Letadla

Lietadlá

• Nizozemsko

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 91 min

Letadla doplácí na to, že vznikla po skvělých Autech. Právě Auta totiž měla výhodu v tom, že přišla s tímto konceptem jako první a pochopitelně bylo jen otázkou času, kdy vznikne série s jinými dopravními prostředky v hlavní roli. Nemám nic proti podobným příběhům o outsiderovi/hrdinovi a do animáků zkrátka patří, až už jde o auta, princezny, zvířata, padouchy nebo cokoliv jiného. Letadla však ničím novým nepřekvapují a po celou dobu hrají na jistotu, což sráží celkovou zábavnost oproti špičkám v žánru přeci jen o level níž.(19.12.2013)

• LiborGondek

Už ani animovaný film není co býval... Předně vůbec nechápu, který chorý mozek vymyslel něco takového. Letadla jsou prostě Auta (Cars) v přestrojení, nic jiného nečekejte. Bohužel kromě toho jsou také o dost víc uhozená, nedává to smysl a není to vtipné. Blesk Steve byl alespoň, když už nic jiného, závoďák. Auto určené na závody. Ale tahle hnojící jednovrtulová Cessna (slovy R. Hammonda z jiného pořadu - létající pračka) se žádných interkontinentálních závodů neúčastní a to z jednoduchého důvodu - je to opravdu extrémně pomalé letadlo. Když to shrnu, to co za něco stálo byla obyčejná, prachsprostá kopii Aut (Cars), a to ostatní stálo za hov... 25%(15.12.2013)

Včera jsem strávil krásný letecký den v Letňanech (dokonce jsem se i nádherně proletěl) a tak na sklonku dne nás napadlo vzít děti do nedalekého multikina ještě na ty Letadla. Cars znají nejen z filmu, ale i ze šanpónů a autíček a tak se na jejich vzdušnou obdobu těšily. Přiznám se, že jsem v kině rodinné vstupné na 3D film dlouho nekupoval a tak těch 700 set (bez Coly a Popcornu za dalších 200) mi opravdu podlomilo kolena a začínám chápat ty co říkaj.. Pche si počkám půl roku a sosnu to z netu, nejsem blbej za to rvát ty prachy... Tu cena opravdu nechápu a asi by fakt stálo za úvahu se zamyslet nad propadem návštěvností kin a nárůstem stahování. Další šok byl když se příchodem nás 4 počet diváků multikina zdvojnásobil (v sobotu večer!) a já blbec málem vstupenky on-line rezervoval. Příběh letadel je jednoduchý, tuctový ale pro děti snadno pochopitelný. Ousider Prášek je obyčejné práškovací letadélko hce se stát závodním a letět závod kolem světa. Všichni jej od toho zrazují s poukazem, že jeho práce je hnojení pole vitamočkou, ale on si nakonec prosadí svou, kvalifikuje se a závod letí. Cestou jej potkává spousta příhod, přátel i nepřátelských soupeřů , dobrodruštví a on svým výkonem inspiruje všechny ostatní stroje, které se snaží nebýt jen tím pro co byly vyrobeny. To je děj v kostce. Animace mi přišly na rok 2013 průměrné i 3D zpracování. Humoru tam bylo málo a dvou věcem, kterým jsem se usmál (Flypod a Hindenburg) mohli rozumět jen rodiče a to ještě jen někteří. Ta hoďka a půl celkem vpoho uběhla, děti se nenudily, ale neválely se smíchy ani nepolykaly slzičky ve vypjatých okamžicích (jako u jiných animáků). Závěr? Všichni co jsme tam byli máme pro letadla (ne Letadla) slabost. Mně osobně potěšila účast Corsaira ve filmu. F4 byly opravdu zabijáci a patří k mým oblíbeným stíhačům a zabijákům Zer. Takže když to shrnu, ke s tahování nenabádám, ale počkejte si až to budou dávat v TV a za těch 700 Kč jděte s dětmi na něco jiného. Hvězda navíc za Skippera, ale pořád je to jen na tři kapky vitamočky. * * * PS. Co bude příště? Lodě, vlaky?(8.9.2013)

Myslím, že čím radši máte letadla s malým "L", tím víc se vám budou Letadla líbit. Alespoň u mě to tak bylo. Já prostě asi nejsem odborník na animaci, abych dovedl říct, že Letadla vypadají hůř než první Auta, asi se prostě dokážu povznést (doslova) nad to, že příběh není nijak originální (líbí se mi, jak přesně tohle spousta lidí Autům vytýkala a najednou na to zapomněli či co)... Díky tomu dítěti v mé hlavě se ještě pořád dokážu pobavit, pořád dovedu obdivovat desítky nápadů, fórků a gagů (netvrďte mi, že tam nejsou!), pořád dokážu držet palce hlavnímu hrdinovi, ačkoliv vím, jak vše dopadne. Však je to stejné jako u spousty jiných filmů komiksy a westerny počínaje a akčňáky konče - nebo u nich ta takzvaná nenápaditost nikomu nevadí? Co se týče technické stránky, zapůsobila na mě Letadla maximálně. Letecké scény vypadají skvěle, ty akční jsou nesmírně dynamické a kdejaký film jim je může závidět, hraje k tomu výborná hudba Marka Manciny... Dabing sice nijak zvlášť hvězdný, ale John Cleese potěšil stejně jako sexy ženský hlas indického letadla. Ona vůbec celá ta pasáž v Indii s posvátnými traktory a hejny větroňů byla asi nejkouzelnější. Čtyři čisté hvězdy, a pukněte.(31.12.2013)

• Aleee89

Auta v bledě modrém, no možná trochu bledším. S Pixarem to jde s kopce, rozhodně to není jako dříve - co film, to pecka. Auta jsem také nikdy neměla příliš v lásce, Letadla jsou ještě o úroveň níž, protože opakují vše, co už tu bylo, a samozřejmě to dělají hůře. Schematický příběh, kdy přesně odhadnete, co se bude dít, není tím, co by vás upoutalo. A ano, chápu, že je to pohádka s jistými žánrovými konvencemi. Jenže ono to je místy neskutečně pitomé. A není to ani vtipné.(4.1.2014)

• - Dustyho strach z výšek byl realisticky zpracován díky spolupráci filmařů s psychoterapeutem. (jenik71)

• - Několik dní před uvedením filmu do kin vyšla stejnojmenná PC hra. (slipknotfan)

• - Pracovným označením filmu boli aj názvy World of Cars: Planes či Disney's Planes. (MikaelSVK)