Epizody(12)

Je jako roku 1998. Do třídy přijde nový žák Sakakibara Kóiči. Necítí se zde zrovna příjemně, má pocit, že se tu děje něco zvláštního, a tak po tom svým způsobem začne pátrat; co ho nutí mít takový divný pocit? Navíc ho přitahuje tajemná, ale pohledná spolužačka Misaki Mei. A pak je tu ta osudná událost. Co se proboha v téhle třídě děje? (Zíza)

daGGos

Děj: Mysteriózní seriály se vždy dělí na dvě fáze. Ve fázi první se divák seznamuje se situací a jednotlivými problémy, druhá pak má za úkol je vysvětlit a vyřešit. První fázi zvládá Another na jedničku s hvězdičkou. Všemožných záhad se rojí jak hub po dešti, hlavní hrdina tápe, ostatní postavy mlží a to vše je obaleno v luxusní potemnělé atmosféře. S tou druhou už mám trochu problémy. Hlavní otázka, tedy z jakého důvodu se to všechno vlastně děje, zůstane v podstatě nezodpovězena, respektive odpověď na ní je ve stylu "protože prostě proto". Divák je obeznámen s tím, kdy všechny podivné události započaly, ale dále se v tomto tématu již nepitvá a smysluplné vysvětlení neposkytuje, což je pro mne osobně velkým zklamáním. Stejně tak i fakt, že by v době, kdy i říhnutí koně na druhém konci planety je rozebíráno v novinách a bulvárních plátcích, existovala škola, ve které pravidelně dochází k podivným událostem a tragediím, příčemž žádná média ba ani zbytek města by se o tom nikdy nedověděli, případně by to neřešili, mi přijde hodně přitažený za vlasy. A tímhle si vytvořím takový krásný můstek, kterým se překlenu k dle mého zdaleka největšímu záporu celého seriálu. Leyla tu použila spojení tupá teenagerská vyvražďovačka, já si ho dovolím vytrhnout z jejího kontextu a použít trochu jinak. K tomu, aby si člověk Another dokázal naplno užít, je totiž třeba přistoupit na logiku známou právě výhradně z tupých amerických teenagerovských vyvražďovaček (uf ... je to fuška tohle skloňovat). Chování většiny vedlejších postav by se dalo přirovnat k ovcím čekajícím na porážku. Sice mluví o tom, jak strašně se bojí, ale přitom stále do školy poslušně docházejí, po skončení vyučování zůstávají ve svých klubech a skoro nikdo se nesnaží z města utéct či alespoň změnit třídu. A vrcholem v tomto ohledu je samotné finále, kde už o něčem jako je logika nemůže být vůbec řeč a nastupuje pravá nefalšovaná japonská ujetost s šílenými twisty, přičemž je to všechno sice ukrutně zábavné, ale k realitě se to blíží zhruba stejně, jako osminohý jednorožec s lasery místo očí. Atmosféra: Už jsem to zmiňoval výše, jedním z tahounů Another je bezpochyby úžasná atmosféra, kterou tvoří hlavně výborné audiovizuální zpracování, jež se drží hesla, že méně je někdy více. Kresba je sice detailní a kvalitní, ale na dnešní poměry je velmi statická a postrádá na animaci, což může na první pohled působit jako zápor, nicméně to naopak skvělé dokresluje celkový dojem opuštěnosti a vylidněnosti, který z celého anime přímo sálá. Výjimku v tomto směru tvoří těch několik akčních scén (hlavně z druhé poloviny seriálu), které jsou naopak rozpohybovány velmi svižně a plynule. Soundtrack je pak minimalistický, vyjma OP a ED se nějaká skladba vyskytne jen vzácně a i tak hraje tiše, takže si ji divák mnohdy ani nedokáže povšimnout. Přesně naopak pracujují tvůrci s audio doprovodem během hororových a snových sekvencí, během kterých často ticho a klid náhle pročísne rušivý hlučný kakofonní zvuk, hrnouc tak krevní tlak diváka do nebeských výšin a výborně tím podporuje jeho zážitek ze sledování. Postavy: Protagonista Kōichi sice může působit nevýrazně až nudně, s tím s Larkym souhlasím. Na druhou stranu to ale nepovažuji za zápor, jeho role je hodně upozaděna a být na jeho místě nějaký přehnaný génius, vtipálek či odvážlivec, dost možná by mě otravoval mnohem více. Navíc, když se člověk podívá na plakáty, obaly, figurky a další PR materiály, asi mu brzy dojde, kdože je hlavním lákadlem seriálu. Ano, mám pochopitelně na mysli tajemnou Mei, která se náramně povedla jak z ryze vizuálního hlediska (s ohledem na mé osobní preference zatím rozhodně nejatraktivnější ženská anime postava tohohle roku), tak hlavně i charakterově a pátrání po její identitě společně s odkrýváním její minulosti patří vždy k nejlepším částem seriálu. Hodnocení: Ohodnotit Another je pro mne dost obtížné. Objektivně má tohle anime mnoho chyb a nejedná se rozhodně pouze o nepatrné malé mušky, jež budou obtěžovat pouze perfekcionisty, nýbrž o pořádně odrostlé masařky, které mohou mít mnozí nemalé problémy ignorovat. Pokud je ovšem dokážete odpustit a přijmout seriál takový jaký je a ne takový, jaký by mohl být (viz ostatní uživatelé a jejich zmínky o promrhaném potenciálu), čeká vás stále velmi kvalitní podívaná, navíc z žánru, kterému v poslední době mezi anime pšenka zrovna příliš nekvete. Já osobně jsem se proto s přihlédnutím k tomu, že v této sezóně mě skutečně žádný jiný seriál tolik nezaujal, po chvilce váhání rozhodl, že nakonec přihodím ještě o jednu hvězdičku více než jsem původně zamýšlel a doporučím jej jako silně nadprůměrný. **** () (méně) (více)

milanhanic

Díval jsem se na to během jednoho dne. Zkoukl jsem to celé a jaké jsem měl pocity? Na začátku to bylo parádní, temné a opravdu unikátní. Po pár dílech jsem si říkal, o co že tam vůbec jde? Ale když už se tam pořádně začala řešit ta záhada, začalo to být hodně napínavý a opravdu jsem se těšil na konec. Udrželo mě to v napětí a neustále jsem si říkal, co je tou příčinou úmrtí. Kdo je za to zodpovědný. Anime bych za tuto část hodnotil tak na 4, ale konec byl naprosto perfektní, krvavý a zmatený. Mě tohle po Zahradě hříšníků přišlo jako nejlepší temné anime. ()

DaweForeman

Na to, že je to anime, tak jsem tenhle horor celkem povedl. Zdůraznil bych, že to jsou silnější čtyři hvězdy, protože na maximum mi tam pořád něco chybělo, těžko říct co. Hodně mi to připomínalo sérii "Nezvratného osudu" v anime provedení, ale samozřejmě tohle je lepší verze, kdy tohle má alespoň solidní příběh. Napětí a záhady jsou tu každým dílem stupňovány a ke konci, dokud člověk nevidí posledních pár záběru, si pořád není jistý, zda to co ví, je skutečně pravda nebo ne. Není to přeplácené, i když ke konci se to trochu může zdát a vše podtrhuje nádherná animace a správně podtrhující hudební stránka. ()

Vykuk

Zpočátku hutná atmosféra, která mě fakt chytla a vtáhla, se po čase jaksi vytrácí a od půlky seriálu to jde z kopce. Krev by byla ok, kdyby jí nebylo příliž a celé se to postupně vyvrbí v solidní zhovadilost... Škoda, přitom to mělo skvěle našláplé. ()

Kimkong

Z počátku to mělo temnější atmosféru dokud neodhalili totožnost Misaki. Později přibývalo úmrtí ve stylu Nezvratného osudu. Každopádně na konci pro mě celkem překvapení a navíc jsme se o samotné kletbě nedozvěděli vůbec nic. Takže asi možné pokračování. ()

Herr_Karotte

Zacatek super a opravdu jsem si uzival horor v podani anime. Stupnovani deje se na zacatku opravdu dari, pak se preradi na nizsi rychlost, no, a konec me zklamal :( Skoda, myslel jsem, ze to konecne bude dalsi anime za 5*, ale s takovym tuctovym koncem to je jen silnejsi 3*. Navic se pri panice vetsinou beha a necoura se jako na prochazce... ()

ikilledjenny

Ta atmosféra. Takovou v hraném hororu asi nikdy neudělají. Kouchi nastupuje na novou školu (jak netypické :D) a zjišťuje, že se tam děje něco nezvyklého. Potkává Mei Misaki, kterou ostatní ignorují, udělali ji záměrně neexistující, aby odklonili blížící se pohromu z minulosti. Jenže začíná řada nehod, "přirozených úmrtí", sebevražd. Kouchi s Misaki musí odhalit, kdo je ve třídě navíc, kdo je už mrtvý a neuvědomuje si to (spoiler). Jak už jsem zmínila anime má úžasnou, hutnou atmosféru díky animaci. Světlé postavy a tmavé, tíživé okolí. A oči Misaki jsou výjmečné. Doslova. OP nic moc. ()

Palisander

Pekne pomaly a precízne budované napätie, krásne chladná atmosféra, primerane zauzlené vzťahy. Škoda toho uponáhľaného a pre mňa zbytočne explicitného konca. Tiché neviditeľné zlo by mi bolo sympatickejšie. Teda ak môže byť zlo sympatické... Aj keď, svojím spôsobom... Veď všetko zlé je na niečo dobré. Či? Alebo to je iný príbeh? (PS: Určite nevynechajte nultú epizódu Another: The Other - Inga) ()

dudo24

Fakt skvelé. Najviac sa mi páčili skoršie časti, kde som ešte nemal ani potuchy, že čo sa deje a neskutočná mysteriózna atmosféra mi dávala husiu kožu. Postupne nám boli tajuplné okolnosti odhalené a síce sa tým drasticky zredukovala záhadná sýtosť deja, nie všetky otázky sa zodpovedali a ako náhrada slúžil prechod do grafického jemne psychotického boja o prežitie. Aj keď som bol stále veľmi spokojný, mrzelo ma, že ma už nemrazilo tak ako na začiatku. Spolu s vysvetleniami sa totiž vytrácali aj ich sprevádzajúce, kvalitnou kamerou zachytené, strašidelné prvky ako divné pohľady, odťažité správanie, nejasná komunikácia, rušenie signálu hovorov. Čo nebolo využité naplno boli určite bábiky, ktoré sa kľudne mohli objavovať aj naďalej napríklad ako predaný tovar alebo úplne nespojitým spôsobom. Hudba a zvukové prvky všeobecne, ako hlas postavy, zvierací škrekot, chrčanie telefónu, boli strašne silné. Nepochopil som úvodnú znelku ktorá bola kombinácia trefnej hrozivej melódie a premotivovanej kolotočárskej hudby. Za mňa päť hviezd, aj keď by som bol spokojnejší keby si seriál udržal svoju zimomriavky naháňajúcu atmosféru zo začiatku až do úplného konca. ()

Agraynel

Na horrorová anime jsem zatím moc nekoukal, nicméně "Another" se slovem horror dá popsat pouze prvních pár dílů. Opravdu jen prvních pár. Na začátku je to fakt napínavý, děsivý a tajuplný doplněný o zajímavou hudbu, která příjemně (resp nepříjemně) vykresluje atmosféru a dodává takovej ten lekací vibe. Prostředí je nádherně vytvořený do takovýho tajemnýho pocitu, kde to ještě kombinujou s děsivejma panenkama, nikdo o ničem nechce mluvit a z náhlých úmrtí se  stává tajuplné tabu. Příběh je ze začátku dost zajímavej - před 26ti lety zemřela v devátém ročníku základní školy studentka, všichni ji měli tak rádi, že i nadále předstírali, že s nimi stále je ve třídě, takhle to došlo až k závěrečným zkouškám, kde se z toho všeho objevila i na fotce v ročence. Od té doby je ta třída prokletá a každý další rok je v ní "člověk navíc", takže studenti  začínají umírat na náhodná úmrtí, aby vyrovnali počet žáků ve třídě. Zní to trochu šíleně, možná nepochopitelně a zvláštně? Jo, přesně takhle to na mě po shlídnutí působí. To všechno ale skončí hned, co se rozkreje hlavní zápletka proč se to děje a jak se to předchozí ročníky snažili přerušit (a to se bavíme o první půlce série). Potom to anime rovnou přímo změní žánr z horroru na krimi survival s řekl bych snad i prvkama komedie. Divák se přestane bát a místo toho se začnou vyvíjet vztahy mezi postavama, začne to bejt  spíš funky oddechovka dokud nepřijdou poslední díly, kde se to až zase moc zvrtne a lidi z ničeho nic začnou padat jak kuželky. To už jsem ale byl tak dobře naladěnej, že mi to ani nepřišlo nějak děsivý natož nepředvídatelný  vzhledem k postupujícímu ději. Neříkám, že je to špatný anime, nebo že se mi to nelíbilo, ale fanoušci horroru tu pravděpodobně ostrouhaj. Každopádně dávám 3/5, still je to jeden z těch lepších počinů, ke kterýmu se určitě někdy znova vrátím. ()

HakuSaku

Anime + Japan horor movie = Another. Dobra gradácia príbehu, ale pre mňa menšia škrvna na krásnom lesku Another je pomerne málo brutálnych scén počas väčšine dielov. [SPOILER] Malo ísť najmä o guro anime a to bolo "doručené" až v posledných dvoch častiach. Možno sa dočkáme pokračovania (v čo aj pevne verím!) ()

Frisbeeman

Protože jeho otec musí pracovně odjet do Indie, Sakakibara Koichi je nucen přestěhovat se za svými příbuznými. Kvůli svým zdravotnín problémům ale musí strávit nějakou dobu v nemocnici a promešká tak první měsíc školy. Během cesty domů potká ve výtahu zvláštní dívku jménem Misaki Mei, která nosí pásku přes oko. Ta vystoupí v suterénu a zamíří směrem k márnici se slovy: „Musím si ještě něco zařídit“. Když se pak Koichi na tuto dívku zeptá svých spolužáků, ti trvají na tom, že nikdo takový s nimi do třídy nechodí. Kdo je tahle zdánlivě neexistující dívka? A jaké je její spojení s údajnou kletbou třídy 3-3 a úmrtím jisté „Misaki“ v roce 1972? Pro seriál je v první polovině typické neustálé pohrávání si s divákem, které souvisí s pečlivým dávkováním nových informací, jež často vrhají mnoho scén a situací do nového světla. ()

Jenn

Jako jo. První díly byly docela wtf, nechápu, vo co jde. Ta kletba šla prostě mimo mě. Poslední dva díly jsem měla přilepený voči k obrazovce a nemohla se odtrhnout. Ale na Elfen Lied to určitě nemá ~ ()

bulawaio

9/10. Naprostá spokojenost. Solidní děj, úžasná hudba, krásné anime a kvalitní hororové scény. Jen ten konec má do plných daleko, zejména nebyla vysvětlena základní premisa, která by navazovala na událost, která se stala před šestadvaceti lety. ()

blade23mc

No po úvodu a informaci o jaký žánr se má tohle anime snažit jsem se na to docela těšil, každopádně pořádné hororové prvky v tom opravdu chyběly..čekal jsem a čekal, co se bude dít a čím mě to zaujme a v podstatě jediná věc, která mě hnala dál bylo pouze odhalení toho "another" studenta. Je to celý taková nenáročná jednohubka na pár hodinek, která ničím extra nepřekvapí až na ten extra trochu šílenější závěr v posledních epizodách.. průměr 55% ()

Modular

Another. Stojí to za to? Víte, pokud to opravdu chcete vědět, tak se první musíte zeptat sami sebe na otázku, jak vytvoříte dobrý horror. Protože Another horror je, o tom není pochyb. Pravděpodobně chcete navodit děsivou, mysteriózní atmosféru. To se Another daří velmi dobře. Totiž, nikdy tak úplně nevíte, co se děje, a pokoušíte se na to spolu s hlavní postavou přijít. Další je stvůra, ten zlej, vrah. Ono, ano, můžete vytvořit horror s takhle jednoduchým konceptem, že po hlavních postavách jde prostě psychopat, ale takové horrory obvykle moc neuspějí. Ty nejlepší spoléhají na předešlý krok, tedy atmosféru, a místo vraha nebo někoho podobného dosadí... neznámo. Je mnohem jednodušší se bát něčeho, o čem nevíte, co to přesně je. Na tom si Another hodně zakládá. Většinu anime nemáte nejmenší ponětí, co to všechno způsobuje a vsázíte na tu jednu postavu, o které ale někde hluboko víte, že to prostě není. A to je vážně dobrý storytelling. Nutí váš to neustále přemýšlet nad tím, co se to vlastně děje. Jediný háček je v tom, že v moment, co to začnou vysvětlovat, tak to ztratí na zajímavosti, protože už víte, kdo je ten špatný. Konec je tak poměrně nic moc. Ale není to o cíli, ale o cestě, no ne? Je pravda, že konec stojí poměrně za nic, ale zbytek seriálu nádherně buduje atmosféru jak svou animací, která sice není nijak zvlášť výjimečná, ale zároveň nezklame, perfektním sound designem a dobrou hudbou. Takže... stojí to za to? Jo! Není to perfektní anime, to ani náhodou, ale jedná se o vážně zábavný snímek, pokud máte rádi horror a napětí. Příběh se nezdá být natahovaný, takže se ani nebudete nudit, krom konce, kde se ale vysvětlení příběhu snaží vynahradit akcí a lepší animací. 8/10. ()

Katakimiku

Na poměry hororových anime je tohle pořád docela solidní. Napínavý příběh, který pomalu, ale zábavně odkrývá svoje tajemství a když jsem si už už myslela, že vím kdo je ta ,,mrtvá" osoba, tak se ke konci ukázalo, že jsem se hodně pletla a tu skutečnou jsem ani nepodezřívala. Postavy jsou fajn, nikdy si ale nemůžete být jistí tím, co přesně udělají příště (občas se chovaly trochu nelogicky, ale to už je u postav v hororech prakticky pravidlo). Obzvlášť povedená mi přišla tajemná hlavní hrdinka, u které má člověk pocit, že to ona je duch, ve výsledku, ale snad ani nemůžete být dál od pravdy. Audiovizuálně je to stále poměrně slušné. Jen konec byl na mě až moc velké drama, kdy se najednou na scéně objevila šílená vraždící babička, přesto pořád dobré anime, které má na rozdíl od jiných anime hororů i poměrně ,,kreativní" gore scény (třeba smrt deštníkem bych fakt nečekala). 7.1/10 ()

Maou

Hlavnou devízou Another je výborná temná atmosféra. Zo začiatku hlavný hrdina, rovnako ako divák, netuší čo sa okolo neho deje. Čo skrývajú jeho nový spolužiaci? Kto je to záhadné dievča s páskou cez oko? Diel od dielu, ako mŕtvych pribúda, sa záhada postupne rozmotáva. 12 dielov je tak akurát, viac by príbeh asi neuniesol. Škoda posledných dielov v ktorých seriál prešiel z mysteriózneho trileru na čistú vyvražďovačku. Celkový dojem však ostáva veľmi dobrý. Síce na kráľa hororového anime "Higurashi no naku koro ni" sa "Another" nechytá, aj tak sa jedná o vysoký nadštandard vrámci žánru. ()

Anime2

Another je samé překvapení a spousta krve. Spusta způsobů jak může člověk zemřít nejlepší bylo asi když se napíchla na deštník. Nechybělo ani napětí toho tam bylo fakt hodně:kdo zemře,jak zemře,kdo je ten kdo to všechno způsobil. Pěkně jsem se pobavil takže dávám nejvýší hodnocení. ()