Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

MrPierc

Je to další film, který se zabývá tabuizovaným tématem kolem dětí v lidské společnosti. Stačí jedna naštvaná lež dítěte a může zničit spokojený život dospělého člověka. Přesně proto nemám rád děti, protože jsou na veřejnosti svaté a jejich rodiče jim bezmezně věří. Malé dítě by přece nikdy nelhalo a nikdy si nic tak silného nevymyslelo! Andílci, kteří si neuvědomí, co mohou způsobit. Film mě nachytal, protože mě dokonale vytočila představa o nemohoucnosti dospělého člověka proti tvrzení malé holčičky. Najednou se dospělý jedinec stává prašivým i když mu nebyla dokázána vina. Lež dokáže změnit pověst v celém okolí. Nedá se toho zbavit, smýt ani vyvrátit. Pokaždé, když někdo řekne jeho jméno, každýho si ho spojí s tou událostí. Asi bych se okamžitě odstěhoval a spálil mosty. Film to byl silný i když místy televizní. Rodinná oslava (1998) je o chlup lepší a více na konci dramaticky kulminuje. ()

Pugo

Mikkelsen geniálny a hoc európske (v podstate všetky) drámy veľmi nemusím, táto ma zaujala. Asi aj kvôli zaujímavej téme a problematike, neokukanému vidieckemu dánskemu prostrediu a thrillerovmu napätiu. Záver moje hodnotenie dvíha o jednu celú hviezdičku. ()

Rocky88

Stačí prolhaná ženská (jakéhokoliv věku) a život je v hajzlu... Není potřeba dále komentovat, Vinterberg a Mikkelsen jsou na jedničku s hvězdičkou, scénář se neopírá o nic, co by nebylo nereálné. Ještěže jdu teď na ples, kde už maj všechny občanku, i když o tom člověk při pohledu na ty vyholený kačeny často pochybuje. ()

Abes

SPOILER nastínění konce Fuj! Co si vzpomínám, naposledy ve mě takhle vařila krev u filmů Ve jménu otce a Americký zločin. Téma křivdy mě pohltilo a s každou další minutou jsem se v křesle propadal stále hlouběji. Přál jsem si aby se to konečně zvrtlo zpět do starých kolejí... kdepak, další a další hřebíček do rakve a že jich ještě bude, vždyť nejsme ani v polovině, tenhle kalich hořkosti si s Lucasem vypiješ do dna. Nejsilnější scéna byla, když se to prcek poprvé snažil vzít nějak zpátky, jenže kolotoč už jel na plné obrátky a prvotní uražený výmysl najednou přebírá matka. Z opačného pólu na mě pak fungovala informace, že Lucas vlastně žádný sklep nemá (scéna u strýce). V tu chvíli jsem se zaradoval jakoby Baník dal rumunům góla. Přál jsem si hepyend, přál jsem si kýčovité kecy a vymazlené pohledy na usmířenou vesničku. Kéž by mu na konci zašeptala do ucha 'promiň' nebo alespoň jejímu věku úměrné 'já nechtěla' abych se trošku uklidnil. Hon je po celou stopáž opravdovým filmovým terorem, po kterém si na netu musím vyhledat obrázky štěňátek, nervy jsou na pochodu. ()

MA.KI

Vinterbergovo excelentní drama o tom, co dokáže způsobit jedna nevinná LEŽ a jaké důsledky to pro hlavního představitele, čtyřicetiletého ošetřovatele v dětské školce, může mít. Až banálními asociacemi zarámovaný příběh o kolektivním nahánění divé zvěře stůj co stůj. Nenaděláš nic. /festival Boskovice 13. 7. 2014 ()

WoWoW

Je to hnus a musím se přiznat, že jsem to chtěl vypnout a jít si pustit třeba Sněhurku. Ovšem bylo mi řečeno, ať nejsem blbej a dokoukám to (díky ségra). Ten film se mi normálně dostal pod kůži a zaryl se pěkně hluboko. Toho milého pana učitele mi bylo neuvěřitelně líto a tu malou holku bych okamžitě vzal a poslal do doupěte pedofilů, aby si to pořádně užila. Je až děsivé, jak taková hloupá dětská lež, dokáže v malé komunitě rozpoutat naprosté peklo. Nedal jsem pět hvězd jen proto, že se mi to téma nelíbilo a nikomu bych to ve skutečnosti nepřál zažít. Ale jinak je to fakt skvostný film. ()

joker.george

Hon na mě nezapůsobil tak, jak bych chtěl... Všechno se chovalo, působilo a bylo šedé, mdlé, bez tváře a tvaru, občas mi i přišlo, že i neosobní... A na mysli tím mám ať už maličkosti ve formě počasí, tak i budování atmosféry beznaděje, zvolený problém, který byl sice hlavním příběhovým mostem, ale stejně se řešil jakoby mimoděk na pozadí a do popředí nic nevystoupilo, neurčitou práci s vývojem a chováním postav (škoda Mikkelsen) i vytváření emocí - a zase, je jedno jestli šlo o hněv, vztek, strach, nechuť, neporozumění, naději či odpuštění, všechno se to točilo v nijakém kruhu, z jehož sevření se tvůrci nevymanili... Možná to tak bylo zamýšleno úmyslně, ta odtažitost, jenže mi to zabránilo si maximálně užít dobrý film... ()

Attta

Nechápu zdejší všeználky s kecy o "dánském dramatu" a nesmyslné polemizaci. Tohle je prostě silný filmový zážitek bez žádných keců kolem. Je blbost mluvit o tom, že je to nereálné atd. Téma rozebírat nechci protože chci zhodnotit čistě jen film a ten mezi dnešní kupou (bez prominutí) sraček, opravdu vyniká. ()

Nach

Málokterý film, mě dokázal tak rozpumpovat a emočně na....t jako tento. Hlavnímu hrdinovi jsem se naprosto oddal a fandil mu. Děti v něm snad proklínal do desátého kolena. A ten závěr a třešnička na dortu? To mi vzalo veškerý zbytek optimismu z žil. Geniální dílo, které funguje též jako sonda do duše člověka neprávem obviněného, tak jako náhled do společnosti, která odsoudí druhého jen pro pomluvu. A pěkně mě z toho mrazí i teď. 90% ()

Radush

Celou dobu jsem opravdu hodně přemýšlela nad tím, zda mám ohodnotit 4* nebo 5*. Ale nedalo mi to. Jagten je určitě silné a skvěle zahrané drama, ale co nadělám s tím, když mi absolutně nesedí chování hlavního představitele? Ne, že by mi byla Madsova postava nesympatická, spíš naopak, ale zkrátka mě rozčilovalo to jeho chování, které bych popsala jako přílišnou hrdost. SPOILER Představte si, že tu máte nevinného člověka nespravedlivě obviněného ze zneužití dítěte: jak by se podle vás měl chovat? Podle mě by se měl bránit a využít pomoci právníků! Když ho sakra napadnou všichni přítomní v obchoďáku (kopání, pěsti, házení konzerv do hlavy..), nebo když mu hodí obří kámen do okna a potom mu zabijí milovaného psa, co by měl udělat? Nevím, ale snad volám záchranku, policii.. whatever, abych měl důkaz, že mi okolí dělá z života peklo. Ale ne, Mads si v klídku psa zakope na zahradě.. To jsou věci, které mi na tom filmu fakt vadily. Na druhou stranu jsem ale byla unešena ze skvělé scény v kostele a ze všech hereckých výkonů. Stejně ale nemůžu dát maximální hodnocení.. ()

Joges

Dobrý to bylo, především druhá polovina filmu a rezonující konec. První polovina mi však připadla jako dokument, takže emocionální či vzrušující atmosféru jsem nijak nepocítil. Mads Mikkelsen (Adamova jablka) je jako vždy výborný, jen díky němu přidávam bod navíc. ()

nithiel

Dokonalá ukázka, jak lze z jednoduché myšlenky vytvořit působivý film. Základem je pečlivě budovaná atmosféra, ať už mluvím o typickém maloměstu, zachmuženém severském počasí, či běh času, v němž nejvýznamějšími událostmi jsou každoroční hon a štědrovečerní mše. Nutnou součástí jsou pak kvalitní herecké výkony v čele s Mads Mikkelsenem, jehož až sebemrskačská snaha dělat obvyklé věci ho žene, zdá se, do záhuby. Snímek je plný silných scén, které ale až na vyjímky nedostanou k citovému vydírání. Za tyto scény vděčí silnému tématu, které vybízí k diskuzi, protože žádné řešení se nezdá být správným. Pár výtek by se najít dalo, celá davová histerie je započata naprosto nesmyslným výslechem psychologa, jehož otázky zcela evidentně směřují k té jediné možné interpreaci. To však rád prominu, protože vše korunuje působivý závěr, který naznačuje, že jsou křivdy, které časem nezmizí. ()

enjoi

Lepší psychologické drama jsem za poslední roky neviděl. Film, který se dostane pod kůži a nutí k zamyšlení. Mám rád severskou kinematografii a tento film je jedním z jejích opravdu vytříbených klenotů. Krása. 100 % ()

4daPeace

Verdikt: Koukám na tebe Kláro už několik dní, nejsem ňákej ten chlápek, jsem solidní. Pro tebe piju jak Dán, jenom já jsem ten tvůj vysněný pán... ()

TommyLeeJape

Někdy mi připadá, že seveřané se filmy rozhodnou natočit buď pořádně a nebo raději vůbec aneb nedokážu si vzpomenout na špatný film ze severní Evropy. Takto syrové drama vzbuzující v divákovi kvanta negativních emocí by dle mého názoru nedokázal nikdo zfilmovat lépe, než právě chladní lidé z dánských ostrovů. Někdy jde z filmu sice přímo cítit jakási vykonstruovanost (modlím se aby to bylo vykonstruované, lidé nejsou tak blbí, že ne?), ale i přesto se dle mého skromného názoru jedná o velmi nadprůměrný počin, který Vás pravděpodobně alespoň na malou chvíli přinutí: za a) nenávidět malé děti, a za b) děkovat bohu (nebo spíše evoluci) za jeho prozřetelnost nenadělit psům a kočkám dar řeči (dokážete si představit ta kvanta trestních oznámení?). ()

Trainspotter

Nesčetkrát omleté téma nařčení ze sexuálního obtěžování přivedli až Dánové téměř k dokonalosti. Dal bych pět, ale to by zápletka musela být originálnější. ()

dubinak

Já byla velice spokojená, i přesto, že ve zdejších komentářích jsou často výtky na místě a asi bych s nimi za jistých okolností souhlasila, nicméně mi ony chyby nedělalo žádný problém přehlédnout. Největší škodou je, že se z toho opravdu dalo vyždímat o pár kapek víc a klidně se mohl celkově scénář ještě prohloubit. Film, který mě ale dojme k slzám, nikdy nemůže být špatný. Námět byl velice nepříjemně podán...v dobrém slova smyslu, herci byli výborní, (severští bratři mají ve značné míře spíše dobré herce a já sama je naprosto miluji) a atmosféra hýřila depresivitou a žalem. Hon je pro mě nejoriginálnějším a nejsmutnějším severským dramatem, které mě po svém způsobu pěkně posadilo na zadek. ()

laik_60

toto je priklad, ze ked sa europa do niecoho zahryzne tak hollywood s celym financnym eštablimentom mooze ist do kelu. To co co kricalo z toho filmu co tak studene chladilo a znervoznovalo kdesi v zaluudku, ako ma boleli kopance a rany buchnatov v obchode ... to v inych filmoch sledujete s hrstou pukancou a lezerne spominae na obednajsiu fasirku. Tu nie tu to skratka pohlti divaka. Este aj scenár vas rozúli a mizerná téma, kde sa vôbec nezaoberali mšlienkou vyšetrenia detského psychológa, ale "protokoralne" sa to riesi "am blok" a hned v celom mestecku... do kelu do kelu do kelu, zase nieco uuzasne skandinavsko daanske severky kraasne paet bodoveee. ()

bourec

Na dost chatrnym tvrzení malý holky byla založená zápletka filmu,ale zase na druhou stranu,takovejch bezdětnejch čarodějnic na světě běhá,který aniž by pořádně prověřily jestli se to zakládá na pravdě a rozjedou tim tuhle mašinérii je asi taky dost.Mikkelsen výbornej,a co se týče děje,myslim že byl moc hodnej,asi se za sebe měl víc rvát.Konec mě pak absolutně nasral,protože aby se objímal s lidma,který byli přesvědčený,že je peďour,tak to teda ne.Srát na ně,zmrdy.70%. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014