Letadla

Lietadlá

Planes

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 91 min

Včera jsem strávil krásný letecký den v Letňanech (dokonce jsem se i nádherně proletěl) a tak na sklonku dne nás napadlo vzít děti do nedalekého multikina ještě na ty Letadla. Cars znají nejen z filmu, ale i ze šanpónů a autíček a tak se na jejich vzdušnou obdobu těšily. Přiznám se, že jsem v kině rodinné vstupné na 3D film dlouho nekupoval a tak těch 700 set (bez Coly a Popcornu za dalších 200) mi opravdu podlomilo kolena a začínám chápat ty co říkaj.. Pche si počkám půl roku a sosnu to z netu, nejsem blbej za to rvát ty prachy... Tu cena opravdu nechápu a asi by fakt stálo za úvahu se zamyslet nad propadem návštěvností kin a nárůstem stahování. Další šok byl když se příchodem nás 4 počet diváků multikina zdvojnásobil (v sobotu večer!) a já blbec málem vstupenky on-line rezervoval. Příběh letadel je jednoduchý, tuctový ale pro děti snadno pochopitelný. Ousider Prášek je obyčejné práškovací letadélko hce se stát závodním a letět závod kolem světa. Všichni jej od toho zrazují s poukazem, že jeho práce je hnojení pole vitamočkou, ale on si nakonec prosadí svou, kvalifikuje se a závod letí. Cestou jej potkává spousta příhod, přátel i nepřátelských soupeřů , dobrodruštví a on svým výkonem inspiruje všechny ostatní stroje, které se snaží nebýt jen tím pro co byly vyrobeny. To je děj v kostce. Animace mi přišly na rok 2013 průměrné i 3D zpracování. Humoru tam bylo málo a dvou věcem, kterým jsem se usmál (Flypod a Hindenburg) mohli rozumět jen rodiče a to ještě jen někteří. Ta hoďka a půl celkem vpoho uběhla, děti se nenudily, ale neválely se smíchy ani nepolykaly slzičky ve vypjatých okamžicích (jako u jiných animáků). Závěr? Všichni co jsme tam byli máme pro letadla (ne Letadla) slabost. Mně osobně potěšila účast Corsaira ve filmu. F4 byly opravdu zabijáci a patří k mým oblíbeným stíhačům a zabijákům Zer. Takže když to shrnu, ke s tahování nenabádám, ale počkejte si až to budou dávat v TV a za těch 700 Kč jděte s dětmi na něco jiného. Hvězda navíc za Skippera, ale pořád je to jen na tři kapky vitamočky. * * * PS. Co bude příště? Lodě, vlaky?(8.9.2013)

Pět hvězd především za to, že na pohádce v kině jsem byl coby krásný svěží a hlavně dospělý chlapík prvně. Po 18 letech kdy jsem se v našem domácím kině bavil při sledování snědé Pocahontas, jsem byl nadšený, kolik dětiček vlastně při odpolední páté hodině v dnešní době kino navštěvuje... Nevěřil jsem vlastním očím. Tolik capartů a přesto hodinu a půl v sále klid??? No to je další důvod užít si animák plnými doušky a napálit mu pět hvězd. Dál budu brnkat na city, pač jsem byl i s mými rodiči, s mými bratříčky a v neposlední řadě s mojí životní partnerkou a to všechno do kupy tvoří opět skvělou podívanou v podání pěti hvězd. Tak k filmu. Má obrovskou výhodu, že trvá pouhých 92 minut, pač při letních mrazech v kině by mě brzy mohla taky prasknout větvička. Prášek skoč do pole je velký sympaťák společně s celým jeho týmem. Moc se mi líbila úvodní pasáž flmu, počínaje trénováním na jeho poli, které následovalo prvním závodem, to byla celkem prcina. Jo fakt jsem se bavil. Skvělé pokračování aut a už se celkem i těším na budoucí lodičky, lokomotivy nebo co to bude... 90%(18.9.2013)

Byl jsem pozitivní - neočekával jsem vykrádačku, ale zajímavý způsob rozšíření pixarovského světa aut, navíc zaštítěný Lasseterem. Výsledek je ale mdlý. Spousta nevtipných fórků, rutinní zpracování, tuctový příběh... další povedená disneyovská perlička k Boltovi a Na vlásku se neurodila. Ale ukoukat se to samozřejmě dá.(15.9.2013)

• packa

Výsledek? Mnohem horší než druhá Auta. Vizuál? Mnohem horší než první Auta! Termín "předvídatelný příběh" dostává zcela nový rozměr. Humoru film obsahuje asi tolik, kolik účinné léčivé látky najdeme v placebu - nebavily se ani nejmenší děti a to je opravdu velký průšvih. Za dvě s odřenýma ušima, ale mám sto chutí za tu nudu klidně obě strhnout, jako výstrahu pro příště, producente Johne Lassetere...(1.9.2013)

Za mě trochu nezasloužený hejt. Jasně, není to dějově nic převratného, je tu spousta klišé a trochu vykrádání Aut. Na druhou stranu, Letadla si ani nehrajou na to, že by chtěla být něčím víc, než doopravdy jsou. Pár vtípků a narážek je povedených, že se zasměje i dospělák, jinak pro děti úplně v pohodě. A animace je jak obvykle u Pixaru výtečná. Průměrné 3 hvězdy. (Blu-ray, dabing)(3.9.2019)

• - Hudbu mal pôvodne zložiť James Seymour Brett, neskôr bol však nahradený Markom Mancinom. (Macejko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. srpna 2013 na EAA AirVenture ve městě Oshkosh ve státě Wisconsin. (Varan)

• - Ned a Zed sú lietadlá typu Extra 300s, Bravo a Echo sú stíhačky F/A-18Fs, Leadbottom je dvojplošník PT-17 Stearman, Bulldog je De Havilland Comet DH.88, Dusty je Air Tractor AT-402, Ishan je AeroCanard FG a Skipper je Chance Vought F4U Corsair. (just_pie)