a s ľahkosťou maliara ju strčí do kapsy. Vizuálnou poetikou a nostalgickou atmosférou neprekonateľný kumšt, ktorý sa prediera krajinou divokého západu z kade prichádza a odchádza postava Johna Waynea - Ethan Edwards. Ethan je najkomplexnejšou a emocionálne najzaujímavejšou postavou divokého západu všetkých čias, ktorý je z jednej strany neskonalým rasistom a drsňákom, z tej druhej iba osamelým súputníkom bez elementárneho šťastia a domova zároveň. Jeho celoživotné (a márne) blúdenie nezačalo príčinnými udalosťami vypálenia bratovho ranču indiánmi a ich následné ukoristenie dievčatiek Lucy a Debbie. Skrýva v sebe neskutočnú nenávisť symbolizujúcu najťažším stupňom ľudskej agresie a nadradenosti. Vo Fordových rukách to má navyše aj akýsi násobný parameter nadhodnôt a možností filmového umenia, cez ktoré číta a rozpráva svoju story malebná krajina, veľa napovedia tradície a zvyky, i osudy a príbehy jej obyvateľov. A takisto veľká metafora dobyvačnosti Ameriky 19.storočia, až epických rozmerov. Na konci sa v ňom síce zmocnil krátkodobý stav láskavosti a dobra, ale len vo veľmi relatívnej podobe. Ako nám poodhalila záverečná strhujúca scéna filmu (v doprovode krásnej pesničky od Maxa Steinera a The sons of Pionners), bol to stále ten istý Ethan Edwards, ktorého osamelá duša vyrazila opäť niekam... na ďalšiu púť a navždy odkázaná predierať sa medzi vetrami... ()

blackrain

Postava, kterou hrál John Wayne byla pěkně komplikovaná. Hledala jsem si dlouho cestičku k jeho drsňákovi Ethanovi. Tenhle chlap působil strašně neprůstřelně. Ale mnohonásobně se to hledání vyplatilo. Tenhle film je opravdovou lahůdkou. Škoda jenm, že je tak zdlouhavý a to mu neprospívá. ()

kaylin

John Ford a John Wayne ukazují, že je možné natočit western, který bude dramatický, ale nebudou v něm vůbec vadit ani ty humorné prvky. Co je ale lepší, to je Waynova postava, která není jeho standardem, protože jde mnohem více do temnoty. Skoro jsem litoval toho, že scénář nezašel ještě o něco dál, ale je fakt, že to by Duke nemohl svým fanouškům udělat. I tak je tohle skvělý western. ()

Maq

Usadit se v Monument Valley je nesmysl, není tam voda. Ani Komanči. Mně takové věci vadí. --- A v téhle prašné bezvodé krajině jsou ženy vždy oděny v čerstvě vypraném a naškrobeném, nemluvě o líčení a prvotřídních kadeřnických službách. No nic, taková byla norma, co nadělám. --- Film je dlouhý a jednotvárný. Literární předloha je možná dobrá a napínavá, ale scénář podle ní na mě působil dost zmatečně. Tak třeba epizoda s Futtermanem - o co tam šlo? Já jsem to nepochopil. --- Nelíbilo se mi to. ()

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)