Letadla

Planes

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 91 min

• JJ.Gibson

Letadla jsem zvolil jako alternativu, pač Auta 3 ještě nebyla natočena a kdo ví, jestli budou :) Ale měl jsem chuť se podívat na další film z tohoto animovaného prostředí. Kdybych Auta neznal, tak by se mi Letadla líbila o něco více, ale ne zas o mnoho. Bohužel mi zde chybí humor a příjemnější postavy. Letadla neuvěřitelně trpí tím, že absolutně vykradli Auta, nepřišli s ničím originálním, se žádným novým poutavým příběhem. Prostě s ničím a jelikož je to od, dá se říci stejného studia atd. tak se to zkrátka nedá odpustit!!! Je mi líto, ale na víc, než dvě hvězdy to nemá...(12.5.2014)

• Elhruso

Dalo by se říct, totálně zkopírované auta, předělaná do letadel. Prakticky tento film nepřinesl nic nového a není na něm nic, co by si měl člověk užít. Zde se prostě scénárista moc nepředvedl, totálně stejné jako auta a to naprosto ve všem. Jsem jen zvědav, s čím dorazí tvůrci příště, budou to lodě, traktory nebo motorky?(5.1.2014)

To po mě nedávno můj syn žadonil, ať ho vezmu do kina na nějaký zábavný animovaný film. A jelikož doslova miluje oba dva díly Aut, neměl jsem v tu chvíli moc co řešit a vzal ho právě na Letadla, s jistotou 100% zásahu do černého. Ti samí tvůrci jako u Aut, stejné zpracování, vlastně i velmi jemně načrtnuté propojení právě s Auty, to bude nadšení, říkal jsem si. No, těsně vedle. Syn sice tvrdí, že se mu to moc líbilo, ale jeho výraz během sledování Letadel tomu tedy příliš nenasvědčoval. Problém Letadel spočívá v tom, že všichni, včetně mě, prostě čekali další Auta, ve výsledku to ale celé dopadlo prakticky jen jako jejich nezdařilá kopie. Stejná zápletka, stejné dějové postupy, stejné zvraty, stejný postavy, stejný humor, stejně našláplá hudba, stejná pointa, jen se zde závody místo na dráze prostě odehrávají ve vzduchu. Ovšem vše to stejné bylo podáno zkrátka jen v docela slabší formě. Což znamená, že zápletka neměla takový šmrnc a zápal, postavy byli daleko méně výraznější a zábavnější a humor nebyl tak úderný a nápaditý. Nicméně tu ale rozhodně nechci ani prezentovat Letadla jako nějakou nekoukatelnou nudu, to v žádném případě, jen tu zkrátka v roce 2006 v podobě Aut vzniklo něco velmi zásadního a jen těžko překonatelného a jeho tvůrci toho chtěli jednoduše ještě využít, ovšem jak se říká, dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, a to ani s poměrně věrnou kopií. Ovšem co mě opět posadilo na prdel, byla naprosto úžasná animace, to už je neskutečné, kam se ta technologie zas posunulu, zpracování všech těch detailů je prostě neuvěřitelné, takže alespoň v tomto ohledu jsem byl z Letadel doslova nadšen a unešen. Ale jinak bohužel fakt jen průměr.(18.9.2013)

• Chrustyn

Jako první věc, bych chtěl podotknout, že první "Auta" se mi moc líbila. A jako druhou, že "Letadla" nejsou ani od stejných tvůrců, ani od stejné společnosti (ačkoliv se plakát tváří jinak Disney není Pixar) a je to na výsledné podobě ohromně znát. Vizuálně pěkný animák, který však neskrývá vůbec nic, čím by měl zaujmout. Prostý až nudný příběh, žádné originální nápady a neskutečná nuda. Když tak přemýšlím, už si nepamatuji, kdy sem naposledy viděl opravdu kvalitní animák.(8.3.2014)

Ačkoliv jsem si říkala, že další animované filmy pro dnešní děti sledovat nebudu, tak jsem se odhodlala. Letadla by se klidně mohla nechat pojmenovat třeba Auta podtitul letadla, jelikož výrazy byly naprosto stejné a vtipy také. Jakkoliv toto zní kriticky, tak i přesto jsem se dokázala skvěle pobavit nad klasickými dějovými liniemi podobných filmů pro děti. I když ono to jen pro ty děti vůbec být nemusí. Letadla jsou nenáročná a zobrazují opět jednoho hrdinu - dříve naprostého outsidera, který z nuly na sto dokázal všem divákům v sále dostat slzy do očí. Ještě teď cítím tu sentimentálnost, ale díky tomu, jak jsem se pobavila nemohu dát nižší hodnocení.(29.6.2014)

• - I přes povědomou vizuální podobu filmu se nejedná o dílo studia Pixar, ale studia DisneyToon, které stejně jako Pixar patří pod studio Walt Disney. (erazmus)

• - Postava Ishana je podobná lietadlu AeroCanard FG, len na boku nemá ďalšie okná a vpredu má iné krídla. (Spilvo)

• - Předlohou pro Práškův vzhled byl Air Tractor AT-502. (maty_x)