Poslední film režiséra Martina Friče se odehrává na maloměstské poště. Bezvýznamný pražský úředník (Jiří Sovák) vymyslí jednoduchou fintu, jak přijít k penězům. Vypraví se do malého města a na zdejší poště se vydává za experta, který má prověřovat údajné padělky bankovek. V místě, které si pro krádež vytipoval, však narazí na sympatickou poštmistrovou (Milena Dvorská). Půvabná a schopná žena trpí různými komplexy a má konfliktní vztahy s manželem (Zdeněk Řehoř). Právě ona však svou laskavostí přispěje k tomu, že se v cynickém podvodníkovi probudí svědomí... Námět morality s kriminální zápletkou pochází od Jaroslava Dietla a obsahuje autorův typický živočichopis obyčejných lidí. Točí se kolem přehnaných ambicí i partnerských problémů. S jemně ironickým nádechem líčí poměry v provinčním městě, kde nechybí zahořklý udavač a vystrašený zbohatlík. (oficiální text distributora)

mrtvej pes

"Jseš nula, která nemá ani na kytku." / Tolik ke krádeži století. Asi ve dvacáté minutě mi došlo, že už jsem to celé někdy dřív viděla, i když se mi děj dávno zamlžil (jenom na paní Dvorskou se nezapomíná). Začátek pro mě byl nový, konec vesměs jasný, ale ta výplň mezi tím stála za to. ()

tranquill

"No vidíš, jak to jde. Se slušností nejvíc pokradeš!" Výborný námět i zpracování, ale od Martina Friče bych očekával zajímavější dialogy a monology. ()

kratina

One man & one microspcope show. Při ní chladnokrevnému podvodní(č)kovi století Winterovi, jehož roli si s noblesou jemu vlastní vychutnal Jiří Sovák, zacloumá se svědomím obrýlená domácí puťka, v práci však rázná vedoucí pošty Kaplanová, zahraná přesvědčivě nešťastnou Milenou Dvorskou: „Já hrozně ráda vařím a hrozně ráda jím, takže se vzájemně ohromně doplňuju.“ ()

Yahey

Geniální uštěpačné komentáře Sovákova vnitřního hlasu na adresu maloměstských úředníčků, slizounků, kverulanstských donašečů a dalšího panoptika. Trochu úsměvně - nostalgický pokus podvodníčka, který se pokusí o perfektně naplánovanou loupež století a který to umí s ženskými - "no tak, nasaď ten svůj rozpačitý úsměv, ten vždycky zabírá" - ale nakonec bohužel zase podlehne svému srdci. ()

Haller

Martin Frič přes jistě nelehký soumrak svého života předvedl, že je filmař, hodný toho jména, a že stále dokáže natočit dobrý film. Byl frajer. A nemůžu zapomenout pochválit jako vždy skvělého Jiřího Sováka (nejen) za jeho filmový vnitřní hlas. ()

Renie42

Průměrná československá komedie, kde mě nejvíc pobavila vnitřní monolog podvodníčka a kde se až skoro strefil s tím, co si o lidech myslí. Je to odpočinkové a nic to nezkazí. ()

curfew77

Vtipné, inteligentní a ve své době určitě nepřehlédnutelné. Dnes už přeci jenom poněkud vynikne fakt, že zápletka je spíš na bakalářskou povídku, než na celovečerák, jakkoli socialistický. 65 % a to pětiprocento navíc za skvělého Sováka. ()

TonyStark

Když jsem znuděně přepínal mezi kanály a narazil na tohle, tak jsem čekal nějakou moralizační černobílou agitku na spokojený život za hlubokého totáče,ale tohle mi příjemně vyrazilo dech. Jiří Sovák jako nespokojený úředník a sukničkář z Prahy, kterému nestačí jeho kancelářský plat a nějaká ta stovka navíc jednou za tři roky ho nevytrhne. Pod vrchní slupkou komedie lze nalézt i trochu hlubší pohled do společnosti (takže trocha toho tehdy tak oblíbeného moralizování tady přeci jen je), vystupují zde postavičky jako obecní bonzák čili udavač, vedoucí sámošky s nepatřičně velkým (údajně poctivě) naspořeným obnosem apod. Hlavní hvězdou filmu je však Sovákův vnitřní monolog a jeho hlášky - u toho jsem chcípal smíchy. Mimochodem Milena Dvorská zahrála vedoucí pošty taky skvěle.Nechápu, že ten film je v podstatě neznámý. ()

Pitryx

Mně tam tedy to kecání vadí. Mám na mysli tu samomluvu. Ale zase musím přiznat, že někdy byla celkem trefná a legrační. Slabší film, ale zasmát se u něj párkrát dá. ()

Pete

Velmi, velmi roztomilé. Až jsem si říkal, že by hlavní zápletku mohl sehrát Burian s Gollovou, jenže tady jsou do toho spletené další osudy lidiček z maloměsta, se všemi nejrůznějšími nešvary socialismu s lidskou tváří. Dobová situace je vůbec pěkně (dokonce bych řekl až odvážně) vystižena, včetně postavení žen ve společnosti, ale zejména je tu vidět všudypřítomná korupce, podvody a podvůdky, zkrátka "kdo neokrádá stát, okrádá svoji rodinu" v praxi, RaJ na zemi. Unikátní je použití Sovákova ironického voiceoveru ve filmu v podstatě imrvére od začátku do konce. ()

mac000

Také poslední film kameramana Jana Rotha, jenž byl po většinu své kariéry "dvorním" kameramanem Friče. Po jeho smrti už žádný další film nenatočil... ()

pOne

Výborné Sovákovo "přemýšlení nahlas"! Opravdu jsem se jeho poznámkami, komentáři a připomínkami bavil. Jako by zde čerpali inspiraci tvůrci filmu Alfie ( http://www.csfd.cz/film/134869-alfie/ ). Za zmínku stojí také herecký výkon Mileny Dvorské, která zde do své role neuvěřitelně pasovala. Milé překvapení od televizně vypadajícího filmu, od kterého člověk nic moc nečeká. ()