Bahno z Mississippi

Dobrodružné drama vypráví příběh dvou 14letých chlapců Ellise a Neckbonea, kteří na ostrově uprostřed řeky Mississippi objeví muže jménem Mud. Ten jim prozradí, že v Texasu zabil muže a pronásledují ho pomstychtiví nájemní vrazi. Na ostrově se má setkat se svou životní láskou Juniper, se kterou plánuje ujít. Pochybující, ale i fascinováni Ellis s Neckboneom mu přislíbí pomoc. Netrvá však dlouho a Mudovy představy se stanou skutečností. Chlapci v malém městě objeví nejen krásné děvče, ale i hordu zabijáků. (Bontonfilm)

Big Bear

,,Proč nám pomáháš?'' --- ,,Protože se milujete! '' --------- Mud je filmem, který dokonale spojuje svět dospívajících kluků a teď si půjčím slova od Wabi Daňka ,,co nevědí a zatím jenom tuší'' se světem dospělých v celé jeho složitosti jíž ani oni sami často nerozumí. Je zde krásně vidět to elementární dobro, které má každé dítě v sobě i schopnost rozlišovat co je správné. Děje se tak jen na bázi pocitů a svědomí, bez jakýchkoliv zkušeností a přitom je to však pravdě a dobru nejblíže. To celé se odehrává na břehu Mississippi, kde je Amerika jiná. Je to kraj chudých osad z hausbótů a prkenných chat v bažinách, domků v nichž se zastavil čas kolem roku 1960 s odranými gauči a starými tranzistoráky na poličkách. Hlavní obživu přináší řeka v podobě mušlí, krabů a ryb, které lze prodat v blízkém městečku. Vydělané peníze stačí tak akorát na chod domácností, benzín do aut a člunů a tak se zde jakýkoliv rozvoj dávno zastavil. Sem tam voda přinese nějaké harampádí, které se dá ještě využít, když je člověk šikovný a umí to s nářadím. Místní sice ví o lepším životě dál od řeky, zároveň s řekou ale žijí a milují jí. Hlavní hrdina hrál skvěle, připadalo mi chvilkami, že ty emoce ani nehraje... Matthew byl tradičně super a místy mi to celé připomínalo Prodloužený víkend (2013). Škoda toho konce, byť to k tomu zvolna všechno gradovalo, přeci jen mi ten závěr přišel až moc akční, protože film se celou dobu jen zvolna táhl jak proud Mississippy. Dávám za 4 vytetované ptáčky a jsem spokojen! * * * * ()

JohnnyD

Vynikajúco vystavaná južanská dráma so skvelými postavami a ešte lepším príbehom, ktorý je taký živý a realistický, že si viem predstaviť, žeby sa mohol odohrávať aj kdesi v Kamenici pri Lipanoch. Matthew McConaughey totálne dáva a jeho dixie prízvuk je neskutočný. No skvelé výkony podávajú všetci a to vrátane chlapcov. Úžasný príbeh o tom, ako sa rodia a ako končia drsní chlapi. ()

playboxguest

Na jednu stranu film o nelehkém úkolu dospívání, na druhou stranu film o bezprizorním snílkovi uprostřed ničeho, kterého vlastní naivitou ojíněná mysl ovlivňuje víc, než vlastní reálné činy, před kterými je spíše zdrženlivý. A to celé, s jistotou v podobném kabátě viděné už v jiných snímcích, je takové krásně rozvleklé. Tak krásně, až se mi z toho chtělo několikrát oči zamhouřit, s jistotou, že o moc zásadního nepřijdu. Sice jsem vydržela, ale opravdu musím říct, že až na samotnou závěrečnou přestřelku mě na Mudovi mnoho nenadchlo a tudíž se nedivím ani jedné vypočítavé blondýně, že na Muda za daných okolností do konce taky čekat nevydržela. 40% ()

Disk

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckelberryho Finnna v současných kulisách. Neúprosně atmosférická pecka s fantastickými výkony obou dětských herců. ()

Rosaviva

Vyloženě špatné to nebylo, ale zase na druhou stranu mě to upřímně ničím moc nezaujalo, a pravděpodobně si za pár dní vůbec nevzpomenu, že jsem to viděla. Šedý průměr, ten film na mě prostě po skončení nezanechal žádný dojem. 3* ()

S.Quentin QUALE

Pěkný film s lookem "ze života venkovana", který má ale na tak jednoduchou zápletku šíleně přepálenou stopáž naplněnou především mezilidskými vztahy, což je pro mě oproti Take Shelter krokem zpět. Je škoda, že příběh Muda je rovný jako pravítko, na jehož konec dohlédnete už z velké dálky. 3.5* si tento filmek uřčitě zaslouží, ale já bych radši zvolil McConaugheyho Joa. 69% ()

misterz

Jeff Nichols opäť raz potešil výbornou atmosférou a rozumným výberom hercov, jeho poňatie drámy je mi veľmi blízke. Navyše tento snímok ma ovial aj príjemným vánkom dobrodružstva reprodukovaného detskými očami. Postava Muda zo začiatku síce tajomná, tu postupne odkrýva všetky svoje tajomstvá a svoj smutný príbeh, a to chalani predsa nemôžu nechať len tak, rozhodnú sa pomôcť... Veľmi dobrá vec na sobotňajší večer. 75/100 ()

Šakal

Poprvé to může být náhoda, podruhé je zaděláno na (vysoký) standart, potřetí je to pravidlo. Osobně doufám resp. ze srdce si přeji, že mě v tom Jeff (i se svým dvorním hercem M. Shannonem) v Midnight Special definitivně utvrdí. Kombinace inteligentního vrstevnatého scénáře s volně plynoucí, nikam nespěchající (plíživou) režií je kombinace vzácná. O to více potěší, když nese pečeť jedné osoby. Čím snadněji resp. radostněji se mi však Nicholsovi snímky sledují, tím hůře se mi následně hledají slova, aby se to nezvrtlo v (patetický) blábol. Přemýšlel jsem, bolelo to a jak :-), v čem tkví kouzlo resp. síla jeho snímků a nepřišel jsem na nic objevného. Čistota, upřímnost, smysl pro (pomalé) vyprávění bez snahy o šokující zvraty, dobrá volba resp. znalost ústředních témat (prostředí), plnokrevné charaktery a s tím související dobré vedení herců. To jsou hlavní atributy jeho snímků. Jeff si je moc dobře vědom, co chce natočit a jak toho následně i docílit. Potom i takový M. McConaughey, když zrovna nebrázdí nekonečné saharské písky, dokáže podat, řekněme uvěřitelný výkon. Přesto středobodem (pro mě) není postava Muda, ale příběh nazíraný optikou (očima) čtrnáctiletého Ellise. Tedy pohledem zkresleným resp. nezatíženým nemilosrdnou realitou, úměrným jeho věku. Divák je tak přímým svědkem jeho postupného dospívání, konfrontace s realitou (rozpadající se vztah jeho rodičů, první pusa, první zlomené srdce...) a tak je ochoten pro naplnění (jeho představy) čisté lásky, v podobě Muda a Juniper, udělat cokoliv. Přičemž není nezajímavým, sledovat ten rozdílný pohled (přístup) obou chlapců, utvořivší se výchovou resp. prostředím, které je formovalo. Zatímco Neckbone již dávno (předčasně) dospěl, Ellis teprve dostává (pravda, i rozdává) první facky. Přesto je pojí přátelství a touha po dobrodružství a je to právě to, co je svede dohromady s Mudem. Vrstevnatou, nečernobílou postavou, nesoucí v sobě jak duši věčného romantického snílka se smyslem po dobrodružství, tj; „uvězněného malého kluka v dospělém těle“ , tak dospělého, životem otřískaného, nesoucího si s sebou spoustu šrámů, muže, pohybujícího se na resp. za hranou zákona. Je na zvážení, zda-li snímku neškodí (mnohými zde zmiňovaný)akční závěr. Já jsem opačného názoru. Realita zde byla definitivně konfrontována se zkreslenou (dětskou) představou a došla naplnění. Ledy se pohnuly a je načase jít dál. Ta paralela s rozebráním domu u řeky není náhodná. Nastává nová životní etapa. Jak pro Muda, tak pro Ellise. [Někdo si stačí vyžehlit puky na všech kalhotách resp. vytrhat tarzaní prales na mužné hrudi.. to já si nestačil vytrhnout ani ten jeden chloupek z nosu. A že mi tam zatraceně překáží]. 90% ()

Anderton

Jeff Nichols sa podobne, ako pri Take Shelter nikam neponáhľa, avšak tu mám pocit, že každý záber má svoj pevný význam v príbehu a chce nám ním niečo povedať. Mud je v podstate moderný western, kde sa osamelý hrdina ukrýva v malom mestečku, kam po čase príde partia zabijákov si s ním vybaviť nejaké tie resty z minulosti. Dôjde samozrejme aj na záverečnú prestrelku. Lenže to je len rámec, Mud je v skutočnosti o niečom úplne inom, je o mladom chlapcovi a jeho vyvíjajúcom sa vzťahu k ženám na základe pozorovania postáv zo svojho okolia. Ďalej o večnej otázke vzťahu mužov k ženám, na ktorú si nedokážeme uspokojivo odpovedať. Máme sa teda k nim chovať ako k princeznám, aj keď niekedy sú iba príčinou nášho nešťastia? Nichols neodpovedá, mladý chlapec musí nájsť odpovede sám vďaka skúsenostiam a možno je tým tmeliacim prvkom večných nesvárov a postupného odcudzenia práve dieťa, čiže napríklad aj on v jeho rodine. Vzťah otec a syn sa nakoniec ukazuje rovnako dôležitý aj v prípade postáv výborných McConaugheyho a Sheparda. ()

Frajer42

K tomuto snímku jsem se dostal skrz předchozí luxusní Nicholsův film - Take shelter, kdy jsem si potřeboval ověřit, zda to byla náhoda. Co se týče atmosféry, tak tu se tvůrcům podařilo udržet velmi podobnou. Co se herců týče, tak si také nelze stěžovat. McConaughey i Shannon patří mezi mé oblíbence. Bohužel, erekci mi nedokázal přivodit příběh o bezhlavé lásce ke kurvám, přátelství a následné nutnosti nést odpovědnost za své činy. Vadila mi i poměrně vysoká předvídatelnost celého děje a silně uspávací tempo v některých pasážích. Nebýt výborných hereckých výkonů, tak by snímek neměl ani poloviční hodnocení. [60 %] ()

AppleCore

Matthew McConaughey předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů svojí kariéry, to ale nic nemění na tom, že ho strčili do kapsy dva hlavní dětští představitelé Tye Sheridan a Jacob Lofland. Parádní, scénáristicky promyšlený a hlavně na nic si nehrající inteligentní drama, kterýmu se nevim proč nedostalo adekvátního ohlasu. Každopádně Jeff Nichols mě (i přes rozvláčnost) znova bavil a stejně jako jeho předchozí palba Take Shelter, si i Mud zaslouží pětihvězdu! ()

Dzeyna

Příliš dlouhé, nudné a romantické. Čekala jsem něco jiného, hlavně akčnějšího. Matthew McConaughey se tentokrát moc nepředvedl a jeho role nebyla ničím výjimečná, stejně jako Reese Witherspoon. Není to špatný snímek, ale rozhodně jsem viděla lepší a reálnější příběhy. ()

cukorek

Perfektne zvládnutý film, natočený na základe výkonov hercov a takou drzou skutočnou formou, bez kadejakých efektov a umelých konštrukcií. 100% ()

eLeR

Nichols vie vo svojich filmoch vždy vytvoriť neskutočnú atmosféru. Vizuálne to bola jedna veľká paráda, príbeh sa človeka dotkne a herci hrali skvelo, hlavne Sheridan bol skvelý. Ako som tu už niekde čítala, film plynul pomaly ako tá rieka. Odporúčam! ()

Bachy

Hodně milá klučičí dobrodružňárna se vzpomínkou na Kingovu Stand by me. V rámci dohánění toho nejlepšího s McConaugheym rozhodně trefa. Jak se tam vzala Witherspoon netuším. ()

Happens

Příběhy se opakují, vzorce lásky a mužů činů, problémy se řeší špatně a vznikají další problémy. Epický film se skvělou Texaskou atmosférou. Láska a pomsta. Film, kde není vítězů, jenom těch, co se usmívají poslední a nejlépe. ()

Chrustyn

Zajímavá kombinace dětských hrdinů a jejich dobrodružství, jako od Marka Twaina a drsného thrilleru o nepohodlném muži a jeho tajemství. Dětští herci jsou fajn, McConaughey minimalistický ale tempo příběhu až moc vlažné a vyjma akčního závěru, jako by se film nikam neposouval. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu