Bahno z Mississippi

Dobrodružné drama vypráví příběh dvou 14letých chlapců Ellise a Neckbonea, kteří na ostrově uprostřed řeky Mississippi objeví muže jménem Mud. Ten jim prozradí, že v Texasu zabil muže a pronásledují ho pomstychtiví nájemní vrazi. Na ostrově se má setkat se svou životní láskou Juniper, se kterou plánuje ujít. Pochybující, ale i fascinováni Ellis s Neckboneom mu přislíbí pomoc. Netrvá však dlouho a Mudovy představy se stanou skutečností. Chlapci v malém městě objeví nejen krásné děvče, ale i hordu zabijáků. (Bontonfilm)

classic

Tom Sawyer & Huckleberry Finn v 21 storočí v najväčšom dobrodružstve ich doterajšieho života po zoznámení sa s chlapíkom menom MUD na malom neobývanom ostrovčeku mu pomôžu s opravou člnu,ale blížia sa pomstychtiví prenasledovatelia,ktorí sa chystajú na LOV,ale v zálohe má stráž,ktorá mu bude kryť chrbát a nie sú to „Tom a Huckleberry...” McConaughey presedlal z komédii na drámy,ktoré mu sedia,v tejto role je stále na ostrove,kde sa schováva,dôveruje dvom teenegerom,ktorí mu nosia jedlo a potrebné veci na opravu,v okolí sa dá nájsť hocičo... Atraktívna priateľka Juniper sa Mudovi odsudzuje svojim nevyspytateľným správaním sa,lebo kvôli nej zabil chlapíka,ktorý na ňu liezol,a tak to schytal,teraz mu idú po krku jeho rodina,ktorá najíma nájomných zabijákov! Okrem Matthewa je vynikajúcim Tye Sheridan ako Ellis,ktorý má problém v rodine v roztržke rodičov,čo si nerozumejú,pričom to na neho nejak tak negatívne vplýva,našiel si známosť,priateľku,ktorá si z neho vystrelila,takže vzniká u neho averzia voči ženám.Stáva sa z neho bitkár,ktorý je prchký,schytáva monokle aj o hodne starších,napríklad,keď bráni sexy Juniper na moteli práve pred bratom zavraždeného Mudom! Film väčšinou závisí na výkone oboch kamarátov v ťažkostiach pred nástrahami zlovestného okolia sa zachovajú duchaprítomne,na veľkých dospelákov,ale zistia,že ich Mud len využíva,vynahradí to inak,že Ellisovi zachráni život! Matthew má vcelku menej priestoru,rovnako ako aj Reese,tak je tu priestor pre mladých,ktorí prežívajú „najlepšie časy svojho života...” Určite sa oplatí vidieť psychologickú drámu,ktorá síce šľape podla predpísaného pravidla,čo sa dá prepáčiť,i keď by to lepšie mohlo byť!? ()

Arsenal83

Za vyše dve hodiny času by som čakal, že sa stane omnoho viac. Pretože v tom filme sa naozaj nič dokopy neudeje, všetko je to postavené na krátkom príbehu a dialógoch a taká postava Reese Witherspoon je takmer nevyužitá. Mimochodom keď na začiatku Matthew básní o jej prekrásnych dlhých nohách tak ju ozaj videl asi už len v predstavách, veď má celá dokopy len 156 cm. To Sklenaříková má skoro tie nohy dlhšie než je jej celá výška. Ale to len na okraj. Čakal som viac, žiadne posolstvo mi film nepriniesol, ani žiadnu romanťárnu, len niečo o kamarátstve a neľahkom živote niekde v zapadákove. ()

mat.ilda

To, že vás nudná kravina na konečných dvacet minut donutí zpozornit, neznamená, že nezůstane nudnou kravinou... Už i poster je podezřelý jak leták na zboží s osmdesátiprocentní slevou a Matthew McConaughey působí jako dezorientovaný finalista "Muže roku", unesený na pustý ostrov přímo z promenády v plavkách (ne, že bych mu dala hlas). Ani vlastně netuším, jaký byl leitmotiv - jestli láska, tak leda v pokroucené podobě, pokud dobrodružství - pak v chladném provedení, bez jakékoli dychtivosti a vzrušení, ze kterého hoří tváře, což snad díky zabýčenému výrazu mladého Ellise nebylo ani proveditelné... nu a závěrečná přestřelka mě už zanechala taky zabýčenou. ()

Flakotaso

Obrovské překvapení. To, že Nichols je talentovaný chlapík jsem po jeho Take Shelter věděl, ale že až takhle...Mud je jednoduše krásný, zcela vtahující film. Přitom natočený až téměř starosvětsky klasickým hutným stylem, kde není místo pro narativní hrátky a samoúčelné režijní frajeřinky (takhle nějak by dnes mohli točit američtí mistři přelomu 50.a 60.let), ale důležitější je fungující jednoduchý příběh, robustní a řemeslně zvládnutý styl a uvěřitelné pnutí mezi postavami. Jenom škoda té závěrečné přestřelky, kdyby se celá věc odbyla jedním, dvěma výstřely, bylo by to pro film lepší. I tak je Mud společně s Gravitací a Nespoutaným Djangem zdaleka to nejkvalitnější, co loni za velkou louží vzniklo. ()

jojinecko

Po parádnom Take Shelter boli očakávanania od Nicholsa vyššie, čo je vždy zradné, Mud ich (ako to už býva) nie úplne naplnil. Má devízu v dobrých hercoch, ktorý mi však prišli nevyužitý (napr. Reese, Shannon). Postavy sú poväčšinou ploché, šablónovité, akoby povrchné a dialógy v niektorých miestach priam kričia účelnosťou. Mud nie je zlý film, ale nevyvoláva tie emócie, ktoré by asi mal (u mňa). Film, ktorý na papieri určite vyzeral "silno" a skvele, niekde sa stala chyba... ()

MontyBrogan

Film (aj) o tom, že človek hľadá v človeku vzor alebo lásku. A keď si myslí, že jedno z toho našiel, začne si ho idealizovať. To však môže viesť najskôr len k sklamaniu. Niekto má možnosť poučiť sa z podobnej skúsenosti už v detstve, ale podariť sa mu to nemusí. Potom sa z neho môže stať Mud. Človek, ktorého pôvod si nikto nepamätá. Má len to čo nosí na sebe, spáva v korunách stromov a vytvára si rodinu z náhodných známostí. Jeho život je dobrodružstvo, aj keď s prvou polovicou toho slova si nie som istý. ;) ()

BMW12

Festivalové snímky jsou prostě vždycky dobré! Vždycky mají velice dobrý a silný příběh. Je tomu tak i u tohoto snímku. Ono sice není zde moc akce, ale i tak napjatě sledujete jak se to všechno bude vyvíjet. Jestli hoši budou dále pomáhat Mudovi, jestli se Mudovi podaří utéct s jeho holkou nebo ho dostanou zabijáci? Matthew McConaughey zahrál svojí postavu "somráka" velice dobře. Líbil se mi i výkon Tye Sheridana. Takže hodnotím jenom pozitivně, určitě tento snímek stojí za zhlédnutí. ()

poz3n

Tak Jeff Nichols mě mile překvapil i napodruhé. A opět je tu cítit nějaký ten spielbergovský odér. Ani bych nevěřil, že podobný film se ještě v dnešní době může natočit. Perektní dětští herci a zajímavý příběh. Nichols ho navíc dokáže podat tak, že se do něj ponoříte a opravdu si ho prožijete. Je to náznak těch velkých filmových příběhů, které diváka vezmou a zanesou ho na 2 hodiny někam úplně jinam. A o tom by filmový příběh měl být. Jeffa Nicholse si připisuji na seznam sledovaných. 8/10 ()

rikitiki

Dospívání čistou dětskou dušičku vždycky ušpiní, ať už se odehrává na Žižkově nebo v meandrech řeky Mississippi. Snímek temní, jak pubertální kluk postupně odhaluje, že vztahy mezi lidmi nejsou jednoduché a už vůbec ne poctivé. Tenhle mississippský Huckleberry zjistí dost dramaticky, že láska není vždy upřímná a už se asi nebude chovat jako statečný a naivní rytíř jako na začátku filmu. Snad si ze svého zasvěcení do špinavého světa dospělých odnáší i to, že přese všechno existují i momenty, kdy se lidé zachovají správně a statečně. ____ Emocionální a napínavý příběh s dobrými hereckými výkony. ()

ARI50

Kluci si mysleli jak jsou super zábavni no a bezďak nudil což on umí hrát, ale film nedokázal mic nabídnout. ()

Coleator

Matthew McConaughey byl pro roli Muda jako stvořený a ačkoliv je tenhle film vlastně taková pohádka schovaná pod žánrem drama (hledaný chlápek uvězněný na ostrově se s pomocí dvou malých kluků snaží s jejich pomocí opravit loď, na které si odveze pryč svou celoživotní lásku - a aby tomu nebylo málo, pronásleduje je banda zabijáků), tak když zavřu oči nad některými opravdu hloupými momenty (např. že se Ellis každou chvíli producíruje kolem Juniperiina pokoje, ale zabijákům je to fuk) a stále se opakujícími dialogy o lásce, tak jsem byl ve výsledku spokojen... Tři hvězdy by byly málo, takže dávám čtyři :) ()

Morholt

Netuším, co chtěl Nichols vlastně točit. Film je sice rozehraný jako dobrodružný příběh dvou chlapců, ale chybí tomu ten klukovský šmrnc. Dalším důležitým prvkem je láska, ale ani romantika tu příliš nefunguje. Motiv skrývajícího se uprchlíka byl pro mě nedostatečný a i z hlediska rodinného dramatu se jedná spíš o čajíček. To nejzajímavější se tak odehrává v poslední cca čtvrthodině a to je sakra málo. Co se herců týče, tak se tu sešla slušná řádka osvědčených jmen, ale všechny je v pohodě přehrál Tye Sheridan ve své první výraznější roli, což také o něčem svědčí. Nic moc. 35% ()

Handle

Mám z toho dost rozpačitý dojem. Chtěl říct snímek něco o lásce? O přátelství? O životě? Možná jo, ale nakonec neřekl v podstatě nic. Mud je přesně ten typ filmu, který měl potenciál a celou dobu jsem mu fandil, ale bohužel... vzhledem k námětu to je opravdu nedotažený film. ()

maseer2

skvělý film stojící na (jako poslední dobou vždy) neskutečně přesvědčivém McConaugheyovi a zejména na výborném příběhu, který toho nabídne hodně, ale ve své podstatě je především o lásce a o tom, co je pro ni člověk ochoten obětovat.. Jeffa Nicholse si (i díky rovněž hodně povedenému Take Shelter) budu do budoucna rozhodně všímat :) silné 4* ()

6thSun

Tye Sheridan je sám o sobě velmi zásadním důvodem pro zhlédnutí tohoto filmu. Těch důvodů je ale naštěstí daleko víc, včetně Matthew McConaugheyho, jenž si samozřejmě nemohl odpustit poloobnažení, ale já mít jeho figuru, chodím bez košile i v zimě. 75% ()

Borrtex

Naprosto dokonalý snímek. Udělal na mě naprostý dojem, dle hodnocení jsem čekal slabší nadprůměr, ale tohle byl silný nadprůměr, jeden z nejlepších, které jsem kdy viděl. Matthew byl naprosto boží, roli naprostého, chudého "vytrhance"zvládl na jedničku s dvěma hvězdičkami. Myslím, že tohle rozhodně patří k jeho nejlepším hereckým výkonům. Ale co mě na filmu mnohem více překvapilo a potěšilo byla role mladého a nadaného Tye Sheridana, který mě jakožto čtrnáctiletý kluk naprosto ohromil. Společně s Jacobem Loflandem vytvořili úžasnou dvojici, která mohla na první pohled působit dětinsky, ale v nitru příběhu to byli opravdu hodně odvážní a silní kluci. Režie mě také ohromila, ne příliš známý Jeff Nichols ukázal, že i neznámý režisér může natočit perfektní festivalový snímek. Za mě určitě 100% ()

Beznoh

Výborný, úplně s toho sálá to prostředí jihu Spojených států. Výborná atmosféra, super herecké výkony a hlavně nádherně vykreslené charaktery zajímavých osob. Je to svým zvláštním způsobem hluboké. Jediná vada na kráse je, že při téhle délce jsem se chvíli lehoučce nudil, ale i tak nemůžu dát míň než pět hvězd, protože mě to vážně zaujalo. ()

JohnCZ

Z filmu mám hodně rozpačité pocity. Na jednu stranu zajímavý námět, který ale v tomto zpracování na více jak dvouhodinový film prostě nestačí a často se začala do sledování vkrádat nuda. Mud, sic zajímavá a McConaugheym výborně zahraná postava (s vtipným akcentem), mě nedokázal úplně přesvědčit a čekal jsem s blížícím se koncem nějaké větší osvětlení jeho postavy či aspoň nějakou větší pointu. Ta se sice dostavila ve směru myšlenkovém, ale v tom dějovém to končí na nezávislý film trochu lacině. ()

joehot

Překvapení. Skvělé od A až po Železo (jediné, co mi překáželo, byla myšlenka, kde bere Mud cigarety a chlast). Nichols frčí na mýtech i symbolech a přitom nezapomíná na příběh a postavy. Ženský jsou mrchy, ale bez nich to nejde. Nárok na otcovství nevzniká jenom kvůli genům. A ze všeho nejdůležitější je to poznávání - vždyť svět je tak velikej. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu