Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

berusche

Je třeba hned pro začátek říct, že role, kterou dostal Tom Hanks, nebyla nikterak náročná. Skoro mě trochu mrzelo, jak málo prostoru se mu vlasně dostalo, a proto na jeho herecký koncert čekáte celý film. Nakonec se jej dočkáte poslední dvě minuty, závěrečná scéna byla o poznání realističtější a měla takovou výpovědní hodnotu, že to všechno předtím hravě smázla. Co se týče ústředního tématu, bohužel, rozpláčou vás tvůrci dřív, než se začne (smíchy). Patetické záběry, vševypovídající dialogy, sahání na a kontrola věcí, o které půjde v první řadě - tak jako divák sice občas potřebuje vodítko, ale tohle bylo zbytečné. Natáhla se tím stopáž a já to považuju za vtíravou omáčka, která nebyla nezbytně nutná. Omáčka ovšem nebylo vylíčení vztahu mezi piráty, ti mě bavili hodně - dobře vybráni, slušně zahráno, i když ani u nich se o originalitě nedá mluvit, jsou takovým typickým prototypem těchto lidí a skupin. Za to vás překvapí, jak nelogickým momentům a situacím jsou hrdinové vystaveni. Já sice nevím, jak to chodí na obchodních lodí a o pirátství jsem taky nikdy moc nezajímala, ale, vážně jsou v tak nebezpečných vodách neozbrojeni, a vážně nepřemůže 25 chlapů 4 týpky (byť se zbraní v ruce) a vážně se dá taková loď takhle snadno napadnout? Já to nevím, jen mi to přijde zvláštní. V konečném důsledku, snímek neurazí, podívaná je to slušná, dech občas zatajíte. Ale neaspirovala bych na nějaká vyšší místa. ()

SonG

Greengrass je frajer, který ví, jak na diváka, v podstatě k tomu stačí jen dobrý námět, Tom Hanks a pár vychrtlíků s AK-47. Obrovský palec nahoru dávám za vybudovanou atmosféru, párkrát jsem si připadal, že se koukám na velmi autentické záběry únosu lodi. Scéna "EXECUTE", která je ostatně vidět i ve třetím traileru, a ta poslední před závěrečnými titulky, mi dokonale vyrazily dech. Prakticky nemůžu dát pět hvězdiček, protože zatímco první polovina ubíhala jako zběsilá, druhá mi připadala, že malinko natahovaná a prospělo by jí výraznější tempo. ()

ilemas

Film drží vynikající hudba , skvělý Tom Hanks a čtyři dobře vybrané držky. Drama podle skutečné události pro mne moc napínavé nebylo, neboť od samého začátku jsem věděl jak vše dopadne, ale je to výborně natočené a o nervydrásající scény také není nouze. ()

Fíla

Více jak dvouhodinové drama o skutečném příběhu. Se závěrem vynikající Tom Hanks a musíme pochválit kamery, protože si představte ty různé akční situace, jak těžce se to muselo točit. Jsem nadmíru spokojený, i když v mém podání to není na plný počet hvězdičkového hodnocení. Jistých 80% si tento film udrží, jako nic. Člověka to vede k zamyšlení, jestli piráti přepadávají nákladní lodě kvůli vlastnímu prospěchu, nebo protože oni a jejich rodiny nemají co jíst? Podle mě obojí. V tomto filmu bylo nabízeno 30 000 amerických dolarů, ovšem nenasytní Somálští piráti nabídku odmítli a požadovali 10 milionů dolarů. SEAL Team situaci vyřešil asi nejlépe, jak to šlo. Vše je risk, ale bez riskování, bůh ví, jak by to všechno dopadlo. Odvaha kapitána Phillipse, když skočil do moře a snažil se plavat k záchranné lodi, je až srdcervoucí. Bavil jsem se filmovým zpracováním, ovšem, byl jsem smutný z toho, že se taková věc stala, stává a nejpravděpodobněji i bude stávat a ne každý bude mít takové "štěstí." ()

M.i.k.e

myslím,že není moc současných režisérů,jejichž nejslabší kousek by byl "pouze" výborný.Přesně to je ale Greengrassův případ.Captain Phillips je v mých očích sice jeho nejslabším kouskem,což ovšem nic nemění na tom,že je opětovně technicky brilantním,napínavým a velmi dobře zaharným kouskem,který by se skvěl ve vitríně libovolného režiséra.Podobně jako u Letu 93 i tady božský Paul dokázal,že umí stvořit napínavý kousek i přes to,že je dopředu známo jak celá věc dopadne a to mnozí neumí ani s fiktivním dějem.Celkově tedy převažuje spokojenost,leč sem jakožto režisérův fanoušek čekal o něco "epičtější" dílko.snad příště...80% (edit : na podruhé je Captain mnohem mnohem lepší.Bez určité svázanosti očekáváním jsem si Phillipse užil uplně na maximum a to hlavně ve druhé půlce.Star up...) ()

zbyshek

Kapitán Phillips je film, který ve mne zůstane ještě hodně dlouho. Výjimečný film, s výjimečným hercem. Nedával jsem moc šancí, po shlédnutím traileru, že bych mohl předělat své pomyslné žebříčky top filmů. Stalo se, po konci projekce v kině bylo chvíli v sálu úplně ticho, protože tak úchvatně strhující závěr jsem možná ještě neviděl. Tom Hanks, ačkoliv není můj oblíbenec, po tomhle výkonu otřese mým žebříčkem oblíbených herců. Dalším obrovským plusem byli záporáci. Tak ošklivý, vyhublý únosce bych teda mít neměl, ani jako piráti neměli pásky přes oko... Suma sumárum bych vyzdvihl scénář a herecké výkony, které poslaly tento film do výšin. Naopak první třetina filmu byla celkem nudná, ale bylo proč to přečkat. 95%! ()

Wiikii

Opravdu nádherná podívaná. Hanks to zahrál parádně a režie je také parádní, nebojím se zde plýtvat pochvalami, protože tento snímek si to zaslouží.. Na začátku jsem měl mírné problémy ztotožnit se s hlavní postavou kapitánem Philipsem, ale během první čtvrtiny filmu se to povedlo a poté už bylo téměř pořád napětí, které nakonec vygradovalo k neuvěřitelnému konci. Somálští piráti byly "nasvíceni" v tom nejlepším světle co příběh mohl nabídnout a chvílemi jsem je chápal, chvílemi se děsil, ale to nejdůležitější, jejich charakter byl opravdu poznat. Takže říkám, je to kvalita, kvalita, kvalita! .... HODNOCENÍ: 91% (5*) ()

Aljak

Tieto udalosti odohrávajúce sa vo vodách Indického oceánu si priam pýtali filmové spracovanie, tak to tu máme! Tematika pirátskych prepadov obchodných lodí už síce bola obsiahnutá aj v dánskom filme Kapringen, avšak tam tam bol príbeh vyplnený skôr vyjednávaním a dohadovaním sa s únoscami. Toto bolo o čosi viac akčnejšie (niekedy až príliš), a väčšina filmu bola skôr o únose kapitána z lode. Film však pôsobil veľmi vyvážene, dramaticky a napínavo, takže z mojej strany spokojnosť, aj keď som dúfal, že väčšia časť filmu sa bude odohrávať na lodi a nie na unikajúcom člne. Herecké obsadenie vynikajúce - od Toma Hanksa sa iný ako skvelý výkon už nedá čakať, no veľké uznanie si zaslúži štvorica somálskych hercov, ktorí tých pirátov zahrali obdivuhodne. Najmä Barkhad Abdi - tá jeho podoba s reálnym pirátom Abduwali Muse bola ohromujúca. Bohužiaľ, posledná tretina filmu mi mierne pokazila celkový dojem, pretože to miestami pôsobilo ako propagačná reklama na profesionalitu amerického námorníctva. Takže prílišná akčnosť scén a tej nespútanej dokonalosti US Navy bola predsa len na škodu, teda aspoň u mňa (ale aj to je určite vec názoru). ()

Martin741

REziser Paul ZelenaTrava /Bourne Ultimatum, Green Zone/ je jedinecny reziser, na ktoreho filmy sa rozhodne tesim. Ale tymto filmom sa stale nepriblizuje kultovosti Bourne Ultimatum. Ponajprv preto, ze asi prvu hodinu zavladne dost nuda /rozhovory, omansky pristav, nakladna lod/, akurat asi po hodine sa zacne nieco poriadneho diat. Somalski pirati unesu lod, a konecne sa rozbehne poriadny film. Hanks vie hrat, ale rozhovory su obcas dlhe, a emocie maju navrch nad postupne budujucim napatim. Asi tak na urovni Green Zone : 75 % ()

Figu

Je to jako sen, s kapitánem Phillipsem, pánem moří, králem oceánů, celou noc a celej den s kapitánem Phillipsem, snad domů dostanem se k ránu... Hanks je absolutní elita mezi velkými herci světa, proto vidět ho v něčem reálném a né tak událostně starém, je fajn zážitek! Po filmu jsem si skutečnost na netu dohledal a vsunul si jí do paměti, protože takové peklo, které si prožil kapitán a ze kterého vyvázl, je dobré znát a posléze je dobré poukazovat na hnus, který se ve světě děje... Film především za výkon Toma za 75% ()

Havaj8

Kapitán Phillips se dá rozdělit na dvě části, první hodinka o přepadení lodi somálskejma pirátama. Ta druhá zas na záchranu Phillipse. Na obou stranách je krásně zpracovaný chování a postoj obou kultur, jejich reakce, tak jak by se dalo očekávat. A i když se toho spoustu děje na malým prostoru, tak je pořád na co koukat. Minimální zápletka a s přehledem vyplněná do dvou hodin. Nejenom Hanks ale hlavně i ti černoši zasloužej respekt za to, jak to zahráli. Do poslední chvíle bylo napínavý, jak to dopadne. Konec byl překvapivě hodně emoční. Ne nadarmo si to vysloužilo těch spoustu Oscarů a pořád je vidět, že mám z roku 2013 ještě furt co dohánět. ()

Lischai

Čekal jsem ucáraný film o Hanksovi na lodi, jak se skrývá před piráty a pak ve vypjaté scéně přesvědčí somálského piráta aby sklonil zbraň a tím to skončí. Co jsem dostal? 130 minut bez dechu a finále na deset z desíti. Nepamatuju si, kdy mě naposledy nějaký film tak pohltil. ()

rakovnik

Téma pirátů je mi známé, nicméně jako podklad pro film nepřitažlivé, Zde se ovšem ujal režie vskutku vynikající odborník na akci, také mě popravdě nalákalo jméno Toma Hankse, i když v hlavní roli si umím představit i jiné herce. Hanksovi ale stačila šedivá bradka a brýle, aby byl podobný skutečnému kapitánovi. Celý film je parádní napínavá podívaná (i přes to, že jsem si v archivu zpráv přečetl, jak to tenkrát dopadlo), ale nakonec tak nějak nevím, zda mám jásat, či mi má být trochu smutno... ()

Jonash87

Tohle se povedlo! Drama, které mělo vše potřebné: gradující atmosféru, napětí, věrohodné herecké výkony, příběh, kterému věříte, povedenou hudbu a hlavně skvělou kameru, která vás vtáhla přímo do děje. Posledních 10 minut pecka. 90 % ()

Garson

Obsadit Toma Hankse do role kapitána Philipse byl výborný nápad.Ví se o tom že obchodní lodě plující v nebezpečných vodách jsou vystaveni útokům somálských pirátů a stejně není posádka lodi ozbrojená,protože pluje s vědomím že loď je dost vysoká a požární hadice zastaví vetřelce?A to má jako stačit?Tento film dokazuje že to nestačí a kapitán díky chabé bezpečnosti málem plaval vedle lodi čelem dolů.Spojené státy tu zase vytáhly svoje neohrožené vojenské jednotky které si poradí s každou předvídatelnou i nepředvídatelnou situací a tento film jim posloužil jako dobrá reklama,ale aspoň to nepůsobilo lacině jako mnohokrát v jiných filmech.Film mě dost bavil,neuspával takže 5 hvězd za Toma Hankse,za akci na vodě a za ten skvělý závěr.Co říct nakonec k Somálcům?Ať jdou radši loupat kešu ořechy a bude pro svět o starost míň. ()

Pugo

Klasicky scenáristicky, herecky i technicky dokonalý Greengrass. Jediná chybička pre mňa osobne - príbeh určený na hodinku je roztiahnutý na dve - dobrých 20 minút by sa dalo ušetriť. Každopádne režisér i Hanks budú vážni kandidáti na Oscara. A záverečná Jackmanova skladba "Safe Now" je okopírovaný "Time" z Inception. Zrejme soundtrackový fail roka, toto si režisér mohol ustrážiť! ()

WoWoW

Tradáááá, Greengrass je opět ve svém živlu. Dostal se opět k látce na základě skutečného příběhu a znovu se pokusil natočit svůj filmový dokument. Nejde než složit poklonu a říct uhánějte všichni do kina. Tom Hanks si navíc jednoznačně řekl o nominaci na Oscara. Teda já bych mu jí dal. A takhle bych mohl pokračovat, jenže já mám jeden malinkatý problém. Je to takový ten pocit, že když člověk vidí něco naprosto fenomenálního, skvělého, krásného nebo dokonalého a přeci jen chce něco jiného. Je to jako s pohledem na překrásnou ženu. Je krásná, ale není pro nás. S tímhle filmem je to podobné. Je tak skvělý, že tu hranici přeskočil a začal padat zpět dolů. Greengrass je skvělý režisér a tohle opět dokázal, ale dokonalost není vždy to nejlepší. A potřeboval bych vysvětlit, jak pan režisér dělá to, že neznámí seriáloví herci hrají jako bozi. Já vím. Asi to bude výrobní tajemství. ()

BarryLyndon

Nemám slov, brada dole, i když jsem věděl jak to dopadne, byl jsem napnutej jak struna do konce. Některý scény byly tak vygradovaný, že jsem měl do posledního záběru podezření, že se film odchýlí od toho jak to dopadlo a bylo ve skutečnosti. Škoda asi 10 minutového hluchého místa uprostřed filmu, jinak bych šel na 10/10. Hanks fenomenální výkon. Před filmem jsem viděl několik rozhovorů a jakože rekonstrukcí s Richardem Phillipsem a i když mu[link="http://thenypost.files.wordpress.com/2013/10/phillips.jpg"] Hanks není ani vzdáleně podobnej[/link], tak jsem měl několikrát ve filmu pocit, že to je on. Musel s ním strávit nějaký čas a dokonale ho nastudovat. Tohle by měl být vzor pro ideální casting a zahrání skutečné osobnosti a odpověď těm, co pro všechny historický osobnosti hledají do filmu herce na základě 100% podoby. Taky jsem byl hotovej z pirátů, díky bohu, že je nehrál nikdo typu Djimona Hounsou, protože byly fakt nechutný a hnusný a člověk měl znepokojivej pocit jenom je viděl na plátně a taky se na ně nedala aplikovat klišoidnost a epizodnost klasických záporáků tj. chovali se naprosto nepředvídatelně v rámci toho, co jsme zvyklí vídat na plátně. Prosím, ať se Greengrass vykašle na různé hokusypokusy s Bournama a Greenzonama a točí do konce života dokudramata typu Letu 93 a Captain Phillips, podobných událostí se stala spousta a vídat tohle ob rok, tak si rochním blahem. 9/10 ()

Rocky88

Opět Greengrass a jeho sonda do událostí, které se skutečně odehrály a opět to zvládl s grácií sobě vlastní. Tedy gradace až do konce, roztřesená kamera (která neotravuje, jak je ostatně u něj už zvykem), hutná hudba (kde je kámoš Powell?) a herecké eso. Celou dobu mi vrtalo hlavou, proč vybrali zrovna Hankse, když defacto celou dobu neměl moc co hrát, ale pochopil jsem při závěrečné katarzi, kde emoce po zásahu na ošetřovně zahustili veškerý filmový prostor.Vyzdvihl bych ještě výkon "Vychrtlíků" - nevím, zda jsou tak talentovaní, nebo je Greengrass peskoval každou sekundu, ale herecký výsledek je výborný. PS: SEALs jsou roboti, o opaku mě nikdo nepřesvědčí. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí