Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Slavný, extravagantní, virtuózní klavírista a bavič Liberace v sedmdesátých letech minulého století zaujal americké publikum svými působivými i provokativními výstupy tak jako málokdo. Byl hvězdou na pódiu i na televizní obrazovce, v soukromí si nejednou dopřával nákladné výstřednosti. Měl velký úspěch především u ženského publika. Jednoho dne se Liberace zamiluje do svého mladého řidiče, ten je zase okouzlen světem, v němž se pohybuje. V době, kdy nebylo možné veřejně přiznat homosexuální orientaci, společně tajně prožijí pět let... Životopisné drama, vyprávějící o komplikovaném, dramatickém vztahu dvou rozdílných mužů, natočil známý režisér Steven Soderbergh, jenž film postavil na kombinaci hereckých hvězd. Hlavní dvojici pod jeho vedením ztvárnili Matt Damon a Michael Douglas. (Česká televize)

(více)

Videa (13)

Trailer 3

Recenze (321)

Cimr 

všechny recenze uživatele

Když vám někdo vypráví vtip, má v podstatě dvě možnosti, jak zaujmout. Buď je ten vtip opravdu dobrý a nebo je tak strašně trapný, že si ho prostě zapamatujete. A podobně je to se zobrazením homosexuality ve filmech. Buď je to skutečně prožitý, hluboký výkon (jako třeba ve filmu Zkrocená hora) nebo je to tak přehnané, vykroucené a (omlouvám se, dámy) přepíčené, až ta nálada jednoho strhne. Liberace! je samozřejmě ten druhý případ. Douglas i Damon si buzní role neuvěřitelně užívají a jejich výkony dodávají tomuto televiznímu životopisnému filmu skutečný šmrnc. Přitom zde není nic vyloženě šokujícího - tento křiklavý film s fantasticky kýčovitou výtvarnou stránkou si vystačí s tím, že oba pánové v županu sledují televizi - Damon má hozené nohy přes Douglase a ten mu je něžně hladí. Není potřeba ukazovat nejrůznější perverzity, tohle bohatě stačí. Příjemné také je, že Soderbergovi se do tohoto zdánlivě povrchního díla podařilo ukrýt mnoho myšlenek, mimo jiné na téma stárnutí, lásky, přetvářky... Když se oddám druhému člověku do té míry, že si dokonce nechám plastikou upravit obličej, abych vypadal jako on - jsem to ještě pořád já? Režisérův komentář k hlavnímu extravagantnímu hrdinovi je příjemně nejednoznačný. Byl Liberace ufňukaný narcistický hajzl, co využíval lidi kolem sebe, nebo milující, zajímavý člověk? Byl velmi inteligentní nebo velmi hloupý? Byl ve své masce podivína šťastný? A byla to vůbec maska? Otázek spousta. Odpovědět si musí každý sám... ()

lillien 

všechny recenze uživatele

Douglas to dokázal. Toto byl ďábelský herecký výkon. Nebudu raději pitvat, jak moc musel pro tu přirozenost homoprojevu sahat do svých osobních zkušeností, ale ať už se Matt Damon špulil a prdelil na kameru sebevíc, nesahal tomu starýmu prasákovi ani po kotníky. Výborná ukázka toho, jak se na geniálním hereckém koncertu nechá postavit celý film. Páč samotný životní příběh nevkusné estrádní transky z konce sedmdesátých let zas tak zajímavý není. Pustíte-li si jakékoli video Valentina Liberaceho, odnesete si přibližně stejný umělecký zážitek jako z Mupet show. Asi by mi bylo milejší absolvovat okresní přebor v imitaci Elvise, než jeden Liberaceho "koncert" a kdyby bylo úplně nejhůř, vydržela bych raději i čtvrt hodinku Eltona Johna, nicméně tím nechci případné zájemce nikterak odradit. Tenhle film je stejně především natřískaný romantickým gay dramatem a spolu s vynikajícím Douglasem tudíž výborná zábava. ()

Reklama

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Co na to říct? Život hvězd není procházka růžovým sadem, ač to tak vypadá a nabádá okolní svět k závisti. Zvláštní příběh o zvláštním člověku, který přes všechny své manýry a rozmary, žil naplno a život užíval plnými doušky. To už je k závisti pořádný důvod, ne jeho tantiémy, bohatství, sláva, ale..."Miluji tě nejen pro to, kdo jsi, ale pro to, kdo jsem já, když jsem s tebou. Miluji tě, protože jsi toho udělal tolik, abych byl šťastný. Udělal jsi to jen tím, že jsi byl." Životy slavných hvězd podobné jako vejce vejci, jsem zvědavá jak se někdo někdy popere s tím JEHO. Snad to zvládne se ctí bez ohledu na cokoli! ()

Deschain 

všechny recenze uživatele

Dobrý pocit som mala už pri úvodných tónoch I Feel Love od Donny Summer. Dobrý pocit pretrval až do konca, aj keď niekde v polovici to trochu stratilo tempo. Douglas ako Liberace bol výborný, v rámci svojich postáv nezaostávali ani Damon a Lowe. Taký bling ako Liberace nemal ani Bling Ring. (Lumiere - 06. 08. 2013) ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nejvíc mě zaujalo, že film nevypadá nijak extravagantně a nevyužívá mnoho zvláštních vychytávek (krom všeho toho světla), přesto vypadá na pohled jinak než většina jiných. Navíc mě to bavilo i dějově, i když ke konci už to (záměrně?) ztrácí jiskru. Nejsem zrovna soderberghovský nadšenec, ale jeho údajný poslední kinofilm jsem si užil. Mnohem víc než Magic Mika, na němž jsem ocenil jen to, že nebyl nevkusný, jak by námět umožňoval. Liberace! je ale opravdu zajímavý, i když v podstatě klasický film. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (16)

  • „On bol neuveriteľný. Dokázal ľudí zabaviť tak ako Elton John spolu s Madonnou, predtým, ako prišli Elton John s Madonnou,“ povedal Soderbergh a ďalej dodal: „Mne ide o to ukázať, že bol výborným, ozaj talentovaným klaviristom.“ (Sufferer)
  • v Evropě byl film uveden v běžné kinodistribuci, v USA se však dočkal pouze vysílání na HBO. Steven Soderbergh s filmem obešel všechna studia v Hollywoodu, avšak všude byl odmítnut kvůli přespřílišné homosexualitě. (kenny.h)
  • Film je venovaný hudobnému skladateľovi Marvinovi Hamlischovi, ktorý k nemu zložil hudbu a ktorý zomrel v auguste 2012. (moviefilm)

Související novinky

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (více)

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)

Reklama

Reklama