Most - Série 4

(série)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, 2018, 7 h 48 min (Minutáž: 58–59 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Thure Lindhardt, Mikael Birkkjær, Sarah Boberg, Julie Carlsen, Thomas W. Gabrielsson, Sandra Yi Sencindiver, Rafael Pettersson (více)

Epizody(8)

Čtvrtá řada dánsko-švédského seriálu Most začíná šokujícím případem vraždy, kdy je šéfka úřadu pro cizince ukamenována a zahrabána do země. Kdo mohl něco tak brutálního provést? A jaký k tomu mohl mít motiv? To se opět snaží zjistit dvojice detektivů – Švédka Saga Norénová a její dánský partner Henrik Sabroe. Kromě samotného spletitého případu pak série nabídne také celou řadu pozoruhodných linek. Především Saga, jedna z vůbec nejpopulárnějších a rozhodně nejsvéráznějších televizních vyšetřovatelek vůbec, se musí popasovat s celou řadou pro sebe nezvyklých úkolů, kdy je nucena začít uvažovat o mezilidských vztazích jinak než doposud... Scenáristka Camilla Ahlgrenová a scenárista Hans Rosenfeldt v diskuzi pro Britský filmový institut uvedli, že se jedná o poslední řadu mimořádně úspěšného seriálu, který se dočkal i několika remaků. Podle Rosenfeldta je jen velmi málo seriálů, jež si udržely vysokou úroveň i po odvysílání čtvrté řady. A právě tvůrci a tvůrkyně Mostu nechtějí být podle vlastních slov těmi, co jen nastavují úspěšný koncept. Ahlgrenová pak zdůrazňuje, že Most nebyl nikdy pouze kriminálním seriálem; pro tvůrce byla vždy důležitá současná společenská témata. Ve čtvrté řadě se tak řeší migrace, předsudky a také to, jestli a případně jak lze obcházet pravidla, která tváří v tvář konkrétním případům nefungují. (Česká televize)

Lachtaan

Počátek poslední řady mě mátl natolik, že jsem začal uvažovat i nad tím nejčernějším scénářem v podobě dokoukání čtvrté sezóny z pocitu setrvačnosti, nikoli naprostého omámení seriálem, jako tomu bylo v předešlých sériích. Jakmile si ale poskládáte pět a pět dohromady a uděláte si pořádek ve všech zapojených postavách, z nichž se po vzoru předešlých případů spousta nakonec stane jen nadstavbovými pro zmatení diváka, dostanete další úžasnou nálož všemožných emocí, pro které se Most stal takovým fenoménem. Saga a Henrik mi budou šíleně chybět, to pouto mezi nimi nedokáže trumfnout kdejaký romantický snímek. [viděno na Voyo] ()

vyfuk

Čtvrtá série se nesla v duchu odchodu. Ale i přesto v celku epického. Nebylo to jen nějaké lehké odbytí postav a příběhu. I když si to spousta lidí asi vlastně myslí. Je zde nastolen případ, který se zdá být zajímavý a v celku dostává i rysy samotné knižní Nesbøvky. Sice to začíná trochu zhurta, ale vše se rozjede a v dobré obrátí. Můžete být opět ztracení, ale myslím si, že je jednoduché se zas najít, a co více, začít příběh obdivovat. Jede to i lehce na osobnější notu, což i konečně skvěle funguje, jelikož se s některými znáte od první sezóny, a jelikož i mladší postavy jsou sympatické, tak to funguje i u nich. Najdete zde zvraty, super zápletku, vyvrcholení, tak nějak všechno, co za to stálo. Most zde bude relativně chybět a titulní píseň sama o sobě taky. Jediné, co mne vyloženě nasralo bylo, že Saga neuzavřela svůj příběh s Martinem, kterého jsme vlastně od druhé série ani nikoho s ním spojeného neviděli. Což mne naštvalo asi nejvíce ze všeho, jelikož šlo o velmi sympatickou postavu, která si epizodní roli a vyvrcholení všeho jednoznačně zasloužila. ()

J.Lajner

Důvod existence závěrečné, a dle některých fanoušků nejlepší série, spatřuji především v symbolickém uzavření příběhů Sagy a Henrika. Čtvrtá série je oproti standardní délce o dva díly kratší, čímž efektně zahušťuje děj a žene jej kupředu. Ústřední kriminální zápletka hraje spíše sekundární úlohu a většinovou pozornost si zabírá dvojice vyšetřovatelů. Dává to smysl, neboť na konci divák dostane kýženou dávku katarze umocněnou pocitem z dobře odvedené scenáristické práce. Kruh se uzavřel, všechny otázky jsou zodpovězeny. Perfektní tečka. ()

Soweek

Tak si říkám, jestli vlastně každý krimi seriál, který má více sérií není odsouzen ke snižující se kvalitě časem vlivem vývoje svých hrdinů. Most tím bohužel trpí příliš. Ono je to vlastně logické, když děláte první serii kriminálky, tak téměř veškerý screen time věnujete řešení případu a minimum rozvoji postav, postavy totiž nemají žádnou historii. Čím déle se však seriál vysílá, tím více zážitků postavy prožívají a tím více interakce musí provádět. Poslední série se tak už bohužel skoro vůbec nevěnuje krimi, ale spíše sleduje osudy hrdinů, takže se z toho tak trochu stala Ordinace v růžové zahradě. Je to nesmírná škoda, osobně považuji sérii Most za dost možná nejlepší severské krimi vůbec a poslední série uplně zbytečně sráží kvalitu tohoto skvostu. Saga si určitě zasloužila lepší zakončení své kariery. ()

angloumene

Čtvrtá série se vrací k hluboké detektivní práci a trochu méně tlačí na vztahy, což seriálu podle mě sluší víc. Nejedná se sice o žádné supr hluboké existenciální zamyšlení, ale jde o fajn krimi s nahlédnutím do života dvou tak nějak labilních jedinců. Finále je navíc opravdu nadprůměrně podařené. 79 %. ()

zahadum

Parádne ukončenie výborného seriálu. Všetko sa to poprepájalo a na konci poodpájalo a dalo to zmysel...všetci ktorí mali kostlivcov v skrini ich vytiahli...nekončí to optimisticky ani pesimisticky...seriál podľa mňa končí v tom najlepšom...stavím sa,že od piatej série by to chytilo stereotyp a šlo by to do nudy...záverečná scéna je geniálna !!!! ()

anatheman

Myslím si, že se severským Parléřům podařilo vystavět Most na všechny čtyři pilíře, aniž by došlo ke zhroucení oblouků. Zkrátka další vynikající série a důstojné zakončení snad nejlepšího detektivního seriálu současnosti. I když jsme se dočkali osmi dílů namísto tradičních deseti, výsledkem byl velice komplikovaný příběh, ve kterém jsem se, přiznávám, trochu ztrácel. Každopádně vyprávění v závěrečných dílech vše přehledně poskládalo. To nemění nic na tom, že plánuji opětovné zhlédnutí (nejen) této série, neboť pro Most zkrátka platí, že je nejlepší jej přejít v kratším časovém horizontu. Sledování v delších intervalech může potrápit Vaši pozornost. Na závěr musím zmínit, že samotné zakončení seriálu v poslední epizodě bylo velice emotivní. Zároveň je třeba podotknout, že naši drahou Sagu snad nikdo nikdy nenahradí. I pro ostatní postavy platí, že by měly dávat příklad ostatním detektivkám. Jsou totiž výborně napsané a svojí hloubkou velice lákavé. Což odpovídá jak vyšetřujícím, tak vyšetřovaným. Henrik dle mého názoru představoval pro Sagu daleko lepšího parťáka, než jakým byl Martin. Jak Saga, tak i on měli tajuplnou minulost s psychickými problémy, a obě tyto skutečnosti zapříčinily, že jejich vzájemná interakce nepostrádala patřičnou jiskru. Ale musíme si k tomu pochopitelně přičíst, že on trpěl halucinacemi a ona Aspergerovým syndromem... Inu - výsledkem byly časté roztomilé momenty. ;-) Ale největší vzpomínka mi zkrátka zůstane na Sagu, která byla Sofií Helin ztvárněna naprosto přesvědčivě. Bude mi chybět... ()

Wallis3

Přemýšlel jsem nad čtyřma hvězdama a to z trucu, že vlastně nebyl dořešený případ z druhé série. Ale pak jsem si říkal, že tím třeba mělo být ukázáno, že ne vše Saga Norén, policie Malmö a její tým vyřeší. A v neposlední řadě ve mě ještě pořád doutná dušička, že se ještě na most mezi Švédskem a Dánskem podíváme. I když tomu konec moc nenasvědčoval. Poslední série nám opět přinesla akt pomsty, brnkala dobře na psychiku, napětí už k tomuhle skvělému seriálu prostě patří. Saga svou intuicí zachránila ne jeden život, navrátila alespoň část rodiny, aby v závěru... No, měj se krásně Sago Norén (už ne policie Malmö) ať už tě tvé ošklivě zelené Porsche zaveze kamkoli! ()

ER

Snaha udělat sérii jinak je znát, bohužel mírně k horšímu. Propletenec osobních vztahů, vyšetřování zmizelých dcer se prolíná s vyšetřováním případu a hodně postav tentokrát snižuje zaměření na hlavní vyšetřování a zhorší orientaci v ději. I tak jde o podívanou, která nezklame a hlavní pointa (vrahem je zahradník) funguje. ()

deLaFere

Tak jako řada jiných uživatelů lituji, že seriál s největší pravděpodobností skončil. Saga se nepochybně musí zařadit vedle významných filmových postav detektivního vyšetřování. Přestože tvůrci poslední sérii zkrátili na osm dílů, střed mi již připadal zdlouhavý, nevadí mi překombinovanost ani velké množství postav. Úžasný je charakterový vývoj všech hlavních postav. Jejich boj se slabostmi, prohry a neustávající boj s nepřízní osudu. Zde bych viděl určitou nadčasovost čtvrté série, která jako by naznačovala, že pokud se člověk nevzdává, tak je odměněn, byť ne vždy tak, jak si představoval. Je evidentní, že kriminální zápletka ustoupila vývoji a životním osudům postav, ale vůbec to nebylo na škodu. ()

Lupes

Skvělé! Famózní! Neuvěřitelně dobré! To co se jevilo jako slabina třetí série se ve čtvrté přetavilo ve strhující drama. Henrikův případ nedá vydechnout, po strašně dlouhé době jsem u obrazovky ani nedýchal a strachoval se, doufal, prosil, ať Švéďáci nejsou tak temní, jak se dá očekávat. Na druhou stranu, dá se jim něco vyčítat? Vyždímají vás jako citrón, navnadí, v posledních dílech ukolébají, a vy podvědomě tušíte, že happyendy se ve Skandinávii prostě konat nemohou. Ale pořád doufáte. A doufáte... / Určitě nejlepší série, trumfne jedničku a vlastně vše, co jsem ze severu viděl. Výtku zaslouží snad jen psychologické tanečky kolem Ságy. Ale to je jen malinkatá kaňka. Jednoznačně *****. ()