Reklama

Reklama

Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (306)

verbal 

všechny recenze uživatele

Být osvícený může být někdy kurva řehole. Jeden aby furt řešil nějaká dilemata, například jestli si omotávat kolem prstu krále, t.č. hysterického psychopata, a zavádět reformy, nebo si omotávat kolem prstu královnu, t.č. těžce nemrdanou, a zavádět ji frankfurtskou klobásu. Obojí naráz prostě tak nějak nelze sloučit, což nakonec pochopil i tenhle Herr Štrunce, nicméně satanžel až v okamžiku, kdy jej vděční Dánové sekali do karbošů. Co se zfilmování oněch bouřlivých a dramatických událostí týká, od Arcelora bych tedy čekal hutnější matroš, ne jen divnou kostýmní prudu, za kterou by měli dramaturga lámat v kole a v níž i jindy solidní kašpaři selhávali qůli neschopnosti loutkovodiče. A taxe ke vší té otravě k žehlení ještě Vikanderka celou hrací dobu konstantně tvářila, jako by ji trápil hnisavý genitální opar, a Mads jako by ji právě vylízal. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ze začátku jsem začal panikařit, že se nebudu orientovat v postavách, protože mně přišlo, že tam bylo lidí jak na I.P. Pavlova. Naštěstí se ukázalo, že film je v pohodě, ale já jsem plašan. Pak se mně zase zdálo, že sleduju bohapustou červenou knihovnu, ale opět se ukázalo, že mám v hlavě včeličky, definitivně jsem se uklidnil a film si začal vysloveně užívat. Byl jsem svědkem dokonalý filmařiny plný intrik, ohebů lidských charakterů, manipulace ve prospěch moci i ve prospěch společnosti, rizikové lásky a na jednotlivé postavy často měnil názor, což se mě líbilo úplně nejvíc. Výborně napsané postavy táhly celej film v neskutečným tempu, měly v sobě snad všechny druhy lidských vlastností, které prostřídávaly moje emoce v poměrně rychlým sledu. Herecký výkony jsou tady skvělý, naprosto v šoku jsem byl z výkonu Mikkela, já toho kluka neznal, ale on ve společných scénách dokázal přehrát i Madse !!!!!! Ve scéně kde ruší radu herecky dokonale rozkvet a já úplně otevřel hubu. Dobrá práce byla odvedena i v kostymérně, protože i to mělo svůj velký podíl, že dobová autenticita působí opravdu velmi věrohodně. Viděno v rámci projektu Challenge tour 2015 jako film číslo 2 . ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Pokud to tehdy nějak takhle skutečně bylo, tak se nedivím, že si o tom Dánové chtěli natočit film, protože o takovéhle historické "okamžiky" je třeba se podělit. Život zkrátka "tropí hlouposti" a i červená knihovna se může u královského dvora stát... zvlášť když je král správně degenerovaný (s čímž máme ostatně bohaté zkušenosti i v našich dějinách:)). A když se celá věc náležitě svědomitě uchopí a zafinancuje, ergo opatří precizní výpravou a kostýmy (což jen tak mimochodem v tomtéž roce udělali i Norové s Kon-Tiki), vznikne něco velmi pohledného. A když náhle zjistíte, že je to i skvěle zahráno, a že herci mají překvapivě mnoho co hrát, protože se tu začnou odvíjet i skutečně dějinotvorné momenty a dokonale (s)prosté dvorské intriky, tak zjistíte, že Struensee aka Mikkelsen skutečně "vládne":) Řekněme si to na rovinu, možná to není tak přitažlivé jak by být mohlo, ale kdyby tohle byl standard historických filmů, mohli bychom si gratulovat - velmi srdečně gratulovat. 80% ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Krásně čistá filmařina a velmi zajímavá historická skutečnost. Docela by mě zajímalo, jak se na tuhle etapu svých dějin dívají dnešní Dánové. Herecky bezchybné a prostě celkově - perfektně vysoustružený kousek, který mě ani při své poměrně bohaté stopáži nezačal nudit - a to rozhodně nejsem fanoušek historických dramat. Kdo je blázen? Král, nebo ten, kdo upřímně věří, že svět byl stvořen za šest dní? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Historické filmy mám moc rád, ale často se mi u nich stává, že po chvíli začnou šíleným způsobem nudit vlivem svýho vyprávění. Královská aféra je přesto naprosto pravý opak takových filmů a tak jsem si ho mohl na plno užít takřka přes dvě hodiny. Ačkoliv je tedy příběh vyprávěn s historickou přesností, není jediná chvíle, u které bych se vysloveně nudil. Mads Mikkelsen opět předvádí naprosto perfektní výkon, kulisy českých zámků a české krajiny jsou úžasné a i Alicia Vikander spolu s Folgaardem předvádí naprosto parádní role. Člověku se ani nechce věřit, že byla dánská šlechta takový svinstvo. O historii Dánska jsem totiž až do shlédnutí tohodle filmu nevěděl nic a proto mě právě takový silný příběh dost křekvapil. V rámci možností jeden z nejlepších historických filmů z prostředí šlechty, co jsem kdy viděl a radost, že se pod to podepsala i naše maličká země. O to větší, když jsem zjistil, že dánská produkce plánuje po tomhle filmu u nás natočit nejnákladnější historický dánský film vůbec. Už se těším. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (14)

  • Ve 32. minutě filmu, kdy král (Mikkel Boe Følsgaard) cvičí šerm s doktorem Struenssem (Mads Mikkelsen), se odehrává v kroměřížské Květné zahradě, kde měla za svými zády dvojice 244 m dlouhou kolonádu. (Lottr)
  • Během natáčení byl představitel krále Kristiána VII. Mikkel B. Følsgaard stále studentem herecké školy v Kodani. Své studium zde úspěšně ukončil na konci léta roku 2012. (ellegrey)
  • O stejné historické události pojednává i kniha "Návštěva osobního lékaře" od švédského spisovatele P.O. Enquista. (banrun)

Související novinky

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,…

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří…

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

13.01.2013

Letošní jubilejní 70. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton je skončeno. Pod vedením "drzé" dvojice Tiny Fey a Amy Poehler se celý večer nesl v dynamickém tempu a až na pár dojemných…

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný…

Reklama

Reklama