Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tempus

Ač filmy, které nemají jasné směřování (bez plnohodnotného závěru - nemyslím tím filmy s otevřeným koncem) nevyhledávám, tak tady to bylo zvládnuto mistrovsky dobře. Dlouho jsem váhal, jestli bych ho měl vidět v kině. Nakonec jsem se rozhodl že jo (tím rozhodujícím byli pro mě pocity z kávičky a z cigár). Hudební podkres je tu velmi důležitá složka, která je velmi velmi příjemná a správně vtíravá (při závěrečných titulkách jsem si vzpomněl z této skutečnosti na OST Moon). V souvislosti s charakterem Detroitu by mohla být tak kolem 20. minuty písnička od Sugermana (osobně bych tam dal tu o vánocích). Krom hudebníků jsou tu zmiňováni i jiní umělci a neznal jsem z nich asi tak půlku (a to se mám za někoho, kdo má hudební přehled na 60". leta). Kdyby to byl Tatantinův film, jsou tu řeči o filmech a autech (místo vyjmenování roků a modelů kytar, by to byli motory (osmiválec hemi ze 70. roku usazený v Dodge Challengeru - bílém atd)). Sem tam je i humor (hodně jsem se usmál, při pohledu na šachovnici). PS: neumím si představit lepší kino pro tento snímek v Praze, než je Aero ;-] ()

marrjaana

Pravděpodobně nejúchvatnější film roku 2013/14. Depresivni příběh vymirajici Heapey party s opět kouzelně divnou bylinkařkou Tildou, šilenou Miou, roztomile depresivním muzikalnim geniem Tomem a zarostlym Jelcinem korunovany uplne dokonalou muzikou z jinyho sveta. Vrele doporucuji. Nejlepší scény filmu? Ten film je jedna úžasná scéna- není možné vybrat tu nejlepší. ()

kenkaku

Tak tomu říkám podmanivá podívaná. Jarmush naprosto dokonale pracuje s hudbou a i přes drobná (ale opravdu jen drobná "proboha proč?") představuje zajímavý a originální děj. A to se po víc než 100 letech existence filmu celkem cení :). Naprosto dokonalá je volba herců. Do jednoho. Věřili by jste, že mezi hlavní dvojicí (Adamem a Evou ;)) je věkový rozdíl 20 let? Film obsahuje mnoho detailů a informací, které jsou chytře využity. Paráda... ()

Babous

Hypnotické, atmosférické a s krásnou hudbou. Tilda a Tom si tady vystačí sami a oba jsou v roli starých upírů vynikajicí. Bavilo mě sledovat jejich debaty, i když byly často o ničem. Spousta věcí tam zůstala nedořešena, ale na mě to přesto fungovalo. Detroitská "pustina" mě nadchla. ()

Firebug

"Už lidi začali válčit o vodu, nebo pořád řeší ropu?" Adam je znechucen úpadkem společnosti, která neodvratně spěje ke svému zániku, zatímco Eva obdivovatelkou uměleckých děl a výsledků lidského snažení. Bílá a černý, jing a jang v dokonalém psychickém i fyzickém propojení. Vylidněný Detroit jako okázalý pomník lidského selhání. Jarmusch mě svou melancholickou upírskou konverzačkou s hypnotizující atmosférou (zásluhou podmanivé hudby a skvělého vizuálu) opět dostal. Nevšední zážitek s jasně rozeznatelným režisérským rukopisem, výtečně ztvárněnými postavami a rodným domem Jacka Whitea (taky ho mám moc rád :-). 4,3* Update: po 2. projekci přehodnoceno na 5* ()

Arkanoid

Dekadencia. Cyklické myslenie, postavy, s ktorými je večnosť prchavý okamih a prchavý okamih večnosťou, v ich spoločnosti cítite chute, čítate myšlienky a audiovizuálne pôžitky sú Vám servírované tak intenzívne akoby Vám práve trhali tepnu. ()

Circumscriptor

Jarmusch je pán. A to obzvlášť s jeho verziou ságy Twilight a biohackerskými vampiristami žijúcimi stovky rokov. Aj keď, môj dojem z vizuálnej stránky tohto filmu by som prirovnal k Attenboroughovmu Gándhímu, keďže sa v ňom nachádza pár technicko-štylistických vecičiek, ktoré mohli byť buď vypustené, alebo by sa s nimi mohli tvorcovia pohrať o niečo starostlivejšie. Ale úprimne, za tú dávku mimozemského atmosférického tripu, ktorú mi pán režisér doprial, som ochotný odpustiť naozaj všetko. Only Lovers Left Alive je neskutočne originálny film. Extrémne bizarný a nevšedný, ktorý však nenudí svojou experimentálnosťou a ktorého celkovú stopáž zhltnete za neskutočne krátky čas. Ňo a ako bonus si ešte chcem dovoliť pochváliť úžasný soundtrack od Jozefa van Wissema, ktorý filmovú atmosféru vystrelil na úplne iný level. ()

666Carnage

Jim Jarmusch opět výborně. Zcela originální a jedinečný film, který pojednává o upírech v 21. století a přípomíná Romea a Julii jenž ale nezemřou tragickou smrtí. Tom Hiddleston hraje bravurně, konečně jsem ho viděl hrát něco jiného než Lokiho. A musím říct, že jako upír jenž všechny lidi oslovouje "zombie" a je mistrem strunných nástrojů se u mě posunul na herecké výši o něco víc k mé oblibě. Je tu romanticky sebevražedné a až hypnotizují tempo filmu. A já jsem s napětím a zvědavostí hltal každou minutu a film si naproto užil. Velké překvapení. 90% ()

DavidS.

Emo-gotik-punk-art aneb pravda o Hamletovi a Bílém trpaslíkovi...Bezesporu atmosferické, skvěle obsazené (dokáži si představit Lokiho jako Sandmana), ale celku ubližují rádoby hlubokomyslné kosmologické rozpravy, kulturní a jiná odhalení, které z postav dělají až cimrmanovské hybatele...Přitom nemají žádný význam ani nebudují originální vampíří mytologii... ()

crass.48

Taky vám přišlo, že spousta promluv, zvláště ze začátku, je zbytečně doslovných, zvláště mluví-li postavy k sobě (např. Evin komentář k fotce ze svatby: 1856 - naše třetí svatba, tolik nám to sluší)? Nebo někdy jako by se pronášely vtipy o nesmrtelných (např. ještě si něco napíšu párkrát za století; což mi k Jarmuschovi vůbec nesedí)? Zato komentáře k současnosti a budoucnosti velice trefné (města na jihu shoří, ale tohle místo, Detroit, ještě ožije). Zdá se mi, že je to dost jiný film, než předchozí Jarmuschovy filmy - hlavně v tempu (rychlejší) a množství motivů (méně minimalistické). Kulturních odkazů je tam tolik, že film lze označit za postmoderní - tak jak se teď vulgarizovaně označuje. Námět má ale něco do sebe. A páni, ten Detroit. A ty hudební motivy! ()

janik.sk

Horor ani náhodou. Skôr temná intelektuálna rozprávka s exkluzívnym hereckým obsadením, v ktorej sa všetko odohráva v tme a hlavne pomaly. ()

nameadel

Strašně omamný film. Každá jeho část je omamná. Tilda je tak hezká j(jaktože jsem si toho dřív nevšimla?)! Tom Hiddleston podle mě je Herec a za pár let všem ukáže a na Lokiho si nikdo ani nevzpomene (! já Lokiho ráda). Mia mi přijde čím dál tím víc na ránu, zatím na mě tak z každého filmu působí, tak nevím jestli je to shoda v rolích, nebo je to v ní. No a konečně - ta hudba, bože ta hudba! Soundtrack poslouchám denně a navrch k tomu ještě Yasmine Hamdan. Prostě tlesk, tlesk. ()

charlie_ando

Moderní upírská romance pro jednadvacáté století vracející upíry k jejich prastarým temným kořenům se Jimy Jarmuschovi dle mého názoru trochu vymkla z rukou. Polorozpadlý dům na opuštěném ponurém předměstí Detroitu obývá upír Adam (Tom Hiddleston) romantik sebevrah, který má slabost pro staré stylové kytary a svou družku Evu (Tilda Swinton) nenapravitelnou knihomolku, bydlící v útulném apartmánu na druhém konci světa v ospalém orientálním Tangeru. Oba však tíží jeden problém a to jak sehnat v zdegenerovaném světe čistou lidskou krev pro své přežití a hlavně nenápadně, aby neprozradili svou skrytou existenci. Lahůdka v podobě krvavé zmrzliny z nula negativní je tedy velký luxus. Film odehrávající se ve všech odstínech noci se snaží zaujmout skrze tísnivou atmosféru a velké množství kulturních odkazů, které dokáží být někdy i hodně úsměvné. Rozvleklé konverzační existenční drama, kde se za dvě hodiny vcelku poutavého vyprávění nic nestane a jediný vážnější vzruch přinese na chvilku náhlá nikým nechtěná návštěva Eviny mladší nesnesitelné sestry (Mia Wasikowska). Závěrečné hodnocení není snadné, ale vychází mi z to plytká meditace dvou letitých upírů, kteří po staletí nepoznáni ovlivňovali západní kulturu. ()

Han22 odpad!

Přežijí jen milenci a já to málem nepřežil. Artoví tvůrci nezávislých filmů by se neměli pouštět do hororů a Jarmusch už vůbec ne. Po ultranudné zombiárně Mrtví neumírají je tohle ještě mnohem horší. Doslova úmorná, ubíjející nuda naprosto o ničem, ve které máme zdeptaného upíra Adama který označuje lidi za zombíky a jediné co ho zajímá je neposlouchatelná indie rocková muzika a jeho lásku Evu, která by z fleku mohla být vzhledově jeho máma. Oba žvaní, žvaní a žvaní v příběhu nepříběhu, který se naprosto nikam neposunuje, on vlastně vůbec neexistuje. Na chvíli to oživí Mia Wasikowská a je tu jeden dobrý nápad - krvavý nanuk, jinak doslova nesnesitelný film. Pomalý upírský filmy mě nevadí, Let Me In bylo výborné, Byzantium slušné, ale tohle? Co na tom všichni ti 4 a 5* hodnotitelé jako vidí? Za mě odpad. ()

Merkin

Komorní představení dvou prolínajících se skladeb v A-moll/E-moll, těžké doby střídají vrtošivé trilky, repetice otevírají prostor nápaditým motivům vět nových, zádumčivé pomlky dráždí vášnivá fortissima, vynervovaná staccata klidní korunní takt...Jen milenci naslouchají... ()

B4TM4N

Tvůrčí malá domů, sebeukájející se v kytarových riffech a fetišistickém osahávání dřeva. Oproti několika vrstvám vyprázdněné narace Limits of Control jsou Lovers bolestně jednorozměrní a nesnesitelně tendenční ve své okázalé pseudojinakosti. Jediné co rozhodně nevyčpělo, je (jako obvykle) Tilda Swinton. ()

papushka

Výborná podivínská upírská melancholická romance s atmosférou, co vám možná nejdřív bude připadat hrozně utahaná, ale nakonec vás vcucne do děje jak černá díra Kosmika 1, plná zajímavých myšlenek, zatraceně chytrých narážek a až podezřele dobré hudby a herců. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)