Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní, jako jsou „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ nebo právě „Bohemian Rhapsody“. Jejich příběh začíná bleskovým startem, pokračuje neřízenou životní spirálou a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět. (CinemArt)

krabatt76

Jakýkoliv komentář je zbytečný. Parádní atmosféra filmu a já jen víc a víc můžu litovat, že jsem Queeny nikdy neviděl naživo... ()

Evander

Bohemian Rhapsody je v kině velmi příjemným zážitkem. Film staví zejména na silném příběhu, fantastickém hereckém výkonu Ramiho Maleka, o kterém jistě ještě uslyšíme a v neposlední řadě na skvělé hudbě Queenů. 88% ()

Eluin

Bohemian Rhapsody (BR) je jedním z filmů, o nichž se hodně mluví, jsou masově navštěvované v kinech a nevidět je se v některých kruzích považuje za drobné společenské faux pas. Okolo snímku se tak tvoří velká bublina, která způsobuje, že najednou narůsta i počet posluchačů hudby skupiny Queen a diskuse o hudbě i filmu samotném plní klasickou debatu i virtuální sociální sítě. Aspoň tak to tedy na mě trochu působí. Za sebe musím napsat, že Queen nejsou (respektive nebyli) úplně moje srdcovka, leč - i když mi nerotují v přehravači - tak je uznávám jako kvalitní kapelu, která měla zajímavý náboj. Nejsem tedy v pozici diváka - fanouška, který může oscilovat na škále od adorace sebemenšího filmového pokusu otírajícího se o skupinu až po velmi kritický pohled zpochybňující správnost velikosti knírku pana Mercuryho. Abych byl ale zcela upřímný, tak ke skupině Queen se mi váže jedná milá vzpomínka. Když jsem byl malý hoch, tak na televizní stanici OK3 (tuším, že to bylo okolo konce roku 1991) dávali film Flash Gordon (jo, to je ten snímek, který svého času zoufale toužil režírovat G. Lucas). Hudební podkres filmu tvořila právě muzika od skupiny Queen a mě to tehdy skvěle bavilo. Uznejte sami, i přes zjevnou (a troufám si říci, že i vědomou) béčkovost filmu to bylo velmi příjemné pokoukání. Nicméně tento příspěvek má být hlavně o filmu BR a ne o malicherném vzpomínání na své dětství... Film BR má na svědomí režisér Bryan Singer, z jehož filmografie se sluší vypíchnout snímek Obvyklí podezřelí (neviděl jsem), o němž se dost lidí vyjadřuje velmi pochvalně. Pokud vím, tak už samotný vznik scénáře a zvažované obsazení bylo něco, co se nerodilo moc lehce. Do hlavní úlohy (víme koho...) byl zvažován Sacha Baron Cohen (jo, Borat) a příběh měl být o poznání kritičtější a plný nahoty (patrně i nějaké "fullfrontaly"), k čemuž tedy nakonec nedošlo (a na filmu je to trochu znát). Já tedy nejsem nějaký odborník na kapelu Queen, ale i ze svých kusých informací vím, že s tou pauzou před megakoncertem Live Aid to rozhodně nebylo tak, jak se prezentuje ve filmu BR. Podobných věcí tam určitě bude víc. Chápu, že nějaká autorská licence je důležitá a film nemusí vždy odpovídat do detailu realitě, nicméně jde o to, aby se zásadně neměnila podstata. Zde jsou ale členové skupiny líčeni bezmála jako nějaké Rychlé šípy, jen namísto Mirka Dušína tu je trochu zlobivý kluk, který se ale samozřejmě dokáže napravit (v pravý čas). Občasné náznaky (Taylor objímající více žen najednou) tu problesknou až velice rychle a zůstávají osamoceny. Ve výsledku se tak díváme na idealizovaný obraz skupiny, který nám toho moc nad rámec obecně známých skutečností neřekne a který funguje zejména jako pocta této talentované partě. To je za mě asi nejzávažnější výtka filmu. Jinak se na to samozřejmě dívá dost dobře, hudba je fajn, Rami Malek hraje hlavního protagonistu velmi přesvědčivě, a to i včetně gest a posturologie (pokud mohu posoudit), super je také představitel toho kytaristy s trvalou na hlavě (Brian May), u nějž k přesvědčivému dojmu stačí první pohled, podoba je tam fakt úžasná. I když snímek trvá více než 2 hodiny, tak nemáte pocit, že by měl nějaká nudná místa. Kouká se na to jednoduše velmi dobře, podobně jako v roce 1991 na Flashe Gordona ... :). () (méně) (více)

BOURQUE

O životopisnom filme je vždy ťažký napísať vlastný názor (schválne nepoužívam slovo „kritika“). A to hlavne v tom prípade, keď sa jedná o „život“ kapely, ktorá je vám blízko. Dlho pripravovaný film o kapele Queen „aka o Freddie Mercury“ vyšiel do kín pod názvom „Bohemian Rhapsody“, čo nie je len názov jedného z najznámejších rockových piesní ale aj trošku akási metafora života Mercuryho. Film zachytáva život kapely až do epického koncertu Live Aid. Keď mám hodnotiť samotný film, tak sa to dá „takmer presne“ umiestniť do krabičky, kde jednotlivé strany majú názvy ako „začiatočný úspech“, „na vrchole“, „veľký tvár / veľký život“, „láska a sklamanie“, „hádka a pokarhanie“, „odpustenie, znovunarodenie a koniec“. Čiže takmer „klasický“ život umelca/kapely. Z tohto hľadiska žiadne veľké prekvapenie. Ale vďaka (a to si dovolím povedať) dokonalým hereckým výkonom, a to na všetkých postoch, ten film je iný a odlišný od priemerných životopisných filmov. Za to môže skvelá kombinácia hudobných (zachytenie zrodenia najväčších hitov) a dialógových pasážov. Plus vierohodné zachytenie daného prostredia, niečo málo zo životného štýlu kapely a v podstate autentické koncertné „performanci“ sú ďalšími príčiny úspechu filmy. Avšak (aj ako fanúšikovi Queen) mi vadí, že „veľa“ vecí nie je zobrazené alebo zachytené tak, ako sa to vo skutočnosti stalo. To je práve jedna z najslabších častí tohto epického filmu. Je trošku divný, že za všetko „môže“ Freddie („rozpad kapely“ kvôli sólo albumu; jeho životný štýl) a ostatní členovia akoby „za nič“ (Freddie nebol prvý, ktorý z kapely Queen vydal sólový album). Práve takéto „drobnosti“ po videní filmu vo mne vyvolali menšie nepokoje. Ja viem, že je ťažký natočiť životopisný film o kapele, ktorej život pred publikom je viac-menej otvorenou knihou. Ale aj napriek tomu by mohli byť zvolené lepšie kompromisy. Som na 99% istý, že tento film vyvolá podobnú reakciu ako väčšina albumov kapely Queen. Kritici ho nebudú mať (úplne) radi, zase publikum (dominantná časť) to bude vítať s otvorenou náručí. Kvôli spomínaným nedostatkom som chcel dať 4 hviezdičky, ale nakoniec je to „4+1“. Prečo? Dôvody: 1. Geniálne výkony (na čele samozrejme Rami Malek, pre ktorého pravdepodobne sa jedná o životný výkon) hercov, ktorí (takmer) dokonale stvárnili jednotlivých členov kapely Queen; 2. Oko bijúca „vizuálna podobnosť“ hercov s členmi kapely Queen; 3. Veľmi dobrá práca s kamerou; 4. Hudba a 5. KONCERT Live Aid (táto časť by potrebovala ďalšiu kapitolu pre analýzu), ktorá vás chytí za srdce a počas premietanie chcete nahlas spievať a tlieskať s Mercurym. Posledná pesnička z posledného alba Queen (ktorá ešte vznikla s Mercurym) počas titulkoch dáva na písmeno „i“ bodku. Potom z kina odchádzate plnou energiou a eufóriou. P.S.1.: Po videní filmu „Bohemian Rhapsody“ sa môžu u diváka objaviť nasledujúce vedľajšie účinky: 1. Veľká túžba spustiť celú diskografiu kapely Queen; 2. Chcete spustiť od kapely Queen desky „The Greatest Hits I, II, II“; 3. Nekontrolovateľná túžba spustiť časť koncertu Live Aid a znovu spoločne spievať s „kráľovnou“. P.S.2: Pevne verím, že Rami Malek dostane aspoň nomináciu na Oscara. Osobné hodnotenie: 92% (*****) () (méně) (více)

HH

Tak tady je pět hvězdiček málo. Samozřejmě, že vím, že je to učesáno pro film, ale i tak je to fakt silný příběh. O hudbě, na které jsem vyrůstal, nemá cenu mluvit. A o tom, že to je film, který dokáže skutečně zasáhnout, svědčí podle mě i taková přízemní maličkost, jako že nikdo během celého promítání nesrkal colu nahlas, ani nechroupal popcorn a navíc nebylo slyšet ani hlásku. Navíc jsem si všimnul, že několik lidí v sále zcela opravdově a nehraně brečelo... Všichni herci odvedli skutečně skvělou práci, Rami Malek byl stejně rtuťovitý, jako skutečný Freddie, zbylí "queeni" byli také takřka dokonalí. Režisér se zbytečně necpal do popředí, ani netlačil na pilu. Prostě lepší film jsem v posledních letech opravdu neviděl. ()

GOREGASM

Fantastická energie byť na "malém" plátně v malé Lucerně. Možná první film, kde není absolutně cítit výměna režiséra. Naopak jde o na fanouška Queenů cílený dynamit, kterému jde především o hudbu a přenesení její dynamiky na diváka. Životopisně nejde o pitvací snímek, který by šel extrémně do hloubky a pronikal nejtemnějšími koutky mysli jednotlivých muzikantů, zejména pak Mercuryho, k povrchnosti má ale taky daleko. Pro mnohé přesto odhalí střípky zejména z Mercuryho života, které jsme nevěděli. Příběhová kostra je opravdu precizně vybalancovaná pro potřeby dokonalého hudebního zážitku, protože celý snímek "jen" neskutečně glorifikuje tvorbu této legendární grupy a dělá to tím nejvelkolepějším způsobem. Závěrečné Wembley potom nechá každého civět s otevřenou pusou, protože Ramek a spol. vás po celou dobu mají v kapse a tímhle zlatým hřebem vám už jen srazí hlavu. 100% ()

Shredo

Toto treba proste zažiť. Vidieť a počuť. Zimomriavky aj na miestach, kde som netušil že môžu byť. Toto nie je len film, toto je kultový kultúrny megakoncert. Prepracované, precítené, dokonalé. Kanibal a postrach pre ostatné oskarové nominácie. ()

Olík

Nemůžu jinak, než onou informací (mající pro mne hodnotu Maruščiny soli), že se plánuje snímek mapující osudy největší z „královen“ a co víc s Saschou Baronem Cohenem v roli nesmrtelného hlasu Freddieho Mercuryho. Queen moje srdcovka, kterou jsem už jako dítě vyměnil za desky Spejbla a Hurvínka. Od Cohena jsem očekával explozi, která vyryje své jméno do historie filmu. Uplynul nějaký čas. Máme Queeny, nemáme Borata, máme Malika. Řekněme si to upřímně kluku egyptská, těšil jsem se na Cohena jako školák na prázdniny, ale nebyl jsi špatný Farrokh Bulsara…možná trochu drobnější, než by bylo zdrávo, ale špatný určitě ne. To by jsme měli hlavní star a teď taky trochu k snímku samotnému. Víte, co nemám na podobně laděných projektech rád úplně nejvíc? Když se záměrně manipuluje s fakty, ve snaze zalíbit se kupci. No a tady, máme takových malých polopravd víc než malé množství. Ale jinak mrazilo, nebudu lhát, že ne. Hned v úvodních minutách nástup na Live Aid, začátek Bohemian Rhapsody, dupání při We will rock you, Radio Ga Ga ve Wembley….husí kůže řádila. Ale řádila míň, než jsem od ní čekal. Dokonce jsem, jak se znám, očekával i slzy….a nic! Mám pocit, že mi vadila právě ta snaha být líbivý, to klišovité schéma s velkolepým koncem, to převracení faktů, to tlačení všeho k Live Aid. Měl jsem problém s představitelem Johna Deacona, s tím, že Roger Taylor i na konci vypadal jako šestnáctiletý…..mimochodem Briana Maye snad hrál sám May….ten byl stoprocentní. Nelíbilo se mi tohle a nelíbilo se mi tamto. Ale taky se mi tohle a tamto líbilo, navíc přes dvě hodiny utekly v biografu jako jeden díl komediálního seriálu, což má podle také jistou vypovídací hodnotu. Takže co dodat závěrem, než: „Freddie byl královna a show must go on“. PS: jestli jste také jako já původně uvažovali, že si počkáte, až bude možno Bohemian Rhapsody shlédnout z gauče u vás doma, tak to nedělejte. Tohle je vyloženě kino film!!! ()

Rathalos

Mega-uzasny zivotopisny hudobny film o asi najslavnejsej rockovej hudobnej skupine v historii Queen so spevakom Freddym Mercurym,ktory sa nezabudnutelne zapisal do dejin ludstva,ani som netusil,ze jeho zivot bol tak velmi smutny,stastie si nekupis a to je svata pravda,ani vsetky peniaze sveta v tom nepomozu,no pocut jeho hlas bolo obrovske stastie,lebo ho mal dokonaly,taktiez ich piesne su kultove a neprekonatelne,bravo,tlieskam,skutocne peckova zalezitost a odporucam to pozerat v originale,nie s dabingom,este musim pochvalit herecky vykon Ramiho Maleka,bol presvedcivy a je vidiet,ze si Freddyho nastudoval perfektne,zahral to bravurne...:-) ()

Warlukyn

Asi mi ten úplnej požitek zkazil hnusnej hajp...a jak už zpívali dříve Scooter hyper hyper...upřímně jednou stačilo, film dobrej a dobrá = 3, nejvíc mě asi zklamalo, že jsem z toho filmu necejtil tu postupnou slávu (vůbec to nemělo drive a šmak)...jinak kokeš dobrej...smarty na to šel 2x do kina i to o něčem svědčí :D ()

Lyžař

Pět hvězd? Ani náhodou. Po uvolnění do kin jsem viděl několik lidí z mého okolí naprosto křepčit a jásat, jak je to bezva film a že na to musí jít znovu a znovu. Pro mě? Hlavní herec není věrnou kopií a hned od první scény jsem si vlastně udělal sám v sobě k této roli odpor. A s tím jsem bojoval celý film. Jinak kdybych měl snímek hodnotit komplexně, tak styl natočení je klidný, bezva. Nejsem ale nikterak odvařený ze záběrů "pařby" na nej songy. V reálu to všechno vypadá jinak. Podle mě to není reálné. Ten, kdo se pohybuje pod pódiem často, dle mého názoru musí mít názor stejný. Dění kolem kapely v zákulisí, to mi taky nepřišlo úplně bezva. Každá kapela to má trochu jiný, některý věci vědí jenom ti, kdo se toho všeho účastnili a takhle zpětně je to trochu zvláštní hodnotit, dělat si na některé věci obrázek. Vlastně až závěr jako takový mě překvapil. Krev, Live Aid, pokora. ()

Ombak▼Penari

Průměrný životopisný snímek se vcelku snadno sveze na neutuchající popularitě Queen a polovinu filmu prostě udělá hudba. Rami Malek je skvělý a minimálně za závěrečný Live Aid si tu nominaci na Oscara zaslouží. Ale i přes zábavnost snímku mám pocit laciného vítězství. Mohl z toho být i výrazně zajímavější film. ()

agassi68

Je nad slnko jasné, že toto nie je skutočný príbeh, ale dobre a pod kontrolou všetkých žijúcich aktérov urobená pocta skvelému spevákovi. Neskĺzlo to do pátosu, postavy vybrali vcelku verne a muzika Queenov zahladila všetky vrásky.. ()

croxika

Rami Malek s umelými zúbkami je top :) Celkovo hodnotím ako veľmi podrobne a realisticky zobrazený životopisný príbeh rockovej legendy :) ()

strikeman

Sterilní omalovánka na plakát bez hloubky, bez dramatické zápletky. Queen je jedna z kapel, na jejichž tvorbě jsem vyrůstal, i když dnes si jejich muziku pustím už výjimečně (na rozdíl třeba od Floydů nebo Dire Straits, které asi budu omílat celý život) - a jejich hudba je také tou největší devizou tohoto snímku. Bez ní by zůstal ploše odvyprávěný příběh s víceméně sterilními postavami jejichž největším kladem je, že se (bohužel až na Maleka) vizuálně velmi podobají svým reálným předlohám. Škoda té připosranosti zbylých členů Queen nechat natočit odvážnější a na dřeň jednotlivých aktérů jdoucí biografii (škoda toho Borata) ... 65% PS: Při sledování počínání některých členů kapely v určitých situacích mne napadla paralela s Foglarovými postavami z příběhů o Rychlých šípech, ale zjistil jsem, že nejsem jediný - výstižný komentář na toto téma už napsal Zeck :-) ()

Gumby

Tenhle film tu má jen 1490 komentářů a 24682 hodnocení, tak jsem si říkal, že k němu taky něco napíšu. Ale napsal to za mě všechno už třeba Marigold. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě