Reklama

Reklama

Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (308)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,..TO BYL MŮJ ŽIVOT. MŮJ OSUD. PŘIJALA JSEM JEJ TAKOVÝ, JAKÝ BYL. NEBO VLASTNĚ: TAKOVÝ KLIDNĚ MOHL BÝT. MUSÍM VÁM O NĚM VYPRÁVĚT. O NÁS VYPRÁVĚT....“ /// To si tenkrát dánskej král Kristián VII. vzal Karolinu Matyldu (hovno bigamista. Bez čárky. Né tam, mezi jmény debile…). Mrkněte na její soukromý drama s kusem romantiky, na pozadí skutečnejch historickejch událostí. Německej ,,Lancelot“ na dánským dvoře, osvícenství, intriky šlechty, boj proti parukám a taky ona ,,jiskra“ pro romantickou duši, dělají z tohohle malýho filmu vcelku zajímavou podívanou, která by mohla bejt o chlup kratší. 3a½!, ale dám 3*, páč už to asi znovu nedám. Chybí v tom něco…zakázanýho?...překvapivýho?... víc emočního… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na kousky podle skutečnejch událostí. 2.) Přemejšlím, jestli nezřízený sklon k onanii nebude překážkou na cestě stát se králem. 3.) Zajímá mě, co všechno dokáže zaštítit Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. 4.) Thx za titule ,,FILMPRINT s.r.o.“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Být osvícený může být někdy kurva řehole. Jeden aby furt řešil nějaká dilemata, například jestli si omotávat kolem prstu krále, t.č. hysterického psychopata, a zavádět reformy, nebo si omotávat kolem prstu královnu, t.č. těžce nemrdanou, a zavádět ji frankfurtskou klobásu. Obojí naráz prostě tak nějak nelze sloučit, což nakonec pochopil i tenhle Herr Štrunce, nicméně satanžel až v okamžiku, kdy jej vděční Dánové sekali do karbošů. Co se zfilmování oněch bouřlivých a dramatických událostí týká, od Arcelora bych tedy čekal hutnější matroš, ne jen divnou kostýmní prudu, za kterou by měli dramaturga lámat v kole a v níž i jindy solidní kašpaři selhávali qůli neschopnosti loutkovodiče. A taxe ke vší té otravě k žehlení ještě Vikanderka celou hrací dobu konstantně tvářila, jako by ji trápil hnisavý genitální opar, a Mads jako by ji právě vylízal. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Historické filmy nepatria k mojim obľúbeným žánrom a o histórii Dánska viem zhruba toľko, koľko vie priemerný Dán o histórii Slovenska. Napriek tomu ma tento dvojhodinový historizujúci príbeh príbeh lásky nenudil. Zaujali ma skvelé herecké výkony, ale nad vnášaním súčasného myslenia a súčasného jazyka do historického diela som často dvíhal obočie. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„A co když to místo dostanu? Je to sice holá nemožnost, ale co pak?“ - „Pak mě a Brandta dostaneš zpátky do tepla.“ - „A co dělá takový osobní lékař? Utírá králi nos?“ - „To je buřt. Leze mu do zadku. Líže mu paty. Mluvíme přece o králi!“ Nemluvě o obstarávání královy manželky…Nebudu tu řešit přesnost historických reálií, každopádně, co do úrovně výpravnosti můžu konstatovat, že navzdory celkové komornosti se film rozhodně nemá za co stydět. Ale mně tohle dílko přijde zásadnější především z hlediska aktérů. Jde o snímek z roku 2012 a jeho hlavní protagonisté už tehdy tvořili dánsko-švédskou hereckou špičku či do ní později dorostli. Přesto jsem se dočkal překvapení, protože ač byli Vikander i Mikkelsen výborní, hlavní hvězdou byl Følsgaard, který si se svým bláznivým králem opravdu vyhrál. Ústřední dvojce každopádně fandíte, propukající romanci (stejně jako lékařův vzestup) s nimi prožíváte, ale dobře si uvědomujete, že se pohybují na až příliš tenkém ledě. A konec má pak patřičný emocionální dopad. Vidím to na silné 4*. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Royal Affair je typický historický film. Ale spravený v tých najlepších možných tendenciách. Osobne moc kostýmové drámy nepreferujem ak tam teda nehrá v hlavnej úlohe Kiera Knightley a aj to sa neobíde vždy s kladnými pocitmi. Ale hlavne vďaka Mikkelsenovi, ktorý je mojím obľúbencom a kvôli Alicií Vikander, ktorá mi učarovala v Anne Karenine, som po tomto filme siahol a musím povedať, že nie som sklamaný. Film je skôr komornou drámou ako historickým veľkofilmom. Je založený na dialógov a výborne vykreslených a zahraných postáv. Jeho téma je silno politická a historická len s drobnými náznakmi romantiky alebo humoru. Film má všetky možné prostriedky na to, aby pôsobil chladne a odťažito, čo som cítil v malom množstve pri sledovaní Hanekeho Amour, ale kupodivu sa režisérovi podarilo schovať emócie za normálne rozhovory. Film nie je celý založený na pohľadoch, a v skutočnosti mám pocit, že filmy s podobnou témou sú úplne rovnaké, ale tá Dánska precíznosť a cit pre tvorbu postáv tu dosiahla veľmi vysokú úroveň. Nie dokonalé a tiež nepredpokladám, že sa k filmu dakedy vrátim, ale ako jedno rázový zážitok som bol viac ako spokojný. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (15)

  • Film zahajoval v roce 2012 pražský festival Dny evropského filmu. (morgos)
  • Děj filmu je z historického hlediska téměř přesný. Jedinou ochylkou od skutečnost je fakt, že Kristián VII. údajně trpěl schizofrenií, zatímco ve filmu trpí jakýmsi všeobecným pomatením smyslů. (Krissty)
  • Mikkel Folsgaard získal za svou roli šíleného panovníka Kristiána VII. Stříbrného medvěda v kategorii nejlepší vedlejší herecký výkon. (Terva)

Související novinky

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Letošní jubilejní 70. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton je skončeno. Pod vedením "drzé" dvojice Tiny Fey a Amy Poehler se celý večer nesl v dynamickém tempu a až na pár dojemných… (více)

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (více)

Reklama

Reklama