Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

dzberry

Upířina experimentuje s existenciálními otázkami... Dost chudokrevné. Jarmusch se vším všudy, tentokrát se mi „jen“ netrefil do skusu... No co už, Jarmusch... ()

phortoreno

Idea parádna, obsadenie tiež, nápady takisto, opustený Detriot fakt dokáže navnadiť pocit strachu ale...to je všetko. Film, ktorý má perfektnú hudbu, sympatický, flegmatický, (pár storočí) starý pár, no kompletne postráda príbehovú líniu. Možno v tom niekto niečo vidí, nejaký symbol alebo čo, ale ja som pri tom v kine zaspával. Najprv som napäto čakal aspoň minimálnu akciu, nejakú scénu dramatickú, napríklad (spoiler) po výpade elektriny že v záhrade na nich konečne nejaký ten zombie vyskočí (predsa to má v popise žánru horor), ale scenáristom zrejme prišlo zaujímavejšie rozjímať sa nad muchotrávkami a rozmýšľať prečo rastú o pol roka skôr než by mali. Síce mám po kine príjemný pocit, no predsa, od filmu, čo má na čsfd 75% by som chcel aspoň aby ma bavil. Dávam pade. ()

tajda52

Film pomalu postrádá nějaký děj. Diváka ale ohromí dokonalým zpracováním hudby a 3D zvuku. U mě si film vysloužil 5 hvězdiček i přesto, že po strádá děj, který byl ovšem nahrazen dostatečnou dávkou humoru a jak už jsem zmínil dokonalým 3D zvukem. Obzvlášť v úvodní scéně při otáčení kamery stále dokola zvuk cestoval po sále geniálně, za to mají tvůrci ode mě velkou pochvalu. Možná bych film nezařazoval mezi horrory, ale i tak se mi líbil a rozhodně doporučuji! ()

Paja.93

Ten kdo tomu dá málo hvězdiček je u mě zombie, prostě nepochopil. No ano dobře, šla jsem na ten film hlavně, protože Tom, ale tak nějak jsem měla tušení, že to asi teenagerská slaďárna nebude a navíc tam hraje Tilda. No a odhadla jsem dobře, bylo to neuvěřitelny, odcházela jsem s úžasným zážitkem filmu a 2 hlavní herci byli taková třešnička. Ten kdo to psal, jakoby mi to psal z duše, krása. Musela jsem se obdivovat a opájet krásou atmosféry. A ještě jedna věc, film bych navíc klasifikovala jako filozofický. Protože to nebylo jen o dvou upírech, bylo to o myšlenkách a názoru na svět. U mě nejlepší upírskej film, ale jen protože to mělo pramálo s všedními upírskými filmy. ()

smatana.sk

Upírska romanca, ktorá nie je točená pre teenagerov, ale pre stredný vek. V podstate, oni len majú vymenený tlak času za tlak hladu po krvi. ()

kubilov

V souladu s upírskou mánií, která se ve vodách lehce laciného filmu v posledních letech poměrně probouzí k životu, natočil kultovní režisér a můj velký oblíbenec, Jim Jarmusch, kvalitní psychologickou studii dvou upírských duší, jejichž počet let na Zemi odžitých dosáhl čtyřciferné hodnoty. V posledních letech opravdu velmi populární Tom Hiddleston ve skvělé roli životem unaveného Adama dokonale zastiňuje ještě děsivěji vypadající Tildu Swinton, která jakožto jeho manželka je v reálu vlastně o dvacet let starší, inu trochu podivné. Třetí v řadě je pak pravá Pandořina skříňka Mia Wasikowska, kterou moc nemusím, zato však Johna Hurta kdykoliv a kdekoliv. Výběr lokací je také poměrně zajímavý, zvlášť Detroit se k atmosféře a tempu filmu hodí svou polorozpadlostí naprosto dokonale, v souladu s Tangerem je to pak místo pro upíry jako dělané. Jimu Jarmuschovi se ve svém dalším hloubavém snímku povedlo udělat z Toma a Tildy ty nejvíc cool upíry, které nejen že hravě strčí do kapsy všechny současné homoupíry, ale obávám se, že by i ve vzdálenější minulosti hledali přemožitele jen velmi nesnadno. ()

voldemorf

Snímek, který vypovídá tak trochu o tom, že se dnešní kultura zaseknula ve vývoji, je sám důkazem, že to není tak docela pravda. První slovo, které se mi vybaví, když chci film popsat, je "stylové". A stylové to věru je. ()

Sedliak

Jim Jarmusch prichádza s ďalšou melancholickou sondou do životov znudených a pesimistických ľudí (upírov v tomto prípade), kde nič súčasné nie je dosť dobré a to, čo je zašlé, sa glorifikuje. Vidno to napríklad na fotografiách, ktoré visia na stene v dome hlavnej postavy, upíra Adama. Ja som identifikoval zo žijúcich osôb Iggyho Poppa a Neila Younga (určite Jimovi dobrí priatelia) a zvyšok tvoria umelci a vedci už nežijúci. Ne-život je hlavnou témou celého snímku. Adam neznáša ľudí (zombie), neznáša dnešnú dobu a uvažuje nad ukončením ne-života a nebyť jeho nesmrteľnej družky Evy, asi by to tu už zabalil. Je otázne, či má zmysel sa na tento nezáujem k svetu vôbec pozerať. Kvôli hereckým výkonom určite áno (Tilda je samozrejme magická ako vždy, Hiddleston možno až príliš apatický), ale tým hlavným motívom k pozeraniu je atmosféra, ktorá pôsobí niekedy priam magicky (Adam a Eva jazdiaci po prázdnych cestách vyľudneného nočného Detroitu). Pre Jarmuschov fanklub extáza, pre bežného diváka dve hodiny nudy. Ja sa cítim niekde medzi. ()

Solverino

Překvapivě to nebylo vůbec špatné, takové pomalé až líné, ale dobré... romantika po upírsku :) s příjemnou hudbou a velmi nepříjemnou soudružkou Wasikowskou. ()

LadyD

Uff, tak si nejsem úplně jistá jestli se mi film líbil nebo ne :( Na mě byl film až moc melancholický, ale za obsazení dávám plus :) Mám ráda víc akce, takže jsem se místy dost nudila, ale vydržela jsem a dokoukala jsem film do konce. Ale musím uznat, že bylo fajn na to koukat, bylo zase trošku něco jiného, než ti teneegerovské upíří fimy. ()

ilias

Dobrá hudba a pěkné obrazy. Strašně pomalé vyprávění (poslední dobou chodím z nějakého důvodu hlavně na filmy divné nebo pomalé). Napadlo mě - při tom, jak jsou vzdělaní, by byli skvělou oporou společnosti. :-) Ale nechtějí a ve filmu není řečeno proč. Zůstává pouze kritický, konstruktivní být nechce. ()

Pria

První seznámení s Jimem Jarmuschem snad nemohlo dopadnout lépe. Osobně si myslím, že kdyby se ve filmu vůbec nemluvilo, nijak by tím zážitek z něj neutrpěl. Atmosféra, jakou dokázal Jarmusch s vydatnou pomocí skvělých Tildy Swinton a Toma Hiddlestona vykouzlit je nádherná. Lepší slovo mne zatím nenapadá. Only Lovers Left Alive je prostě nádherný film. ()

Queendom

No nemaj to ty upíři dneska lehký. Pro mě zatim nejlepší Jarmusch, jeho filmy moc nemusim, ale na tohle jsem se těšila už od traileru - i když jako pokaždý váhám, jestli jsem to všechno dobře pochopila. Ale to vem upír. Prostřednictvím vcelku jednoduchýho, působivýho příběhu o trochu netradičním manželským páru vzdal Jarmusch hold nejen hudbě, ale i mnoha osobnostem historie a současnosti. Obzvlášť zábavně si z některejch i dělá dobrej den. Film má vzestupnou tendenci, zhruba do poloviny se to trochu vleče, každá druhá scéna by mohla bejt o třetinu kratší, druhá polovina víc odsejpá a má vtipnou zápletku. Vizuálně je to nádherný celý. Některý scény jsou tak podmanivý a absurdní, že by si zasloužily bejt plakátem. A Tilda Swinton jako upíří lady se znalostmi biologie je prostě dokonalá. ()

XXXXXXXX odpad!

No tohle teda bylo něco. Kolosální kokotina, a první film, kterému dávám čistý odpad. Nevím o co tady vlastně šlo. Snažili se tvůrci přiživit na vlně Sračky, Nové Sračky, či dokonce Stmívavé Sračky? Netuším. Dostal mě už začátek, kdy si ti tři paherci v hlavních rolích, za zvukú psychedelické technohudby protahují tesáky, no a pak už to bylo jenom horší. Hlavně že brýle, mají ti paznechti na xichtu neustále, aď je venku den nebo noc. Kombinace slov romantický a horror, mě bude od teď ve spánku strašit snad už napořád. Brrr. A na závěr se ještě dozvíme, že všechny díla, které lidstvo připisuje Shakespearovi napsal podle Jarmusche Christopher Marlowe. ()

Kliq

V podstate bez vysvetlovania kravín okolo toho čo to obnáša byť upírom, sledujeme príbeh dlhoročných milencov(2000 a viac rokov). Príbeh je veľmi pútavý a človek má pocit, že keby boli upíry tak budú presne takýto. Nápad kontaminovaných ľudí sa mi veľmi páčil. ()

rezistence

Vleklý , příšerný scénář, ten kdo na to kouká musí být buď totálně sjetej nebo v divnorozpoložení jako pošahanej Jarmusch, každopádně, mně se na to skvěle koukalo a ještě líp poslouchalo. Skoro šedesátnice Tilda a její podobní, jako Lena, etc. mi vždycky zamotají tak hlavu, že místo 1 dávám 5, sakra. 90% ()

AgnesDee

Upíři, kteří vlastně představují feťáky, vypadají jako trosky a nic důležitějšího než "jejich droga": krev, opravdu není. Krásná temná atmosféra a herecké výkony doplňující atmosféru jsou opravdu dobré. ()

Pochtli

Co tím chtěl básník říct?? Tildě to tu náramně sekne, ale to dvouhodinový film spolu se zajímavou hudbou neutáhne. Nuda, u které mě drželo jen rozuzlení, co z tohohle vypadne a ono vlastně nic moc, jen dva chcípající blábolící hladoví upíři.. ()

Dslike

Výborný soundtrack, pekná prechádzka minulosťou s nádychom filozofie o tom kam my obyčajný ,,zombie" vlastne kráčame svojou životnou púťou a aký to ma vplyv na našu planétu, no miestami som sa nudil. Je dobré, že to bolo pomalé v spojení s melanchóliou celého filmu to šlo ruka v ruke, avšak miestami to bolo možno pomalé až moc. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)