Letadla

• slovenský

Lietadlá

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 91 min

Sice taková jednohubka, jednou vidět a dost, ale tak špatné to zas není. Jasně, je to podobné Autům (a to jak prvnímu, tak druhému dílu), je to hodně předvídatelná pohádka a zas taková sranda to není. Možná by neškodilo, kdyby byl film o krapet delší a příběhy jednotlivých letadel rozvedeny více do hloubky. Ale dívá se na to docela dobře a není to vyloženě nuda.(19.11.2013)

• laik_60

to ma zase raz vytiahli moji najmenší do kina, nemám rad tieto "pretechnizovane" rozprávky, neoslovili ma ani vláčiky ani auta ani lietadla ... mám dojem ze filmoví a počítačoví grafici sa nudia a z nudy vymýšľajú takéto filmové kreácie, Ešte aj päťročný vnuk radšej siahal po pukancoch a džúse ako sledoval film. Je to daň za tento pretechnizovaný svet ? To naozaj sa súčasní "Andersenovia, Grimmovci, Dobšínskí a iní rozprávkari budú venovať len tomuto ??? Naozaj sa detské srdiečka a dušičky majú tešiť z takychto "hovadin" ???(13.10.2013)

Včera jsem strávil krásný letecký den v Letňanech (dokonce jsem se i nádherně proletěl) a tak na sklonku dne nás napadlo vzít děti do nedalekého multikina ještě na ty Letadla. Cars znají nejen z filmu, ale i ze šanpónů a autíček a tak se na jejich vzdušnou obdobu těšily. Přiznám se, že jsem v kině rodinné vstupné na 3D film dlouho nekupoval a tak těch 700 set (bez Coly a Popcornu za dalších 200) mi opravdu podlomilo kolena a začínám chápat ty co říkaj.. Pche si počkám půl roku a sosnu to z netu, nejsem blbej za to rvát ty prachy... Tu cena opravdu nechápu a asi by fakt stálo za úvahu se zamyslet nad propadem návštěvností kin a nárůstem stahování. Další šok byl když se příchodem nás 4 počet diváků multikina zdvojnásobil (v sobotu večer!) a já blbec málem vstupenky on-line rezervoval. Příběh letadel je jednoduchý, tuctový ale pro děti snadno pochopitelný. Ousider Prášek je obyčejné práškovací letadélko hce se stát závodním a letět závod kolem světa. Všichni jej od toho zrazují s poukazem, že jeho práce je hnojení pole vitamočkou, ale on si nakonec prosadí svou, kvalifikuje se a závod letí. Cestou jej potkává spousta příhod, přátel i nepřátelských soupeřů , dobrodruštví a on svým výkonem inspiruje všechny ostatní stroje, které se snaží nebýt jen tím pro co byly vyrobeny. To je děj v kostce. Animace mi přišly na rok 2013 průměrné i 3D zpracování. Humoru tam bylo málo a dvou věcem, kterým jsem se usmál (Flypod a Hindenburg) mohli rozumět jen rodiče a to ještě jen někteří. Ta hoďka a půl celkem vpoho uběhla, děti se nenudily, ale neválely se smíchy ani nepolykaly slzičky ve vypjatých okamžicích (jako u jiných animáků). Závěr? Všichni co jsme tam byli máme pro letadla (ne Letadla) slabost. Mně osobně potěšila účast Corsaira ve filmu. F4 byly opravdu zabijáci a patří k mým oblíbeným stíhačům a zabijákům Zer. Takže když to shrnu, ke s tahování nenabádám, ale počkejte si až to budou dávat v TV a za těch 700 Kč jděte s dětmi na něco jiného. Hvězda navíc za Skippera, ale pořád je to jen na tři kapky vitamočky. * * * PS. Co bude příště? Lodě, vlaky?(8.9.2013)

Letadla doplácí na to, že vznikla po skvělých Autech. Právě Auta totiž měla výhodu v tom, že přišla s tímto konceptem jako první a pochopitelně bylo jen otázkou času, kdy vznikne série s jinými dopravními prostředky v hlavní roli. Nemám nic proti podobným příběhům o outsiderovi/hrdinovi a do animáků zkrátka patří, až už jde o auta, princezny, zvířata, padouchy nebo cokoliv jiného. Letadla však ničím novým nepřekvapují a po celou dobu hrají na jistotu, což sráží celkovou zábavnost oproti špičkám v žánru přeci jen o level níž.(19.12.2013)

Mix všetkého priemerného zo sveta animákov, zmiešané s niekoľkými originálnymi hláškami, šmrncnuté obyčajným príbehom, ktorý je situovaný do exotického prostredia. Výsledok nie je nič iné ako všedná a rutinná jazda, ktorá ničím neprekvapí, ale aspoň rýchlo odsýpa. V kine by som si ale asi pýtal späť peniaze. 55%.(19.1.2014)

• - Hudbu mal pôvodne zložiť James Seymour Brett, neskôr bol však nahradený Markom Mancinom. (Macejko)

• - Otec i dědeček režiséra byli profesionální piloti. (jenik71)

• - Dustyho strach z výšek byl realisticky zpracován díky spolupráci filmařů s psychoterapeutem. (jenik71)