Letadla

Lietadlá

Planes

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 91 min

na Letadla se dá nahlížet ze dvou úhlů.Ten první je fakt,že i přes to,že se jedná o nejslabší Pixarovku,stále jde o dobrý animák,který se může rovnat (a leckdy i předčí) konkurenci.Druhý úhel (a ten bohužel pro tvůrce převažuje) je právě vědomí,že se jedná o nejslabší Pixarovku a to dost suveréně.Letadla by byla rozhodně akceptovatelnější ve svém původním záměru direct2dvd filmu,který by doplnil svět Aut (a z rodičů vytáhnul nějaký ten peníz navíc),ale nejsou akceptovatelné jako plnohodnotný kino film,na který se snad každý fanda (nejen) animovaného filmu těší.Oproti i poměrně slabým druhým Autům nemají Letadla absoultně co nabídnout.technická stránka je fajn,ale to už se považuje za samozřejmost.Co je úplně nejhorší je,že z děje úplně zmizel humor tak typický pro všechny Pixarovské kousky.To co zbylo je snad nejpředvídatelnější příběh a rámcově laciná moralitka o tom jak lhát se nemá,podvádět taky ne a když někdo chce,dosáhne čehokoliv.Objektivně by si Letadla víc jak 2 hvězdy nezasloužila,ale z nostalgie nakonec dostanou 3.Pixar by se nicméně měl hodně zamyslet nad tím,kam se vydá příště,protoře tímhle tempem by se za chvíli dostal někam na úroveň Kozího příběhu.Pak by nezbylo než jen proklínat Disneyovský moloch,který podle všeho dokázal během chvíle zabít snad veškerou kreativitu...50%(20.11.2013)

• kaylin

Na "Letadlech" je jasné, že vycházejí z pixarovského veleúspěchu "Auta". Jedná se především o komerčně úspěšnou značku, tak proč tuhle značku trochu nepodojit a neudělat "Letadla"? V následujících deseti letech se můžeme těšit na "Vlaky", "Autobusy" a "Lodě", mluví se i o "Raketách". Tyhle filmy mě nebaví. Je mi líto. Graficky je to skvělé. Disney by hodně zklamal, kdyby grafickou stránku podcenil, na druhou stranu letadlo není zas tak těžké animovat, má celkem hladký povrch. Dějově je to banalita. Naprostá klasika o tom, jak jeden outsider dokáže udělat díru do světa. No, čeká mě ještě "Turbo" a mám takový pocit, že to bude z bláta do louže.(6.11.2013)

Auta jsou jednoznačně lepší zábava. Letadla pouze těží z jejich úspěchu. Nebudu se zamýšlet nad tím, jestli práškovací letadýlko v rychlosti předčí tryskáč, nakonec je to především pohádka pro děti, ale jde o to, že je tenhle animák v podstatě bez nápadů a toho humoru mohlo být také trošku víc. Jinak po grafické stránce je to pěkné a animace je výborná. Pocity mám tedy smíšené a proto uděluji 50%.(16.8.2014)

• koxin

Jak už to tu napsal skoro každý - zbytečná vykradačka naopak úžasných Aut. Dokonce ani ty malé děti jsem neslyšel se smát, každý pokus o vtip je jen trapná předělávka něčeho z Aut, celkově mi přijde jakoby celý scénář napsali během jednoho dopoledne. Úsměv na tváři mi vykouzlil jedině fakt, že film už skončil a můžu jít. Dávám jednu hvězdičku za toho zamilovaného Mexičana, a druhou za snahu.(24.8.2013)

Aj slepý by zistil, že je to od tvorcov animáku Autá. Nie je to zlé, lietadlá mám celkom rád a na tie prelety sa celkom fajn pozerá, ale aby to dosiahlo kvalitu svojho štvorkolesového kamoša, by Lietadlá museli mať lepší príbeh, pretože miestami to fakt vyzerá ako keby išli cez kopírak, no tento krát vo vzduchu. Inak detí určite poteší, tých dospelých už moc nie. Za zmienku stojí aj fajn hudba Marka Mancinu a tradične dobrý slovenský dabing. 60% - 3*(31.1.2014)

• - V kvalifikácii zavadí jedno z lietadiel krídlom do pilóna a musí núdzovo pristáť lenže pristáva iné lietadlo. (Raketoplan)

• - Několik dní před uvedením filmu do kin vyšla stejnojmenná PC hra. (slipknotfan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. srpna 2013 na EAA AirVenture ve městě Oshkosh ve státě Wisconsin. (Varan)